Определение по дело №547/2019 на Окръжен съд - Сливен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 6 ноември 2019 г. (в сила от 14 ноември 2019 г.)
Съдия: Галина Христова Нейчева
Дело: 20192200200547
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 14 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е   92

 

гр. Сливен, 06.11.2019 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

         Сливенският окръжен съд, наказателно отделение в публично съдебно заседание на шести ноември през две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ:   ГАЛИНА НЕЙЧЕВА

                            СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ:  Д.В.

                                                                           В.И.

 

при участието на секретар Мария Тодорова и прокурор РУСИ РУСЕВ като разгледа ЧНД № 547 по описа за 2019 г., докладвано от Председателя, съобрази следното:

        

         На основание чл. 452, ал.3 от НПК, вр. с чл. 43а, т. 1 от НК,

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ЗАМЕНЯ остатъка от неизтърпяната част в размер на пет месеца и единадесет дни от пробационната мярка „Поправителен труд” с удръжки 10% на месец от трудовото възнаграждение за срок от шест месеца, наложена на Д.П.Д., ЕГН **********, с определение от 19.07.2019 г. по НОХД № 1049/2019 г. на РС – гр. Сливенс пробационната мярка „Безвъзмезден труд в полза на обществото” за срок от 161 часа.

 

         Определението може да бъде обжалвано или протестирано в 7-дневен срок, считано от днес пред Апелативен съд – гр. Бургас.

 

                                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: 1.

 

 

                                                2.

 

 

МОТИВИ: Производството е по реда на чл.452 ал.3 във вр. с ал.1 и 2 НПК и е образувано по Предложение на председателя на Пробационния съвет към „Пробационна служба“ – Сливен при РС „ИН“ – Сливен. В предложението се твърди, че с определение от 19.07.2019г. по НОХД № 1049/2019 г. по описа на РС Сливен на Д.П.Д. е наложено наказание „Пробация“, изразяващо се в следните пробационни мерки: „Задължителна регистрация по настоящ адрес“ за срок от шест месеца с периодичност определена от съда два пъти седмично; „Задължителни периодични срещи с пробационен служител“ за срок от шест месеца; „Поправителен труд“, който да се осъществи по месторабота на Д., а именно „Милков Маркет“ – Сливен, за срок от шест месеца, при удръжка от възнаграждението му от 10% на месец в полза на държавата. Наказанието е приведено в изпълнение на 05.08.2019г. По отношение на третата пробационна мярка „Поправителен труд“, при започване на наказанието, осъденият е уведомил пробационния инспектор, че не работи във фирма „Милков Маркет“ ЕООД – гр. Сливен и на 16.08.2019г. Д. е представил трудов договор № 33/12.08.2019г. за работа във фирма „Смуглер“ ЕООД – гр. Сливен, от където са представени месечни вноски за периода 13.08.2019г. – 31.08.2019г. включително, но този трудов договор е прекратен със заповед № 23/02.09.2019г. на работодателя. Твърди се още, че осъденият е запознат с последствията при непредставяне на трудов договор и невъзможност за изпълнение на  мярката „поправителен труд”, а именно, че ще се пристъпи към замяна на поправителния труд с безвъзмезден труд в полза на обществото съгласно чл. 43 ал.2 от НК. Към датата на провеждане на пробационния съвет – 10.10.19г. Д. не представил сключен трудов договор, с който да удостовери, че е в трудови правоотношения на нова месторабота. Описаните обстоятелства го поставяли в обективна невъзможност да изпълнява пробационната мярка „Поправителен труд“, което налагало замяната на остатъка от неизтърпяната й част с „Безвъзмезден труд в полза на обществото”.

В съдебно заседание председателят на Пробационния съвет към „Пробационна служба” гр. Сливен при РС „ИН“ Сливен поддържа направеното предложение за замяна на остатъка от неизтърпяната част от пробационната мярка Поправителен труд с Безвъзмезден труд в поза на обществото и моли да бъде уважено. Тъй като осъденият не представил трудов договор, с който да удостовери, че е в трудово правоотношение, това правело невъзможно изпълнението на пробационната мярка поправителен труд.

Представителят на ОП – Сливен счита предложението за основателно.  Моли съда да замени  наложената пробационна мярка поправителен труд със 161 часа безвъзмезден труд в полза на обществото. 

Осъденият Д. изразява съгласие с предложението. Твърди, че е търсил работа, но поради това че е осъждан, не го наемат на работа.

Окръжният съд като се запозна с доказателствата по делото, намира за установена следната ФАКТИЧЕСКА ОБСТАНОВКА:

Осъденото лице Д.П.Д. е на  20  години, български гражданин, със средно образование, неженен, не работи. Осъждан с влязло в сила на 19.07.2019г. споразумение  по НОХД № 1049 / 2019г. на РС - Сливен за престъпление по чл. 129, ал. 1, вр. ал. 2 от НК за което му е наложено наказание пробация изразяващо се в следните пробационни мерки: „Задължителна регистрация по настоящ адрес“ за срок от шест месеца с периодичност определена от съда два пъти седмично; „Задължителни периодични срещи с пробационен служител“ за срок от шест месеца; „Поправителен труд“, който да се осъществи по месторабота на Д., а именно „Милков Маркет“ – Сливен, за срок от шест месеца, при удръжка от възнаграждението му от 10% на месец в полза на държавата.

Наказанието,  наложено на осъдения Д. по НОХД № 1049 / 2019г. на РС – гр. Сливен е приведено в изпълнение на 05.08.2019г. с подписване на протокол за правата и задълженията от страна на осъденото лице. Осъденият е уведомен за всички права и задължения, които има и е предупреден, че при неизпълнение на някое от посочените задължения, спрямо него ще бъдат приложени санкциите по чл. 227, ал. 1 ЗИНЗС. Осъденият изпълнява редовно първите две от наложените му пробационни мерки. Относно третата пробационна мярка „Поправителен труд“, при започване на наказанието, осъденият е уведомил пробационния инспектор, че не работи във фирма „Милков Маркет“ ЕООД – гр. Сливен и на 16.08.2019г. е представил трудов договор № 33/12.08.2019г. за работа във фирма „Смуглер“ ЕООД – гр. Сливен, от където са представени месечни вноски за периода 13.08.2019г. – 31.08.2019г. включително, Този трудов договор е прекратен със заповед № 23/02.09.2019г. на работодателя и след тази дата осъденият не е сключвал други трудови договори. Осъденият Д.  е запознат  с последствията  при непредставяне на трудов договор  и невъзможност за изпълнение на мярката Поправителен труд.

Неизтърпяната част от пробационната мярка „Поправителен труд”  е в размер на пет месеца и единадесет дни.   

Въз основа на така установеното от фактическа страна, съдът направи следните ПРАВНИ ИЗВОДИ:

Наказанието „Пробация" е съвкупност от мерки за контрол и въздействие без „Лишаване от свобода", които се налагат заедно или поотделно, като две от тях, а именно "Задължителна регистрация по настоящ адрес" и "Задължителни периодични срещи с пробационен служител" са задължителни такива. Изпълнението на наказанието "Пробация" предполага пълно изпълнение на всяка от пробационните мерки, като неизпълнението на която и да е от тях, без основателна причина, изцяло или частично, води до санкциониране на незаконосъобразното поведение на осъдения с приложението на чл. 43а т. 1 или т. 2 от НК, т. е. до налагане на друга пробационна мярка или замяна на наказанието "Пробация" /последното именно като съвкупност, а не замяната на отделни пробационни мерки/ с наказание "Лишаване от свобода".

В случая са налице са материално-правните предпоставки, визирани в разпоредбата на чл. 43 а, т. 1 от НК за замяна на остатъка от неизтърпяната част в размер на пет месеца и единадесет дни от пробационната мярка „поправителен труд” с удръжки 10 % на месец от трудовото възнаграждение  за срок от шест месеца, наложена на Д.П.Д. по НОХД № 1049/2019г. на РС - гр. Сливен с друга пробационна мярка, а именно „Безвъзмезден труд в полза на обществото”, доколкото се установи безспорно, че осъденият не работи, считано от 02.09.2019г. Наложената пробационна мярка „Поправителен труд” е за срок от 6 месеца и тя  е изпълнена частично – за срок от 19 дни, поради което съдът при замяната съобрази разпоредбите на чл. 43, ал. 2 НК – за един ден от остатъка се определя 1 час безвъзмезден труд. Тъй като остатъка е в размер на 5 месеца и 11 дни или 161 дни, съобразно посочената норма следва да се определи безвъзмезден труд в полза на обществото в размер на 161 часа. Този размер на безвъзмездния труд е в рамките на визираната продължителност за тази пробационна мярка от разпоредбата на чл. 42а, ал. 3, т. 3 НК

Предвид изложените съображения, съдът постанови определението си.

                                                  

                                                                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: