Определение по дело №706/2019 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: 1546
Дата: 20 август 2019 г.
Съдия: Кирил Стоянов Градев
Дело: 20192100100706
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 15 май 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

                              О   П    Р   Е   Д    Е   Л    Е   Н   И   Е

Номер 1546                                    20.08.2019 год.                         Гр.Бургас

 

                                     В    ИМЕТО     НА   НАРОДА

 

Бургаският окръжен съд , първо гражданско  и търговско отделение,

На двадесети август, две хиляди и деветнадесетата  година                                                                                                                          

В закрито  заседание в следния състав

                               

                                                           Председател: Кирил Градев                                                                      

                                                           

Секретар: ________________

Прокурор:________________

Като разгледа докладваното от съдия Кирил Градев

Гражданско дело №706 по описа за 2019 година

И за да се произнесе взе в предвид следното:

 

        Депозирана е искова молба от Д.Г.Г. *** с правно основание чл.49 от ЗЗД във вр. с чл.45 от ЗЗД. Ищцата сочи , че на 06.06.2018 г. около 21.20 ч. в с.Равда прибирайки се от работа като пешеходец по улица „Лазур“ е претърпяла инцидент – паднала поради неравности на пътното платно. Била е принудена да се движи по пътното платно , тъй като и от двете страни на улицата били паркирани множество автомобили. При падането е получила кръвонасядания по челото, носа , в областта на дясното око, лявото око, имала е болки в областта на челюстта , зъбите и  дясната ръка , главата й е била замаяна, изпитвала главоболие дълго след това. Била е прегледана от съдебен лекар , който установил счупване на носни костици,  както и останалите наранявания. Няколко дни след инцидента поради главоболието е била приета в неврохирургично отделение  в гр.Бургас. Близо половин година след инцидента ищцата се е възстановявала, преглеждана е била от различни специалисти, правила е разходи по лечението и на зъбите си. Тъй като причините за всички увреждания и страданията, понесени от нея са вследствие на  падането поради съществуващите неравности по пътното платно на улица на територията на община Несебър същата предявява претенцията си за обезщетение против община Несебър. Съгласно чл.31 във вр. с чл.8 ал.3 от Закона за пътищата  съответната община е длъжна да ремонтира и поддържа общинската пътна инфраструктура. Съгласно чл.167 ал.1 изр.1  от ЗДвП лицата , които стопанисват пътя го поддържат в изправно състояние, сигнализират незабавно препятствията по него и ги отстраняват в кратък срок. В този смисъл община Несебър  носи отговорност за  причинените вреди – имуществени и неимуществени  вследствие на  гореописания инцидент, при който на ищцата са причинени няколко леки телесни повреди, а фрактурата на постоянен зъб /21-и/  съставлява средна телесна повреда, както и  имуществени вреди, изразяващи се в разходи за  медицинско лечение и диагностика на уврежданията. Поради това ищцата моли да бъде осъдена община Несебър да й заплати сумата в размер на 30 000 лв. – обезщетение за причинените  болки и страдания в резултат на  причинените телесни увреждания от  описания инцидент на 06.06.2018 г. в с.Равда ведно със законната лихва върху сумата начиная от  датата на увреждането , както и да й заплати сумата от 1085 лв. – обезщетение за причинени имуществени вреди, представляващи разходи по  медицинско лечение ведно със законната лихва  начиная от датата на увреждането до окончателното изплащане. Направени са доказателствени искания – да бъдат допуснати двама свидетели при режим на довеждане за установяване на претърпените болки и страдания. Моли се и за назначаване на  съдебно-медицинска експертиза за установяване на  характера на уврежданията и други правно релевантни  обстоятелства във връзка с исковата претенция. Към исковата молба са приложени писмени доказателства по опис в десет пункта.

      В законоустановения срок по делото е постъпил писмен отговор по чл.131 от ГПК от страна на община Несебър. Исковата претенция се оспорва като неоснователна и недоказана. На първо място се оспорва самия деликт – описания от ищцата  инцидент. Сочи се , че липсва конкретизация и яснота на това къде и как се е случил инцидента – посочената улица е дълга 361 м, представените снимки не визират средата , която е описана от ищцата – като напр. паркирани от двете страни автомобили. Оспорва се правомерността на поведението на самата ищца съгласно разпоредбите на чл.107 и чл.108 ал.1 от ЗДвП, тъй като пешеходците са длъжни да се движат по тротоара. Липсва и описание на самата неравност – неясно каква е била  тази неравност , довела до  инцидента. Съобразно приложената медицинска документация – от листа за преглед на пациент от 06.06.2018 г. , издаден непосредствено след падането  липсват данни за увреждания на зъби, отказано е и хоспитализиране. Съобразно  медицинското удостоверение от 08.06.2018 г. , изготвено по молба на ищцата  липсва категоричност в заключението , че  описаните болки в местата на травмите са получени при падане по лице , а са налице само предположения. На четвърто място – страната оспорва  претендирания размер обезщетение като прекомерно завишен и несъответстващ на  преживените болки и страдания. Според страната доказателствените искания на  ищцата не следва да бъдат уважавани. Направено е искане за оставяне на исковата молба без движение – за конкретизация и  уточняване на елементи от фактическата обстановка поради наличната неяснота в същата. Иска се  оспорва като неоснователен поради противоречие и несъответствие на доказателствата на изложените  твърдения. Прилага се извадка от кадастралната карта на село Равда.

       Предявения иск  се явява допустим и следва да бъде приет за разглеждане. Следва да бъдат приети  приложените от страните писмени доказателства като на ищцата се връчи препис от отговора на исковата молба като се даде едноседмичен срок от връчването за депозиране на становище по  отговора , както и за прилагане на  съответните доказателства, визирани в отговора – четливо копие на епикриза от НХО при УМБАЛ – Бургас.

      Всяка от страните следва да докаже твърденията си. Следва да бъде указано на страните , че  по делото няма факти и обстоятелства , които не се нуждаят от доказване. Ищцата следва да докаже  всички факти и обстоятелства , на които основава претенцията си – че на 06.06.2018 г. е претърпяла инцидент – падане на пътното платно на улица в с.Равда – собственост на ответната община и това падане е било вследствие на неравности по пътното платно,  да се докажат и причините поради които  същата е била принудена да се движи по пътното платно , а не по местата , предназначени за това – тротоарите. Следва да бъдат установени вида и характера на  получените наранявания, причинно-следствената връзка между падането и получените наранявания, болките и страданията понесени от нея вследствие на тези наранявания, времетраенето на оздравителния процес, последиците за ищцата вследствие на  причинените наранявания. Следва да бъде указано на ищцата да представи доказателства и за претенцията  за имуществени вреди – размер на разходите , за какво да разходвани паричните средства , причинно  - следствена връзка на  направените разходи с причинените увреждания , какъв е  общия  размер на  разходите.

      Във връзка с доказателствената тежест за ищцата следва да й бъдат допуснати до разпит  двама свидетели при режим на довеждане. Следва да бъде допуснато назначаването на  съдебно-медицинска експертиза , която да отговори на поставените от ищцата въпроси – на л.3 по делото. Като изхожда от  акта на Апелативен съд – Бургас  постановен по ч.гр.д.№229/19 г. , с който  ищцата е освободена от заплащане на държавна такса , съдът намира , че  липсва изразена воля на съда за освобождаване и от разноски , поради  което  разноските по извършване на експертизата следва да бъдат поети от страната, направила искането – ищцата Г..

 

     На основание гореизложеното и чл.140 от ГПК , Бургаският окръжен съд

 

 

                                          О   П   Р   Е   Д   Е   Л   И :

 

 

 

    ПРИЕМА ЗА РАЗГЛЕЖДАНЕ  предявените от ищцата  Д.Г.Г. *** искове на основание чл.49 от ЗЗД във вр.с чл.45 от ЗЗД и чл.52 от ЗЗД и чл.86 от ЗЗД против  Община Несебър, ЕИК *********, представлявана от кмета Николай Димитров – за осъждането на  ответната община да  заплати на ищцата сумата  в размер на 30 000 лв. – представляваща обезщетение за причинените неимуществени вреди вследствие на претърпяни болки и страдания от  телесни увреждания при инцидент – падане на пътното платно на 06.06.2018 г. на улица Лазур“ в  село Равда, община Несебър поради  съществуващи неравности  по платното ведно със законната лихва върху тази сума  начиная от датата на увреждането – 06.06.2018 г. до окончателното  изплащане на сумата , както и  сумата  от 1085 лв. , представляваща обезщетение за причинени имуществени вреди – разходи за медицинско лечение на причинените увреждания  при инцидента на 06.06.2018 г. ведно със законната лихва върху сумата, считано от  момента на увреждането – 06.06.2018 г. до окончателното изплащане.

     ПРИЕМА приложените от страните  ведно с исковата молба и отговора  писмени документи като доказателства по делото. Препис от  отговора на исковата молба на Община  Несебър  да се връчи на ищцата Д.Г. за депозиране в едноседмичен срок на становище.  УКАЗВА  на ищцата Г. да представи четливо копие на епикриза от НХО при УМБАЛ.

    УКАЗВА  на страните  , че  на осн. чл.154 от ГПК  са длъжни да  установят фактите , на които основават своите искания и  възражения като по делото няма факти ненуждаещи се от доказване.

     УКАЗВА  на ищцата Д.Г., че следва  да докаже  всички факти и обстоятелства , на които основава претенцията си – че на 06.06.2018 г. е претърпяла инцидент – падане на пътното платно на улица в с.Равда – собственост на ответната община и това падане е било вследствие на неравности по пътното платно,  да се докажат и причините поради които  същата е била принудена да се движи по пътното платно , а не по местата , предназначени за това – тротоарите. Следва да бъдат установени вида и характера на  получените наранявания, причинно-следствената връзка между падането и получените наранявания, болките и страданията понесени от нея вследствие на тези наранявания, времетраенето на оздравителния процес, последиците за ищцата вследствие на  причинените наранявания; да представи доказателства и за претенцията  за имуществени вреди – размер на разходите , за какво да разходвани паричните средства , причинно  - следствена връзка на  направените разходи с причинените увреждания , какъв е  общия  размер на  разходите.

    ДОПУСКА  до разпит при режим на довеждане  двама свидетели от страна на ищцата Г. за установяване на твърденията  в  исковата молба.

    НАЗНАЧАВА  съдебно-медицинска експертиза , която да отговори на поставените от  ищцата въпроси – л.3 по делото. УКАЗВА  на ищцана Д.Г.  в едноседмичен срок от уведомяването да внесе депозит в размер на 350 лв. по сметка на ОС – Бургас и да представи банков документ по делото за изготвянето на  медицинската експертиза. ОПРЕДЕЛЯ  вещо лице за  извършване на експертизата  - д-р Параско Парасков.

    ВНАСЯ   делото за разглеждане в открито съдебно заседание  като го  НАСРОЧВА  за 06.11.2019 г. от 11.00 ч. , за когато да се призоват страните и да се водят свидетелите.

 

 

 

                                                                      Окр. съдия: