Решение по дело №4812/2017 на Софийски градски съд

Номер на акта: 6951
Дата: 14 октомври 2019 г. (в сила от 17 декември 2021 г.)
Съдия: Росен Бориславов Димитров
Дело: 20171100104812
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 20 април 2017 г.

Съдържание на акта

                          

                                       Р  Е  Ш  Е  Н  И   Е

 

                           гр.София, 14.10.2019 год.

 

 

                        В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

Софийски градски съд, І-во Гражданско отделение, 13-ти състав, в публично съдебно заседание на девети май през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                             ПРЕДСЕДАТЕЛ : РОСЕН ДИМИТРОВ

 

при секретаря Вяра Баева, като разгледа докладваното от съдия Димитров гражданско дело № 4812 по описа за 2017 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

В исковата си молба ищецът Ж.И.К., ЕГН: ********** твърди, че  от 2004 год. до м.юли 2016 год. е живяла заедно с майка си А.П.Г., с изключение на периода от 2011 год. до 2013 год. До 2009 год. са живеели в жилището на ищцата в кв.Гоце Делчев в гр.София, след което са заживели в жилището собственост на майка й в гр.София, ул.********, ет.******,където били заедно с изключение на посоченото прекъсване до м.юли 2016 година.През цялото време ищцата се е грижила за своята майка,плащала е храна, консумативи и лекарства.

През м.юли след скарване между тях , А.П.Г. е отишла да живее при ответника-синът й В.И.Г. в ж.к.Дружба, като от този момент не е имала никаква връзка с майка си до смъртта й настъпила на 07.03.2017 год.

В последствие разбрала,че на 29.11.2016 год. майка й е упълномощила ответника да прехвърли сам на себе си апартамента находящ се на ул.“Пиротска“ като самата сделка е осъществена на 22.12.2016 год.

Според ищцата сделката е привидна,тъй като прикрива дарение и единствената й цел е да я лиши от наследството на този имот.

Ищцата твърди евентуално ,че процесната сделка е нищожна и поради липса на основание,тъй като за ответникът е било ясно,че с оглед тежкото състояние на прехвърлителката няма да полага дълго грижи за нея и да я издържа.

Евентуални твърди,че е налице неизпълнение на задълженията по договора за издръжка и гледане,тъй като именно след сключването на договора и поради липсата на адекватни грижи се е стигнало до смъртта на майка им А..

Моли съда да прогласи нищожността на договора за издръжка и гледане на основание чл.26,ал.2,изр. първо, предл. четвърто/липса на основание/ и пето /привидност/ ЗЗД, евентуално да го развали на основание чл.87,ал.3 ЗЗД до размер на 1/2 ид. част. Претендира разноски.

Ответникът В.И.Г. оспорва исковете. Твърди, че както главната,така и евентуалните претенции на ищеца са неоснователни. Според него договорът не е лишен от основание,нито пък е привиден, тъй като волята на майка му е била именно да сключи с него договор за издръжка и гледане,за да е спокойна ,че ще има кой да се грижи за нея.

Неоснователен е и иска за разваляне на договора, тъй като е изпълнявал задълженията си по него до смъртта на А.. Моли съдът да отхвърли исковете . Претендира разноски.

Доказателствата са гласни и писмени.

Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност приема за установено следното от фактическа страна:

С договор от 22.12.2016 година за прехвърляне на недвижим имот срещу задължение за издръжка и гледане и запазване право на ползване, обективиран в нот. акт.№ 108, том II, рег.№ 7150, дело № 274 от 2016 година на нотариус А.Ш., А.П.Г. чрез пълномощника си и нейн син В.И.Г. е прехвърлила на В.И.Г. собствеността върху апартамент № 12 находящ се в град София, район Възраждане, ул.”*********, представляващ самостоятелен обект в сграда с идентификатор 68134.303.73.14.26  по кадастралната карта и кадастралните регистри, одобрени със Заповед РД - 18-32/01.04.2016 година на изпълнителния директор на АГКК  разположен в жилищна сграда № 14 в поземлен имот с идентификатор 68134.303.73. с площ по документ за собственост 247,72 кубически метра, а по декларирани данни 85,00  кв.метра, заедно с прилежащи части : мазе с площ 20,42  куб. метра, а по декларирани данни 8,00 кв.метра; таван с площ 7,12  куб.метра, а по декларирани данни 4,00 кв.метра, както и 2.10 % / идеални части от общите части на сградата и съответните идеални части от правото на строеж върху поземления имот при съседни самостоятелни обекти в сградата : на същия етаж 68134.303.73.14.25, 68134.303.73.14.41, под обекта : 68134.303.73.14.22, над обекта 68134.303.73.14.30.

Приобретателят по договора  В.И.Г. е поел задължението да гледа и издържа прехвърлителя А.П.Г. до смъртта й , като полага грижи и внимание към нея,както и да й осигури спокоен и нормален живот,както да я подпомага материално и морално,при болест и немощ ,сам или чрез трети лица.

Прехвърлителката е запазила правото за ползване върху описания по-горе имот до смъртта си.

От представените от нотариус Ш. документи по нот.д. № 274/2016 год. се установява,че към датата на разпореждането с процесния имот,същия е бил собственост на А.П.Г.. По този въпрос страните не спорят.

От извлечение от акт за смърт от 13.03.2017 година въз основа на акт за смърт № 0109 от 08.03.2017 година и удостоверение за наследници изх.№ РВЕ17-УГ01-1815 от 13.03.2017 година се установява,че А.П.Г. е починала на 07.03.2017 год. и за свои законни наследници е оставила децата си Ж.И.К. и В.И.Г..

От представената по делото медицинска документация и протоколи за лекарства реимбурсирани от НЗОК се установява,че А.П.Г. е била болна от болест на Паркинсон /поне е вземала лекарства за тази болестудоколкото в последщани документи не фигурира като заболяване/, от инсолинозависим захарен диабет с неврологични усложнения,имала е хипертонична болест на сърцето,като обективно през 2012-2013 год. е установено, че има затруднение в придвижването/амбулаторен лист на л.43/, състоянието й е умерено увредено-л.44,а при приемането й в болница по повод фрактурата на десния крак състоянието й е описано като задоволително,а придружаващите заболявания са диабет и сърдечна аритмия-епикриза от 21.09.2016 год. на л.175. В епикризата от 25.09.2016 год. е посочен прекаран исхемичен мозъчен инсулт,в лека степен без остър възпалителен процес.

От показанията на разпитания по делото свидетел М. К. /дъщеря на ищцата/ се установява, че от 2006 год. ищцата е живяла на различни места с баба й А.-в кв.Гоце Делчев в апартамента на майка й и впоследствие в апартамента на ул.Пиротска. През този период за А. се грижила само дъщеря й Ж.. След като двете се скарали през м.юли 2016 год. А. заживяла при сина си -ответника по делото,а майката на свидетелката отишла за кратко да живее на друго място,но после се върнала в апартамента на ул.Пиротска. Ищцата и А. не са имали никаква комуникация,до смъртта на последната.Свидетелката,която имала възможност виждала баба си след юли 2016 год. до м.Декември 2016 год.  с показанията си установява,че ответникът се е грижил за А.,била нахранена и чиста.Бабата била комуникативна докато получила инсулта,след него била неадекватна с блуждаещ поглед.

Св.Т.Я.установява,че познава А. от 2010-2011 год.,запознали се когато живеела при ищцата в кв.Гоце Делчев,а след това отишли да живеят на ул.Пиротска.

Свидетелят П.Л.установява,че  познава А. от 1988 год.,тъй като оттогава идвала при сина си, в неговото жилище и се виждали пред близките балкони. Идвала често за по два-три дни,а също и през зимата за по-дълго.Оплаквала се от болки в краката,а за последно се видели прли посрещането на 2017 год. и се поздравили от балконите.

От показанията на св. Р.Ц.се установява,че от 2008 или 2009 год./откакто ответникът се пенсионирал/ майка му прекарвала зимите при него в апартамента,където имала самостоятелна стая.Преместила се за постоянно юни 2016 год. и заявила,че няма да се върне да живее на Жданов/ул.Пиротска/. Присъствала е на разговори с В. и семейството му,при които А. е изявявала желание да прехвърли апартамента на сина си,за това че я гледа добре и живее при него , и защото му е благодарна искала да му подари апартамента.До смъртта си А. била адекватна, трудно се движела, но ползвала проходилка, а инсулта не я е засегнал сериозно.

ГПКГГГГгггСДМ`ВАТНВТЪ Е

Предвид така установената от събраните доказателства фактическа обстановка, се налагат следните правни изводи:

По иска за нищожност на сделката като привидна-чл.26,ал.2,изр. първо,предл. пето ЗЗД.

Твърденията са, че сделката прикрива истинската воля на страните по нея, тъй като прехвърлителя е искал фактически да надари сина си, и че е оформена като възмезден договор за гледане и издръжка единствено с цел дъщерята-настоящия ищец да бъде лишена от запазената му част от наследството. На практика ищецът е изложила всички обстоятелства, които попадат в хипотезата на чл. 17, ал. 1 ЗЗД , но формално не е искал установяване със сила на пресъдено нещо на твърдяната прикритата сделка, а единствено прогласяване на нищожността на привидната/такъв е прочита на петитума на исковата молба от страна на съда и така е докладвана същата,при което страните не са имали възражения/.

Съдът намира,че този иск е неоснователен.

По дефиниция при  привидните договори няма намерение за обвързване от явната сделка, но и двете страни са съгласни да се създаде привидността. Привидността се отнася до третите лица, в които трябва да се създаде погрешна представа относно действителното правно положение, а не до страните по сделката, които са наясно, че същата няма правно действие. При всички положения привидното съглашение е нищожно Симулацията обикновено е насочена срещу някои от наследниците на прехвърлителя, поради което те могат да искат разкриването й неограничено във времето и без ограничения във възможностите за доказване със свидетелски показания.

В конкретния случай е установено безспорно,че през 2016 год. майката на страните А.П.Г. е била в състояние,което задължително е налагало да бъде обгрижвана. След Скандала с дъщеря й/ищцата/, който е факт и не се оспорва независимо от повода за него, майката е отишла да живее при сина си с намерението никога да не се връща в апартамента на ул.Пиротска. Житейската логика от една страна сочи,че тази жена е имала основанията , мотивацията и нуждата да сключи със сина си имено договор за издръжка и гледане,за да подсигури старините си, особено след преживените счупване на крака и лек инсулт. От друга страна липсват доказателства за воля различна от тази посочена в процесната сделка. Действително св.Ц.дава показания,че целта на прехвърлянето на апартамента е била да се подари в знак на благодарност, но според съда става въпрос за общо разбиране у хората, че договора за издръжка и гледане /след като не се плащат пари като несрещна престация/ си е вид дарение,вид благодарност за грижите. Такъв спор съществува и в теорията и съдебната практиката относно това дали става въпрос за продажба, дарение или отделен самостоятелен вид алеаторен договор.

При гореизложеното съдът намира,че волята на страните е била именно да сключат договор за прехвърляне на апартамента срещу задължението на приобретателя да се грижи и да издължа майка си до смъртта й/което при нейното здравословно състояние е налагало постоянни, ежедневни и непосредствени грижи и внимание/, поради което претенцията на ищцата за нищожност на договора като привиден/симулативен като неоснователна следва да се отхвърли.

При това положение съдът дължи произнасяне по първия евентуален иск:

По иска за нищожност на сделката като привидна-чл.26,ал.2,изр. първо,предл. четвърто ЗЗД-липса на основание.

Според съда алеаторността на процесната сделка изключва възможността за изначално определяне на обема на бъдещите издръжка и грижи, тъй като не е известно каква ще бъде нуждата, а когато уговореният срок е смъртта на прехвърлителя изначално е неизвестна и продължителността на времето, през което те ще трябва да се предоставят /в тази насока Решение № 88 от 16.04.2013 г. на ВКС по гр. д. № 528/2012 г., IV г. о., ГК/. Няма доказателства към 22.12.2016 год. прехвърлителката да е била в състояние, в което е могло да се предвиди кончината й в близко време. Напротив от медицинската документация /двете епикризи/ и показанията на св.Л. и Ц.се установява,че макар и трудно подвижна и с леки отражения от прекарания инсулт, А. е била контактна и не е имало някакви индикации за скорошната й смърт, т.е. дали тя е щяла да преживее 4 месеца след сключването на договора или 4 години не е било ясно, при изповядването на сделката. Ето защо договорът не е бил лишен от основание да бъде сключен и няма доказателства приобретателя да е знаел за това, че около 4 месеца след сключването му майка му ще почине.

 

 

С оглед на горното съдът дължи произнасяне и по последния евентуален иск-за разваляне на договора за гледане и издръжка с правно основание чл.87,ал.3 ЗЗД до размер на 1/2 ид.част.

Този иск също е неоснователен.

От показанията на св.Л. и Ц.се установява, че ответникът /с помощта на съпругата си/ се е грижел добре за майка си след юли 2016 год. до смъртта й в началото на март 2017 год. За периода до м.декември 2016 год. този факт е потвърждава частично и от показанията на дъщерята на ищцата - М. К..

В случая въпросът кой и как се е грижел за А. в предходни периоди от време и имала ли е тя изобщо необходимост от грижи е ирелевантен за спора,доколкото изпълнението или неизпълнението на договора може да е факт едва след сключването му и да продължи до прекратяването му със смъртта на гледаното лице. Няма доказателства през този кратък период от време ответникът да не е изпълнявал задълженията си по договора.

С оглед гореизложеното както главния,така и двата евентуални иска са неоснователни и като такива съдът следва да ги отхвърли изцяло. 

При този изход на спора ответникът следва да заплати на ищеца  направените по делото разноски за адвокатска защита в размер на 2000 лв.

Воден от гореизложеното, съдът

 

                                     Р  Е  Ш  И:

 

ОТХЪРЛЯ предявения от Ж.И.К., ЕГН: ********** чрез адвокат Л.Г. *** против В.И.Г., ЕГН ********** *** иск с правно основание чл.26,ал.2,изр.първо, предл. пето ЗЗД за прогласяване нищожност на договор за  прехвърляне на недвижим имот срещу задължение за гледане и издръжка обективиран в нот. акт.№ 108, том II, рег.№ 7150, дело № 274 от 2016 година на нотариус А.Ш., по силата на който на 22.12.2016 год. А.П.Г. е прехвърлила на В.И.Г. апартамент № 12 находящ се в град София, район Възраждане, ул.”*********, представляващ самостоятелен обект в сграда с идентификатор 68134.303.73.14.26  по кадастралната карта и кадастралните регистри, одобрени със Заповед РД - 18-32/01.04.2016 година на изпълнителния директор на АГКК  разположен в жилищна сграда № 14 в поземлен имот с идентификатор 68134.303.73. с площ по документ за собственост 247,72 кубически метра, а по декларирани данни 85,00  кв.метра, заедно с прилежащи части : мазе с площ 20,42  куб. метра, а по декларирани данни 8,00 кв.метра; таван с площ 7,12  куб.метра, а по декларирани данни 4,00 кв.метра, както и 2.10 % / идеални части от общите части на сградата и съответните идеални части от правото на строеж върху поземления имот при съседни самостоятелни обекти в сградата : на същия етаж 68134.303.73.14.25, 68134.303.73.14.41, под обекта : 68134.303.73.14.22, над обекта 68134.303.73.14.30,

ОТХВЪРЛЯ предявените от Ж.И.К., ЕГН: ********** против В.И.Г., ЕГН ********** евентуални искове с правно основание чл.26,ал.2,изр. първо, предл. четвърто ЗЗД – за нищожност на договора обективиран в нот. акт.№ 108, том II, рег.№ 7150, дело № 274 от 2016 година на нотариус А.Ш., поради липса на основание и с правно основание чл.87,ал.3 ЗЗД за разваляне на този договор поради неизпълнение от страна ответника до размера на 1/2 идеална част,  като неоснователни.

ОСЪЖДА от Ж.И.К., ЕГН: ********** да заплати на В.И.Г., ЕГН ********** сумата от 2000 лева, представляваща разноски по делото.

РЕШЕНИЕТО подлежи на въззивно обжалване пред САС в двуседмичен срок от съобщението на страните .

 

 

 

                                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: