Определение по дело №255/2019 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 308
Дата: 3 юли 2019 г. (в сила от 11 юли 2019 г.)
Съдия: Петя Петрова Вълчева Чукачева
Дело: 20191400200255
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 27 юни 2019 г.

Съдържание на акта

           О П Р Е Д Е Л Е Н И Е ...

 

                       гр. Враца, 03.07.2019 год.

 

        Врачанският окръжен съд, наказателно отделение, в съдебно заседание на трети юли през две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                              Председател:ПЕТЯ ВЪЛЧЕВА

 

        с участието на секретаря В. Николова и прокурора Н. Лалов, като разгледа докладваното от съдия Вълчева ЧНД № 255 по описа за  2019г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

        Производството е по реда на чл. 437, ал.2 НПК и е образувано въз основа на молба от П.Х.Д., изтърпяващ наказание "лишаване от свобода" в Затвора гр. Враца, с искане да бъде освободен условно предсрочно от неизтърпяната част от наложеното му наказание лишаване от свобода.

        Към молбата са приложени писмени доказателства– становище от началника на Затвора гр. Враца, доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл. 155 ЗИНЗС, план на присъдата и личното затворническо досие на осъдения П.Д..

        В съдебно заседание осъденият лично поддържа молбата с изложените в нея доводи и прави искане да бъде освободен условно предсрочно от изтърпяване на остатъка от наложеното му наказание. Твърди, че се е поправил, спазва вътрешния ред и следва да бъде освободен.

        Представителят на Затвора гр. Враца изразява становище за  неоснователност на молбата, като излага съображения, че осъдения с поведението си не е дал доказателства за своето поправяне. Представя актуална справка за изтърпяното наказание лишаване от свобода и размера на неизтърпения остатък от това наказание.

        Участващият в съдебното производство прокурор от ОП Враца дава становище за неоснователност на молбата, с оглед на което прави искане за оставянето й без уважение.

        Окръжният съд, след като изслуша страните в процеса и провери представените по делото писмени доказателства, намира молбата за неоснователна по следните съображения:

        С присъда, постановена по НОХД №318/2012г. по описа на ОС Враца на л.св. П.Х.Д. му е наложено наказание лишаване от свобода в размер на 13 години и 4 месеца. Осъденият е започнал да търпи наказанието на 13.01.2012г. и до момента е изтърпял фактически 6 години и 2 дни, като от работа му се зачитат 2 години, 2 месеца и 12 дни, а от предварителен арест 1 година, 5 месеца и 18 дни или общо 9 години, 8 месеца и 2 дни. Към момента неизтърпяната част от наказанието е в размер на 3 години 7 месеца и 28 дни.     

        При това положение, осъденият Д. е изтърпял фактически повече от 1/2 от наложеното му наказание, така както изисква разпоредбата на чл. 70, ал.1, т.1 НК.

        От приложения доклад за оценка на риска и вреди, изискуем съгласно чл. 155 ЗИНЗС е видно, че първоначалната оценка на рискът от рецидив е в диапазона на ниските стойности - 32 точки.

Като гранични зони с изразен дефицит са отчетени: Междуличностни проблеми- при провокация не успява да контролира емоциите си и Умения за мислене- не винаги успява да разпознава кога има проблеми и да ги решава по адекватен начин. Рискът от вреди е отчетен с ниски стойности по отношение администрацията на затвора и среден спрямо останалите лишени от свобода. Рискът от вреди за обществото е отчетен с високи стойности, с оглед настоящото правонарушение.

        Заложени са следните цели в планирането на присъдата: Разпознаване на проблемите, формиране на основни цели за в бъдеще, приучване към ред и спазване на определени правила.

        Извършените поетапни ревизии очертават ясна тенденция към позитивна промяна у л.св. Д.. Числовите стойности на риска от рецидив прогресивно намаляват както следва: 28 точки; 23 точки. Визираният период на наблюдение отразява показано добро поведение, стремеж и желание да оползотворява пълноценно времето в местата за лишаване от свобода и стриктно придържане към установеният ред и правила в затвора. Рискът от вреди е отчетен нисък за служителите и останалите лишени от свобода по време на изтърпяване на присъдата. Отчетеният риск от вреди за обществото е среден.

        Актуално извършената оценка е регистрирала риск от рецидив отново в диапазона на ниските стойности- 20 точки. Съпоставена с предходно извършената оценка се отчита минимално снижаване на числовата стойност с три пункта, произтичащо от настъпилата корекционна промяна в зоните: управление на финанси и доходи- л.св. Д. е показал ефективни умения да се справя с наличния финансов ресурс. В затвора разчита единствено на приходите от собствената месечна заработка, като не са постъпвали данни за участие в нерегламентирани дейности. Умения за мислене- през месец декември 2018г. успешно е завършил корекционна програма „Умения за мислене“. В хода на регулярно провежданите индивидуални беседи е отчетена ефективна способност да разпознава проблемите. Л.св. Д. търси и намира оптимални алтернативи за разрешаването им. Има ясни реално постижими цели. Самоанализира действителните причини за тежкото си криминално поведение, отчита собствена вина за случилото се. Паралелно с отразената позитивна промяна обаче е регистрирана регресивна такава в зоната взаимоотношения, която произтича от преустановените социални контакти с близки и роднини.

        Показаното цялостното поведение на л.св. Д. до момента от изтърпяването на присъдата е примерно според затворническата администрация. Ориентиран е към дейности осмислящи свободното време. Показал е положителното отношение към труда. Ангажиран е с трудова дейност в затвора от 2013г на следните работни обекти:

        От 2013г. е назначен като чистач на 5-ти етаж, в последствие е преназначен на длъжността мебелист в мебелен цех-затвора гр. Враца. От 2015г. е назначен към домакинския щат на затвора, на длъжност ВиК, след което е преназначен като магазинер в затворническата лавка. На 21.03.2019г. е прекатегоризиран в ЗООТ „Керамична фабрика“ и в последствие от 29.03.2019г. му е предоставена възможността да полага доброволен безплатен труд. От 24.04.2019г. е назначен на външен работен обект- строител към домакинския щат на затвора, от същата дата пребивава във ведомствените жилища на затвора.

        За краткото време на наблюдение в среда на смекчен надзор и охрана, според затворническата администрация л.св. Д. е показал ниво на самоконтрол, което следва да бъде доразвито в този етап на пенитенциарното третиране. В хода на изпълнение на трудовите си задължения е показал съвестно и отговорно отношение, във връзка с което многократно е поощряван съгласно ЗИНЗС. Последните две поощрения са със Заповед № 292/27.09.2018 г. и Заповед № 418/14.12.2018 г. Паралелно с полаганата трудова дейност през месец декември 2018г. л.св. Д. е участвал и завършил корекционна програма „Умения за мислене“. Не е допускал дисциплинарни нарушения.

        Съгласно доклада по чл.155 от ЗИНЗС, във взаимоотношенията с останалите лишени от свобода Д. е дистантен, предпазлив от въвличане в закононарушаващи дейности. Установява социално приемливи взаимоотношения с околните и няма регистрирани случай на междуличностни спорове и конфликти. Към длъжностните лица се отнася според възприетите норми.

        Отразено е в доклада, че рискът от вреди е среден за обществото след освобождаването, обоснован  от характера и начина на извършеното правонарушение. С ниски стойности е рискът от вреди за служителите и останалите лишени от свобода по време на изтърпяване на присъдата. До момента не са регистрирани индикации прогнозиращи вероятен риск от бягство. Лишеният от свобода Д. има положително отношение към изпълнението на планираните дейности в изготвения план на присъда, които се изпълняват поетапно. Към момента се отбелязват настъпили конструктивни промени, които следва да бъдат стабилизирани с цел постигане на ефективно повлияване върху поведението за бъдеща законосъобразна реализация в обществото.

        В заключение затворническата администрация поддържа, че предстоящата работа с л.св. Д. следва да продължи, като се акцентира върху затвърждаването на самокритичност и повишаване на контрола.

        В обобщение на горното следва да се посочи, че според затворническата администрация към настоящият момент П.Д. не отговаря на изискванията по чл. 439а НПК.

        При това положение, от данните по делото е видно, че е налице само едната от двете законови предпоставки за УПО, а именно Д. е изтърпял фактически повече от 1/2 от наложеното му наказание. Не е налице обаче втората предпоставка, тъй като с поведението си същият все още не е дал достатъчно доказателства за своето поправяне. Видно от доклада за оценка на риска от вреди и рецидив договорените дейности, отразени в плана продължават да се усвояват, като индивидуално- корекционната работа с лишения от свобода Д. следва да продължи и се акцентира върху затвърждаването на самокритичност и повишаване на контрола. Всичко това е основание да бъде постановен отказ на молбата на осъдения за условно предсрочно освобождаване от неизтърпяната част от наложеното му наказание.

        Съгласно императивната норма на закона осъденият не може да подаде нова молба за УПО преди изтичане на 6-месечен срок от постановяване на настоящето определение.

        При горните съображения и на основание чл. 441 НПК, вр. чл. 70, ал.1 НК, Врачанският окръжен съд

 

                  О П Р Е Д Е Л И:

 

        ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на осъдения П.  Х.Д., роден на *** *** с постоянен адрес ***, ЕГН********** за условно предсрочно освобождаване от изтърпяване на неизтърпяната част на определеното му наказание "лишаване от свобода", по НОХД №318/2012г. по описа на ВрОС в размер на 13 години и 4 месеца, с остатък от 3/три/ години 7/седем/ месеца и 28/двадесет и осем/ дни.

     ОПРЕДЕЛЯ 6/шест/ месечен срок, в който осъдения П.Х.Д. не може да подаде нова молба за УПО.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване пред САС в 7-дневен срок от днес.

Препис от определението след влизане в сила да се изпрати на Затвора гр. Враца.

                           

 

                            ПРЕДСЕДАТЕЛ: