Решение по дело №10299/2019 на Административен съд - Велико Търново

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 16 декември 2019 г.
Съдия: Георги Колев Чемширов
Дело: 20197060710299
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

 

РЕШЕНИЕ

№ 226


гр. В. Търново, 16.12.201
9г.

В ИМЕТО НА НАРОДА


Административен съд – Велико Търново, в съдебно заседание на тринадесети декември две хиляди и осемнадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 ГЕОРГИ  ЧЕМШИРОВ

ЧЛЕНОВЕ:

 ЕВТИМ  БАНЕВ

 ДИАНКА  ДАБКОВА

 

 

при секретар

  М.Н.

и с участието

на прокурора

  ДОНКА  МАЧЕВА

изслуша докладваното

от съдия

ЧЕМШИРОВ

по касационно наказателно-административен характер дело №10299 по описа на Административен съд – Велико Търново за 2019г.

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от АПК, вр. с чл. 63, ал. 1, изр. ІІ от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба, подадена от Ц.Н.П. ***, срещу Решение №342/07.10.2019г. по АНД №509/2019г. по описа на Горнооряховския районен съд, с което решение е потвърден електронен фиш серия К, №2339371 на ОД на МВР – В. Търново, с който на касатора е наложено административно наказание „глоба” в размер на 100 лв. В касационната жалба се релевират оплаквания за неправилност на съдебното решение поради нарушение на закона – касационно основание по смисъла на чл. 348, ал. 1, т. 1 от НПК, приложим в производството по силата на препращащата разпоредба на чл. 63, ал. 1, изр. ІІ от ЗАНН. Претендира се отмяна на решението на районния съд и постановяване на друго, по същество от касационната инстанция, с което да бъде отменен електронният фиш.

Ответникът по жалбата –  ОД на МВР – В. Търново, не е взел становище по нея.

Представителят на Окръжна прокуратура – В. Търново заема становище за неоснователност на касационната жалба.  

 

Административният съд – В. Търново, като прецени допустимостта на жалбата и наведените в нея касационни основания, съгласно чл. 218 от АПК, приема за установено следното:

 

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК, от надлежна страна, съгласно чл. 210, ал. 1 от АПК, приложим в производството по силата на препращащата разпоредба на чл. 63, ал. 1, изр. ІІ от ЗАНН и е процесуално допустима.

Разгледана по същество е  неоснователна.

 

С Решение №342/07.10.2019г. по АНД №509/2019г. състав на Горнооряховския районен съд е потвърдил електронен фиш серия К, №2339371 на ОД на МВР – В. Търново, с който на Ц.Н.П. *** е наложено административно наказание „глоба” в размер на 100 лв. За да постанови този резултат съдът е приел, че издаденият електронен фиш е законосъобразен, спазена е процедурата по чл. 189, ал. 4 от ЗДвП и посоченото нарушение е установено по безспорен начин.

Така постановеното съдебно решение е правилно.

 

При разглеждане на делото от въззивния съд е било прието за установено, че на 10.10.2018г., в 23,34 ч., на главен път I-4 /Варна – София/, км 143+343 в посока гр. Варна, при ограничение на скоростта от 60 км в час за извън населено място, въведено с пътен знак В-26, с автоматизирано техническо средство тип „стационарна система “Multi radar SD580” и приспаднат толеранс от 3 км/ч, е заснето движението на МПС – лек автомобил „Мерцедес МЛ 320 ЦДИ“” с рег. номер ***, със скорост от 85 км/ч, при което е фиксирана превишение на скоростта от 22 км/ч.

Установено, че автомобилът е собственост на Фондация „Център за култура и спорт“ – гр. София, а касаторът е законният представител на юридическото лице.

За да потвърди обжалваният електронен фиш за посоченото нарушение, съдът е приел, че не са допуснати процесуални нарушения, опорочаващи развилото се административнонаказателно производство. Направеният извод от районния съд е правилен.

Производството по издаване на електронен фиш се поставя със заснемане на извършеното нарушение посредством техническо средство, което заменя фазата на съставяне на АУАН по см. на чл. 40 и сл. от ЗАНН. Разпоредбата на чл. 189, ал. 4, изр. ІІ от ЗДвП поставя нормативно установено съдържание на електронния фиш, като съвкупност от елементи/реквизити/, на които следва да отговаря неговото съдържание, за да може да изпълни предписаната му от закона роля – на акта, чрез който се реализира административно-наказателна отговорност в предвидените в ЗДвП случаи. Следователно липсата на тези реквизити би била порок на формата, но и такъв, водещ до неустановеност на нарушението, което препятства възможността да се реализира административно-наказателната отговорност на нарушителя.  В конкретния случай такава липса не е налице, както правилно е приел въззивният състав. Електронният фиш следва да съдържа дата на извършване на нарушението, което в случая е налице, а датата на издаването му не е сред посочените в цитираната разпоредба реквизити.

Срокът по чл. 34, ал. 1, изр. второ от ЗАНН категорично не е изтекъл в конкретния случай, тъй като електронният фиш е връчен на касатора на 28.05.2019г., следователно е бил издаден в едногодишен срок, считано от датата на извършване на нарушението/10.10.2018г./.

Следва да се посочи, че нарушението е установено и заснето със стационарна система, така че доводите по отношение на Тълкувателно решение №1/2014г. на ОСС на ВАС са напълно неотносими.

Законът за движението по пътищата съдържа законова презумпция относно субекта на административните наказания за нарушения, установени с автоматизирани технически средства. Според разпоредбата на чл. 188 от ЗДвП собственикът или този, на когото е предоставено моторното превозно средство, отговаря за извършеното с него нарушение. В хипотеза на собственост на юридическо лице отговорност носи неговия законен представител или лицето, посочено от него, на което е предоставено управлението на моторното превозно средство. Собственикът на автомобила  е Фондация „Център за култура и спорт“ – гр. София, а Ц.П. е законният представител на фондацията, което не е спорно.  Поради това правилно е ангажирана отговорността на касатора.

Направените оплаквания в касационната жалба за допуснати съществени процесуални нарушения при издаването на електронния фиш, чрез които се поддържат доводи за неправилност на обжалваното съдебно решение, вече са били заявени и поддържани пред въззивният съд, които е изложил подробни мотиви защо не ги възприема. Тези съображения изцяло се споделят от касационната инстанция и не следва да се приповтарят.

Дори да се приеме като пропуск неясното посочване на собственика на превозното средство от начина на изписване в електронния фиш, то това не може да се отчете като съществено процесуално нарушение, което влече като правна последица незаконосъобразност на акта, с който се реализира административнонаказателната отговорност. Както наказателното постановление, така и електронният фиш следва да съдържат индивидуализиращи данни за нарушителя, което в случая е спазено. По никакъв начин не може да бъде възприето от съдържанието на електронния фиш че е налице изявление, с което да се налага имуществена санкция, или пък глоба на юридическо лице, в какъвто смисъл са възраженията на касатора.

По изложените съображения настоящия състав на касационната инстанция намира обжалваното съдебно решение за правилно, поради което следва то да бъде оставено в сила.

Водим от горното и на основание чл. 63, ал. 1, изр. ІІ от ЗАНН, вр. с чл. 221, ал. 2, пр. І от АПК, Административния съд – В. Търново

 

Р   Е   Ш   И   :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №342/07.10.2019г. по АНД №509/2019г. по описа на Горнооряховския районен съд, с което решение е потвърден електронен фиш серия К, №2339371 на ОД на МВР – В. Търново.

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване.      

 

          

 

 

                                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ :

 

 

 

                                                                   ЧЛЕНОВЕ :  1.

 

 

 

                                                                                         2.