Решение по дело №7643/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 261343
Дата: 6 декември 2023 г.
Съдия: Румяна Милчева Найденова
Дело: 20191100507643
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 11 юни 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

      гр. София, 06.12.2023 г.

     В ИМЕТО НА НАРОДА

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ВЪЗЗ. II-Г СЪСТАВ, в публично заседание на двадесет и втори ноември през две хиляди двадесет и трета година в следния състав:

Председател: Татяна Димитрова

Членове:       Румяна Найденова

Гюлсевер Сали

 

при участието на секретаря Алина Тодорова като разгледа докладваното въззивно гражданско дело № 7643 по описа за 2019 година

 

Производството е по реда на чл. 258 - 273 ГПК.

С решение № 49725 от 16.10.2018 г., постановено по гр. д. № 28982/2017 г. по описа на СРС, 151 с-в, „Н.” ЕООД /в ликвидация/ е осъдено по предявения иск с правно основание чл. 233, ал. 1 ЗЗД да опразни и предаде на ищеца „И.о.” АД наетите по договор за наем № ПО – 16 – 68/05.07.2011г. помещения, а именно: производствени помещения с площ 210 кв. м., складови помещения с площ 59 кв. м. и обслужващи помещения с площ 65 кв. м., находящи се в гр. „Велико Търново”, бул.”********.

Решението е обжалвано от „Н.” ЕООД /в ликвидация/. Във въззивната жалба се излагат подробни съображения, че решението е неправилно, незаконосъобразно, необосновано, постановено в несъответствие със събраните доказателства и при съществени процесуални нарушения. Поддържа, че договорът не е прекратен, тъй като продължава да ползва имота. Моли се решението да бъде отменено изцяло, а предявеният иск да бъде отхвърлен като неоснователен.

В установения от закона срок, въззиваемата страна - „И.о.” АД, е депозирала отговор на въззивната жалба. С него излага подробни съображения за неоснователността на въззивната жалба. Претендира присъждане на сторените във въззивното производство разноски.

 

Софийски градски съд, като обсъди събраните по делото доказателства, становищата и доводите на страните, съгласно разпоредбата на чл. 235, ал. 2 ГПК, намира от фактическа и правна страна следното:

Жалбата е подадена в срока по чл. 259, ал. 1 ГПК и е процесуално допустима, а разгледана по същество - неоснователна.

Първоинстанционното решение е валидно и допустимо, налице е постановен диспозитив в съответствие с мотивите на решението. При произнасянето си по правилността на решението съгласно чл.269, изр. второ от ГПК и задължителните указания, дадени с т. 1 от ТР № 1/09.12.2013 г. по т.д. № 1/2013 г. на ОСГТК на ВКС, въззивният съд е ограничен до релевираните във въззивната жалба оплаквания за допуснати нарушения на процесуалните правила при приемане за установени на относими към спора факти и на приложимите материално правни норми, както и до проверка правилното прилагане на релевантни към казуса императивни материално правни норми, дори ако тяхното нарушение не е въведено като основание за обжалване. Не се установи при въззивната проверка нарушение на императивни материално правни норми. Първоинстанционният съд е изложил фактически констатации и правни изводи, основани на приетите по делото доказателства, които въззивният съд споделя и на основание чл. 272 ГПК, препраща към тях, без да е необходимо да ги повтаря.

Относно правилността на първоинстанционното решение, въззивният съд намира наведените с въззивната жалба доводи за неоснователни.

За да бъде уважен искът по чл. 79, ал. 1 във вр. с чл. 233, ал. 1, изр. І от ЗЗД, ищецът следва да установи при условията на пълно и главно доказване, че между него и ответника валидно е възникнало твърдяното облигационно правоотношение, че имотът продължава да се ползва от ответника, както и че действието на договора е било валидно прекратено.

Разпоредбата на  чл. 233, ал. 1, изр. 1 от ЗЗД урежда претенция с облига-ционно основание, при разглеждане на която въпросът за собствеността не се изследва. Въпросът за собствеността не е елемент от фактическия състав на иска по  чл. 233, ал. 1, изр. 1 от ЗЗД. Без значение дали някоя от страните по наемното правоотношение е собственик на имота - щом са страни по такова правоотношение, то наемателят е длъжен да върне вещта на наемодателя след прекратяване действието на договора. Правото на наемодателя да получи вещта обратно в състоянието, в което тя е била предадена при сключване на договора, произтича от закона. Договорът е облигационен по своя характер и поражда само облигационни последици.

От представения по делото договор за наем, се установява, че между страните е било налице валидно облигационно правоотношение.

Неоснователни са изложените във въззивната жалба доводи, че не е установено прекратяване на наемния договор.

Съгласно чл. 16 от договора, същият се прекратява при наличието на някоя от следните хипотези: взаимно съгласие на страните, /16.2/, с писмено уведомление от наемодателя до наемателя, при закъснение плащането на наема с повече от 20 дни, като наемодателят няма задължение да спазва срока на предизвестието /16.3/, предсрочно, с едномесечно писмено предизвестие от всяка от страните, отправено до другата страна /16.4/, без предизвестие в случай, че за която и да е от страните по него, бъде открито производство по обявяване в несъстоятелност или в ликвидация /16.5/.

Видно от т. IV от подписаната на 05.12.2016г. спогодба между страните, при условията на виновно неизпълнение на задълженията от страна на „Н.” ЕООД, съгласно договора за наем и забава на плащанията с повече от 20 дни от сроковете, посочени в спогодбата, договорът се прекратява автоматично.  

С нотариална покана рег. № 833/20.03.2017г. на нотариус М., връчена на ответното дружество на 05.04.2017г., ищецът уведомил същото, че прекратява договора на основание чл. 16.3 поради виновно неизпълнение на задълженията за плащане, като му е предоставен срок от 7 дни да опразни и предаде имота. Ето защо, правило СРС е приел, че договорът е развален от страна на ищеца.

В допълнение следва да се отбележи, че прекратяването на договора е настъпило и по силата на т.16.5 от договора -  без предизвестие в случай, че за която и да е от страните по него, бъде открито производство по обявяване в несъстоятелност или в ликвидация. Съгласно т. IV от спогодбата от 05.12.2016г. при условията на виновно неизпълнение на задълженията от страна на „Н.” ЕООД, съгласно договора за наем и забава на плащанията с повече от 20 дни от сроковете, посочени в спогодбата, договорът се прекратява автоматично. Забавата в плащанията се установява от представените по делото доказателства. Ето защо, дори и без изпращането на тази нотариална покана, договорът между страните е прекратен на посочените по – горе основания.  

Страните не спорят, че жалбоподателят и към момента използва имота, поради което е налице и последната предпоставка за уважаване на иска, а именно ответникът да владее имота.

Поради съвпадане изводите на двете съдебни инстанции, решението следва изцяло да се потвърди.

На 01.12.2023г. е постъпила частна жалба от „Н.“ ЕООД – в ликвидация, с което се обжалва протоколно определение от 23.11.2023г., с което е даден ход на делото. Поддържа, че е бил нередовно призован.

Съдът намира, че жалбата е недопустима. Определението на въззивния съд за даване ход на делото не подлежи на самостоятелно обжалване, поради което същото не е в кръга на тези, за които обжалването е допустимо. Ето защо, частната жалба следва да се остави без разглеждане.

За пълнота на изложението следва да се посочи, че съгласно чл. 42 ГПК, когато съобщението не е връчено по реда на ал. 1 или ал. 2, съдът може да разпореди връчването да стане от служител на съда чрез телефон, електронен адрес, телекс, факс или телеграма. В настоящия случай са правени многобройни опити за призоваване на страната на адреса, посочен като адрес за кореспонденция, като съобщенията не са били връчвани, а са върнати като „непотърсени“. Делото има за предмет опразване на имот. Поради това и съдът е разпоредил връчването на адресата по телефона на ликвидатора на дружеството. Този телефон самият ликвидатор Н.В.Т. е посочвал в подаваните от него молби. Удостоверено е от съдебния деловодител съобщаването на адресата за датата на насроченото съдебно заседание на ликвидатора Н.Т. на посочения от него телефон на 21.09.2023г., поради което и съдът е приел, че въззивникът е редовно уведомен за датата на насроченото съдебно заседание.    

 

По разноските за въззивната инстанция:

С оглед изхода на делото и на основание чл. 273 ГПК вр. 78, ал. 1 ГПК въззивникът следва да бъде осъден да заплати направените разноски във въззивното производство в размер на 100 лв. юрисконсултско възнаграждение.

Воден от изложеното, съдът

РЕШИ:

 

ПОТВЪРЖДАВА решение № 49725 от 16.10.2018 г., постановено по гр. д. № 28982/2017 г. по описа на СРС, 151 с-в, с което „Н.” ЕООД /в ликвидация/ е осъдено по предявения иск с правно основание чл. 233, ал. 1 ЗЗД да опразни и предаде на ищеца „И.о.” АД наетите по договор за наем № ПО – 16 – 68/05.07.2011г. помещения, а именно: производствени помещения с площ 210 кв. м., складови помещения с площ 59 кв. м. и обслужващи помещения с площ 65 кв. м., находящи се в гр. „Велико Търново”, бул.”********.

ОСЪЖДА „Н.” ЕООД /в ликвидация/, ЕИК*******да заплати на „И.о.” АД, ЕИК ******* на основание чл. 273 вр. чл. 78, ал. 1, сумата от 100 лв., представляваща направените във въззивното производство разноски.

ОСТАВЯ без разглеждане частна жалба вх. № 292129/01.12.2023г., подадена от „Н.“ ЕООД – в ликвидация.

Решението, в частта, с което се оставя без разглеждане частната жалба, има характер на определение и подлежи на обжалване с частна жалба пред Апелативен съд София в едноседмичен срок от съобщението.

В останалата част решението е окончателно и не подлежи на касационно обжалване, съгласно чл. 280, ал. 3, т. 1 ГПК вр. с чл. 69, ал. 1, т. 5 ГПК.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                       2.