Определение по дело №137/2020 на Окръжен съд - Габрово

Номер на акта: 260039
Дата: 16 ноември 2020 г.
Съдия: Павел Ванев Неделчев
Дело: 20204200600137
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 9 ноември 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

гр. Габрово, 16.11.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Габровският окръжен съд, въззивен наказателен състав, в закрито заседание на шестнадесети ноември през две хиляди и двадесета година, в състав:

 

        ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПАВЕЛ НЕДЕЛЧЕВ 

 

                                                 ЧЛЕНОВЕ: ПОЛИНА ПЕНКОВА

 

                                                                       ГАЛИНА КОСЕВА

                                                                                                   

като разгледа докладваното от съдията Неделчев ВЧНД № 137 по описа за 2020 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по чл. 341, ал. 2, във вр. с чл. 249, ал. 3 от НПК. Образувано е по частна жалба от адв. Р.Б. ***, в качеството на договорен защитник на подсъдимия М.В.А. ***, против протоколно определение от 04.11.2020 г. по НОХД № 839/2020 г. по описа на Районен съд - Габрово, постановено по реда на чл. 248, ал. 1, т. 3 от НПК.

В частната жалба се посочва, че според обстоятелствената част на обвинителния акт подсъдимият „предоставил“ процесните документи, като така излизало, че документът е представен в оригинал. В диспозитива на обвинителния акт като изпълнително деяние по двете обвинения против М.А. бил упоменат изразът „ползвал“, без да е конкретизирано в какво се изразява това ползване. Отново в диспозитива било посочено, че процесните документи са в оригинал, като липсвало изрично посочване, че се касаело за копие, каквото било експертното заключение. Защитникът счита, че обвинението не е правилно формулирано, доколкото липсвало посочване в заключителната част на обвинителния акт на конкретно поведение, както било посочено в обстоятелствената част. Наред с това, запознавайки се с материалите по делото защитата не останала с впечатление, че се касае за оригинален документ, а изследвано ксерокопие, което никъде не било упоменато. Прави се искане за отмяна на определението на районния съд, като се прекрати съдебното производство и делото се върне на прокурора.

Габровският окръжен съд, след като провери по реда на чл. 249, ал. 3 от НПК определението на първоинстанционния съд във връзка с депозираната частна жалба и съобрази изложените в нея съображения, намира за установено следното:

Частната жалба е депозирана в законоустановения срок и от процесуално легитимирана страна. Същата е допустима, но разгледана по същество е неоснователна, по следните съображения:

Производството по НОХД № 839/2020 г. по описа на Районен съд – Габрово е образувано по обвинителен акт на РП – Габрово против М.В.А. *** по обвинение за извършени престъпления по чл. 316, вр. с чл. 308, ал. 2, вр. с ал. 1 от НК и по чл. 316, вр. с чл. 309, ал. 1 от НК, за това, че:

На 12.06.2019 г., в гр. Габрово, на гише „Регистрация“ в сектор „ПП“ при ОД на МВР – Габрово, съзнателно е ползвал неистински официален документ – нотариална заверка на Нотариус № 298 – Н. К., с район на действия РС – Севлиево на Договор за покупко-продажба на МПС от 19.10.2017 г. между продавачите Х. С. Х. и М. Д. Х. и купувач М.В.А., в който подписът след „Нотариус“ не е изпълнен от нотариус Н. К. и отпечатъкът от кръгъл печат с надпис „Нотариус № 298 Република България Н. К. Район на действия РС Севлиево“ не е изпълнен с печата на нотариус Н. К., като от него не може да се търси наказателна отговорност за съставянето му – престъпление по чл. 316, вр. с чл. 308, ал. 2, вр. с ал. 1 от НК;

На 12.06.2019 г., в гр. Габрово, на гише „Регистрация“ в сектор „ПП“ при ОД на МВР – Габрово, съзнателно е ползвал неистински частен документ – Договор за покупко-продажба на МПС от 19.10.2017 г. между продавачите Х. С. Х. и М. Д. Х. и купувач М.В.А., в който подписът след „Продавачи 1“ не е изпълнен от Х. С. Х. и подписът след „Продавачи 2“ не е изпълнен от М. Д. Х., за да докаже, че е закупил посочения в договора лек автомобил, като от него за съставянето му не може да се търси наказателна отговорност – престъпление по чл. 316, вр. с чл. 309, ал. 1 от НК.

С протоколно определение от 04.11.2020 г., постановено в разпоредително заседание, съдът се е произнесъл по всички въпроси по чл. 248, ал. 1, т. 1-8 от НПК, като по т. 3, след като е обсъдил и становището на адв. Б. за нарушени процесуални права по съображения, които се сочат и във въззивната частна жалба, е приел, че във фазата на досъдебното производство и при изготвяне на обвинителния акт не са допуснати съществени и отстраними нарушения на процесуалните правила, които нарушават правата на обвиняемия А..

Въззивният съд намира определението по чл. 248, ал. 1, т. 3 от НПК за правилно и законосъобразно. В обстоятелствената част на обвинителния акт, по който е образувано съдебното производство, са посочени подробно фактите, които според прокурора обуславят съставомерността на деянията и участието на обвиняемия в осъществяването им. По напълно ясен начин е посочено, че на съответното гише в сектор „Пътна полиция“ – Габрово подсъдимият е предоставил на служителя – свидетелката С., личната си карта и Договор за покупко-продажба на МПС от 19.10.2017 г. Обстоятелството, че в заключителната част на обвинителния акт е посочено, че подсъдимият съзнателно се е „ползвал“ от неистински официален и от неистински частен документ, по никакъв начин не внася противоречие, което да рефлектира върху правото на защита. Начинът на изписване на заключителната част на прокурорския акт е напълно съобразен с изискванията на процесуалния закон, като са посочени съответните признаци от обективните състави на престъпленията по чл. 316, вр. с чл. 208 от НК и по чл. 316, вр. с чл. 209 от НК, както и с предвидената форма на изпълнително деяние „ползва“. Не е допуснато процесуално нарушение, като в диспозитива не е конкретизирано в какво се изразява ползването. Обвинителният акт инкорпорира в себе си фактическото и правното обвинение, а както вече се посочи в обстоятелствената му част достатъчно ясно са посочени фактите, против които подсъдимият А. следва да се защитава.

Неясно е следващото оплакване в частната жалба касателно ползвания документ и по-точно дали същият е оригинал или копие. Съдът не съзира в обвинителния акт фактически твърдения, според които документът, предмет на обвинението, да е ползван в копие от подсъдимото лице. Това, което следва да се посочи, че този въпрос касае съществото на делото, което не е предмет на разглеждане в настоящото производство.

В заключение, съдът намира, че обжалваното определение по чл. 248, ал. 1, т. 3 от НПК е правилно и законосъобразно, поради което следва да се потвърди.

Мотивиран от горното и на основание чл. 341, ал. 2, във вр. с чл. 249, ал. 3 от НПК, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ПОТВЪРЖДАВА протоколно определение от 04.11.2020 г. по НОХД № 839/2020 г. по описа на Районен съд – Габрово, с което е прието, че на досъдебното производство не са допуснати отстраними съществени нарушения на процесуалните правила от категорията на посочените в чл. 249, ал. 4, т. 1 от НПК, довели до ограничаване на процесуалните права на подсъдимия.

Определението не подлежи на обжалване или протест.

 

 

 

   ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                     2.