Решение по дело №2286/2023 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 5025
Дата: 3 юли 2024 г.
Съдия:
Дело: 20237040702286
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 5 декември 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

№ 5025

Бургас, 03.07.2024 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Административният съд - Бургас - XI-ти състав, в съдебно заседание на шести юни две хиляди двадесет и четвърта година в състав:

Съдия: ВЕСЕЛИН ЕНЧЕВ

При секретар ГЕРГАНА СЛАВОВА като разгледа докладваното от съдия ВЕСЕЛИН ЕНЧЕВ административно дело № 20237040702286 / 2023 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 284 и сл. от Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража (ЗИНЗС) и чл. 203 от Административнопроцесуалния кодекс АПК).

Ищецът С. П. С. с [ЕГН] и адрес – [населено място], Бургаски затвор, е предявил иск вх. № 12689/05.12.2023 година по описа на Административен съд – Бургас (АдмСБ) против Главна дирекция „Изпълнение на наказанията” (ГДИН) – юридическо лице към министъра на правосъдието със седалище [населено място], за заплащане на обезщетение в размер на 2 800 (две хиляди и осемстотин) лева за периода от 05.11.2022 година до 04.12.2022 година, за претърпените от ищеца вреди, неудобства, лишения, страх и безпокойство, притеснения, болки и страдания, свързани с лоши битови условия, при които С. изтърпява мярка за неотклонение „задържане под стража“, а именно – неудобни и къси легла, неудобни постелни принадлежности и възглавници, нередовно или със закъснение излизане за престой на открито, наличие на инсекти и плъхове в помещенията, липса на адекватна телефонна и интернет връзка, липса на спортни уреди на местата за престой на открито, както и на седалки за почиване по времена престоя на открито, липса на чешма на местата за престой на открито, неудобни часове за посещение на библиотека, липса в библиотеката на необходима на ищеца правна литература, невъзможност на ищеца да посещава правни и медицински сайтове при престоя си в бургаски затвор, лошо извършен ремонт на помещенията, в които ищецът пребивава, липса на препарати за почистване на помещенията, проблеми с водоподаването в сградата на бургаски затвор, недостатъчна жилищна площ и липса на достатъчно слънчева осветеност в помещенията.

В съдебното заседание ищецът участва в производството чрез осъществена видеоконферентна връзка и с процесуален представител – адвокат, назначен от съда по реда на Закона за правната помощ (ЗПП). Не оспорва писмените доказателства, представени от ответника. Ангажира доказателства.

Ответникът по иска, чрез процесуален представител, представя подробен писмен отговор на исковата молба, в който оспорва така заявената претенция. Твърди, че не е налице нито едно от обстоятелствата, от които ищецът заявява настъпването на неимуществените вреди. Подържа, че исковата молба е неоснователна, макар и допустима. Прилага справка от служител на затвора - Бургас, в която са описани помещенията, в които ищецът е изтърпявал мярката си за неотклонение и по всеки един от пунктовете, по които ищецът е заявил лоши битови условия, е направено кратко изложение, в което са описани фактите по съответната част от битието на С.. От ответника е представен и протокол от заседание на Управителния съвет на ДФ „Затворно дело“ в подкрепа на твърденията му, че ДФ „Затворно дело“ е субектът, който определя вида и качеството на хранителните продукти, които лишените от свобода и задържаните под стража могат да закупуват от лавката на затвора. Процесуалният представител на ответника е заявил петитум да бъде отхвърлена изцяло исковата молба и е направил искане за присъждане на разноски – юрисконсултско възнаграждение.

Прокурорът счита, че исковата молба е неоснователна и недоказана.

След като съпостави твърденията и възраженията на страните, както и доказателствата по делото, съдът приема за установена следната фактическа обстановка.

С. П. С. е постъпил в Бургаски затвор на 29.06.2022 година като обвиняем по чл. 116 ал. 1 т. 6 от НК с мярка за неотклонение „Задържане под стража“. Със заповед № 462/05.07.2022 година е настанен на основание чл. 248 ал. 1 т. 1 от ЗИНЗС в „постоянно заключени помещения, без право на участие в колективни мероприятия“ – 2-ра зона за повишена сигурност (ЗПС). За процесния период С. е наказван със заповед № 618/13.09.2022 година с писмено предупреждение, тъй като е възпрепятствал мероприятие по наблюдение и контрол на задържаните лица. Не е награждаван. С. има присъда в размер на 20 години по НОХД № 665/2022 година, която към момента на подаване на исковата молба, не е влязла в сила (лист 45).

През периода от 05.11.2022 година до 04.12.2022 година, С. е бил настанен в помещение № 326 на 2-ра ЗПС, което е с площ от 11.72 кв.м., като към помещението има изграден отделен санитарен възел с площ от 1.17 кв.м. През посочения период С. е бил настанен с друго подсъдимо лице. Помещението било обзаведено с отделни легла, броят на които отговаря на броя на настанените лица. Помещението е разполагало със спални принадлежности, железни шкафове за съхранение на лични вещи, маси и отоплително тяло. В спалното помещение е имало извод за ползване на кабелна телевизия, осветителни тела и стенни електрически контакти.

Хигиенизирането на помещението се е извършвало от дежурни по хигиената (лица, които са настанени в помещението, чрез редуване по график). Хигиенните материали са били осигурявани ежемесечно от администрацията на Бургаски затвор. Била е осигурена възможност, лишените от свобода при желание и наличие на средства сами да си закупуват предпочитани от тях почистващи и хигиенни материали. На лицата, настанени в помещението, ежемесечно са били предоставяни хигиенни и почистващи препарати - сапуни 4 бр. (2 бр. тоалетен и 2 бр. сапун за пране), течен почистващ препарат - веро, почистващ препарат за под, домакинска гъба и попивателна гъба, метли и стирки.

