Решение по дело №350/2019 на Районен съд - Ловеч

Номер на акта: 117
Дата: 2 май 2019 г. (в сила от 30 май 2019 г.)
Съдия: Йорданка Христова Вутова
Дело: 20194310200350
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 26 март 2019 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

град Ловеч, 02.05.2019 година

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

ЛОВЕШКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, осми наказателен състав в открито заседание на двадесет и трети април, две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЙОРДАНКА ВУТОВА

 

при секретаря ВАЛЯ ДОЧЕВА, като разгледа докладваното от съдията НАХД №350 по описа за 2019 година и за да се произнесе, съобрази :

 

            С наказателно постановление №18-0906-001837 от 20.11.2018 г. на Н. В. Н., Началник на сектор ПП към ОД на МВР-Ловеч, упълномощен с МЗ №8121з-515 от 14.05.2018 г., е наложена на И.В.Г., ЕГН ********** ***, на основание чл.53 от ЗАНН във вр. с чл.179, ал.2, пр.1 от ЗДвП глоба в размер на 200,00 лева, за това, че на 05.11.2018 г., в 22.55 часа в Община Ловеч на път Първи клас №4, като водач на т.а. –с рег. №  , държава България, при обстоятелства: На ПП І-4 при км. 68+100 с посока на движение към гр. София управлява т.а.   с регистрационен номер В 9880 ВХ собственост на „П. Т” ООД Булстат   гр. А., като при движение с несъобразена скорост на прав участък с надлежен наклон не може да спре когато на пътното платно внезапно навлиза от дясно на ляво диво животно и го блъска с предна дясна част на влекача реализирайки ППТ с мат. щети, с което виновно е нарушил чл.20, ал.2 от ЗДвП.

            Недоволен от наказателното постановление останал жалбоподателят И.В.Г., който го обжалва в срок като незаконосъобразно и неправилно. Излага, че в оспорва законността на постановеното административно наказание, излага, че е налице липса на компетентност, неспазване на установената форма, че е допуснато съществено нарушение на административно производствените правила, че е налице противоречие с материално правните разпоредби и несъответствие с целта на закона, в която връзка излага подробни аргументи. Предвид на изложеното моли да се отмени обжалваното НП.

            В с.з. жалбоподателят, редовно призован, не се явява. Депозирал е писмено становище с вх. №4413/15.04.2018 г., с което е направил искане делото да се разгледа в негово отсъствие. Посочил, е че поддържа жалбата на посочените в нея основания, като е изложил и подробни аргументи за отмяна на обжалваното НП, като незаконосъобразно.

            Ответникът – ОД на МВР - Ловеч, Сектор ПП, редовно призован не изпраща представител.

От събраните по делото писмени доказателства, от показанията на разпитаните свидетели: В.Б.М. и Х.В.Г., от становището на жалбоподателят изразено в депозираните писмени бележки, съдът приема за установена следната фактическа обстановка:

            На 05.11.2019 год. бил съставен Акт серия Д с бл. № 984536 за установяване на административно нарушение от св. В.Б.М., в присъствието на св. Х.В.Г., срещу И.В.Г., ЕГН ********** ***, за това, че на 05.11.2018 г., в 22.55 часа в Община Ловеч на път Коритна – Български извор – Микре- Севлиево- Велико Търново – Омуртаг – Търговище - /Разград – Шумен/, при обстоятелства: На ПП І-4 при км. 68+100 с посока на движение към гр. София управлява т.а.   с регистрационен номер   собственост на „П. Т.” ООД Булстат   гр. А., като при движение с несъобразена скорост на прав участък с надлежен наклон не може да спре когато на пътното платно внезапно навлиза от дясно на ляво диво животно и го блъска с предна дясна част на влекача реализирайки ППТ с мат. щети, с което виновно е нарушил чл.20, ал.2 от ЗДвП. В акта не вписано в графа възражения „Нямам възражения”. Въз основа на акта е издадено обжалваното НП.

При така установената фактическа обстановка, съдът намира, че атакуваното наказателно постановление е съставено при особено съществено нарушение на установените в ЗАНН процесуални правила за съставяне на акт за нарушение и съответно този акт не може да се ползва с установената в чл.189, ал.2 от ЗДвП доказателствена сила.

От показанията на св. М. се установява, че е актосъставител и поддържа написаното в акта. Установява се, че на посочената в акта дата били изпратени със св. Х. *** на получен сигнал за ПТП. Установява се, че при пристигане на мястото на настъпилото ПТП установили, че същото било настъпило между т.а. и диво животно, като водача бил ударил с предната част на т.а. диво прасе, и тъй като влекача бил със застраховка „Каско”, водача поискал да му бъде съставен протокол за настъпило ПТП. Установява се, че водача им заявил, че е видял жовитното, но че не могъл да реагира и да спре в следствие на което го ударил, като за това нарушение съставил на водача акт за движение с несъобразена скорост. В тази връзка са и показанията на св. Х..

            Настоящата инстанция намира, че ответника не ангажира доказателства в подкрепа на установената в АУАН и НП фактическа обстановка. Съгласно разпоредбата на чл. 16, ал.2 от НПК във вр. с чл.84 от ЗАНН, в съдебното производство констатациите в АУАН нямат доказателствена сила. Това е и позицията категорично застъпена от Пленума на ВС в Постановление № 10/1973 год. В случая съдът е длъжен, разглеждайки делото по същество, да установи чрез допустимите от закона доказателства дали е извършено административно нарушение, като нарушителят не е длъжен да доказва невиновността си, а административно - наказващият орган е този, който следва да събере доказателства за извършването на нарушението от нарушителя и вината , т.е. тежестта на доказване на нарушението лежи върху него. Преди да издаде процесното НП обаче, АНО не е сторил това. От събраните по делото доказателства не може да се достигне до категоричният извод, че жалбоподателят е извършил вмененото му нарушение. 

Съдът намира, че НП е издадено при неизяснена фактическа обстановка на извършеното ПТП. От свидетелските показания на актосъставителят М. се установява, че АУАН е съставен от неочевидец, а вписания като свидетел по акта св. Х., също не е очевидец, а е само такъв по съставяне на акта. Съгласно разпоредбата на чл. 40, ал.1 от ЗАНН, акта за установяване на административно нарушение следва да бъде съставен в присъствието на свидетели, присъствали при извършването или констатирането на нарушението. Когато липсват такива свидетели – очевидци, актът следва да бъде съставен в присъствието на други двама свидетели, като това обстоятелство съгласно нормата на чл. 40, ал.3 от ЗАНН се отразява изрично в самия акт. Присъствието на свидетели при съставянето на акта не е необходимо единствено в хипотезата, когато самото нарушение е установено, въз основа на официални документи /чл. 40, ал.4 от ЗАНН/. Законът изисква още в акта да са посочени трите имена и точните адреси на свидетелите и техните ЕГН, като поне един от свидетелите да подпише акта. При съставянето на АУАН е нарушена разпоредбата на чл.40, ал.3 от ЗАНН. Тъй като в случая, и актосъставителят и свидетелят по акта не са очевидци на нарушението, актосъставителят е следвало да осигури присъствието на двама свидетели, което обстоятелство изрично е следвало да се отбележи в акта. Това не е сторено. При така установената фактическа обстановка, липсата на втори свидетел, се явява допуснато съществено нарушение на административно наказателната процедура и е основание за отмяна на НП, като незаконосъобразно. По никакъв начин показанията на разпитаните по делото свидетели М. и Х., които не са очевидци на нарушението, не опровергаха възраженията на жалбоподателят.    

На следващо място, и в АУАН, и в НП е посочено, че е нарушен чл.20 ал.2 от ЗДвП, който има няколко предложения, но и в двата акта не е посочено, предложението, което е относимо в случая. От друга страна, съгласно разпоредбата на чл.6, ал.1 от ЗАНН, административно нарушение е това деяние (действие или бездействие), което нарушава установения ред на държавното управление, извършено е виновно и е обявено за наказуемо с административно наказание, налагано по административен ред. Съгласно чл.11 от ЗАНН по въпросите на вината, вменяемостта, обстоятелствата, изключващи отговорността, формите на съучастие, приготовлението и опита се прилагат разпоредбите на общата част на Наказателния кодекс, доколкото закона не предвижда друго. Именно едно от обстоятелствата, изключващи отговорността е посочено в чл.15 от НК, според който не е  виновно извършено деянието, когато деецът не е бил длъжен или не е могъл да предвиди настъпването на общественоопасните последици. В случая жалбоподателят, в качеството си на водач на МПС, не е бил длъжен и не е могъл да предвиди, че на един главен път, по който се движи, ще излезе диво животно и ще настъпи удар. По делото липсват каквито и да е доказателства, въз основа на които да е възможно да се направи предположение, че жалбоподателят се е движел с несъобразена скорост, която не му е позволила да спре, след като е възприел дивото животно. Не на последно място, самата разпоредба на чл.20, ал.2 от ЗДвП поставя условието препятствието да е предвидимо. Внезапно появилото се на пътното платно диво животно в никакъв случай не може да се приеме за предвидимо.

Съдът намира, че в случая АУАН е съставен от св. М. за когото не се спори, че е  служител в сектор ПП при ОД на МВР. НП също е издадено от компетентно лице, в случая от Н В Н - Началник на сектор ПП при ОД на МВР - Ловеч, упълномощен с МЗ №8121з-515 от 14.05.2018 г.

            С оглед на гореизложеното, съдът счита, че обжалваното Наказателно постановление следва да бъде отменено като незаконосъобразно.

В случая въпроса за разноските не следва да се обсъжда, тъй като такива не са претендирани.

            Водим от гореизложеното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, съдът

           

Р   Е   Ш   И :

 

ОТМЕНЯВА НАКАЗАТЕЛНО ПОСТАНОВЛЕНИЕ №18-0906-001837 от 20.11.2018 г. на Н В Н, Началник на сектор ПП към ОД на МВР-Ловеч, упълномощен с МЗ №8121з-515 от 14.05.2018 г., с което е наложена на И.В.Г., ЕГН ********** ***, на основание чл.53 от ЗАНН във вр. с чл.179, ал.2, пр.1 от ЗДвП глоба в размер на 200,00 лева, за нарушение на чл.20, ал.2 от ЗДвП, като НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

            Решението подлежи на касационно обжалване пред Ловешки административен съд по реда на АПК, в 14 дневен срок от съобщението на страните, че е изготвено.

 

                                                              РАЙОНЕН СЪДИЯ: