РЕШЕНИЕ
№ 3534
Бургас, 09.05.2024 г.
В ИМЕТО НА НАРОДА
Административният съд - Бургас - XXII-ри състав, в съдебно заседание на дванадесети април две хиляди двадесет и четвърта година в състав:
Съдия: | ЯНА КОЛЕВА |
При секретар ГАЛИНА ДРАГАНОВА и с участието на прокурора ДАРИН ВЕЛЧЕВ ХРИСТОВ като разгледа докладваното от съдия ЯНА КОЛЕВА административно дело № 20237040702195 / 2023 г., за да се произнесе взе предвид следното:
Производството е по реда на чл.284 и сл. от Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража (ЗИНЗС), във връзка с чл.203 от Административнопроцесуалния кодекс (АПК).
Образувано е по искова молба от С. П. С., с [ЕГН] – подсъдим в Затвора Бургас против ГД „Изпълнение на наказанията“-София при Министерството на правосъдието [населено място].
Ищецът твърди, че в периода от 04.10.2021г. до настоящия момент пребивава в Затвора Бургас, в качеството на подсъдим. С. твърди в исковата молба, че в периода от 05.07.2022г. до 04.08.2022г. пребивавал в Затвора Бургас при крайно неблагоприятни битови условия изразяващи се в:
1. Крайно неудобни (къси) легла.
2. Дюшеци, представляващи окъсани, мазни, пропити с всякакви телесни течности (и не само) торби, с оскъдно количество пълнеж, незашити и несменяни от десетки години. Възглавници с подобно, тоест, никакво качество.
3. Редовни закъснения при излизане на каре и по-ранно прибиране.
4. Изобилие от дървеници, мухи, хлебарки, комари и мишки.
5. Шум от всякакво естество.
6. Изключително рядко и зле работещи телефони.
7. Липса на спортни уреди на каретата, с изключение на по един лост и една успоредка на каретата.
8. Липса на сянка на голямото каре, железни пейки.
9. Липса на вода на голямото каре.
10. Липса на елементарни хигиенни норми (спазването им) при раздаване на храната. Винаги е студена, разнася се на ръждиви и немити (дума и не става за дезинфекция) колички, раздава се без ръкавици и пр.
11. Часът за библиотека е непосредствено преди карето и времето е крайно недостатъчно (често се налага да се прави избор между библиотеката и карето). Пълна липса на актуална правна литература и периодика.
12. Абсолютна невъзможност да се ползват предварително одобрени сайтове (правни и медицински), като оправданието е, че липсват възможности.
13. Ремонти не се правят своевременно и винаги са извършени за отбиване на номера и след много настоявания и изхабени излишно нерви.
14. Почти постоянна липса на препарати за хигиена.
15. Банята не се чисти никога и не се дезинфекцира.
16. В банята има само по 1 кран на душ и каквато вода дойде (вряла или студена), това е. Разпръсквателите на душовете са шестостенни тапи, с неграмотно пробити отверстия с ф 5-6 мм, по 4-5 на тапа. Няма възможност за регулиране на топла и студена вода. От чешмите тече също толкова вряла вода, колкото и от душовете. Постоянен страх от внезапно потичане на вряла вода (и пара излиза) от душовете. Боклукчийската кофа стои в банята?!
17. Ненормално и неморално високи цени в лавката.
18. В пратките не се пускат безобидни неща и такива, които се продават в лавката.
19. Липсват шкафове за дрехите.
20. Мизерно малки прозорци (липса на слънчева светлина), липсват мрежи срещу инсекти, а сме между блато, заблатена част от море и канал, свързващ ги!
21. Парното се пуска за кратко и настава студ.
22. В килиите има само студена вода, която става гореща, когато е денят за баня.
23. Не се пръска редовно срещу инсекти, като това се извършва от задържани и няма контрол за концентрация и начин на пръскане.
24. Няма къде да се сушат изпраните дрехи.
25. Има фитнес в мазе, прозорците са му на равнището на улицата, и прах и изгорели газове влизат, вместо свеж въздух. Таванът е ниско. Течове и мухъл има в изобилие, уредите са с ниско качество и постоянно развалени. Тоалетната е без врата.
26. Постелъчните принадлежности – чаршафи, калъфки, одеяла не се перат качествено и често след пране миришат по-зле, отколкото преди прането им с настърган сапун.
27. Изключително дълго се чака при нужда НОС.
28. Липса на свободна площ в килиите.
29. Лампите се включват и изключват отвън (за всяко от тези действия се налага да се чука дълго).
30. Врати и прозорци масово не се затварят и са по правило лошо уплътнени.
Ищецът твърди, че вследствие на описаните неблагоприятни битови условия претърпял неимуществени вреди, изразяващи се в неудобства, лишения, страх и безпокойство, притеснения, болки и страдания. Иска се съдът да осъди ответника да заплати на ищеца 2800лв., обезщетение за причинените му неимуществени вреди през периода от 05.07.2022г. до 04.08.2022г., изразяващи се в неудобства, лишения, страх и безпокойство, притеснения, болки и страдания, ведно със законната лихва, считано от датата на исковата молба до окончателното изплащане на сумата. Ангажира доказателства.
В съдебно заседание, лично и чрез процесуален представител, поддържа исковата молба. Ангажира доказателства. Моли да бъде уважен предявеният иск.
Ответникът – Главна дирекция „Изпълнение на наказанията” София, чрез представител по пълномощие, в писмен отговор (л.62-66) намира искът за допустим. Излага съображения за неоснователност и недоказаност на исковата претенция, поради липса на предпоставките по чл.284, ал.1 от ЗИНЗС за ангажиране на отговорността на държавата в лицето на Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“. Представя писмени доказателства.
Иска съдът да отхвърли исковата претенция, като неоснователна и да присъди на ответника юрисконсултско възнаграждение.
В съдебно заседание ответникът Главна дирекция „Изпълнение на наказанията” София, редовно призован, не изпраща представител. Представя писмени доказателства.
Представителят на Окръжна прокуратура Бургас изразява становище за неоснователност на предявения иск.
ПО ФАКТИТЕ:
От ответната страна е представена справка с вх. № 729/19.01.2024г. по описа на съда, изготвена от старши комисар Я. Ж. – началник на Затвора Бургас (л.48-51), в която са обективирани резултатите от извършена проверка по повод твърдените от ищеца С. П. С. неблагоприятни битови условия в периода от 05.07.2022г. до 04.08.2022г., ведно с приложени към нея писмени доказателства, като в справката е посочена информация относно всяко едно от твърденията на ищеца в исковата молба.
В нея е отбелязано, че обитаемата жилищна площ на помещенията в Затвора Бургас отговаря на изискванията за минимална жилищна площ от 4 кв.м. на едно лице, като помещението обитавано от С. е било обзаведено с легла, снабдени със спални принадлежности, шкафче за лични вещи, маса, стол и осветителни тела. Посочено е, че в Затвора Бургас са поставени еднотипни легла, изработени по определен стандарт и спецификация, като към момента за нуждите на ищеца С. е преработено стандартно легло, което същият ползва. През относимия период в помещението, в което е пребивавал С. е имало наличен метален шкаф за дрехи, който ищецът е имал възможност да ползва. Отбелязано е, че при наличие на повреда на инвентара, същият своевременно се отремонтира от назначени длъжностни лица. Относно спалните принадлежности – дюшеци, спално бельо (чаршафи калъфки) и одеяла, е отбелязано, че се поддържат в необходимата функционална пригодност, като дюшеците и възглавниците се подменят, а спалното бельо и одеялата се изпират, както и при подаден сигнал от страна на лишените от свобода и при необходимост се предприемат действия за подобряване на състоянието на наличният инвентар. В тази връзка е представена вещева ведомост, в която е отразено, че С. С. на 29.06.2022г. е получил обикновен дюшек, който е върнат на 15.12.2023 г. и на същия е предоставен дюшек дунапрен.
Описано е, че спалното бельо се пере по график в перални машини към перално помещение в Затвора Бургас, при предоставяне от лишените от свобода, като в относимия период няма регистрирани проблеми с пералните машини. Предоставеното спално бельо за пране в пералнята към затвора се връщат на лишените от свобода в сухо състояние, а личните им вещи, които не се приемат за пране в общата пералния се перат самостоятелно от тях, като същите сами преценят къде да ги простират – в спалното помещение или в банята на групата. Отбелязано е в справката, че на лишените от свобода ежемесечно се раздават сапуни, санитарни и хигиенни материали. В справката е отразено още, че банята в коридора на 2-ра зона за повишена сигурност се почиства по график, от лицата настанени в съответната група, които имат индивидуални задължения и отговорности за почистване на общите помещения. Кофата за смет се съхранява в отделно помещение съседно на банята. Представени са списъци на обвиняемите и подсъдимите от 2-ра зона за повишена сигурност от 05.07.2022г. и 22.08.2022 г. относно получени сапун, хигиенни и почистващи препарати, сред които е и С. С.. Според изготвената справка материалите са раздадени на 12.07.2022 г. и С. е получил - 500 гр. препарат за баня „Besto professional“ -/зелен/, 250 гр. препарат за съдове „Besto professional“ - веро /жълто/, 250 гр. универсален препарат „Besto professional“ - /червен/, 1 бр. домакинска гъба с канал „Maxi sunny“, 1 бр. попивателна гъба „Antesto“. Представен е също и списък на получени хигиенни и почистващи препарати от лишените от свобода настанени в 1-ва група от 24.08.2022 г., в който е отразено, че С. е получил – гъба, препарат за под, сапун.
Помещението, в което е бил настанен С. е с изградени 2 бр. двукрилни прозорци, изработени от PVC дограма с размер на светлата част 110 х 53 см. (стандартен за местата за лишаване от свобода), позволяващ достатъчно и нормално ниво на достъп на естествена слънчева светлина и чист въздух, като лишените от свобода сами избират режима на проветряване. Посочено е още, че преди настъпването на зимният сезон, прозорците и вратите на помещенията се проверяват за наличие на нарушена цялост, счупени стъкла или рамки, като при наличие на такива се отремонтират своевременно. В тази връзка е представена докладна записка с рег. № ДЗ-10944/28.12.2023 г., в която ТСА Затвора Бургас сочи, че за периода 25.07.2023 г.-08.08.2023г. е извършен ремонт на помещенията на 2-ри етаж, като същевременно по етажите се извършват ежедневни и ежеседмични проверки, като възникналите аварии и нередности се отстраняват своевременно.
Отбелязано е, че отоплението на помещенията се осъществява от радиатор, захранван от парната инсталация на затвора, която работи на природен газ, като парното отопление в Затвор Бургас се осъществява съобразно Наредба №16-334/06.04.2007 г. за топлоснабдяването, като същото се включва при средна денонощна температура на външния въздух в три последователни дни е по-ниска от + 12оС, и изключва отоплението при повишаване на средната денонощна температура на външния въздух в три последователни дни над +12оС, като и в двата случая се съобразява с дългосрочната прогноза за следващите 7-10 дни. През процесния период средната температура в помещенията е била между 18-20 градуса по С.
Посочено е, че в банята в коридора на 2-ра зона за повишена сигурност има изградени 3 бр. душове, които предоставят оптимална възможност и условията за достъп и ползване на топла вода за къпане, съобразно изискванията на чл.151, ал.1, т.3 от ЗИНЗС, като на лишените от свобода е осигурено къпане два пъти седмично по график. Уточнено е, че регулирането на топлата вода за баните се осъществява от кранове, които са разположени в абонатната станция, а не в баните на съответните коридори. Отбелязано е, че в килиите са изградени санитарни възли и мивки с осигурена постоянно течаща студена вода, като ползването на топла вода се осигурява за къпане в специално обособени помещения – бани.
Относно начина на включване и изключване на осветлението е отразено, че липсва регламентирана норма за местоположението на уреда за включване и изключване на осветлението в помещенията. В тази връзка, относно твърдението, че за включване и изключване на осветлението се „чука дълго“, както и твърдението, че се чака дълго при нужда НОС, е отбелязано, че в Затвора Бургас е осигурено денонощно и непрекъснато наблюдение, което се извършва пряко - физически и чрез видео наблюдение и контрол от страна на служители на надзорно-охранителния състав.
Посочено е, че раздаването на храната на лицата, настанени във 2-ра група се извършва от конкретно лице – отговорник на трета група, което притежава документ за микробиологично изследване фецис с №2417/19.05.2022 г. издадено от микробиологична лаборатория. Храната се раздава при стриктно спазване на хигиенните изисквания, чрез използване на еднократни ръкавици и работно облекло.
В справката е упоменато, че на територията на Затвор Бургас се извършват мероприятия по дезинсекция и дератизация съгласно договор за възлагане на обществена поръчка между Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ - София и фирма изпълнител, с предмет на дейност - извършване на дезинсекция и дератизация на сградите на ГДИН и териториалните и служби. Отбелязано е, че в Затвора Бургас се извършват 8 пъти годишно дезинсекция и 2 пъти годишно дератизация. Посочено е, че графикът за ДДД се спазва, като през 2022 г. са извършени ДДД на следните дати: 22.02.2022 г., 25.03.2022 г., 19.05.2022 г., 21.06.2022 г., 30.08.2022 г., 29.09.2022 г. и 19.09.2022 г. За извършване на посочените мероприятия се ползвал препарат — Делтасект, с активно вещество - Делтаметрин 2,5 %, с концентрация и разходна норма 5-10 мл./1л. В тази връзка е представен график за ДДД обработка за 2022г., в който е посочено, че в Затвора Бургас ДДД се извършват, както следва: дезинсекция – 2,3,5,6,8,9,11,12м. и дератизация – 02 и 09м. Представени са също и приемо-предавателни протоколи за извършена ДДД от 21.06.2022г. и 29.08.2022 г.
В справката е отбелязано още, че на територията на корпуса на Затвор Бургас са настанени около 350 лица, с които ежедневно и постоянно се извършват мероприятия, свързани с графика за разпределение на времето, поради което се генерира определено ниво на шум, който е в допустимите норми. Наред с това е посочено и, че извеждането за престой на открито се извършва по график, като не се отчитат закъснения в него. През процесния период ищецът е имал достъп до местата за престой на открито - каре №1 и каре №2, като на каре 1 се намират следните уреди: тенис маса /монолитна/ -1 бр.; Гимнастически уред - „успоредка“ - 1 бр.; Гимнастически уред - „висилка“ - 2 бр.; Уред за вдигане на тежести тип „лежанка“ - 1 бр.; Уред за вдигане на тежести тип „гладиатор“ — 1 бр.; спортно игрище за практикуване на футбол на малки вратички и волейбол. На каре 2 са поставени следните уреди: Гимнастически уред - „успоредка“ - 1 бр.; Гимнастически уред - „висилка“ - 1 бр.; Уред за вдигане на тежести тип „лежанка“ - 1 бр.; Уред за практикуване на бокс - 1 бр. боксова круша. Посочено е още, че на каре 2 (голямо каре) има изградена защитна мрежа и пейки изградени от железни рамки и дървени плоскости за сядане, както и чешма с питейна вода. Помещението обособено като фитнес зала, според изложеното в справката, се намира в приземния етаж на корпуса на Затвора Бургас, като няма излаз на улица. В помещението има прозорци с размери 110 х 53 см. /стандартен за местата за лишаване от свобода/ и помещението е оборудвано с фитнес уреди и са създадени оптимални условия за провеждане на спортна дейност извън времето за престой на открито.
На местата за престой на открито, както и във всички затворнически групи са разположени и телефони, чрез които лишените от свобода осъществяват контакт със свои близки без ограничение. Посочено е, че поддръжката на телефоните се осъществява от външна фирма. Съгласно представена справка от 05.02.2024 г. на инсп. Ж. Ж. е уточнено, че през процесния период поддръжката на телефоните се извършва от Виваком, като в Затвора Бургас не се води регистър на повредите. В справка от 15.03.2024 г., изготвена от Ж., е уточнено, че с оглед контрола на изходящите обаждания на лицата задържани под стража в Ареста към Затвора Бургас през есента на 2023г. е изградена система за включване и изключване на телефоните на престоя на открито от пост № 8, като не е било възможно в периода 05.07.2022г.- 04.08.2022г. телефонните апарати да бъдат спирани от пост № 8.
Прави се уточнение, че във връзка с правилата за охрана и сигурност лишените от свобода нямат достъп до електронни сайтове, като на същите е предоставена възможност свободно да избират начина и честотата на комуникация – чрез писма, телефонни разговори, свиждания, дори чрез възможност за видеоконферентна връзка „SKYPE“ по утвърден график. Посочено е също така, че разрешените лични вещи, които лишените от свобода могат да държат са регламентирани със съответните правила и актове.
Отбелязано е в справката още, че на територията на Затвора Бургас има създадена Библиотека, до която е осигурен достъп на всички лишени от свобода. Библиотеката работи по график, като фондът се попълва и обновява периодично, включително с нормативни актове.
Относно твърденията във връзка с ценообразуването на стоките в затворническата лавка е уточнено, че търговската дейност в посочения обект се осъществява от ДП „Фонд затворно дело“, като цените се актуализират съобразно договора с изпълнителя на поръчката. ДПФЗ няма възможност да наложи константни цени на доставяните продукти.
В хода на съдебното дирене, в качеството на свидетели, са разпитани Д. Д. Д. и И. С. Т., и двамата понастоящем в Затвора Бургас.
Свидетелят Д., в показанията си сочи, че се познава с ищеца от затвора от около година, като се виждали на карето и на баня. Свидетелят споделя, че леглата в помещенията са стандартни, но същите се явяват къси за С. и той не може да си изпъва краката, защото е по-висок. През относимия период дюшеците били стари, мазни, на места имали накъсвания, където се събирали дървеници, самият материал вътре бил неравен, ставал на топки, били тънки, неудобни. Дюшеците били сменени преди около три месеца с по-удобни матраци. Възглавниците били твърди, плътни, неудобни. Който имал възможност си купувал възглавница от лавката, но С. нямал възможност да си купи. Свидетелят Д. сочи, че в повечето случаи, но не постоянно за извеждането на каре се закъснявало с около 5 минути, а някой път били прибирани с 5 минути по-рано. На карето имало около 15 метални пейки. Според Д. графикът за ползване на библиотеката е от 9:30 часа до 10:30 часа, като трябвало да се избира дали да се ползва каре или библиотека. Свидетелят сочи, че в килията на С. е имало дървеници, дори мишки минавали по прозорците, когато били отворени, и нагризвали оставеното вакуумирано ядене. С. бил принуден да поставя яденето си в кофи, за да не го ядат мишките. Д. уточнява, че шумът се предизвиква от затворниците, тъй като когато искат да се свържат със старшината, за да се обадят по телефона или др., започват да блъскат по вратите, за да ги чуят. В тази връзка сочи, че будката на старшината е на около 30 метра от килиите и отнемало известно време докато се установи кой чука. Посочва също, че понякога и вечер се случвало някой да има нужда от старшината и да се чука по вратите. Посочва, че в самите килии няма бутон или звънец да се сигнализира. Отбелязва, че лампите се гасят вечер в 10.00ч. и тъй като няма ключ за осветлението в килията, ако осветлението остане светнато след посочения час, отново трябва да се вика старшината, за да го изключи. Разказва, че в повечето случаи, когато се звъни по телефона на дисплея изписвало, че няма линия (повредена линия), тогава се обаждали на дежурния старшина на карето и след това имало телефонна линия. За да пусне телефонната линия дежурният се обаждал на друг служител. Свидетелят сочи, че от около година и половина откакто е в затвора, включително в разглеждания период, телефонът на малкото каре не работи и няма връзка, само на голямото каре имало телефон. Д. сочи, че на малкото каре нямало спортни уреди, там имало един лост и една маса за тенис, но същата била с много неравности и не можела да се ползва за игра. Не бил виждал боксова круша на каретата. Д. описва, че на голямото каре няма сянка и понеже пейките били метални се нагрявали от слънцето през лятото и на тях не можело да се седи. Посочва още, че през разглеждания период не е имало чешма на голямото каре, тъй като имало авария и съответно нямало вода. Свидетелят разказва, че храната се раздавала от кухнята, като чиниите се носели на ръка и в повечето случай бакарът ги изтървал на земята, след което ги събирал и ги качвал в баки, после на количка. Манджата я слагали в баки и тави – открити, в коридора на стара ръждясала мазна количка, която не се почиствала. Бакърът носил яденето без ръкавици или др. предпазни средства. Яденето било студено, а порциите различни. Според Д. през относимия период не са имали препарати нито за пода, нито за миене на съдини и за ръце. Отбелязва, че казанът, в който се събирал боклука стоял в самата баня вдясно от врата. Същият не бил почистван и събирал мухи. Мивките в банята били мръсни, непочиствани. На една от двете чешми кранът не можел да се спира и постоянно течала вода. Душовете били 5 броя, от които 3 с дюзи, направени с дрелка, от лявата страна разпръсквателите били направени с дрелка, несъразмерни и пръскали силни струи. За ползването на душовете, които били без дюзи, тъй като течала силна струя вода, се слагали парцали да не пръска. Д. посочва, че на самите душове няма кранове за смесване на топла и студена вода, а само един за пускане и спиране. Водата била каквато я пусне параджията, като в повечето случаи била или прекалено студена или прекалено гореща. Свидетелят сочи, че няколко пъти е чувал от С., че се попарва с вряла вода, а той самия се бил попарал. Случвало се да излиза гореща пара, като в този случай душовете не можело да бъдат спрени, понеже и кранчетата били горещи. Д. разказва, че наоколо две седмици цените в лавката се увеличавали, като същите били по-високи от тези навън. Свидетелят разказва още, че на С. не били допускани пратки - закачалки, моливи, марки, пурети, вакуумирани ястия, които ги няма в лавката. Уточнява, че през периода не е имало шкафове за дрехи, а шкафчета, в някои килии имало гардероби, които не можело да се затварят и заключват, а сега имало само шкафчета за дрехи, нямало гардероби. Според Д. прозорците в помещенията са около 75см дължина на 35см. ширина, двукрили, нямат мрежа за комари, някои не се затварят плътно. Свидетелят посочва,че С. му се е оплаквал, че е казвал на старшините да направят ремонт, но тогава нямало човек, който да го извърши. Сочи, че юли месец нямало парно. Уточнява, че в килиите имало само студена вода, като гореща вода пускали в килиите, когато се пускало парното за баня. Свидетелят разказва, че няма специално помещение за сушене на дрехи, като всеки си сушал дрехите както намери – на таблетките на леглата, на отворените крила на прозорците, правили си въже от чаршаф, за което старшините им правили забележки. Според свидетеля през разглеждания период не е имало фитнес в затвора. На малкото каре имало една щанга с дискове и 4 гири, вързани с метални дискове, заварени с метална тръба на дъмбела на гирата. Уточнява, че чаршафите и калъфките се перяли един път в седмицата, а одеялата не били прани с години. Свидетелят сочи, че към момента няма препарати в килията – за миене на пода, за мивката, за тоалетното гърне и за порцелановите плоскости.
Свидетелят И. Т. сочи, че е в Затвора Бургас от 2021г., като познава ищеца от настаняването му в тяхната група – зона с повишена сигурност през 2022г. В показанията си свидетелят И. Т. сочи, че шумът се получава от чукане по вратите, поради липса на възможност за сигнализация – бутон. Свидетелят сочи още, че понякога на надзорно-охранителния състав му отнема 10-20минути да дойде, което налага повторно чукане и тропане. Леглата били ужасни, имали дюшеци, но сякаш се спяло на желязото на леглото. Леглата били стандартни по дължина, според свидетеля - 70/1.9 м или 2 метра. Към настоящия момент били сменени дюшеците с дунапренени. Осветлението на килиите се включвало от външната страна, като лишените от свобода нямали достъп до ключа. За периода храната не била добра, не я приготвяли добре, не ставала за ядене, разнасяли я с количка, с казан. Храната винаги била студена. Храната се сипвала от бакара с черпак, като не го бил виждал да носи ръкавици. Количката, с която се разнасяла храната била оклепана с манджа, мръсна, немита. Относно банята сочи, че е с плочки, като имало и откъртени такива. Била мръсна и мизерна, нямало кой да почиства. В тази връзка отбелязва, че банята се почиствала от някой с наказание или доброволен труд, като нямало конкретно лице, на което да се заплаща да почиства. Имало моменти, когато при къпане от душовете излизала пара, която ги изгаряла. Водата от душовете не можела да се регулира. През процесния период нямало душове, а железни тръби, от които течала водата. Относно почистващите препарати, посочва, че се предоставяли на 2-3месеца – белина или препарат за почистване на пода, сапун, гъбички, стирки (рядко). Количеството било на око – около 1 чаша, което било крайно недостатъчно за 1 месец. Свидетелят Т. описва, че на прозорците няма комарници, и лятно време килиите се пълнят с комари. Имало и мухи. Сочи също така, че преди да сменят дюшеците имало много дървеници. Дървениците гнездяли в самите дюшеци и пръскането било неефективно. Т. посочва, че времето за първото каре е от 9:40 часа. Той ходил няколко пъти, но за 2-3 минути, тъй като надзирателят му казвал да тръгва. Свидетелят също посочва, че в пералнята се перат само чаршафи, като за личните им вещи няма време за пране – набързо през времето за къпане, както и нямало къде да се простират. Относно прането на спалното бельо сочи, че в предишния период се връщали от пералнята миришещи на манджа. Одеяла не се перяли. Разказва, че рядко ползвал телефоните в затвора, но посочва, че работят само на едното каре, като на другото каре в предишни години не работели. Към момента след уведомяване на надзирателя телефонът се включвал. В умивалнията на банята, стоял казан – пластмасов контейнер, в който се хвърляла храната от килиите. Същият бил много мръсен и развъдник на хлебарки. Свидетелят сочи, че стъклото на прозорците е 40/40см, с рамката – около 50см., като са поставени на високо и не влиза светлина. Относно каретата, свидетелят разказва, че на малкото каре няма пейки или беседки, а сядали на бордюра. И на двете карето нямало боксови круши. Няма гладиатор, както и преди не е имало фитнес и др. уреди, имало само една лежанка с тежести. Според свидетеля на голямото каре в процесния период е имало вода, но към настоящия момент чешмата е спряна. На голямото каре нямало сянка, нямало къде да се седне. Пейките били единични, метални, ръждясали и не можело да се седи на тях. На голямото каре имало само лост и успоредка. Лежанките били винкели, на които не може да се седне, камо ли да се легне. Свидетелят Т. разказва, че преди година искал да запуши 2-3 дупки в стената, но същите били отработени 5 месеца по-късно при ремонт на всички килии. Отбелязва, че цените на лавката са завишени. Т. сочи още, че в килиите няма място за съхранение на храна и се случвало мишките да я изяждат.
Съдът като съобрази изложената фактическа обстановка и събраните по делото доказателства, от правна страна намира следното:
Исковата молба е подадена от лице с правен интерес, допустим за разглеждане в производство по реда на чл. 203 и сл. от АПК и е подсъден на Административен съд Бургас, съгласно чл. 285, ал. 2 от ЗИНЗС, поради твърдяното от ищеца място на увреждане - Затвора Бургас.
Искът е насочен срещу надлежен ответник - Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" – юридическо лице към Министъра на правосъдието, осъществяващо прякото ръководство и контрол върху дейността на местата за лишаване от свобода. Съгласно чл. 10, ал. 1 от ЗИНЗС, министърът на правосъдието осъществява общо ръководство и контрол върху дейността по изпълнение на наказанията, с териториални служби, каквито са и затворите, съгласно чл. 12, ал. 3 от ЗИНЗС. При това положение, ГД „Изпълнение на наказанията“ има както процесуална, така и материално правна легитимация да отговаря по предявеният иск.
Разпоредбата на чл.284, ал.1 от ЗИНЗС предвижда, че държавата отговаря за вредите, причинени на лишени от свобода и задържани под стража от специализираните органи по изпълнение на наказанията в резултат на нарушения на чл.3. Според чл.3, ал.1 от ЗИНЗС осъдените и задържаните под стража не могат да бъдат подлагани на изтезания, на жестоко, нечовешко или унизително отношение. Съгласно втората алинея на чл.3 от ЗИНЗС за нарушение на ал.1 се смята и поставянето в неблагоприятни условия за изтърпяване на наказанието лишаване от свобода или задържането под стража, изразяващи се в липса на достатъчно жилищна площ, храна, облекло, отопление, осветление, проветряване, медицинско обслужване, условия за двигателна активност, продължителна изолация без възможност за общуване, необоснована употреба на помощни средства, както и други подобни действия, бездействия или обстоятелства, които уронват човешкото достойнство или пораждат чувство на страх, незащитеност или малоценност.
Съдът приема, че е сезиран с иск по чл.284, ал.1 от ЗИНЗС.
Според чл.285, ал.1 от ЗИНЗС, искът по чл.284, ал.1 се разглежда по реда на глава единадесета от АПК, а ал.2 на текста сочи като ответници в това производство органите по чл.284, ал.1, от чиито актове, действия или бездействия са причинени вредите. Последните, според правилото на чл.205 от АПК са юридическите лица, представлявани от органа (в случая от специализираните органи по изпълнение на наказанията), от чиито незаконосъобразен акт, действие или бездействие са причинени вредите.
Основателността на иск с правно основание чл.284, ал.1 ЗИНЗС предполага установяване наличие, в кумулативност, на следните материалноправни предпоставки: 1. акт, действие и/или бездействие на специализираните органи по изпълнение на наказанията, с което се нарушава чл.3 ЗИНЗС и 2. настъпила неимуществена вреда в правната сфера на ищеца в резултат на нарушението, която се предполага до доказване на противното по силата на оборима презумпция, въведена с чл.284, ал.5 ЗИНЗС.
Незаконосъобразността на действието/бездействието е първият елемент от състава на търсената отговорност, подлежащ на установяване от съда, пред който е предявен искът за обезщетение.
Периодът, за който се претендира обезвреда е от 05.07.2022г. до 04.08.2022г. През посочения период ищецът, в качеството на обвиняем, е задържан в Затвора Бургас.
В исковата молба ищецът навежда доводи за бездействие на затворническата администрация, квалифицирано като крайно неблагоприятни условия и изразяващо се в крайно неудобни (къси) легла; дюшеци, представляващи окъсани, мазни, пропити с всякакви телесни течности (и не само) торби, с оскъдно количество пълнеж, незашити и несменяни от десетки години. Възглавници с подобно, тоест, никакво качество; Редовни закъснения при излизане на каре и по-ранно прибиране; Изобилие от дървеници, мухи, хлебарки, комари и мишки; Шум от всякакво естество; Изключително рядко и зле работещи телефони; Липса на спортни уреди на каретата, с изключение на по един лост и една успоредка на каретата; Липса на сянка на голямото каре, железни пейки; Липса на вода на голямото каре; Липса на елементарни хигиенни норми (спазването им) при раздаване на храната. Винаги е студена, разнася се на ръждиви и немити (дума и не става за дезинфекция) колички, раздава се без ръкавици и пр.; Часът за библиотека е непосредствено преди карето и времето е крайно недостатъчно (често се налага да се прави избор между библиотеката и карето). Пълна липса на актуална правна литература и периодика.; Абсолютна невъзможност да се ползват предварително одобрени сайтове (правни и медицински), като оправданието е, че липсват възможности; Ремонти не се правят своевременно и винаги са извършени за отбиване на номера и след много настоявания и изхабени излишно нерви.; Почти постоянна липса на препарати за хигиена.; Банята не се чисти никога и не се дезинфекцира; В банята има само по 1 кран на душ и каквато вода дойде (вряла или студена). Разпръсквателите на душовете са шестостенни тапи, с неграмотно пробити отверстия с ф 5-6 мм, по 4-5 на тапа. Няма възможност за регулиране на топла и студена вода. От чешмите тече също толкова вряла вода, колкото и от душовете. Постоянен страх от внезапно потичане на вряла вода (и пара излиза) от душовете. Боклукчийската кофа стои в банята?!; Ненормално и неморално високи цени в лавката; В пратките не се пускат безобидни неща и такива, които се продават в лавката; Липсват шкафове за дрехите; Мизерно малки прозорци (липса на слънчева светлина), липсват мрежи срещу инсекти, а сме между блато, заблатена част от море и канал, свързващ ги!; Парното се пуска за кратко и настава студ; В килиите има само студена вода, която става гореща, когато е денят за баня. Не се пръска редовно срещу инсекти, като това се извършва от задържани и няма контрол за концентрация и начин на пръскане; Няма къде да се сушат изпраните дрехи; Има фитнес в мазе, прозорците са му на равнището на улицата, и прах и изгорели газове влизат, вместо свеж въздух. Таванът е ниско. Течове и мухъл има в изобилие, уредите са с ниско качество и постоянно развалени. Тоалетната е без врата; Постелъчните принадлежности – чаршафи, калъфки, одеяла не се перат качествено и често след пране миришат по-зле, отколкото преди прането им с настърган сапун; Изключително дълго се чака при нужда НОС; Липса на свободна площ в килиите; Лампите се включват и изключват отвън (за всяко от тези действия се налага да се чука дълго); Врати и прозорци масово не се затварят и са по правило лошо уплътнени.
Разпоредбата на чл.3 и чл. 43, ал.2 и ал.4 от ЗИНЗС са законови гаранции за съществуването на нормална битова среда в местата за лишаване от свобода.
В този смисъл са и Минималните стандарти за третиране на лишените от свобода, приети от Първият конгрес на Организацията на обединените нации по предотвратяване на престъпленията и третиране на престъпниците, проведена в Женева в 1955 година, и утвърдени от Икономическия и социален съвет с резолюции 663 C (XXIV) от 31.07.1957г. и 2076 (LXII) от 13.05.1977г., които нямат задължителна сила, но спазването им е критерий за зачитане на човешките права и свободи и демократичния характер на държавите, а именно:
10. Всички помещения, от които се ползват лица, лишени от свобода, и особено помещенията, в които те спят, трябва да отговарят на всички санитарни изисквания, като следва да се обръща дължимото внимание на климатичните условия, особено на кубатурата на тези помещения, на тяхната минимална площ, осветление, отопление и проветряване.
11. Във всички помещения, в които живеят и работят лица, лишени от свобода:
а) прозорците трябва да имат достатъчни размери, за да могат тези лица да четат и работят на дневна светлина, като прозорците трябва да са така конструирани, че да осигуряват приток на пресен въздух, независимо от наличието или липсата на вентилационна уредба;
б) изкуственото осветление трябва да е достатъчно, за да могат лицата, лишени от свобода, да четат или работят без опасност за тяхното зрение.
12. Санитарните възли трябва да са достатъчни, за да може всяко лице, лишено от свобода, да удовлетворява своите естествени потребности тогава, когато изпитва нужда, и в условията на чистота и пристойност.
13. Къпалните помещения и броят на душовете трябва да са достатъчни за това всяко лице, лишено от свобода, да може и да е задължено да се къпе или да взема душ при подходяща за съответния климат температура и толкова често, колкото това се изисква от общата хигиена, като се отчитат сезонът и географският район, тоест във всеки случай поне един път седмично в районите с умерен климат.
Настоящият съдебен състав, след съвкупна преценка на доказателствата по делото, намира, че исковата претенция е частично основателна относно неосигуряване на безопасни условия за поддържане на лична хигиена, предвид оплакванията за внезапна промяна температурата на водата от душовете, при липсата на смесителни батерии и възможността за контролиране топлината на подаваната вода, както и относно некачественото изпиране на постелъчните принадлежности- чаршафи, калъфки, одеяла и липсата на място за сушене на изпраните дрехи.
Ищецът твърди, че постелъчните принадлежности – чаршафи, калъфки, одеяла не се перат качествено и често след пране миришат по-зле, отколкото преди прането им с настърган сапун и липса на място за сушене на изпраните дрехи. Тези твърдения от исковата молба се установяват от показанията на свидетелите Т. и Д..
В справката от ответника не се уточнява начинът на приемане и график за изпиране на постелъчния инвентар. Не се опровергава твърдението, че няма място, където лишените от свобода да сушат изпраните дрехи, поради което съдът счита, че е налице бездействие от страна на затворническата администрация, изразяващо се в липса на създадена организация по приемане, изпиране на постелъчния инвентар, място за сушене на изпраните дрехи.
По отношение на твърдението, че в банята има само по 1 кран на душ и каквато вода дойде (вряла или студена), това е. Разпръсквателите на душовете са шестостенни тапи, с неграмотно пробити отверстия с ф 5-6 мм, по 4-5 на тапа. Няма възможност за регулиране на топла и студена вода. От чешмите тече също толкова вряла вода, колкото и от душовете. Постоянен страх от внезапно потичане на вряла вода (и пара излиза) от душовете.
Съдът намира за доказани твърденията на ищеца, свързани с липсата на смесители за топла и студена вода, което от своя страна води до невъзможност да бъде регулирана температурата на течащата вода от душовете от лишените от свобода при ползването им, и безспорно е предпоставка за настъпване на телесни повреди у лицата, ползващи душовете. От доказателствата, представени от ответника се установи, че спирателните кранове за топла и студена вода се намират в специално обособени места и се контролират от определени служители, като лишените от свобода и задържаните лица с мярка за неотклонение "задържане под стража" нямат достъп до тези кранове. Следователно, както ищецът, така и всички лишени от свобода/задържани под стража, не са разполагали с обективна техническа възможност да регулират сами температурата на водата за къпане, поради което внезапната промяна на температурата, неконтролирана от лицето, ползващи душовете в този момент може да доведе до настъпване на телесни повреди. От показанията на свидетеля Т. се установява, че се случва внезапна и непредвидима промяна на температурата на водата, с която се е къпел във времето за лична хигиена, осигурено от ответната администрация. В тази връзка съдът намира, че липсата на възможност да регулираш водата при къпане и рязката смяна на температурата й, независеща от действията на ищеца, надхвърля обичайните неудобства, свързани с изпълнението на наложената мярка за неотклонение и е довело до понасяне на страдание и негативни емоционални преживявания, надвишаващи неизбежното ниво, присъщо на мярката "задържане под стража". Неимуществената вреда от този деликт е резултат от бездействието на ответника да осигури безопасни условия на ищеца за поддържане на хигиена, неосигуряване на място за простиране на изпраните дрехи, непредоставяване на възможност за пране на постелъчен инвентар и в този смисъл неподдържане на нормална хигиена причинява унизително отношение, поради което тази вреда следва да бъде възмездена с присъждане на обезщетение. Съгласно нормата на чл. 52 от ЗЗД при претендиране на неимуществени вреди съдът определя обезщетението по справедливост. В конкретния случай, предвид характера на деянието, извършено от служителите на ответника, както и естеството и степента на претърпените морални страдания, при отчитане периода - 05.07.2022 – 04.08.2022 г.(относително кратък), през който ищецът е бил поставен под въздействие на установените неблагоприятни условия в Затвора Бургас, изразяващи се в неосигуряване на безопасни условия за поддържане на лична хигиена, съдът счита, че справедливото обезщетение е в размер на 100 лв.
По отношение на другите твърдения в исковата молба:
Крайно неблагоприятни условия, изразяващи се липса на свободна площ в килиите, крайно неудобни (къси) легла, дюшеци, представляващи окъсани, мазни, пропити с всякакви телесни течности (и не само) торби, с оскъдно количество пълнеж, незашити и несменяни от десетки години, възглавници с подобно, тоест, никакво качество, липсват шкафове за дрехите, мизерно малки прозорци (липса на слънчева светлина), липсват мрежи срещу инсекти, а сме между блато, заблатена част от море и канал, свързващ ги!, в килиите има само студена вода, която става гореща, когато е денят за баня.
От годишен доклад на Омбудсмана за дейността му като национален превантивен механизъм за 2023г. достъпен на /https://www.ombudsman.bg/storage/pub/files/20240216161556_%D0%94%D0%9E%D0%9A%D0%9B%D0%90%D0%94%20%D0%9D%D0%9F%D0%9C%202023%20%D0%B3-%20final.pdf / се установява, че помещенията, в които са настанени лишените от свобода, отговарят на законовите изисквания за изискуема площ от 4 кв. м. на настанено лице. Всяко спално помещение разполага със санитарен възел. Баните са общи и се намират на съответния етаж. Екипът на НПМ констатира, че в баните са свалени слушалките на душовете. Тази мярка се е наложила, тъй като сред настанените лишени от свобода е имало опити да бъдат сваляни и изкъртвани.Килиите на настанените лица имат осигурен достъп до светлина. Дограмата е подменена във всички помещения, които проверяващият екип обиколи.“ Така установената квадратура на помещението съдът преценява, като съответстваща на стандартните изисквания за необходимата площ за ползване на едно лице. В случая ответника, чрез неговите служители е изпълнил своите задължения и е осигурил на ищеца минимална жилищна площ, която да съответства на човешките представи за необходимо на едно лице свободно пространство, което да обитава, извършвайки своите елементарни, необходими за самото му съществуване нужди, като спане, преобличане и хранене.
Съгласно разпоредбата на чл.20, ал.2 от ППЗИНЗС в спалните помещения се осигурява пряк достъп на дневна светлина и възможност за естествено проветряване. Количеството дневна светлина, степента на изкуственото осветление, отопление и проветряване се определят в зависимост от изискванията на съответните стандарти за обществени сгради.
Съгласно чл.21, ал.1 от ППЗИНЗС спалните помещения се обзавеждат с отделни легла за настанените лица, снабдени със спални принадлежности, шкафчета за лични вещи, маса, столове, осветителни и отоплителни тела, като се осигуряват условия за пряк достъп на дневна светлина и възможност за проветряване.
От събраните по делото доказателства се установява, че в спалните помещения прозорците са стандартни за местата за лишаване от свобода -2 бр. двукрилни с размери 1,10м./53см., с поставени решетки, които не възпрепятстват достъпа на естествена светлина. Помещенията се проветряват по естествен начин - чрез отваряне на врати и прозорци, на които има мрежа. В помещението има санитарен възел, който позволява достъп до тоалетна и течаща вода, предоставено му е шкафче за съхранение на лични вещи. Оплакването за дължината на леглата, се опровергава от разпита на свидетеля, който сочи, че с оглед на ръста на ищеца дължината на леглото е увеличена. Описаните данни отнесени към цитираните правни норми и при съобразяване на ангажираната от ответника справка, обосновават извод, че през процесния период на ищеца С. му е осигурявана възможност за проветряване, приток на дневна светлина, при оптимални условия за хигиенизиране.
Твърдението, че парното се пуска за кратко и настава студ безспорно е неотносимо към периода месец юли и август, за който се претендира обезщетение, тъй като се касае за летни месеци.
По отношение на изобилие от дървеници, мухи, хлебарки, комари и мишки и твърдението, че не се пръска редовно срещу инсекти, като това се извършва от задържани и няма контрол за концентрация и начин на пръскане.
По делото се установява, че не е налице бездействие от страна на затворническата администрация, тъй като са предприети мерки за дезинсекция и дератизация. Тази дейност се осъществява от външен доставчик, в изпълнение на сключените за този вид дейност договори като се извършва 8 пъти годишно дезинсекция и 2 пъти годишно дератизация. През 2022 г. са извършени ДДД на следните дати: 22.02.2022 г., 25.03.2022 г., 19.05.2022 г., 21.06.2022 г., 30.08.2022 г., 29.09.2022 г. и 19.09.2022 г., използван е препарат — Делтасект, с активно вещество - Делтаметрин 2,5 %, с концентрация и разходна норма 5-10 мл./1л. Па делото са представени приемо-предавателни протоколи за извършена ДДД от 21.06.2022г. и 29.08.2022 г. за хлебарки и дървеници на всички площи общо 9252кв.м. площ и е вписано, че не е установено наличие на вредители. От представения договор и изготвените въз основа на него протоколи се установява, че затворническата администрация не бездейства, напротив от страна на ГДИН са извършени действия по подобряване хигиената и здравословните условия на спалните помещения, а наличието на хлебарки и дървеници не е в резултат, респ. в пряка причинна връзка от незаконосъобразното бездействие на затворническата администрация, а по-скоро въпреки предприетите от нея мерки. Същевременно следва да се има предвид, че борбата в този тип паразити не винаги е достатъчно ефективна и успешна, независимо от положените за това усилия.
По отношение на твърдението за наличие на шум от всякакво естество.
Неоснователно е оплакването на ищеца за перманентен шум, както и липсата на сигнализация с бутон-аларма, което води до забавяне на НОС. За ответника не съществува нормативно определено задължение да изгражда бутони за аларма и звънец в помещенията и във 2-ра ЗПС, не е изградена звукова сигнализация, още повече, че зоната в която е настанен е с повишена сигурност и контролът е денонощен, а физическото и видео наблюдение се осъществява през цялото денонощие, по данни на ответника. Освен това периодът, в който ищецът претендира, че му е било причинено неудобство от наличния шум, респективно от трудното установяване на връзка с надзирателите, е твърде кратък, за да обуслови извод за наличие на нечовешко и унизително отношение и изтезания и няма данни интензитетът на отрицателното въздействие (шумът, тропането и виковете от килиите) върху ищеца да е с такава честота и продължителност, че да обоснове извод за такова ниво на страдание, което да се квалифицира по чл.3 от ЗИНЗС.
По отношение на твърдението за изключително рядко и зле работещи телефони.
По делото е представена справка от 05.02.2024 г. на инсп. Ж. Ж., от която се установява, че през процесния период поддръжката на телефоните се извършва от Виваком, но не се води регистър на повредите, в последваща справка, приложена по делото, от 15.03.2024 г., изготвена от Ж., е уточнено, че с оглед контрола на изходящите обаждания на лицата задържани под стража в Ареста към Затвора Бургас през есента на 2023г. е изградена система за включване и изключване на телефоните на престоя на открито от пост № 8. Процесният период е през 2022г., поради което е било невъзможно телефонните апарати да са били спирани от пост № 8.
По отношение на твърдението за редовни закъснения при излизане на каре и по-ранно прибиране, липса на спортни уреди на каретата, с изключение на по един лост и една успоредка на каретата, липса на сянка на голямото каре, железни пейки, липса на вода на голямото каре.
Недоказани останаха изложените твърдения. В справка с изх.№232/17.01.2024 г. в подробен списък са посочени спортните уреди до които лишените от свобода имат достъп, а именно на каре 1: През процесния период ищецът е имал достъп до местата за престой на открито - каре №1 и каре №2, като на каре 1 се намират следните уреди: тенис маса /монолитна/ -1 бр.; Гимнастически уред - „успоредка“ - 1 бр.; Гимнастически уред - „висилка“ - 2 бр.; Уред за вдигане на тежести тип „лежанка“ - 1 бр.; Уред за вдигане на тежести тип „гладиатор“ — 1 бр.; спортно игрище за практикуване на футбол на малки вратички и волейбол и на каре 2: Гимнастически уред - „успоредка“ - 1 бр.; Гимнастически уред - „висилка“ - 1 бр.; Уред за вдигане на тежести тип „лежанка“ - 1 бр.; Уред за практикуване на бокс - 1 бр. боксова круша, както и на на каре 2 (голямо каре) има изградена защитна мрежа и пейки с железни рамки и дървени плоскости за сядане, чешма с питейна вода. Дори и да се възприеме, че мястото на открито, обособено за тази цел, не е оборудвано с пейки и маси, липсва сянка, т.е. както твърди ищецът е непригодно за целта, това обстоятелство според съда не може да се приеме за нарушение на разпоредбата на чл.71 от ППЗИНЗС. Според чл.71, ал.2 от ППЗИНЗС, престоят на открито се провежда под надзора на служители от надзорно-охранителния състав на специално определени места в затвора, поправителния дом или затворническото общежитие, като по възможност същите предлагат защита при лошо време. По време на престоя на открито администрацията на затвора осигурява подходящи условия - съоръжения, екипировка и организирани дейности, насърчаващи поддържането на добро физическо здраве /ал.3/. На лишените от свобода по време на престой на открито се разрешава да се обединяват за участието им във физически упражнения или спортни игри /ал.4/. Лишените от свобода, чиято работа е свързана с достатъчно движения или които по здравословни причини не могат или не желаят да участват в предлаганите дейности, прекарват времето за престой на открито на определените за отдих и разходки места /ал. 5/. Не се доказаха и твърденията за неспазване на времето за престой на открито.
По отношение на липсата на елементарни хигиенни норми (спазването им) при раздаване на храната, винаги е студена, разнася се на ръждиви и немити (дума и не става за дезинфекция) колички, раздава се без ръкавици и пр.
От представената по делото справка се установява, че раздаването на храната на лицата, настанени във 2-ра група се извършва от конкретно лице – отговорник на трета група, което притежава документ за микробиологично изследване фецис с №2417/19.05.2022 г. издадено от микробиологична лаборатория. Храната се раздавала при стриктно спазване на хигиенните изисквания, чрез използване на еднократни ръкавици и работно облекло.докладна записка на готвача на затвора се установява, че храната се приготвя три пъти на ден и се предоставя на отговорниците на групи за раздаване на лишените от свобода и задържаните под стража, като за процесния период няма данни за постъпили сигнали към затворническата кухня за некачествено приготвени ястия или недостиг на такива. При тези данни не се установява твърдяното от ищеца
По отношение на твърдението, че часът за библиотека е непосредствено преди карето, поради което времето е крайно недостатъчно (често се налага да се прави избор между библиотеката и карето), пълна липса на актуална правна литература и периодика.
По делото не се установява ищецът С. да е имал затруднен достъп или да е бил възпрепятстван да посети до библиотеката. При заявено желание за справка с нормативен акт или друга правна литература съдействал инспектор социална дейност и възпитателна работа, както и се извършвали консултации по въпроси от правен характер, свързани с изпълнението на наложеното наказание от инспектор „Режимна дейност“. Не се установява липса на правна литература, отново от справката е видно, че са закупени за ЗИНЗС и ППЗИНЗС 10бр. през 2021г. и по 2 бр. НК, НПК и ЗИНЗС през 2019г., което опровергава оплакванията му досежно ограничения достъп и наличната литература.
По отношение на твърдението за абсолютна невъзможност да се ползват предварително одобрени сайтове (правни и медицински), като оправданието е, че липсват възможности, следва да се посочи, че в Глава девета, раздел първи от ЗИНЗС, съответно в Глава втора, раздел първи на ППЗИНЗС законодателят е посочил изчерпателно правата и задълженията на изтърпяващите наказание „лишаване от свобода“. Никъде в текстовете от закона и правилника за неговото прилагане не е предвидено правото/възможността лишените от свобода да имат достъп до интернет, респ. ползването на компютър. Също така ЗИНЗС въвежда разрешителен режим относно вещите и предметите, които лишените от свобода могат да държат при себе си и да ползват. Съгласно чл.122 ЗИНЗС и чл.82, ал.7 ППЗИНЗС, министърът на правосъдието утвърждава списък на разрешените вещи и предмети, които осъдените и задържаните по реда на НПК лица, настанени в затворите, поправителните домове и затворническите общежития, могат да държат при себе си и да ползват, който списък е общо достъпен (https://justice.government.bg/home/index/e38c0810-572f-4ff6-8420c49dd7c8c675?top=1). Изброяването в списъка на разрешените вещи и предмети е изчерпателно, като сред тях не фигурира компютър или друго техническо средство позволяващо ползването на интернет. Същевременно, съдът намира, че липсата на достъп до интернет не представлява проява на нечовешко и унизително отношение спрямо ищеца С., нито е от естество да му причини морално и психическо страдание в стенен над неизбежното ниво на страдание, свързано с лишенията, произтичащи от изтърпяване на наказанието.
По отношение на твърдението за несвоевременни ремонти, извършени за отбиване на номера и след много настоявания и изхабени излишно нерви, вратите и прозорците масово не се затварят и са по правило лошо уплътнени.
Видно от представената по делото докладна записка с рег.№ ДЗ-10944 от 28.12.2023г. по етажите се извършват ежеседмични и ежедневни проверки и при възникнали аварии се отстраняват своевременно. Преди зимния сезон също се проверявали прозорците и вратите на помещенията и се отстранявали повредите. Липсата на конкретика в твърдението прави невъзможно извършването на проверка по повод извършването/неизвършването на конкретен ремонт и в какъв срок.
По отношение на твърдението за почти постоянна липса на препарати за хигиена.
По делото е представена справка /л.72/, от която е видно, че на 12.07.2022г. са получени хигиенни материали сапун, хигиенни и почиствщи материали, а на 24.08.2022г. са получени гъба, препарат за под, сапун от ищеца, от тези доказателства може да се направи извод, че препарати за хигиена се предоставят от затворническата администрация ежемесечно.
По отношение на твърдението, че банята не се чисти никога и не се дезинфекцира. Боклукчийската кофа стои в банята?!
В справката е отразено, че банята в коридора на 2-ра зона за повишена сигурност се почиства по график, от лицата настанени в съответната група, които имат индивидуални задължения и отговорности за почистване на общите помещения. Кофата за смет се съхранява в отделно помещение съседно на банята. Следва да се отбележи, че задължение на лишените от свобода е да поддържат хигиената в помещенията, поради което неизпълнението на тези задължения не може да се вмени на затворническата администрация.
По отношение на твърдението за ненормално и неморално високи цени в лавката.
Недоказани са твърденията за необосновано завишени цени в лавката на затворническото общежитие, а и според настоящия съдебен състав те нямат отношение към условията на изтърпяване на наказанието. В лавките към местата за лишаване от свобода се предлагат хранителни и нехранителни стоки по списък, утвърден от министъра на правосъдието, които лишените от свобода могат да закупуват с лични средства. Пазаруването в затворническата лавка зависи изцяло от желанието и финансовата възможност на последните, а доколкото ежедневните им нужди от храна, вода, лекарства и др. са осигурени в мястото за лишаване от свобода, не би могло да се приеме, че те са поставени в неблагоприятни условия за изтърпяване на наказанието, поради неизгодните за тях цени на стоките. Следва да се отбележи също, че ценообразуването на стоките не е административна дейност. Продажбата в затворническите лавки се извършва въз основа на сключени договори, след провеждани от ГУ на ДП "Фонд затворно дело" процедури по Закона за обществените поръчки, и представлява стопанска дейност. В този смисъл ответникът не носи и отговорност за цените и организацията при продажбите на стока в лавките.
По отношение на твърдението, че в пратките не се пускат безобидни неща и такива, които се продават в лавката. Съгласно чл.122 ЗИНЗС и чл.82, ал.7 ППЗИНЗС, министърът на правосъдието утвърждава списък на разрешените вещи и предмети, които осъдените и задържаните по реда на НПК лица, настанени в затворите, поправителните домове и затворническите общежития, могат да държат при себе си и да ползват, който списък е общо достъпен (https://justice.government.bg/home/index/e38c0810-572f-4ff6-8420c49dd7c8c675?top=1). Изброяването в списъка на разрешените вещи и предмети е изчерпателно и доколкото не са налице твърдния за недопуснати на конкретни вещи не може да се прецени какво има предвид ищеца под недопускане на безобидни неща, за да се установи в неговата конкретика.
По отношение на твърдението за наличието на фитнес в мазе, на който прозорците са му на равнището на улицата, и прах и изгорели газове влизат, вместо свеж въздух. Таванът е ниско. Течове и мухъл има в изобилие, уредите са с ниско качество и постоянно развалени. Тоалетната е без врата.
Видно от приложената справка помещението обособено като фитнес зала, се намира в приземния етаж на корпуса на Затвора Бургас и няма излаз на улица, има прозорци с размери 110 х 53 см. /стандартен за местата за лишаване от свобода/, помещението е оборудвано с фитнес уреди и са създадени оптимални условия за провеждане на спортна дейност извън времето за престой на открито, поради което това обстоятелства е недоказано.
По отношение на твърдението за изключително дълго се чакане при нужда НОС, лампите се включват и изключват отвън (за всяко от тези действия се налага да се чука дълго).
От данните по делото е видно, че електрозахранването в мястото за лишаване от свобода се изключва в 22.00 часа. Това действие на администрацията на затвора е правомерно и намира своето правно основание в на чл. 83, ал. 2 ППЗИНЗС. В нормативната уредба не се съдържа правило за местоположението на ключа за осветлението в помещенията. В тази връзка, относно твърдението, че за включване и изключване на осветлението се „чука дълго“, както и твърдението, че се чака дълго при нужда НОС, е отбелязано, че в Затвора Бургас е осигурено денонощно и непрекъснато наблюдение, което се извършва пряко - физически и чрез видео наблюдение и контрол от страна на служители на надзорно-охранителния състав, още повече в зоната за повишена сигурност, където пребивава ищеца.
При анализа на събраните по делото доказателства съдът приема, че не е доказано от ищеца наличието на твърдените незаконосъобразни действия или бездействия на административен орган, което се явява предпоставка за ангажиране отговорността на държавата, поради което предявеният иск следва да бъде отхвърлен като неоснователен и недоказан.
Съгласно чл.52 от ЗЗД, при неимуществените вреди съдът определя обезщетение по справедливост. Ето защо, предвид характера на деянието извършено от служителите на ответника, продължителността му при установените условия, естеството и степента на претърпените вредни последици от ищеца, като не се установява, те да са довели до конкретно увреждане на неговото здраве, съдът счита, че справедливото обезщетение за периода от 05.07.2022 г. до 04.08.2022г. е в размер на 100,00 лева. В останалата част до общия претендиран размер от 2 800,00 лева, искът е неоснователен и следва да бъде отхвърлен.
Поради частичната основателност на исковата претенция следва да бъде оставено без уважение искането на ГД „ИН“ за присъждане на юрисконсултско възнаграждение, тъй като съгласно чл.286, ал.2 ЗИНЗС съдът осъжда ищеца да заплати разноските по делото само в три хипотези: ако искът бъде отхвърлен изцяло, при отказ или оттегляне изцяло на иска. Разпоредбата на чл.286, ал.2 ЗОДОВ е специална и дерогира общото правило на чл.78, ал.3 ГПК, съгласно което ответникът също има право да иска заплащане на направените от него разноски, съразмерно с отхвърлената част от иска.
Мотивиран от изложеното, Административен съд Бургас, ХХІІ административен състав
Р Е Ш И :
ОСЪЖДА Главна дирекция „Изпълнение на наказанията” [населено място] да заплати на С. П. С., понастоящем в Затвора [населено място], обезщетение в размер на 100,00 лева (сто лева), за претърпени неимуществени вреди през периода от 05.07.2022 г. до 04.08.2022г. следствие противоправно бездействие на служители на Главна дирекция „Изпълнение на наказанията”, свързано със санитарно-битовите условия в Затвора Бургас, а именно: неосигуряване на безопасни условия за поддържане на лична хигиена, предвид липсата на смесителни батерии и възможността за контролиране топлината на подаваната вода и оплаквания за внезапна промяна температурата на водата от душовете,както и относно некачественото изпиране на постелъчните принадлежности- чаршафи, калъфки, одеяла и липсата на място за сушене на изпраните дрехи, като ОТХВЪРЛЯ иска до пълния предявен размер от 2 800, 00 лева (две хиляди и осемстотин лева).
ОТХВЪРЛЯ претенцията на ГДИН за присъждане на разноски.
Решението може да се обжалва пред тричленен състав на Бургаски административен съд в 14-дневен срок от съобщаването му.
Съдия: | |