Определение по дело №3454/2019 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 2348
Дата: 19 ноември 2019 г.
Съдия: Мария Илиева Златанова
Дело: 20197180703454
Тип на делото: Касационно частно административно дело
Дата на образуване: 8 ноември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№2348/19.11.2019г.                          гр. Пловдив                    19.11.2019 год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, ХХVI касационен състав, в закрито заседание на 19.11.2019 година, в следния състав:

 

                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИЯ ЗЛАТАНОВА

                                                       ЧЛЕНОВЕ: ЛЮБОМИРА НЕСТОРОВА

                                                           ПЕТЪР КАСАБОВ

 

като разгледа докладваното от ПРЕДСЕДАТЕЛЯ ЧКАНД № 3454 по описа за 2019 година, намери за установено следното:

 

Производството е по реда на чл. 229-236 от АПК, във връзка с чл. 63, ал. 2 от ЗАНН.

Делото е образувано по частна жалба вх. № 66041 от 15.10.2019 г. на К.К.Л., ЕГН **********, в качеството му на управител на „Лесов плюс 2“ ООД, ЕИК *********, седалище и адрес на управление: гр. Раковски, ул. „Гагарин“ № 29А, чрез адв. В. И., служебен адрес:гр. Пловдив, ул. „**“ № **, ет.*, оф. *, против определение от 10.10.2019 г., постановено по АНД № 5741/2019 г. по описа на ПРС, IV н.с., с което е оставена без разглеждане подадената жалба от против Наказателно постановление (НП) №452636-F495178/25.07.2019г., издадено от зам. директора на ТД на НАП Пловдив и е прекратено производството по делото.

Жалбоподателят не е доволен от обжалваното определение и моли за неговата отмяна. Излага доводи за неправилност и незаконосъобразност. Счита,  че НП не е връчено надлежно на дружеството-адресат на НП. Сочи, че получателят на НП е син на един от управителите и е различен правен субект от ЮЛ, както и че това лице не е представляващ, работник или служител в дружеството и не е било натоварено да получава книжа и за „Лесов плюс 2“ ООД, поради което според жалбоподателя така извършеното връчване е нередовно. Прави искане за възстановяване на срока за обжалване.

Съдът, като разгледа доводите и възраженията на жалбоподателя и обжалвания съдебен акт, намери за установено следното:

По допустимостта:

Частната касационна жалба е подадена в определения от съда срок за обжалване и при наличието на правен интерес. Поради това същата се явява ДОПУСТИМА.

По същество:

Разгледана по същество, жалбата е основателна.

Без съмнение призоваването и съобщенията са изключително важни процесуални действия. Тяхната цел е да уведомят страната в съдебното производство за извършени или предстоящи процесуалния действия на съда или на страна и по този начин да и дадат възможност да защити своите права.

Според разпоредбата на чл. 84 от ЗАНН, доколкото в този закон няма особени правила за призоваване и връчване на призовки и съобщения, за производството пред съда по разглеждане на жалби срещу наказателни постановления, се прилагат разпоредбите на Наказателно-процесуалния кодекс /НПК/. Съгласно разпоредбата на чл. 180, ал. 5, 6 и 7 НПК, на учреждение или юридическо лице връчването става срещу подпис на длъжностно лице, натоварено да поема книжата. Лицето, чрез което става връчването, подписва разписка със задължение да предаде призовката, съобщението или книжата на лицето, за което са предназначени. Връчителят отбелязва в разписката името и адреса на лицето, чрез което става връчването, и отношението му с лицето, на което трябва да бъдат връчени призовката, съобщението или книжата. Т. е., за да се счете едно съобщение за редовно връчено и надлежно оформено, следва да са изпълнени посочените изисквания, като на разписката, на която се удостоверява връчването, следва да бъде посочено името и адреса на лицето, чрез което става връчването, и отношението му с лицето, на което трябва да бъдат връчени призовката, съобщението или книжата.

В настоящия случай тези изисквания не са изпълнени, тъй като в известието за доставяне единствено е отразено, че НП е връчено на 12.08.2019 г. срещу подпис на К.Л.-син, без да е посочено дали лицето е служител при дружеството или не. Тези изисквания законодателят неслучайно е предвидил, с оглед предотвратяване възможността за недобросъвестност при получаване на съответните книжа.

Предвид това, че връчването не е редовно оформено от длъжностното лице по връчване на съобщението, като е положен подпис срещу "получател", без да е отбелязано каква длъжност е лицето и натоварено ли е то да поема книжата, т. е. не става ясно в какво качество е получил НП, съдът приема, че оспореното от дружеството НП не е редовно връчено на посочената в известието за доставяне дата 12.08.2019 г. Не са спазени и изискванията на Общите условия на договора с потребителите на универсалната пощенска услуга и пощенски парични преводи, извършвани от „МиБМ ЕКСПРЕС“ ООД, по - конкретно разпоредбата на чл. 44, уреждаща доставянето на препоръчани пощенски пратки. В конкретния случай е нарушено изискването на чл. 44, б. "в", съгласно която препоръчани пратки до ЕТ и ЮЛ се доставят на посочения на пратката адрес в деловодството или на упълномощен служител, което се отбелязва изрично от пощенския служител. Предвид липсата на редовно връчване на НП, то и жалбата срещу него не е просрочена и следва да бъде разгледана по същество.

По отношение искането за възстановяване на срока следва да се съобрази разпоредбата на чл. 186, ал. 2 от НПК, съгласно която молбата за възстановяване на срока за обжалване се подава до съда, разглеждащ жалбата и в 7 - дневен срок от деня, в който са престанали да действат причините за пропускане на срока.

При тази правна регламентация, настоящият състав на съда намира, че молбата по чл. 186, ал.2 от НПК, вр. чл. 63, ал.2 от ЗАНН, следва да бъде разгледана от районния съд. При разглеждане на молбата съдът следва да прецени, подадена ли е в срок, пропуснат ли е срока за оспорване на определението и дължи ли се пропускът на уважителни причини - тези, които са настъпили за страната след постановяването на акта, подлежащ на обжалване и които обективно /извън волята на страната/ са препятствали възможността от оспорването му в предвидения от закона срок,както и дали е налице правен интерес от искането,предвид настоящото определение.

Ето защо, Административен съд Пловдив, ХХVI състав,

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОТМЕНЯ протоколно определение от 10.10.2019  г. постановено по АНД № 5741/2019 г. по описа на Районен съд – Пловдив, IV н.с., с което е прекратено производството по делото, образувано по жалба на „ЛЕСОВ ПЛЮС 2“ ООД с вх. № 54136 от 20.08.2019 г. срещу НП № 452636-F495178 от 25.07.2019 г., издадено от Зам-директор на ТД на НАП Пловдив

ВРЪЩА делото за продължаване на съдопроизводствените действия от същия състав на ПРС за разглеждане на жалбата по същество, както и съобразно указанията, за произнасяне по молбата за възстановяване срокa за обжалване на НП № 452636-F495178 от 25.07.2019 г.

 

Определението е окончателно.

 

                      ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                               ЧЛЕНОВЕ:    1.

 

                                                      2.