Решение по дело №1400/2018 на Районен съд - Ловеч

Номер на акта: 277
Дата: 17 август 2019 г. (в сила от 31 октомври 2019 г.)
Съдия: Галя Ангелова Маринова
Дело: 20184310201400
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 21 декември 2018 г.

Съдържание на акта

 

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

гр. Ловеч, 17.08.2019 год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

ЛОВЕШКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, трети наказателен състав в открито заседание на двадесет и пети април две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ : ГАЛЯ МАРИНОВА

 

при секретаря ТАТЯНКА ГАВАЗОВА,

като разгледа докладваното от съдията НАХД № 1400 по описа за 2018 година и за да се произнесе, съобрази :

 

С наказателно постановление № 2018 – 0045691 от 12.10.2018 год. на Цветан Христов Христов – Директор на Регионална дирекция за областите Габрово, Велико Търново, Русе, Ловеч и Плевен със седалище Русе към ГД „Контрол на пазара” към Комисията за защита на потребителите, упълномощен  със Заповед №290/22.04.2015 год. на Председателя на КЗП, на основание чл.200 от Закона за защита на потребителите на ЕТ „О.– П.И.”***, представляван от П.Ц.И. с ЕГН ********** е наложена имуществена санкция в размер на 300 лв. за извършено нарушение по чл. 19 ал.1 от Закона за защита на потребителите.

Недоволен от наказателното постановление останал жалбоподателят на ЕТ „О.– П.И.”***, представляван от П.Ц.И. с ЕГН **********, която го обжалва в срок като неправилно и незаконосъобразно. Излага, че в АУАН не са ясно и пълно описани обстоятелствата, при които е извършено вмененото нарушение, не са описани бройките и не е е посочено, че има етикет на всяка от стоките с единичната цена на артикулите, а на стелаж, намиращ се непосредствено в дясно до рафтовете за стока, на видно място има лепнат надпис „стоката се продава в бг-лева“. Твърди, че този надпис е напечатан, залепен и не е свалян от преди поне два месеца. Твърди, че работи в обекта от тридесет години и още в началото е поставен този надпис, като периодично се подменя. Изтъква, че в НП дори не е посочено, въз основа на какво наказващият орган е приел, че не следва да се приложи разпоредбата на чл.28 от ЗАНН, като излага съображения за наличието на предпоставките за неговото приложение. Счита, че в АУАН не е посочена датата на извършване на нарушението съобразно императивното изискване на чл.42 т.3 от ЗАНН. Приема, че е налице непълно и неточно посочване на обстоятелствата, при които е извършено нарушението, като на базата на изброените процесуални нарушения моли НП да бъде отменено.

В съдебно заседание жалбоподателят, редовно призован, не изпраща представител. За него се явява адвокат А.М. ***, която моли жалбата да бъде уважена, въз основа на изложението в нея подробни основания. Обръща внимание, че от разпита на свидетелката се установило, че на мястото е имало и други лица, които е можело да бъдат посочени като свидетели.

Въззиваемата страна – Регионална дирекция – Русе към КЗП, редовно призована, не изпраща представител, но представя писмено становище, в което преповтаря изложената в АУАН и НП фактическа обстановка, като счита,че нарушението е ясно и подробно описано, както и, че е подведено под нарушената правна норма. Заявява, че е наложено предвиденото минимално наказание. Излага съображения за липса на предпоставките за прилагане на чл.28 от ЗАНН, тъй като извършеното административно нарушение е формално, на просто извършване и настъпването на каквито и да е вреди от него няма отношение към съставомерността на деянието. Счита, че липсват както многобройни, така и изключителни смекчаващи отговорността обстоятелства, които да обуславят по-ниска степен на обществена опасност на деянието от обичайните нарушения от същия вид. Твърди, че при съставяне на АУАН и издаване на НП са спазени всички разпоредби на ЗАНН и ЗЗП, поради което моли жалбата да бъде оставена без уважение, а НП да бъде потвърдено изцяло.

От събраните по делото писмени доказателства, от показанията на свидетелката К.С.И., както и от становищата на страните, съдът приема за установена следната фактическа обстановка:

На 28.08.2018 година свидетелката К.С.И. - гл.инспектор КЗП РД Русе, в присъствието на Р.В.К. с посочен адрес *** 43, съставила АУАН 2018 № К-0045691 против ЕТ „О.– П.И.” с ЕИК ******, представляван от П.Ц.И. с ЕГН ********** - управител затова, е направена проверка на 14.08.2018г. в обект магазин с.П., област Ловеч,, център – кметство по повод постъпил писмен сигнал в КЦП РД Русе, звено Ловеч, заведен с вх.№ Р-01-288/03.08.2018г. При проверката на 14.08.2018г. е установено, че в магазина се предлагат за продажба 6 вида безалкохолни напитки, бира перилни и почистващи препарати, пакетирани хранителни стоки: олио, брашно, захар, ориз, фиде, макарони, захарни и шоколадови изделия. Стоките са с обозначени цени, изписани само с цифри,ь не са посочени в левове. Към констативния протокол са приложени цени на: жито – 1.70; домат-консерва – 1.40; боб консерва – 1.40; пакетиран боб „Кръстев“ – 3.70;салфетки – 0.90;бонбони Теменужки – 0.60; захар – 1.60; бисквити – 1.00, с което е нарушен чл.19 ал.1 от Закона за защита на потребителите. Актът е съставен в присъствие на едноличния търговец, който като възражение е вписал: „Г-н Директор, моля да не ми издавате санкция поради отстраняване на нарушението.“ Въз основа на акта за нарушение е постановено обжалваното наказателно постановление.

При така изяснената фактическа обстановка съдът приема, че констатациите в АУАН съответстват на действителното положение, тъй като вино от приложените към КП 2018 № К-2657653 от 14.08.2018г. етикети, на същите липсва посочена парична единица.

Въз основа на императивно вмененото му задължение за цялостна проверка на издаденото наказателно постановление относно неговата законосъобразност, обоснованост и справедливост на наложеното административно наказание, съдът прави следните правни изводи:

Въззивната жалба е депозирана в законния срок и от легитимен субект, поради което е процесуално допустима.

Наказателното постановление е издадено от компетентен орган – Директор на Регионална дирекция за областите Габрово, Велико Търново, Русе, Ловеч и Плевен със седалище Русе към ГД „Контрол на пазара” към Комисията за защита на потребителите, надлежно упълномощен, видно от приложената Заповед №290/22.04.2015 год. на Председателя на КЗП.

Наказателното постановление е издадено в шестмесечния давностен срок по чл.34 ал.3 от ЗАНН.

При извършената проверка относно реквизитите на акта за установяване на административно нарушение и издаденото въз основа на него наказателно постановление, съдът констатира допуснато процесуално нарушение.

Съгласно чл.42 т.7 от ЗАНН актът трябва да съдържа имената и точните адреси на свидетелите, както и ЕГН. Целта на тази разпоредба е свидетелите да са достатъчно ясно индивидуализирани, за да може съда да ги призове и лично да възприеме техните показания с оглед спазване принципа на непосредственост. В конкретния случай единствения свидетел по акта е посочен само с трите имена и служебния адрес на КЗП РД Русе, звено Ловеч. От върнатите в цялост призовки се установи, че К. от 01.11.2018 година не работи в КЗП, а според показанията на актосъставителя, същата е работила в КЗП по граждански договор като нещатен сътрудник, поради което не може да посочи по-конкретни данни. Липсата на посочен ЕГН на свидетеля, възпрепятства възможността на съда да установи настоящия адрес на К. в Национална база данни, поради което заличи същата от списъка на призованите лица. Допуснатото нарушение в конкретния случай следва да се приеме за съществено, тъй като от една страна възпрепятства съда непосредствено да провери описаната в АУАН фактическа обстановка, а от друга страна ограничава и правото на защита на жалбоподателя чрез поставяне на допълнителни въпроси. Невъзможността за индивидуализация на единствения свидетел по акта следва да се приравни на съставяне на АУАН в отсъствие на свидетели, което е от категорията на съществените процесуални нарушения и води до отмяна на санкционния акт.

Административно наказателното производство е формален процес, поради въведените изисквания за форма, съдържание и процедура за издаваните актове и наказателни постановления, като само редовно съставените такива имат доказателствена стойност и могат да са основание за налагане на административно наказание.

Водим от гореизложеното и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН, съдът

 

                                 Р   Е   Ш   И :

 

ОТМЕНЯ НАКАЗАТЕЛНО ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 2018 – 0045691 от 12.10.2018 год. на Цветан Христов Христов – Директор на Регионална дирекция за областите Габрово, Велико Търново, Русе, Ловеч и Плевен със седалище Русе към ГД „Контрол на пазара” към Комисията за защита на потребителите, упълномощен  със Заповед №290/22.04.2015 год. на Председателя на КЗП, с което на основание чл.200 от Закона за защита на потребителите на ЕТ „О.– П.И.”***, представляван от П.Ц.И. с ЕГН ********** е наложена имуществена санкция в размер на 300 лв. за извършено нарушение по чл. 19 ал.1 от Закона за защита на потребителите като НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

Решението подлежи на касационно обжалване пред Ловешки административен съд по реда на глава дванадесета от АПК в 14 дневен срок от съобщението на страните, че е изготвено.

 

                                

 

    РАЙОНЕН СЪДИЯ :