Решение по дело №7350/2016 на Софийски градски съд

Номер на акта: 2783
Дата: 4 май 2018 г. (в сила от 26 ноември 2019 г.)
Съдия: Десислава Николаева Зисова
Дело: 20161100107350
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 16 юни 2016 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№………

гр. София, 04.05.2018 г.

 

В     И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, І ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, 10 състав, в публичното заседание на тринадесети декември през две хиляди и седемнадесета година в състав:

СЪДИЯ: ДЕСИСЛАВА ЗИСОВА

при секретаря Панайотова, като разгледа докладваното от съдията гр.д. №7350/2016 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е образувано по искова молба от Х.Ю. ЕООД срещу Г.И.З. и И.Г.З., с която е предявен иск с правно основание чл.124, ал.1 ГПК, вр. чл.16, ал.2 ЗН за признаване за установено по отношение на ответниците, че ищецът е собственик на недвижим имот – апартамент, находящ се в гр.София, ул.******, втори надпартерен етаж, с площ от около 111 кв.м., заедно с мазе № 2 с площ от около 12 кв.м., таванско помещение № 1 с площ от около 12 кв.м., 83/1000 ид.ч. от общите части на сградата и толкова ид.ч. от дворното място, върху което е построена.

Ищецът твърди, че е придобил имота по силата на завет, извършен в негова полза от собственика на имота А.Л.С..

Ответникът Г.И.З. оспорва иска. Противопоставя собствени вещни права върху имота, като твърди, че го е придобил по дарение от И.Г.З., който го е придобил от А.Л.С. по силата на наследствено правоприемство – като наследник по закон. Оспорва автентичността на представеното от ищеца завещание -твърди, че не е написано и подписано от завещателя, поради което е нищожно. Навежда доводи за унищожаемост на завещанието като направено от лице, което по време на съставянето му не е било способно да завещава. Моли съда да отхвърли предявения иск. Претендира разноски.

Ответникът И.Г.З. оспорва иска. Твърди, че е придобил имота по наследяване от А.Л.С., след което го е дарил на ответника Г.И.З., който е негов собственик към момента. Оспорва автентичността на представеното от ищеца завещание, навежда доводи за завещателна недееспособност на праводателката. Моли съда да отхвърли предявения иск. Претендира разноски.

Предявен е насрещен иск от Г.И.З. срещу Х.Ю. ЕООД с правно основание чл.108 ЗС за признаване на ищеца за собственик на процесния имот и осъждане на ответника да му го предаде. Ищецът твърди, че е придобил имота по силата на договор за дарение, сключен с И.Г.З.. Твърди, че завещателното разпореждане, въз основа на което ответникът се легитимира като собственик, не е провело действие.

Ответникът по насрещния иск – Х.Ю. ЕООД оспорва иска. Признава, че владее имота, но оспорва ищецът да е негов собственик. Твърди, че е придобил имота по силата на валидно завещателно разпореждане. Моли съда да отхвърли предявения иск. Претендира разноски.

 

Съдът, след като се запозна със становищата на страните и събраните по делото доказателства, намира следното от фактическа и правна страна:

 

По иска по чл.124, ал.1 ГПК, вр. чл.16, ал.2 ЗН:

Представено е по делото саморъчно завещание от 20.01.2016 г., с което А.Л.С. завещава собствения си апартамент на ул.******, ет.2, ап.5 от 111 кв.м. на Х.Ю. ЕООД с управител г-жа Ю.Н.Т.в знак на благодарност за грижите, които полагат за нея.

Видно от препис-извлечение от акт за смърт, А.Л.С. е починала на 28.01.2016 г.

Завещанието е обявено с протокол от 11.04.2016 г. на нотариус рег. № 065 на НК по искане на Ю.Н.Т.. Нотариусът е удостоверил направените пред него изявления на молителката, че А.Л.С. е починала на 28.01.2016 г., за което е бил представен препис-извлечение от акт за смърт, и че завещанието е било оставено за пазене в дома на покойната. Завещанието е вписано в Служба по вписванията на 10.05.2016 г.

Спорен по делото е въпросът дали представения документ „Саморъчно завещание от 20.01.2016 г.“ е автентичен – написан и подписан от сочения автор А.Л.С.. В рамките на откритото производство по реда на чл.193 ГПК за проверка истинността на документа са изслушани две съдебно-графологични експертизи, които установяват следното: изследваните от вещото лице документи, представени от страните като сравнителен материал и лично установени от вещото лице от издаденото му съдебно удостоверение, могат да се разпределят в две групи. Едната група включва документите, представени от ответника и заявленията за издаване на документи за самоличност на С., за които вещото лице приема, че са написани и подписани от А.Л.С., а в другата група са процесното саморъчно завещание и нотариално заверено пълномощно от 17.01.2016 г., които не са написани и подписани от А.Л.С., като ръкописния текст и подписите в двата документа са изпълнени от едно и също лице, различно от С.. Съдът изцяло кредитира заключението, като приема изводите н вещото лице за логични и убедително мотивирани. Съдът възприема като документи с най-висока степен на сигурност, че са лично подписани от С., заявленията за издаване на документи за самоличност. Тези документи се подават лично, а подписът се полага от молителя пред длъжностното лице от МВР-БДС. Ето защо това е документът, съдържащ най-сигурния екземпляр от подписа на лицето, посочено като автор. При съпоставка на тези заявления с процесното завещание вещото лице е категорично, че завещанието не е написано и подписано от същото лице. Констатираните различия са както по общи признаци (степен на обработеност, относителен наклон, степен на свързаност), така и по по-характерни частни признаци като направление на движението при изписване на първите елементи на букви „а“ и „л“; последователност на движенията при изписване на елементите на буква „н“; количество на движения при изписване на буква „т“; форма на движение при изписване на елементите на буква „х“; вид на свързване при изписване на елементите на буква „ю“ и т.н. Според вещото лице установените различия са съществени, индивидуални и достатъчни по обем, за да обосноват извода, че ръкописният текст и подписът в завещанието и пълномощното, от една страна, и образците от почерка и подписа на А.Л.С., от друга страна, не са изпълнени от едно и също лице.

В същото време се констатира, че изследваният ръкописен текст и подписът в завещанието и пълномощното, от една страна, и образците от почерк и подпис, представени от ищеца, от друга страна, са изпълнение от едно и също лице с оглед съвпаденията в общите и по-характерните частни признаци, които според вещото лице са устойчиви, индивидуални и достатъчни по обем, за да обосноват заключението му. И макар авторът на докумените да е един и същ, това не е А.С..

В съдебно заседания вещото лице поясни, че образците, представени от ответника, и тези, взети от МВР, съответстват на естественото развитие, остаряване и заболяване на един човек, като са съхранени характерните особености на изградения стереотип при графическото изразяване на отделните елементи. В тях се наблюдават характерните особености на влошаване на писмено-двигателния навик, което може да е вследствие на стареенето или на болестно състояние. На база констатираните частни признаци вещото лице поддържа, че подписите в тях са полагани от едно и също лице. Образците, представени от ищеца, са с по-висока степен на обработеност, в тях има изписване на повече елементи, вместо съкращаване и опростяване, каквито би следвало да се наблюдават в случай на немощ или двигателни затруднения. Изводът, че подписът в тях е полаган от различно лице, е мотивиран от различия не само в общите, но и в онези частни признаци на подписа и почерка, които се запазват въпреки влошаването на динамиката.

По изложените съображения съдът намира, че процесното завещание от 20.01.2016 г. представлява неистински документ – последното не е написано и подписано от сочената като завещател А.Л.С.. Тъй като твърдението за неистинност на завещанието обективира и материалноправно възражение за недействителност по смисъла на чл.42, б.„б“ ЗН, каквото в случая е и изрично направено от ответниците, съдът намира последното за основателно. Завещанието е нищожно по силата на  чл.42, б.„б“ ЗН поради неспазване изискванията на чл.25, ал.1 ЗН – не е написано ръкописно от самия завещател и не е подписано от него. На това основание съдът приема, че представеното завещание не е породило правни последици.

Няма да се обсъждат доводите за унищожаемост на завещанието като направено от лице, което по време на съставянето му не е било способно да завещава – те по естеството си са евентуални на възражението за нищожност, което съдът прие за основателно.

По изложените съображения съдът приема, че ищецът не е придобил процесния имот на валидно правно основание, а представеното саморъчно завещание, като неавтентично и поради това – нищожно, не е годно да му достави правото на собственост върху имота. Предявеният положителен установителен иск за собственост е неоснователен и следва да се отхвърли.

 

По насрещния иск на ответника Г.И.З. по чл.108 ЗС:

Видно от нотариален акт № 148, том I, рег. 148, дело 133/1941 г. от 27.01.2941 г. на първи нотариус при Софийски областен съд (л.41) и записка за вписването му (л.22), собственик на процесния имот е Л.С.С., починал на 25.04.1982 г., и оставил наследници по закон: В.И.С., починала на ******г., и А.Л.С. – дъщеря. Ето защо съдът приема, че А.Л.С. е придобила процесния имот по силата на наследствено правоприемство от родителите си.

Видно от удостоверение за съпруг/а и родствени връзки от 29.01.2016 г. (л.69) А.Л.С. е починала на 28.01.2016 г. и е оставила за наследник по закон И.Г.З., братовчед (син на леля й З.И.З., починала на 05.04.1999 г. – виж удостоверение за наследници от 26.04.2016 г. – л.31).

На основание чл.8, ал.4 ЗН И.Г.З. е придобил собствеността върху процесния имот по наследяване.

С нотариален акт № 11, том II, рег. № 5065, дело № 175/2016 г. от 20.05.2016 г. на нотариус рег. № 053 на НК, вписан в Служба по вписванията, И.Г.З. дарява на сина си Г.И.З. процесния негов наследствен недвижим имот: апартамент № 5, намиращ се в гр.София, ул.******, със застроена площ от 111 кв.м., на трети (втори надпартерен) етаж на сградата, състоящ се от: три стаи, хол, кухня, баня, клозет, заедно с мазе № 2 с площ от около 12 кв.м. и таванско помещение № 1 с площ от около 12 кв.м., заедно с 83/1000 ид.ч. от общите части на сградата и 83/1000 ид.ч. от дворното място.

По изложените съображения и с оглед изводите на съда за недействителност на завещанието, от което ответникът по насрещния иск черпи правата си, съдът приема, че ищецът Г.И.З. валидно е придобил правото на собственост върху процесния имот. Безспорно е обстоятелството, че имотът се владее от ответника по насрещния иск, който не установи валидно правно основание за това. Ето защо предявеният иск по чл.108 ЗС е основателен.

 

По разноските:

С оглед неоснователността на главния иск, на ищеца Х.Ю. ЕООД не се дължат разноски.

На ответниците следва да се присъдят, на основание чл.78, ал.3 ГПК, по 5300 лв. разноски по делото: по 300 лв. разноски за експертизи и по 5000 лв. заплатено адвокатско възнаграждение за един адвокат.

На ищеца по насрещния иск – Г.И.З. следа да се присъди, на основание чл.78, ал.1 ГПК, сумата от 6675 лв., от която: сумата от 1675 лв. държавна такса и сумата от 5000 лв. заплатено адвокатско възнаграждение.

На ответника по насрещния иск не се дължат разноски.

 

Поради което Софийският градски съд

 

Р  Е  Ш  И :

 

ОТХВЪРЛЯ предявения от Х.Ю. ЕООД, ЕИК ******, със седалище и адрес: ***, срещу Г.И.З., ЕГН **********, и И.Г.З., ЕГН **********, иск с правно основание чл.124, ал.1 ГПК, вр. чл.16, ал.2 ЗН за установяване правото на собственост на Х.Ю. ЕООД, ЕИК ****** върху недвижим имот, представляващ АПАРТАМЕНТ № 5, намиращ се в гр.София, ул.******, със застроена площ от 111 кв.м., на трети (втори надпартерен) етаж на сградата, състоящ се от: три стаи, хол, кухня, баня, клозет, заедно с мазе № 2 с площ от около 12 кв.м. и таванско помещение № 1 с площ от около 12 кв.м., заедно с 83/1000 ид.ч. от общите части на сградата и 83/1000 ид.ч. от дворното място, на основание завет, извършен със Завещание от 20.01.2016 г., обявено с протокол от 11.04.2016 г. на нотариус рег. № 065 на НК.

ОСЪЖДА Х.Ю. ЕООД, ЕИК ******, със седалище и адрес: ***, да заплати на Г.И.З., ЕГН **********, и И.Г.З., ЕГН **********, на основание чл.78, ал.3 ГПК, сумата от по 5300 лв. на всеки, представляваща съдебни разноски.

ПРИЗНАВА ЗА УСТАНОВЕНО по отношение на Х.Ю. ЕООД, ЕИК ******, със седалище и адрес: ***, че Г.И.З., ЕГН **********, е собственик на недвижим имот, представляващ АПАРТАМЕНТ № 5, намиращ се в гр.София, ул.******, със застроена площ от 111 кв.м., на трети (втори надпартерен) етаж на сградата, състоящ се от: три стаи, хол, кухня, баня, клозет, заедно с мазе № 2 с площ от около 12 кв.м. и таванско помещение № 1 с площ от около 12 кв.м., заедно с 83/1000 ид.ч. от общите части на сградата и 83/1000 ид.ч. от дворното място, по силата на Договор за дарение, сключен с нотариален акт № 11, том II, рег. № 5065, дело № 175/2016 г. от 20.05.2016 г. на нотариус рег. № 053 на НК.

ОСЪЖДА Х.Ю. ЕООД, ЕИК ******, със седалище и адрес: ***, ДА ПРЕДАДЕ на Г.И.З., ЕГН **********, на основание чл.108 ЗС, собствения му недвижим имот, представляващ АПАРТАМЕНТ № 5, намиращ се в гр.София, ул.******, със застроена площ от 111 кв.м., на трети (втори надпартерен) етаж на сградата, състоящ се от: три стаи, хол, кухня, баня, клозет, заедно с мазе № 2 с площ от около 12 кв.м. и таванско помещение № 1 с площ от около 12 кв.м., заедно с 83/1000 ид.ч. от общите части на сградата и 83/1000 ид.ч. от дворното място.

ОСЪЖДА Х.Ю. ЕООД, ЕИК ******, със седалище и адрес: *** да заплати на Г.И.З., ЕГН **********, на основание чл.78, ал.1 ГПК, сумата от 6675 лв., представляваща съдебни разноски.

Решението подлежи на обжалване пред Софийския апелативен съд в двуседмичен срок от съобщаването му чрез връчване на препис.

 

 

СЪДИЯ: