Определение по дело №1007/2020 на Районен съд - Бяла Слатина

Номер на акта: 260056
Дата: 21 януари 2021 г.
Съдия: Катя Николова Гердова
Дело: 20201410101007
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 6 октомври 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

гр.Бяла Слатина, 21.01.2021 год.

 

БЕЛОСЛАТИНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, Първи граждански състав, в ЗАКРИТО ЗАСЕДАНИЕ на 21 януари, Две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

                                                                          РАЙОНЕН СЪДИЯ:  КАТЯ   ГЕРДОВА

 

като разгледа искова молба вх.№ 260599/06.10.2020г.  постъпила в РС-Бяла Слатина, въз основа на която е образувано гр.д.№ 1007 по описа на РС-Б.Слатина за 2020 год.и за да се произнесе взе предвид следното:

  

След като се запозна с и.м. и приложените към нея писмени доказателства,  съдът на основание чл.140 от ГПК съдът

                           

О П Р Е Д Е Л И :

 

1/ Исковата молба  е редовна и отговаря на изискванията визирани в чл.127 и чл.128 от ГПК.

2/ Предявеният иск е подаден от надлежна страна и е процесуално допустим.

3/ Правната квалификация на иска предявен от ищцата е по чл.127,ал.2 и чл.143 СК.

4/ НАСРОЧВА делото в открито с.з. за 17.02.2021г. от 11:00 часа, за която дата и час да се призоват страните.  

5/СЪОБЩАВА на страните ПРОЕКТО-ДОКЛАДА си по делото:

 Постъпила е искова молба от Е.В.Й. с ЕГН ********** ***, чрез пълномощника й адв.М.К. от ВрАК с адрес за призоваване и съобщения гр.Б.Слатина, обл.Враца,ул.“Д.Благоев“ № 83 против М.М.М. с ЕГН ********** ***, и настоящ адрес ***,  с правно основание чл.127, ал.2 от СК, чл.143,ал.2 от СК и чл.149 от СК, с която е поискала съдът постанови решение по силата на което да предостави упражняването на родителските права по отношение на роденото от съвместното съжителство между страните по делото дете Габриела Марианова Миленова с ЕГН ********** да бъдат предоставени на майката Е.В.Й. и местоживеенето на детето да бъде при майката на адрес: гр. Бяла Слатина, обл.Враца, ул. „Никола Вапцаров“ № 6.

 На бащата М.М.М. да се определи режим на лични контакти с детето според закона.(виж уточнена молба вх.№ 261059/20.10.2020г.-л.16 от делото).

Да се осъди бащата М.М.М. да заплаща на детето Габриела Марианова Миленова месечна издръжка в размер на 300,00 лв., чрез майката Е.В.Й., като негов законен представител, считано от датата на завеждане на исковата молба-06.10.2020г. до настъпване на обстоятелства за нейното изменение или прекратяване, ведно със законната лихва върху всяка просрочена вноска.

Да се осъди бащата М.М.М. да заплати на детето Габриела Марианова Миленова месечна издръжка за минал период от време/чл.149 от СК/ в общ размер от 3900,00 лв.  за една година назад, считано от завеждане на и.м.-10.06.2019г. до 10.06.2020г., ведно със законната лихва върху всяка просрочена вноска до окончателното изплащане на сумата.(виж уточнена молба вх.№ 261059/20.10.2020г.-л.16 от делото).

6/ В едномесечния срок указан в разпоредбата на чл.131 от ГПК ответника М.М.М. чрез пълномощника си адв.М.Митева от ВрАК с адрес за призоваване и съобщения гр.Б.Слатина, обл.Враца,ул.“Д.Благоев“ № 82 е депозирал писмен отговор във връзка с предявената искова молба, с който посочва, че иска е допустим, но неоснователен и недоказан.

Възразява срещу искането на ищцата да й бъдат възложени родителските права върху детето Габриела Марианова Миленова, тъй като същата живее и работи в чужбина, както е посочила в исковата молба.

Възразява срещу заплащане на издръжка на детето Габриела Марианова Миленова за минало време, тъй като твърди, че изпратил на ищцата общата сума от 7270,00 евро.

Желае допускане на двама свидетели при режим на довеждане, които ще потвърдят изложеното в писменият отговор.

Приложил е препис от писмени документи на чужд език за преводни суми.

7/ПРИКАНВА СТРАНИТЕ КЪМ СПОГОДБА и УКАЗВА на страните, че могат да разрешат възникналият правен спор чрез медиация или друг способ за доброволно уреждане на спора.

8/ДОПУСКА представените с и.м. писмени доказателства в процеса, като допустими, относими и необходимии писменият отговор на ответника. 

9/Относно искането на страните за допускане при режим на довеждане по двама свидетели, следва с писмена молба в едноседмичен срок от получаване на съобщението, да посочат техните имена и какви точно факти и обстоятелствата ще доказват с тях, тъй като в исковата молба и в писменият отговор е записано много общо.

10/Да се изиска социален доклад и становище от Д”СП”-Б.Слатина относно семейно-битовите и жилищните условия и финансовите възможности на двамата родители с оглед интересите на детето Габриела Марианова Миленова, относно пригодността на всеки родител дали може да упражнява родителските права над детето, неговата издръжка, като й се изпрати препис от и.м. и приложените към нея писмени доказателства, в едноседмичен срок от уведомяването.

11/ЗАДЪЛЖАВА страните по делото Е.В.Й. и М.М.М., да представят  у-ние или други писмени доказателства за доходите си за една година назад към датата на с.з., в едноседмичен срок от получаване на съобщението.

В противен случай съдът ще приложи разпоредбата на чл.161 от ГПК.

12/ДОКАЗАТЕЛСТВЕНАТА ТЕЖЕСТ се разпределя върху страните съгласно наведените от тях доводи и твърдения: ИЩЦАТА следва да докаже факта, че тя  се грижи за детето Габриела Марианова Миленова и упражнява към настоящият момент/за кой период от време/ родителските права върху него, дали бащата полага грижи за детето и в какво се изразяват те, респ.не полага грижи за него, давал ли е издръжка или не и за кой период от време, след фактическата раздяла, с всички допустими доказателствени средства по ГПК, включително и със свидетели.

ОТВЕТНИКА следва да докаже, че има заинтересованост от негова страна  спрямо детето Габриела Марианова Миленова, изпращал ли е за периода от датата на фактическата раздяла до датата на завеждане на иска финансови средства на детето и чрез кого, осъществява ли контакт с  него и по какъв начин и др., с всички допустими доказателствени средства по ГПК.

Представените в препис платежни документи за превод на парични суми, следва да се преведат на български език, с препис за ищцовата страна, в едноседмичен срок от получаване на съобщението.

13/ ДАВА ВЪЗМОЖНОСТ на страните да представят НОВИ доказателства(по чл.147 от ГПК) в подкрепа на твърденията си до първото по делото с.з.

14/Съдът указва на страните най-късно в първото по делото заседание да вземат становище във връзка с дадените указания и доклада по делото, като предприемат съответните процесуални действия в тази връзка.

 

15/В СЛУЧАЙ ЧЕ в този срок страните не представят писмени доказателства или не поискат да се допуснат други доказателства за установяване на обстоятелствата, относно които съдът в писмения доклад е констатирал, че не сочат доказателства, те губят възможността да направят това по-късно, освен ако пропускът се дължи на особени непредвидени обстоятелства.

16/В случай, че ищецът не изпрати процесуален представител в първото заседание по делото, не е поискал разглеждане на делото в негово отсъствие, ответникът може да поиска прекратяване на делото и присъждане на разноски или постановяване на неприсъствено решение срещу ищеца на основание чл. 238, ал. 2 ГПК.

17/Препис от писменият отговор на ответника да се изпрати на ищцата за сведение.

18/УКАЗВА на ищцата с писмена молба в едноседмичен срок от уведомяването, да заяви, дали поддържа допълнителната молба за привременни мерки, тъй като видно от нейните твърдения в и.м. и в писменият отговор на ответника, същият живее и работи в чужбина и единствено по Коледните и Новогодишните празници 2020 г. е бил в България.

Към настоящият момент той не се намира на територията на Р.България, видно от писменият отговор, поради което тези привременни мерки няма да изпълнят своето предназначение, а и делото по общият ред ще бъда забавено във времето.

19/Препис от настоящето определение по чл.140 от ГПК с проекто-доклада  да се изпрати на страните, както и на Д”СП”-Б.Слатина за сведение и изпълнение.

 

                                                                          

 

 

                                                                 РАЙОНЕН  СЪДИЯ: