Решение по дело №194/2020 на Районен съд - Ботевград

Номер на акта: 260123
Дата: 9 септември 2020 г. (в сила от 20 октомври 2020 г.)
Съдия: Недко Цолов Петров
Дело: 20201810200194
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 май 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е №123

 

гр. Ботевград, 09.09.2020 г.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

БОТЕВГРАДСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, Наказателно отделение, ­­­6 състав, в публичното заседание на тринадесети август през две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: НЕДКО ПЕТРОВ

 

при секретаря Таня Бончева, като разгледа докладваното от съдията АНД № 194 по описа за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.59- 63 от ЗАНН.

Предметът на делото:

Наказателно постановление № 20-1204-000609 от 01.04.2019г., издадено от ***- Началник група към ОДМВР София, Сектор ПП ОДМВР-София, с което на А.Г.Х. на основание чл. 185 и чл. 183, ал.1, т.1, пр.1 и 2 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/ е наложено административно наказание – „глоба” в общ размер на 50 /петдесет/ лева, за нарушение по чл. 70, ал.3, чл.100, ал.1, т.1 и чл.186, ал.7 от ЗДвП, като същото е обжалвано единствено в частта, в която на нарушителя е наложено наказание ,,глоба‘‘ в размер на 20 /двадесет/ лева за нарушение на чл. 186, ал.7 от ЗДвП, поради което в останалата си част е влязло в сила.

Становищата на страните:

Наказаното лице А.Г.Х. в подадена жалба оспорва като незаконосъобразно и необосновано издаденото Наказателно постановление /НП/ в частта, в която на нарушителя е наложено наказание ,,глоба‘‘ в размер на 20 /двадесет/ лева за нарушение на чл. 186, ал.7 от ЗДвП. Релевираните в жалбата оплаквания се свеждат до наличие на материална незаконосъобразност на процесното НП, чиято отмяна се иска, т. к. вмененото нарушение по чл. 186, ал. 7 от ЗДвП не е било извършено.

В съдебното заседание жалбоподателят редовно призован не се явява, изпраща процесуален представител – И.С.Х., надлежно упълномощен. В съдебно заседание процесуалният представител поддържа жалбата по съображенията изложени в нея, както и искането за отмяна на НП, като уточнява, че обжалва същото в частта за вмененото нарушение по чл.186, ал.7 ЗДвП. Заявява, че няма доказателствени искания.

Въззиваемата страна - ОДМВР София, редовно уведомена, не се явява в открито съдебно заседание и не се представлява от надлежно упълномощен процесуален представител, поради което и не изразява становище по жалбата.

          Съдът, като прецени обхвата на съдебен контрол, събраните по делото доказателства и направените доводи, приема за установено следното от фактическа страна:

На 01.03.2020г. в 16.20ч.  свидетелите  П.П.К. и Т.В.Д. – полицейски служители  при ОДМВР – София били на работа и  изпълнявали  задълженията си по контрол на пътното движение на автомагистрала „Хемус” в участъка на 54-ти км. Тогава те спрели движещия се по автомагистралата в посока гр.Варна лек автомобил – Пежо 807, с рег.№***, управляван от собственика си - жалбоподателят А.Г.Х.. При извършената проверка, чрез справка в информационната система на МВР, полицейските служители установили, че водачът не е заплатил в срока на доброволно плащане фиш серия Н №508159 от 19.02.2019г, издаден от РУ Луковит, както и че не е включил къси или дневни светлини и не представя СУМПС и контролен талон към СУМПС, за които нарушения полицейският служител П.П.К. съставил АУАН Серия GA №188354/01.03.2020г., за нарушение на чл.186, ал.7, чл. 70, ал.3 и чл. 100, ал.1, т.1 от ЗДвП.

В съответствие с разпоредбата на чл. 43 от ЗАНН актът бил предявен на нарушителя за запознаване със съдържанието му и подписан от него без възражение.     

В срока по чл. 44, ал. 1 от ЗАНН от страна на жалбоподателя не е постъпило писмено възражение.

Въз основа на така съставения  АУАН е издадено и процесното наказателно постановление №20-1204-000609 на 01.04.2020г. от  Началник група към ОДМВР – София, сектор Пътна полиция ОДМВР - София.  

В административнонаказателната преписка не се съдържат данни относно датата на връчване на наказателното постановление на жалбоподателя, като същото не препятства възможността на адресата му да го обжалва и следва да се приема, че жалбата е допустима, като е депозирана на 16.04.2020 г., видно от датата върху пощенското клеймо.

Изложената фактическа обстановка съдът прие за установена въз основа на събраните по делото на основание чл.283 от НПК писмени доказателства /АУАН, Заповеди на МВР, справки, писмо и др./, като информативни, непредубедени и достоверни, както и от показанията на разпитаните свидетели К. и Д.. Съдът кредитира показанията им по отношение на това, че те са актосъставител и свидетел по АУАН /обстоятелство установено и от приложения по делото АУАН/, както и че са спрели за проверка жалбоподателя; че последният управлявал лек автомобил Пежо 807, с рег.№***; че при извършената от полицейските служители проверка, чрез справка в информационната система на МВР  установили, че жалбоподателят не е заплатил в срока на доброволно плащане фиш, както и че се движи с МПС без задължително включени светлини за през деня или с къси светлини, както и че не представя СУМПС и контролен талон към СУМПС .

При така установената фактическа обстановка, съдът направи следните правни изводи:

Жалбата е подадена от легитимирано да обжалва лице, посочено в наказателното постановление като нарушител, в законоустановения срок по чл. 59, ал. 2 от ЗАНН, съдържа всички необходими реквизити, поради което същата е процесуално допустима. По същество е основателна.

Актосъставителят е компетентен орган /видно от приложената по делото Заповед №8121з-515/14.05.2018г. на МВР/, спазил е срока по чл.34, ал.1 от ЗАНН. В 6-шест месечния преклузивен срок по чл.34, ал.3 от ЗАНН е издадено и обжалваното НП, от компетентен по смисъла на чл.47, ал.2 от ЗАНН орган, оправомощен съобразно Заповед № 81-21з – 515/14.05.18г. /надлежно приложена по делото/, предвид действието на чл.189, ал.4 от ЗДвП.

Жалбоподателят А.Г.Х. е санкционирана за 11 - единадесет нарушения на правилата за движение по пътищата /установява се от приложената по делото справка за нарушител касаеща жалбоподателя/.

В хода на извънсъдебното производството е установено, че жалбоподателят към момента на проверката не е заплатил наложена глоба с фиш, като актосъставителят е приел, че това обстоятелство представлява нарушение на чл. 186, ал. 7 ЗДвП. Съгласно цитирания текст издаден фиш, глобата по който не е платена доброволно в 7-дневен срок от датата на издаването му, се смята за влязло в сила наказателно постановление и се изпраща за събиране на публичния изпълнител. В чл. 6 ЗАНН е предвидено, че административно нарушение е това деяние (действие или бездействие), което нарушава установения ред на държавното управление, извършено е виновно и е обявено за наказуемо с административно наказание, налагано по административен ред. В настоящия случай чл. 186, ал. 7 ЗДвП не съдържа конкретно правило за поведение, адресирано към водачите на превозни средства, респ. състав на административно нарушение и поради това неспазването му не би могло да ангажира административнонаказателната отговорност на лицето. Посочената норма единствено регламентира реда за принудително събиране на задължения по влезли в сила наказателни постановления и фишове.

Неизпълнението на наложено наказание "глоба" е абсурдно да бъде основание за ангажиране на административнонаказателната отговорност на съответното лице, още по-малко за нарушение на правилата за движението по пътищата. Глобата, освен административно наказание, е и публично вземане, каквито са и останалите изброени в чл. 162, ал. 2 ДОПК вземания - данъците, осигурителните вноски, митните сборове и др. Разликата между глобата и останалите публични вземания е, че глобата е административно наказание, резултат от упражнена административнонаказателна репресия. Докато в общия случай основанието и размерът на публичното вземане се определят в административния процес, основанието и размерът на глобата се определят в административнонаказателния процес, в който се прилагат общите принципи на наказателния процес. Съгласно чл. 79, ал. 1 ЗАНН наказателните постановления, с които са наложени глоби се изпълняват по реда за събиране на държавните вземания. Редът за събиране на държавни вземания е уреден в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) - дял IV "Събиране на публичните вземания". Законодателят подробно е разписал процедурата за доброволно и принудително изпълнение, както и способите за защита на административнонаказаното лице при принудително изпълнение. Така съгласно чл. 163, ал. 3 ДОПК публичните вземания се събират от публичните изпълнители при Националната агенция за приходите, които съобразно чл. 209, ал. 2, т. 3 ДОПК по искане на публичния взискател /в случая МВР/ следва да предприемат принудително изпълнение спрямо наказаното лице. След като влезе в сила наказателното постановление и се образува производството за събиране на наложената глоба правоотношенията между нарушителя и наказващия орган се трансформират и този наказващ орган има качеството на публичен взискател, а нарушителя – на длъжник. В ДОПК липсва основание за ангажиране на административнонаказателна отговорност при неизпълнение на публично задължение. Затова и неплащането на административно наказание "глоба" само по себе си не представлява административно нарушение. Казано с други думи, неплащането на глоба в срока за доброволно изпълнение не може да бъде санкционирано с нова глоба.

Ето защо, при липсата на състав на административно нарушение настоящият състав намира, че процесното наказателно постановление явява незаконосъобразно в обжалваната му част и следва да бъде отменено.

Така мотивиран и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, Районен съд-Ботевград, въззивен състав

 

Р    Е    Ш    И   :

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 20-1204-000609 от 01.04.2020г., издадено от ***- Началник група към ОДМВР София, Сектор ПП ОДМВР-София, в частта, в която на А.Г.Х. ***, на основание чл. 185 от Закона за движение по пътищата ЗДвП/ е наложено административно наказание – „глоба” в размер на 20 /двадесет/ лева, за нарушение по чл. 186, ал. 7 от ЗДвП.

 

ЗАБЕЛЕЖКА: Наказателно постановление № 20-1204-000609 от 01.04.2020г., издадено от ***- Началник група към ОДМВР София, Сектор ПП ОДМВР-София в частта, с която на А.Г.Х. са наложени следните административни наказания:

1.на основание чл.185 от ЗДвП „глоба” в размер на 20.00 лева за нарушение на чл.70, ал.3 от ЗДвП и

2.на основание чл. 100, ал.1, т.1 от ЗДвП ,,глоба‘‘ в размер на 10.00 лева за нарушение на чл. 183, ал.1, т.1, пр.1,2 от ЗДвП, не е обжалвано и в тези части е влязло в сила.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване с касационна жалба пред Административен съд – София област по реда на АПК в четиринадесет дневен срок от съобщението до страните, че е изготвено.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: