Решение по дело №2296/2020 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 260113
Дата: 15 септември 2020 г. (в сила от 30 декември 2020 г.)
Съдия: Даниела Маринова Михайлова
Дело: 20203110202296
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 16 юни 2020 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

 

№260113/15.9.2020г.

 

Година 2020                             Град Варна

 

  В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

 

Варненският районен съд                                                     двадесет и трети състав

На  тридесет и първи август                                 Година две хиляди и двадесета

В публично заседание в следния състав:

 

                                                                                         Съдия  Даниела Михайлова

 

Секретар   Пламен Пламенов

като разгледа докладваното от съдията

НАХД № 2296  по описа на съда за 2020г.,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

 

            Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН и е образувано по жалба на  М.К.Д.- ЕГН **********, в качеството й на управител на „Арт - 93“ ООД,  против Наказателно постановление № 03-010873 / 06.03.2020г. на Директора на Дирекция "Областна инспекция по труда" - Варна, с което  на       Арт -93  ” ООД е наложено административно наказание "Имуществена санкция" в размер на 250  лева, на основание чл. 415 ал.1  от КТ. 

            В жалбата се навеждат доводи за допуснати нарушения на процесуалните правила, като се твърди, че постановлението не е било връчено , че актът не е бил съставен и връчен в присъствие на упълномощен представител на дружеството, че неправилно е било прието, че не е заплатена наложена имуществена санкция и др.  Поради тези и други съображения се иска отмяна на постановлението като незаконосъобразно, намаляване на размера на наложеното наказание или прилагане на разпоредбата на чл.28 от ЗАНН.

             В съдебно заседание въззивната страна, редовно призована,   не се представлява.  Постъпили са писмени бележки, в които е посочено, че депозираната жалба се поддържа и в които се навеждат и допълнителни доводи за допуснати нарушения на процесуалните правила, а именно, че неправилно е бил определен размера на санкцията, че на дружеството не са били давани предписания, които да не са били изпълнени, че постановлението не е било връчено , че с издаването му в едноседмичен срок след издаване на акта е била препятствана възможността на дружеството да се възползва от правото си да сключи споразумение и т.н. В заключение се иска отмяна на постановлението като неправилно и незаконосъобразно и присъждане на направените по делото разноски.

            Въззиваемата страна, редовно призована,  представлява се от упълномощен представител, който оспорва жалбата.По същество се иска наказателното постановление да бъде потвърдено като правилно, обосновано и законосъобразно. Направено е и искане за присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

            След преценка на доводите на жалбоподателя и с оглед събраните по делото доказателства, съдът прие за установено от фактическа   страна следното:

             На 07.11.2018г. служители на Дирекция ИТ – Варна , един от които св.   Д.Д.  ,  извършили   проверка  в обект на „ Арт - 93“ ООД, а именно в магазин за кожени изделия, намиращ се в „Мол Варна“.При нея се установило, че в обекта има на разположение на контролните органи седмичен график на работа, но не и такъв за периода, за който е било установено сумирано изчисляване на работното време за един месец, а именно график за работа за м.11.2018г.   Били установени и други нарушения на трудовото законодателство.  Поради това, с Протокол № ПР 1838513/04.12.2018г.  на „ А. „ООД били дадени задължителни предписания, едно от които под № 13  било  работодателят да държи на разположение на контролните органи в проверения магазин, както и във всички други места, на които се полага извънреден труд, документи свързани с разпределението на работното време и организацията на работа : поименни графици за работа за периода, за който е установено сумирано изчисляване на работното време съгласно чл.403 „а“ ал.1 от КТ. Бил даден и срок за изпълнение на предписанието- 03.01.2019г. За протокола на 04.12.208г. била уведомена Нина Стоева-надлежно упълномощено лице, което било отразено в документа.    Предписанията не били обжалвани по реда на АПК.

              На 01.02.2019г. св.Д. извършила нова проверка в обекта на „ А.“ ООД. Били изискани необходимите за проверката документи, свързани с изпълнение на дадените на дружеството предписания.При запознаване с тях св. Д. установила, че от дадените   предписания не са изпълнени две, едно от които било именно № 13, тъй като в обекта отново нямало поименен график за работа при установено сумирано изчисляване на работното време за м.02.2019г.  Бил изготвен нов протокол № ПР 1903412/27.02.2019г., в който били описани неизпълнените предписания и с който били дадени нови предписания.

              Поради установеното неизпълнение на предписание, на 27.02.2019г. св. Д.  съставила против „А.“ ООД акт за установяване на нарушение за това, че   не е изпълнило задължително предписание № 13 от Протокол № ПР 1838513/04.12.2018г. като работодател да държи на разположение на контролните органи в проверения обект и във всички обекти,в които се полага наемен труд, документи, свързани с разпределението на работното време и организацията на работа, а именно поименни графици за работа за периода, за който е установено сумирано изчисляване на работното време  съгласно изискванията на чл.403 „а“ ал.1 от КТ. Нарушението било квалифицирано като такова по чл.415 ал.1 от КТ.Било прието, че то е извършено на 01.02.2019г. в  обекта на контрол-  магазин за кожени изделия в „Мол-Варна“.При предявяване на акта на упълномощено лице  било посочено като възражение, че към настоящия момент има график за м.02.2019г. в обекта.

              Въз основа на акта било издадено и наказателното постановление, с което наказващият орган приел изцяло описаните фактически констатации и правната квалификация на нарушението по чл.415 ал.1 от КТ.За него, на същото законово основание на „   А.” ООД била наложена „Имуществена санкция” в размер на 250лв.

            В хода на съдебното следствие като свидетел бе разпитана  Д.Д. –актосъставител.От показанията й се установи, че нарушението е установено при извършване на последваща проверка в обект на дружеството в гр.Варна,   при която е било установено, че даденото предписание, свързано с държане на разположение на контролните органи на поименен график за работа в периода,в който е било въведено сумарно изчисляване на работното време, не е било изпълнено. Свидетелката сочи, че в последствие й е бил показан график за м.02.2019г., поради което и съобразявайки съдебната практика, е приела, ча нарушението е отстранено. 

             Гореописаната фактическа обстановка се установява от събраните по делото   доказателства и тези по административно-наказателната преписка  ,  които преценени в тяхната съвкупност са взаимно и  логически свързани и последователни, поради което съдът ги кредитира.

       Съдът, въз основа на императивно вмененото му задължение за цялостна проверка на издаденото наказателно постановление относно законосъобразността му, обосноваността му, и справедливостта на наложеното административно наказание прави следните правни изводи:

            Жалбата е процесуално допустима ,  подадена от надлежна страна , в предвидения от закона срок и  приета от съда за разглеждане.   

            Наказателното постановление № 03-010873/ 06.03.2019г. е издадено от компетентен орган- от Директора на Дирекция "Областна инспекция по труда" гр.Варна , съгласно заповед № 0280/03.08.2010г. на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда” – София. Постановлението е издадено в шестмесечния преклузивен срок, като обстоятелството , че е изготвено преди изтичане на срока по чл.415 „г“ от КТ не може да бъде преценено като процесуално нарушение. То е  съобразено с нормата на чл. 57 от ЗАНН и  съдържа пълно описание на нарушението,  датата , мястото и обстоятелствата при неговото извършване, както и доказателствата, които го потвърждават.Вмененото във вина нарушение е индивидуализирано в степен, позволяваща  да се разбере  какво е обвинението и срещу какво да се организира защита. Посочени са нарушените материално правни норми. Съдът намира за неоснователни възраженията в жалбата, свързани с допуснати нарушения на процесуалните правила при връчване на акта.От доказателствата по делото се установява, че   актът е бил съставен и предявен на надлежно упълномощено лице, като копие от пълномощното е приложено по преписката.На следващо място обстоятелството, че постановлението не е връчено на нарушителя не съставлява процесуално нарушение, а има отношение към срока на подаване на жалба срещу него.В случая, след като бе установено, че постановлението не е връчено на санкционираното дружеството, е прието, че депозираната жалба следва да бъде разгледана по същество. Поради това и съдът намира, че   по този начин в пълнота е реализира правото на защита  на нарушителя. 

           Правилно административно-наказващия орган е приложил материалния закон, като е съотнесъл установените фактически констатации към хипотезата на правната норма.От показанията на св.Д. ,  както и  от писмените доказателства по делото , по безспорен и категоричен начин се установява, че даденото с Протокол № ПР 1838513/04.12.2018г. на Д „ИТ”-Варна под № 13 предписание не е било изпълнено.Протоколът, в който то е описано,  е  бил съобщен на 04.12.2018г. на упълномощено лице, като  работодателят  не се  е възползвал от възможността да го обжалва в 14 дневен срок.Поради това и то е влязло в сила.При последваща проверка, извършена на 01.02.2019г. е било установено, че  работодателят отново не държи на разположение поименен график за работа за м.02.2019г., в който период е имало въведено сумирано изчисляване на работното време. Поради това съдът намира, че  нарушението по чл.415 ал.1 от КТ безспорно е извършено, а възраженията за неговата недоказаност са неоснователни.

         В показанията си в хода на съдебното следствие св.Д. сочи, че все пак й е бил представен график за м.02.2019г., макар такъв да не е приложен по преписката, както и че поради това и съобразявайки съдебната практика, е било прието, че нарушението е било отстранено. Такива факти и обстоятелства обаче не са посочени в наказателното постановление.Напротив, в него изрично е посочено, че доказателствата, които потвърждават нарушението са правилника за вътрешния трудов ред, сведение от 01.02.2019г. и протокол за проверка от 04.12.2018г.Липсва каквото и да било отразяване, че нарушението е било отстранено .Поради това и остава неясно защо след като е посочено, че наказанието се налага на основание чл.415 ал.1 от КТ, на „А.“ ООД е наложена „имуществена санкция“ в размер на 250лв., която е относима към нормата на чл.415 „в“ от КТ. Нейните обективни характеристики   не са посочени в постановлението нито словом, нито цифром. С оглед на това остава неясна и волята на наказващият орган за приетото от него от фактическа страна , а именно дали установеното нарушение е било отстранено или не.

          Поради изложеното до тук съдът намира, че при издаване на постановлението е допуснато съществено нарушение на процесуалните правила, което ограничава правото на защита на нарушителя да разбере волята на наказващият орган . С оглед на това и постановлението следва да бъде отменено като неправилно и незаконосъобразно.

           При произнасянето си съдът съобрази и направеното  в писмените бележки искане за присъждане на разноски. Такива принципно се дължат , тъй като жалбата на „А.“ ООД се уважава.Доколкото обаче по делото не са представени каквито и да било доказателства, че от страна на дружеството в хода на съдебното прозиводство са били направени разноски  , то съдът намира, че  искането  се явява неоснователно и следва да бъде оставено без уважение.

 Водим от горното и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН, съдът

 

 

 

                                                           Р Е Ш И:

 

 

            ОТМЕНЯ   Наказателно постановление № 03-010873 / 06.03.2020г. на Директора на Дирекция "Областна инспекция по труда" - Варна, с което  на       Арт -93  ” ООД е наложено административно наказание "Имуществена санкция" в размер на 250  лева, на основание чл. 415 ал.1  от КТ. 

            Решението подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му пред  Административен съд-Варна по реда на АПК.

            След влизане в сила на съдебното решение, АНП да се върне на наказващия орган по компетентност.

 

 

 

 

                                                                       РАЙОНЕН СЪДИЯ: