Решение по дело №2656/2022 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 1716
Дата: 16 декември 2022 г.
Съдия: Кремена Сайкова Данаилова Колева
Дело: 20227050702656
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 22 ноември 2022 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

 

№……………

 

 

гр. Варна  ..................2022 г.

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Административен съд – гр. Варна, в публично заседание на петнадесети декември  две хиляди двадесет и втора година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:  Кремена Данаилова

ЧЛЕНОВЕ:  Даниела Станева

         Димитър Михов

 

при секретаря Наталия Зирковска и  с участието на прокурор при Окръжна прокуратура – гр. Варна – Александър Атанасов, като разгледа докладваното от съдия Кремена Данаилова кас. АНД №2656/2022 г. на Административен съд - Варна, за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от АПК във връзка с чл. 63в от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба от зам. - директор на  ТД на НАП – Варна, срещу Решение № 1379/21.10.2022 г. постановено по АНД №20223110203186/2022 г. по описа на Районен съд - Варна, с което е отменено Наказателно постановление № 11-364/20.01.2011 г. на заместник-директор на Териториална дирекция гр. Варна на Националната агенция за приходите, с което на Р.Д.А. ЕГН ********** на основание чл.104 ал.4 от Закона за здравното осигуряване е наложено административно наказание глоба в размер на 500 лева за нарушение на чл.3 ал.4 от Наредба № Н-8 от 29.12.2005 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица.

Жалбоподателят чрез процесуален представител сочи, че давността по чл. 81, ал.3, вр. чл. 80, ал.1, т.5 от НК, вр. чл. 11 от ЗАНН е приложима, когато нарушителя не може да бъде намерен, за да му бъде връчен АУАН, с оглед последващо издаване на НП. В настоящия случай е издадено НП. Обстоятелството че НП не е връчено четири години и половина, след извършване на нарушението не води до приключване на административнонаказателното производство. Относно изпълнението на  наказанието е приложим чл. 82 от ЗАНН, но тази давност е от влизане в сила на НП. Счита че административнонаказателната отговорност не е погасена по давност. Отправено е искане за отмяна на оспореното решение и потвърждаване на НП. Претендира присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

Ответник – Р.Д.А. не е изразила становище по спора и не се явява в съдебно заседание.

Представителят на Окръжна прокуратура – Варна, счита касационната жалба за неоснователна и моли оспореното решение да бъде оставено в сила. 

 След като обсъди оплакванията в жалбата, становищата на страните, доказателствата по делото и с оглед проверката по чл. 218 от АПК, Административен съд – гр. Варна намира следното:

Касационната жалба е подадена от надлежна страна в законния срок, поради което е процесуално допустима.

Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

Районният съд е приел за установено следното: 

Давността е обстоятелство, изключващо наказателната отговорност /чл.11 от ЗАНН/, като се изключва преследването и изтърпяването на наказанието. Давността намира приложение и при двете хипотези: погасяване на възможността на администрацията да реализира правомощията си и да санкционира нарушителя преди влизане в сила на правоохранителен акт /чл.34 от ЗАНН/ - погасителна давност и погасяване на възможността администрацията да реализира правомощията си по изпълнение на наложеното наказание след влизане в сила на правоохранителния акт /чл.82 от ЗАНН/ - изпълнителска давност. В случая наказателното постановление не е влязло в законна сила и е преценено, че на основание чл.81 ал.3 във връзка с чл.80 ал.1 т.5 от НК във връзка с чл.11 от ЗАНН, давността е четири години и половина. Деянието е осъществено на 01.04.2010 г., от която дата е започнала да тече давността за административнонаказателно преследване, тоест на 01.10.2014 г. е изтекла абсолютната давност за такова. Прието е че е налице основание  за отмяна на НП.  

Решението е правилно и законосъобразно.

РС – Варна е изложил подробни мотиви относно характера, действието и видовете давностни срокове, които настоящата инстанция изцяло споделя.

Абсолютната погасителна давност за административнонаказателно преследване по смисъла на чл. 81, ал. 3 във връзка с чл. 80, ал. 1, т. 5 от НК, вр. чл. 11 от ЗАНН /Тълкувателно постановление № 1/27.02.2015 г. по т.д. № 1/2014 г. на ВКС и ВАС, задължително по смисъла на чл. 130, ал. 2 от Закона за съдебната власт/ е четири години и половина, считано от датата на извършване на нарушението – 01.04.2010 г. В случая абсолютната погасителна давност  е изтекла, поради  което административнонаказателната отговорност е погасена по давност на 01.10.2014 г. С изтичане на посочената давност се погасява възможността да се реализира административнонаказателната отговорност на лицето независимо, че спрямо него е издадено НП преди да изтече давностния срок. Това се извежда от нормата на чл.81, ал.3 от НК, приложима на основание чл.11 от ЗАНН, с която е предвидено, че независимо от спирането или прекъсването на давността наказателното преследване се изключва, ако е изтекъл срок, който надвишава с една втора срока, предвиден в предходния член.

Съгласно чл.162, ал.2, т.7 от ДОПК влезлите в сила наказателни постановления са публични държавни вземания. НП  е годно изпълнително основание, след влизането му в сила, на основание чл.165 от ДОПК. Предвидено е с чл. 82, ал.1, б. “а“ от ЗАНН, че административното наказание не се изпълнява, ако са изтекли две години, когато наложеното наказание е глоба. Този давностен  срок е приложим в изпълнителното производство при наличие на влязло в сила НП, с което е наложено наказание „глоба“. В случая не е налице влязло в сила НП, за да се приложи срока по чл.82 от ЗАНН. Отделно от това при наличие на влязло в сила НП, но при изтекъл давностен  срок по чл. 81, ал. 3 във връзка с чл. 80, ал. 1, т. 5 от НК, вр. чл.11 от ЗАНН отново е недопустимо провеждане на изпълнително производство, поради това, че административнонаказателната отговорност е погасена. В този смисъл доводът на жалбоподателя, че е следвало да се прецени законосъобразността на НП е неоснователен, защото относно извършеното деяние е недопустимо реализиране на админисративнонаказателна отговорност след 01.10.2014 г.

РС – Варна законосъобразно е приел, че абсолютната давност за административнонаказателна отговорност е изтекла и е отменил НП.

Предвид изхода на спора искането на жалбоподателя за присъждане на възнаграждение за юрисконсулт е неоснователно, тъй като не са налице предпоставките по чл. 63д, ал.1 и 4 от ЗАНН, вр. чл.143, ал.3 от АПК.

Водим от горното и на основание чл. 221, ал.2 от АПК във връзка с чл. 63в от ЗАНН, Административен съд – Варна,

 

    Р   Е   Ш   И  :

 

       ОСТАВЯ  В СИЛА  Решение №1379/21.10.2022 г.,  постановено по АНД №20223110203186/2022 г. по описа на Районен съд – Варна.

Решението е окончателно.

                                                                

                                                         

                                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ: 

 

 

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.   

 

 

 

 

2.