Осветлението на помещението, в което е бил настанен С., се е осъществявало от 2 броя LED осветителни тела оборудвани с 2 бр. крушки осигуряващи необходимото ниво на изкуствено осветление през тъмната част на денонощието.

През зимния период отопленото на посоченото помещение се е осъществявало от радиатор, захранван от парната инсталация на затвора, която работи на природен газ. През процесния период прекъсвания на топлоснабдяването не са констатирани. Преди началото на зимният сезон, прозорците на помещенията са били проверявани за наличие на счупени стъкла или рамки. Режимът на пускане на парното отопление в Бургаски затвор се е осъществявал съобразно Наредба № 16-334/06.04.2007 година за топлоснабдяването, където в чл. 3 ал. 2 е посочено, че парното отопление се включва, когато средната денонощна температура на външния въздух в три последователни дни е по-ниска от +12°С, и се изключва при повишаване на средната денонощна температура на външния въздух в три последователни дни над +12°С, като и в двата случая се съобразява с дългосрочната прогноза за следващите 7-10 дни. Условно подаването на топлинна енергия се е осъществявало в периода от 1-ви октомври до 30-ти април, като средната температура в помещенията за процесния период е била между +18°С и 20°С.

Проветряването на помещението, в което е бил настанен С., се е осигурявало от двукрилни прозорци, изработени от PVC дограма (стандартен за местата за лишаване от свобода), позволяващ достатъчно и нормално ниво на достъп на естествена слънчева светлина и чист въздух. Лишените от свобода, настанени в помещенията, сами са избирали режима на проветряване. Размерите на прозорците в помещение № 326 са били следните: отваряеми части: дължина 110 см, височина 53 см; остъклени части на един двукрилен прозорец: 2 бр. с размери 40x40 см.

Относно възможността за пране и простиране на дрехите ответникът е посочил, че на територията на Бургаски затвор работи перално помещение, в което се приемат за изпиране постелъчни материали, предоставени от лишените от свобода. Изпраните лични вещи се връщат на лишените от свобода в сухо състояние. Прането на личните дрехи на лишените от свобода, които не се приемат за пране в общата пералня, се извършва самостоятелно от тях, като лицата сами преценяват къде да простират дрехите си - в спалните помещения или в банята на групата.

Относно състоянието на обзавеждането на спалното помещение - дюшеци, възглавници, спално бельо и одеяла ответникът заявява, че същото се поддържа в необходимата функционална пригодност, като при подаден сигнал от страна на лишените от свобода и при необходимост се предприемат действия за подобряване на състоянието на наличният инвентар. Периодично дюшеците и възглавниците се подменят, а спалното бельо и одеялата се изпират в пералнята на Затвора.

Съгласно договор за възлагане на обществена поръчка между Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ София и фирма - изпълнител, с предмет на дейност - извършване на дезинсекция и дератизация на сградите на ГДИН и териториалните и служби, в сградите на Бургаски затвор се извършат осем пъти годишно дезинсекция и два пъти годишно дератизация. Използван е препарат - Делтасект, с активно вещество - Делтаметрин 2,5 %, с концентрация и разходна норма 5-1D мл./1л. През 2022 година, съгласно утвърден график, са извършени ДДД обработки с дати: - 22.02.2022 г., 25.03.2022 г., 19.05.2022 г., 21.06,2022 г 30.08.2022 г., 29.09.2022 г. и 19.09.2022 г. Представено е копие на страница първа от сключения на 21.01.2021 година договор за възлагане на обществена поръчка за услуги № 650/20.01.2021 година, сключен между Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ и ДЗЗД „Фаворит мениджмънт“, с предмет – извършване на дезинсекция и дератизация в сградите на ГДИН и териториалните служби (лист 80). Приложено е и копие на график за извършване на дейности по дезинсекция и дератизация за 2022 година, съгласно който в Бургаски затвор се извършва дезинсекция 2, 3, 5, 6, 8, 9, 11 и 12 месец, а дератизация 2 и 9 месец (лист 81). Приложени са два протокола - инспекционен лист за извършена ДДД обработка (№ 004637 от 15.11.2022 година и № 004557/15.12.2022 година) (лист 82 – 83).

Съобразно съществуващите правила за охрана и сигурност в местата за лишаване от свобода, на територията на Бургаски затвор няма изградена компютърна зала и възможност за достъп до интернет и ползване на електронни устройства. На лишените от свобода се разрешава да комуникират толкова често, колкото желаят чрез писма, телефонни разговори или други форми на комуникация със семействата си, други лица или представители на външни организации, както и да имат свиждания с тях. Със заповед № 222/02.04.2020 година предвид извънредното положение, обявено в Република България, поради епидемията от COVID-19, за запазване на социалните контакти на лишените от свобода е предоставена възможност за видеоконферентна връзка „SKYPE“ по график, утвърден от началника на Затвор Бургас.

На територията на Бургаски затвор има изградени две места за престой на открито, които лишените от свобода ежедневно могат да ползват, като общият времеви престой на открито на лишените от свобода е с продължителност 1 час и 30 минути. Престоят на открито в Бургаски затвор се извършва съобразно графика за разпределение на времето. Местата за престой на открито - „А“ и „Б“ - се ползват от лишените от свобода в определен час от определена група. Обособените зони за престой на открито разполагат с необходимото пространство, съоръжения и екипировка за провеждане на мероприятия, за поддържане и насърчаване на добро физическо здраве. Местата за престой на открито разполагат с пейки, фитнес уреди, тенис маса и спортна площадка. На лишените от свобода по време на престой на открито се разрешава да се обединяват за участие във физически упражнения или спортни игри. По време на престой на открито не се е отчитало наличие на пренаселване на мястото определено за спортни дейности или струпване на голям брой лица. Всеки лишен от свобода, който изрази желание да поддържа физическата си форма чрез бягане по време на престой на открито, може да се обърне с молба към началника на затвора за разрешение. Посочено е, че на мястото за престой на открито определено като „голямо каре“ или каре № 2, има изградена чешма с питейна вода.

По отношение прехраната на лишените от свобода в Бургаски затвор по делото се установява, че тя достига енергийните и веществени нормативи за балансирано хранене (химически и калориен състав), съгласно Таблица № 1, Надбавка „А“ и Таблица № 2 - заменителна таблица, съгласувани с министъра на здравеопазването, министъра на финансите и утвърдени от министъра на правосъдието. Седмичното меню се изготвя на база сборник рецепти за заведения за обществено хранене, като се използват хранителните продукти, посочени в утвърдените таблици, като в рамките на седмицата един лишен от свобода ежедневно се получава 2622 кал. плюс - минус 200 кал. на ден от полагащите се за деня и не по малко от 18354 кал. на седмична база или 2622 кал. средно на ден. Храната е разнообразна и съобразена с годишните сезони и с доставките на зеленчукови консерви, като в менюто се включва най - малко по един продукт от следните групи храни: зърнени храни (хляб, хлебни, макаронени, тестени изделия, ориз и др.) - ежедневно; зеленчуци и зеленчукови консерви - ежедневно; плодове – пресни; мляко и млечни продукти; богати на белтък храни (месо птици, яйца, бобови храни и др.) – ежедневно и риба като основно ястие. Грамажът на хранителните продукти се установява в момента на тяхното получаване, в присъствието на служители от надзорно - охранителния състав и главен готвач. Приложена е таблица № 1 за състава на дневната дажба и полагаемите се хранителни продукти на един лишен от свобода, надбавка „А“ и таблица 2 (лист 84 – 86). Представени са и седмичните менюта за процесния период, а именно: за периода 31.10.2022 година – 06.11.2022 година, 07.11.2022 година – 13.11.2022 година, 14.11.2022 година – 20.11.2022 година, 21.11.2022 година – 27.11.2021 година, 28.11.2022 година – 04.12.2022 година и 05.12.2022 година – 11.12.2022 година (лист 87 – 122). Приложен е и амбулаторен лист № 240454047F38/14.02.2024 година, съгласно който на С. е предписана диета № 1 (лист 123).

Относно реда за получаване в Бургаски затвор, на адресирани до лица с наложена мярка за неотклонение „задържане под стража“ кореспонденция и пощенски (колетни) пратки, тяхното регистриране и предаване на адресатите се установява, че в Бургаски затвор е организирана процедура за получаване на пощенски пратки, предназначени за настанените лица. В изпълнение на процедурата, упълномощен служител от надзорно - охранителният състав, изпълнява задължението на куриер, който получава от клон на Български пощи, кореспонденцията, предназначена за лицата, настанени в Бургаски затвор. За да бъдат приети от упълномощеният служител на Бургаски затвор, писмата и пратките следва да отговарят на определени категории, установени с поставено клеймо от Български пощи. На съответното писмо, малък пакет или колетна пратка от страна на пощенски служители се поставя клеймо, което определя в коя категория попада съответния пакет. След приемане на посочените писма от пощенската станция, същите се транспортират до Бургаски затвор, където се предоставят на съответните инспектори социална дейност, за връчване на лицата - адресати. Инспектор социална дейност и възпитателна работа предоставя съответното писмо на лицето, като същото е длъжно в присъствието на служител от надзорно охранителният състав да отвори плика за проверка на съдържанието му. Не е установен регламент за регистриране и предоставяне на получените писма. В определени случаи, част от писма, предназначени за получаване, са били с размери и тегло по-големи от регламентираният, което ги поставя в категорията малък пакет или колетна пратка, т. е. неразрешени за получаване и в този случай посочените „писма“ (попадащи в категорията „колетна пратка“), не се приемат от служителят-куриер по време на посещението му в пощенската станция, и се връщат на изпращача. По отношение на С. С. е констатирано, че като български гражданин и съгласно българското законодателство няма право да получава малки пакети или колетни пратки по пощата, а само по време на свиждане.

По делото се установява и че, телефоните, с които лишените от свобода могат да разговарят със своите близки, се поддържат от търговско дружество, като на територията на Бургаски затвор са разположени телефони на местата за престой на открито и във всички затворнически групи. При наличие на повреди, същите се отстраняват своевременно. На лишените от свобода е осигурена възможност за осъществяват контакт със своите близки без ограничение.

Ползването на топла вода и баня по отношение на лицата с наложена мярка за неотклонение „задържане под стража“ се извършва в коридора на 2-ра зона за повишена сигурност, където има изградени 3 бр. душове, предоставящи оптимална възможност и условия за достъп и ползване на топла вода за къпане, съобразно изискванията на чл.151 ал.1 т.3 от ЗИНЗС. На лишените от свобода, пребиваващи в Бургаски затвор, е осигурено къпане два пъти седмично, като това е регламентирано в графика за подаване на топла вода в корпуса на затвора и в графика за разпределение на времето на затворническите групи. Регулирането на подаването на топла вода за баните се осъществява от кранове, които са разположени в абонатната станция, а не в баните на съответните коридори.

В Бургаски затвор и прилежащите общежития са създадени библиотеки, до които се осигурява достъп на всички лишени от свобода, които желаят да ги ползват. Библиотеките функционират по график и могат да бъдат посещавани от лишените от свобода през работните дни. Библиотечният фонд на библиотеките се попълва и обновява периодично чрез закупуване от администрацията на затвора на съответната правна литература, съдържаща националните и международни правни актове, които уреждат наказателно-изпълнителната дейност. Правната литература се обогатява и попълва и чрез предоставяне на дарения, както от заявили желание лица, така и от външни организации. Последното закупуване на правна литература (ЗИНЗС и ППЗИНЗС) е било през месец декември 2023 година, на 21.10.2021 година - 10 броя, а преди това, на 28.02.2019 година,.като са закупени по 2 брояНПК, HK и ЗИНЗС. При установяване на липса на съответният правен акт, справки по нормативни документи, закони и друга правна литература се извършва и чрез съдействието на инспектор социална дейност и възпитателна работа. Също така при заявено желание, чрез подаване на молба, консултация по въпроси от правен характер свързани с изпълнението на наложеното наказание се извършват от инспекторите „Режимна дейност“, които са с юридическо образование. Към всяка библиотека има назначено длъжностно лице (лишен от свобода), който се грижи за опазването на библиотечният фонд, поддържа хигиената в помещението, и подрежда и предоставят за ползване националните и международните правни актове, които уреждат наказателно-изпълнителната дейност. Посещението на библиотеката на лишените от свобода в корпуса на Бургаски затвор се извършва по график утвърден от началника на Бургаски затвор.

На територията на Бургаски затвор има изградено помещение, което е обособено като фитнес зала. В помещението има изградени прозорци с размер на светлата част 110 х 53 см. (стандартен за местата за лишаване от свобода), позволяващ достатъчно и нормално ниво на достъп на естествена слънчева светлина и чист въздух. Помещението е оборудвано с фитнес уреди и са създадени оптимални условия за провеждане на спортна дейност извън времето за престой на открито. Хигиената във фитнес салона се поддържа от лица, почистващи общите помещения на територията на корпуса на Бургаски затвор (лист 48 – 51).

Съгласно докладна записка на експерт стопанска дейност Държавно предприятие „Фонд затворно дело“ (ДПФЗД), ДПФЗД осъществява търговска дейност в местата за лишаване от свобода от 2010 година до настоящият момент. На лишените от свобода е предоставена възможност да закупуват хранителни и нехранителни стоки, като фирмите доставчици са избрани след процедура за избор на изпълнител съгласно Закона за обществените поръчки. Съгласно действащият договор за хранителни стоки и напитки, цените се актуализират ежемесечно съгласно справка на „Сапи“ ООД за средните цени в страната, а на пресните плодове и зеленчуци на всеки 15 дни. Към доставните цени, съгласно решение на Управителния съвет на ДПФЗД с протокол № 182/30.03.2016 година, т. 4 е определена надценка в размер на 7 % която се начислява автоматично при въвеждане на стоката по доставна цена в системата „Инфомагазин“ (лист 46). Към докладната е приложен протокол от УС на ДПФЗД с № 182/30.03.2016 година (лист 47).

Съгласно приложената по делото медицинска справка, изготвена от м.ф. Р. П. за периода 05.11.2022 година – 04.12.2022 година С. е на диета № 15 – обща по следните причини: до 31.08.2022 година е бил на диета № 5, която е при жлъчни и чернодробни заболявания; на 31.08.2022 година от д-р Г. – ОПЛ са назначени клинични изследвания с пълна кръвна картина и чернодробни ензими, които са в норма и от 01.09.2022 година диета № 5 е преустановена и му е назначена диета № 15; на 21.11.2022 година е хоспитализиран в УМБАЛ Бургас – второ хирургично отделение с диагноза – Улкус дуодени (язва на дванайсетопръстника) и е дехоспитализиран на 27.11.2022 година в добро общо състояние; на 28.11.2022 година му е назначена диета № 1 при стомашно-чревни заболявания, на която е и до настоящия момент (лист 126). Към медицинската справка са приложени лабораторните изследвания и епикризата (лист 127 – 129).

В проведеното на 15.03.2024 година съдебно заседание е разпитан като свидетел Д. Д. Д. – изтърпяващ мярка за неотклонение „задържане под стража“. Свидетелят заявява в обща форма, че леглата в помещенията са с приблизителни размери метър широчина и 1.70 м дължина, като за неговата височина това легло било горе долу удобно, но за човек с по-висок ръст е неудобно. По отношение на храната твърди, че разнасянето ставало с отворени баки от столовата и метални алпака чини, които по време на разнасянето много често били изтървани на земята и след това качвани пак в баките без да минават измиване. След това ги качвали на етажа и ги слагали на стара ламаринена количка, която в повечето случаи не била добре почистена. Храната се разнасяла от лишени от свобода без предпазни ръкавици и без престилка. В повечето случаи яденето било студено и в различни грамажи на порциите. По отношение цените в лавката заявява, че в период от около две седмици постоянно цените били увеличавани, като в началото едно обикновено пакетче кафе „3 в 1“ било 35 стотинки, а след две седмици станало 45 стотинки, след около още две седмици до 20 дена цената му станала 52 стотинки, както и също така една голяма кутия нес кафе от 250 г. първоначално била с цена около 10,40 лева за кутия, а след около две седмици до 20 дена се увеличила на 12,30 лева и накрая стигнала цена от 14,40 лева. Относно наличието на насекоми, свидетелят твърди, че постоянно имало наличие на хлебарки и дървеници, както и че много рядко се пръскало за дървеници – около месец и половина един път се пръскало, а препарати се давали един път на два месеца. Свидетелят Д. посочва, че за времето, в което е бил в затвора, не е виждал хора с предпазно облекло да пръскат за паразити, а по негово мнение това се извършвало от лишени от свобода от затвора без предпазни средства. Във връзка с осветлението в спалните помещения заявява, че, за да се включат и изключат лампите в коридора, това ставало извън килията, и когато човек искал да си светне или угаси лампата, трябвало да чука на вратата, докато дойде дежурният старшина да му светне или да му угаси лампата. От свидетелят Д. се сочи, че казанът, където се събират отпадъците се намирал в помещението за къпане в банята до самата врата в дясно, като в повечето случаи бил с отворен капак, без да се поддържала хигиена на самия казан, без да се измивал и без да се почиствал. Във връзка с парното през зимния период той посочва, че същото се пускало в рамките на един час и след това се спирало и килиите се охлаждали. За прането на чаршафите споделя, че в повечето случаи след прането са били по-чисти, но миришели на стар сапун, тъй като не се перели със специални препарати. Твърди, че при излизането в карето много често били прибирани с пет до десет минути по – рано, както и често закъснявали със самото излизане. Разяснява, че когато на „голямото каре“ не работят телефоните, се обаждат на „дежурния старшина“, който е на самото каре и той след около десет минути се обаждал на друг „старшина“ и след това пускали телефона. Твърди, че на „малкото каре“ телефонът не работел въобще. За дюшеците свидетелят заявява, че не били много удобни, в повечето случаи били тънки, мазни, мръсни, на места имали накъсано, където се вижда, пълнежът на дюшека и накъсаните места много често имало гнезда на дървеници и не можело да се спи нормално. Д. описва, че в банята има пет крана с пет душа с единични кранове, които нямали смесителна батерия за топла и студена вода. Редовно била пускана или много гореща вода, или много студена вода. Имало случаи да бъде пусната вряла, гореща пара, с която въобще не можело човек да се къпе, защото ако попадне на парата, получавал изгаряния, а когато пуснели гореща вода, трябвало да изчакат да се намалят градусите на температурата на водата, за да можем да се къпят. В същия случай като пуснели студена вода, трябвало да изчакат 5-10 минути, докато почне да излиза топла вода. В повечето случаи се обаждали на старшината, че нямало топла вода или че била много студена водата. Посочва, че дюзите в самите душове били шестограмни дупки с отвори около пет броя, които пускали силна струя, а в срещуположната посока имало два душа, които нямали никакви тапи. По отношение положението на площадката за престой на открито – „голямото каре“ - съобщава, че никъде нямало сянка, нямало външна тоалетна, имало около 15 метални пейки, които през зимата били много студени и не можело да се сяда на тях. Посочва, че през зимния период външната чешма нямала вода и трябвало да си носят вода от килията, за да могат да пият на карето вода. На самото каре имало две метални лежанки, една успоредка и една висилка. На малкото каре също имало една висилка, една успоредка, една маса за тенис, която била бетонирана с неравна повърхност и грапавини. Имало и една стойка за боксова круша, но само стойката била налице. Заявява, че за процесния период паричните преводи били забавяни с около седмица, като лишените от свобода можели да разберат, че парите са им дошли едва на самата лавка, тъй като нямало устройство за проверка наличността в картата. Заявява, че не е ползвал библиотека през процесния период, но от други лишени от свобода е чувал, че имали около десетина минути време, тъй като посещението на библиотеката съвпадало с времето за каре. Посочва, че имало възможност лишен от свобода да си вземе книга за четене в килията. Сочи, че сега посещавал библиотеката, когато имал свободно време и си вземал романи, криминални, исторически и приключенски книги. Не е виждал списания, нито вестници, нямало и закони и юридическа литература. Имало само речници за чужди езици, примерно: френско-български речник, немско-български, английско-български. Свидетелят заявява, че нямало заключващи устройства на шкафчетата и ако човек имал личен катинар да си заключи, тогава си заключвал, но ако нямал стояли си постоянно отворени и ако имаш съкилийник – лишен от свобода, който не ходи на каре, много често използвал работите от шкафчето - примерно захар, кафета, цигари, без разрешение на този, който е съкилийник. Посочва, че ремонтите много рядко ставали и трябвало много да се настоява пред дежурния и СДВР, който е отряден на самата група. Твърди наличието на шум в коридорите, тъй като когато някой от лишените от свобода имал нужда да пие хапче или имал нужда от доктор започвал да чука силно по вратата на килията, за да може да чуе дежурния. Свидетелят твърди, че когато някой иска да си пере дрехите, нямало обособено място за простор и сушене на тези дрехи, сушилно помещение нямало. Били принудени да си закачват дрехите по таблите на леглата и по рамките на отворените прозорци (лист 65 – 68).

При така установените факти, съдът прави следните правни изводи.

Съгласно чл. 284 ал. 1 от ЗИНЗС, държавата отговаря за вредите, причинени на лишени от свобода и задържани под стража от специализираните органи по изпълнение на наказанията в резултат на нарушения на чл. 3.

Според чл. 284 ал. 5 от ЗИНЗС, в случаите по ал. 1 настъпването на неимуществени вреди се предполага до доказване на противното.

В конкретния случай, ищецът твърди, че са му нанесени неимуществени вреди от незаконосъобразно бездействие на длъжностни лица на ГДИН във връзка с лоши битови условия, при които С. изтърпява мярка за неотклонение „задържане под стража“, а именно – неудобни и къси легла, неудобни постелни принадлежности и възглавници, нередовно или със закъснение излизане за престой на открито, наличие на инсекти и плъхове в помещенията, липса на адекватна телефонна и интернет връзка, липса на спортни уреди на местата за престой на открито, както и на седалки за почиване по времена престоя на открито, липса на чешма на местата за престой на открито, неудобни часове за посещение на библиотека, липса в библиотеката на необходима на ищеца правна литература, невъзможност на ищеца да посещава правни и медицински сайтове при престоя си в бургаски затвори, лошо извършен ремонт на помещенията, в които ищецът пребивава, липса на препарати за почистване на помещенията, проблеми с водоподаването в сградата на бургаски затвор, недостатъчна жилищна площ и липса на достатъчно слънчева осветеност в помещенията, през периода 05.11.2022 година – 04.12.2022 година.

Ответникът е със седалище София и съгласно чл. 12 ал. 2 ЗИНЗС е юридическо лице към министъра на правосъдието, като осъществява прякото ръководство и контрол върху дейността на местата за лишаване от свобода, а затворите и арестите, какъвто е и затворът в [населено място], са нейни териториални служби (чл. 12 ал. 3 от ЗИНЗС).

За вредите, причинени от незаконосъобразни актове, действия и/или бездействия на администрацията на ареста и затвора и длъжностни лица в системата на тези администрации, отговаря юридическото лице ГДИН.

За уважаване на предявения иск ищецът следва да докаже акт, действие и/или бездействие на специализираните органи по изпълнение на наказанията, с който се нарушава чл. 3 от ЗИНЗС. Той не следва да доказва настъпила неимуществена вреда - в резултат на нарушението, защото тя се предполага, до доказване на противното, по силата на оборимата презумпция, въведена с разпоредбата на чл. 284 ал. 5 от ЗИНЗС, доказателствената тежест по опровергаването на която е възложена на ответника. Съдът следва да установи служебно наличието или липсата на пряка причинно – следствена връзка между незаконосъобразното действие/бездействие и презюмираното настъпване на вредите.

Съответно, за да бъде отхвърлен иска, ответникът следва да обори презумпцията на чл. 284 ал. 5 от ЗИНЗС с доказателствените средства, допустими в процеса.

Съгласно чл. 3 ал. 1 от ЗИНЗС, осъдените не могат да бъдат подлагани на изтезания, на жестоко или нечовешко отношение. Според чл. 3 ал. 2 т. 2 - 3 от ЗИНЗС, за жестоко или нечовешко отношение се смятат: умишлено поставяне в неблагоприятни условия за изтърпяване на наказанието, изразяващи се в лишаване от достатъчна жилищна площ, храна, облекло, отопление, осветление, проветряване, медицинско обслужване, условия за двигателна активност, продължителна изолация без възможности за човешко общуване и други виновно извършени действия или бездействия, които могат да причинят увреждане на здравето; унизително отношение, което уронва човешкото достойнство на осъдения, принуждава го да върши или да приеме действия против волята си, поражда чувство на страх, незащитеност или малоценност.

Ищецът твърди, че поради бездействието на ответника да изпълни нормативно установено задължение за осигуряване на здравето му, за него са настъпили вреди, изразяващи се в засягане на личността и достойнството му и понасяне на страдания.

След съпоставка на доказателствата по делото, съдът приема, че ответникът е опровергал твърденията на ищеца.

От събраните по делото доказателства се установява, че ищецът е настанен в спално помещение, в което са осигурени подходящи условия за изпълнение на наложената му мярка за неотклонение. Помещението е с обитаема жилищна площ от 11.72 кв.м., която през процесния период ищецът е делял с още едно лице, поради което е налице законопредвидената минимална жилищна площ в спалното помещение за всеки лишен от свобода съобразно разпоредбата на чл. 43 ал. 4 от ЗИНЗС. Оплакването за крайно неудобни и къси легла, се опровергава от разпитания по делото свидетел Д., който заявява, че за него леглото е удобно. Действително заявява, че според него за хора с по-висок ръст леглото ще е малко неудобно, но доколкото в помещението е осигурено нормативно предвиденото и необходимо обзавеждане, съгласно разпоредбата на чл. 21 от ППЗИНЗС - легло, спални принадлежности, железни шкафове за съхранение на лични вещи, то минималните изисквания за хуманното третиране на ищеца са изпълнени.

Към спалното помещение има обособен самостоятелен санитарен възел с площ 1.17 кв. м, позволяващ денонощен достъп до тоалетна и течаща вода, съобразно разпоредбата на чл. 20 ал. 3 от ППЗИНЗС. Липсата на топла вода в санитарното помещение не може да обоснове извод за унизително третиране, доколкото не е от естество да предизвика сериозни физически и психически последици в личната сфера на ищеца. Още повече, че от приложената по делото справка се установява, че е осигурена съобразно изискванията на чл. 151 ал. 1 т. 3 от ЗИНЗС възможност и условия за достъп и ползване на топла вода за къпане два пъти седмично.

От приложената по делото справка се установява, че е осигурена възможност за поддържане чистотата на спалното помещение чрез ежемесечно осигурявани от администрацията на затвора хигиенни и почистващи препарати – 4 броя сапуни (2 броя тоалетен и 2 броя сапун за пране), течен почистващ препарат – веро, почистващ препарат за под, домакинска гъба, попивателна гъба, метли и стирки. С оглед на това неоснователна е претенцията за почти постоянната липса на препарати за хигиена. По отношение поддържането на хигиената в помещенията и в частност банята, следва да се отбележи, че съгласно нормата на чл. 88а ал. 1 от ППЗИНЗС същата е задължение на лишените от свобода и тяхното бездействие в тази насока не може да обоснове отговорност на администрацията на Бургаски затвор.

От събраните по делото доказателства се установява, че спалното помещение, в което е бил настанен ищецът С., е разполагало с два на брой двукрилни прозорци, изработени от PVC дограма и със стандартен за местата за лишаване от свобода размер, а именно: отваряеми части с дължина 110 см и височина 53 см и остъклени части на един двукрилен прозорец – 2 броя с размери 40 х 40 см. С оглед на така ангажираната от ответника справка и предвид липсата на твърдения за препятствана възможност за отварянето им, то следва да се приеме, че е осигурена възможност за проветряване на помещението и за приток на дневна светлина.

За твърдението, че парното се пуска за кратко и настава студ следва да се отбележи, че процесния период е през есента (04.11.2022 година – 05.12.2022 година), когато температурите за [населено място] (където се намира Бургаски затвор), предвид климата са доста високи за сезона. Предвид това и с оглед представената по делото справка, съгласно която парното отопление се включва, когато средната денонощна температура на външния въздух в три последователни дни е по - ниска от 12°С (съобразно Наредба № 16-334/06.04.2007 година за топлоснабдяването), следва да се приеме, че не е доказано неизпълнение на задълженията на администрацията на Бургаски затвор още повече, че от ищеца не се сочат конкретни дни с ниски температури през процесния период, в които да не пускана парното или да е било пуснато само за кратко.

Относно оплакванията в исковата молба за липсата на приемливи хигиенни битови условия - качеството и удобството на спалните дюшеци и възглавници, миризмата на спалното бельо след пране и невъзможност за изпирането му, липсата на ключалки на шкафове и гардероби и проблеми със затварянето на същите, следва да се посочи, че е задължение на самите лишени от свобода да опазват и да полагат грижа за състоянието на килиите, като не се сочи и не се установява какви вреди е претърпял ищеца във връзка с това. От приложената по делото справка се установява, че дюшеците, възглавниците, спалното бельо и одеялата се поддържат в необходимата функционална пригодност, като при подаден сигнал от страна на лишените от свобода и при необходимост се предприемат действия за подобряване на състоянието на наличния инвентар. Установява се, че спалното бельо се приема за изпиране в пералнята на Бургаски затвор, т.е. администрацията на затвора е обезпечила възможността за изпиране на постелъчния инвентар. Следва да се посочи и възможността на лишените от свобода да перат самостоятелно, като от администрацията на затвора са осигурени перилни препарати. А съгласно показанията на свидетеля Д. чаршафите след пране са били чисти, но са миришели на стар сапун. Това по никакъв начин не води до нечовешко и унизително отношение, още повече, че възприятието за мирис е различно при всеки един човек, като дадени миризми на някои допадат, а на други не. По отношение претенцията, че „няма къде да се сушат изпраните дрехи“ следва да са посочи, че съгласно приложената по делото справка дрехите, които се приемат за изпиране в пералното помещение на територията на Бургаски затвор се връщат в сухо състояние. А по отношение прането на личните дрехи е предоставена възможност да бъдат простирани или в спалните помещения или в банята на групата.

По отношение на твърдението за редовни закъснения при излизане на каре и по-ранно прибиране, липса на спортни уреди на каретата, с изключение на по един лост и една успоредка на каретата, липса на сянка на голямото каре, железни пейки, липса на вода на голямото каре следва да се отбележи, че не се установиха нарушения от страна на администрацията на Бургаски затвор. В приложената по делото справка на територията на Бургаски затвор има изградени две места за престой на открито, които лишените от свобода ежедневно могат да ползват, като общият времеви престой на открито на лишените от свобода е с продължителност 1 час и 30 минути. Престоят на открито в Бургаски затвор се извършва съобразно графика за разпределение на времето. Местата за престой на открито - „А“ и „Б“ - се ползват от лишените от свобода в определен час от определена група. Обособените зони за престой на открито разполагат с необходимото пространство, съоръжения и екипировка за провеждане на мероприятия, за поддържане и насърчаване на добро физическо здраве. Местата за престой на открито разполагат с пейки, фитнес уреди, тенис маса и спортна площадка. На мястото за престой на открито определено като „голямо каре“ или каре № 2, има изградена чешма с питейна вода. Дори и да се възприеме, че мястото на открито, обособено за тази цел, не е оборудвано с повече спортни уреди, липсва сянка и работеща чешма, както твърди ищецът, това обстоятелство според съда не може да се приеме за нарушение на разпоредбата на чл. 71 от ППЗИНЗС, съгласно която престоят на открито се провежда под надзора на служители от надзорно-охранителния състав на специално определени места в затвора, поправителния дом или затворническото общежитие, като по възможност същите предлагат защита при лошо време (ал.2). По време на престоя на открито администрацията на затвора осигурява подходящи условия - съоръжения, екипировка и организирани дейности, насърчаващи поддържането на добро физическо здраве (ал.3). На лишените от свобода по време на престой на открито се разрешава да се обединяват за участието им във физически упражнения или спортни игри (ал.4). Лишените от свобода, чиято работа е свързана с достатъчно движения или които по здравословни причини не могат или не желаят да участват в предлаганите дейности, прекарват времето за престой на открито на определените за отдих и разходки места (ал. 5). Следва да се отбележи, че претенцията на ищеца се отнася за есенния период (05.11.2022 година – 04.12.2022 година) и липсата на сянка или наличието на железни пейки е неотносимо обстоятелство. Не се доказаха и твърденията за неспазване на времето за престой на открито за исковия период. Действително свидетелят Д. заявява за закъснения при изкарване на карето с пет до десет минути, но не става ясно дали тези закъснения са били точно в исковия период и съответно дали се касае за единично закъснение или постоянно случващото. Липсата на работеща чешма в исковия период не може да доведе до извод за унизително и нечовешко отношение спрямо ищеца, още повече, че от показанията на свидетеля Д. се установява, че лишените от свобода са имали възможност да си носят вода от спалното помещение.

Неоснователно е и оплакването за понесени от ищеца вреди, поради шум от всякакво естество. Според разпоредбата на чл. 84 ал. 2 т. 2 от ЗИНС лишените от свобода имат право на непрекъснато време за сън не по-малко от 8 часа на денонощие. Твърденията за нарушаване на тишината се потвърждават от показанията на свидетеля Д., а и според твърденията на ответника в отговора на исковата молба, съобразно конструктивните особености на сградата, звукова сигнализация не е изградена. Независимо от това, съдът счита, че така причинените неудобства от поведението на останалите лишени от свобода (тропащи по вратите на килиите с цел установяване на връзка с надзирателите), не могат да обосноват извод за унизително третиране, доколкото не са от естество да предизвикат сериозни физически и психически последици в личната сфера на ищеца. Няма данни интензитетът на отрицателното въздействие върху ищеца да е с такава честота и продължителност, че да обоснове извод за такова ниво на страдание, което да се квалифицира по чл. 3 от ЗИНЗС.

От представения по делото договор с ДЗЗД „Фаворит мениджмънт“, сключен на 20.01.2021 г., се установява, че ответникът е възложил на посоченото юридическо лице да извърши срещу съответно възнаграждение услуги по дезинсекция осем пъти годишно и дератизация - два пъти годишно, на сгради и помещения на ГДИН. Видно от приложените протоколи за извършена ДДД обработка, в Бургаски затвор периодично е извършвана дезинсекция, включително против хлебарки и дървеници, включително през периода, за който ищецът претендира обезщетение за неимуществени вреди. Тези писмени доказателства недвусмислено сочат предприемане от ответната страна на необходимите мерки, с оглед изпълнение на задължението за осигуряване на подходящи условия за изтърпяване на наказанието, при зачитане човешкото достойнство на лишените от свобода и в частност на ищеца, поради което следва да се приеме, че не е налице твърдяното от последния бездействие и унизително отношение. Събраните по делото гласни доказателства не променят този извод. Свидетелят Д. заявява, че постоянно има хлебарки и дървеници, но не сочи конкретен период, за който се отнасят тези показания. Наред с това, показанията му не съответстват на данните от събраните по делото писмени доказателства за третиране на помещенията, съдържащи и констатация за липса на вредители, още повече, че на 15.11.2022 година (в претендирания период) е извършена дезинсекция на всички помещения в Затвора Бургас. Дори да се приеме за вярно твърдението, че в спалното помещение, в което е бил настанен ищецът е имало дървеници и хлебарки, това не може да обоснове извод, че тяхната поява е в резултат, респ. в пряка причинна връзка от незаконосъобразното бездействие на затворническата администрация.

Относно възражението относно рядко и зле работещи телефони следва да се посочи, че същите се поддържат от трето лице, което не е част от структурата на ГДИН, поради което е няма как да се търси отговорност на затворническата администрация. Съгласно нормата на чл. 79 ал. 1 от ППЗИНЗС лишените от свобода провеждат телефонни разговори за своя сметка чрез телефонен апарат от доставчик на телефонни услуги, като в ал. 3 е регламентирано, че по изключение с разрешение на началника на затвора на лишените от свобода се предоставя безвъзмезден достъп до служебен телефон във връзка с тежки семейни проблеми или спешни правни основания, а разрешението за използване на служебен телефон се записва в специален дневник. В посочените разпоредби изрично е предвидено, че лишените от свобода провеждат разговорите си за своя сметка, а безвъзмезден достъп се предоставя само по изключение с разрешение на началника на затвора. По делото липсват данни ищецът да е отправял искания да му бъде предоставен такъв достъп, при наличие на основателни причини.

По делото не се установява ищецът С. да е имал затруднен достъп или да е бил възпрепятстван да посети библиотеката. При заявено желание за справка с нормативен акт или друга правна литература е съдействал инспектор социална дейност и възпитателна работа, както и се извършвали консултации по въпроси от правен характер, свързани с изпълнението на наложеното наказание от инспектор „Режимна дейност“. Не се установява липса на правна литература, а напротив - съгласно приложената по делото справка са закупени на 21.10.2021 година – 10 броя правна литература по ЗИНЗС и ППЗИНЗС, на 28.02.2019 година – по 2 броя НПК, НК и ЗИНЗС, което опровергава оплакванията му досежно ограничения достъп и наличната литература. Отделно от показанията на свидетеля Д. се установява, че лишен от свобода може да си вземе книги за четене в килията, поради което фактът, че часът за библиотеката е непосредствено преди „карето“ (престоя на открито), не може да доведе до извод, че е необходимо да се направи избор между двете.

Неоснователно е също оплакването за незаконосъобразно бездействие, изразено в неосигуряване достъп до интернет и компютър, за да се ползват предварително одобрени медицински и правни сайтове. Правата и задълженията на лишените от свобода са посочени в Глава девета, раздел първи от ЗИНЗС и в Глава втора, раздел първи на ППЗИНЗС, като сред тях не е посочено правото на лишения от свобода да му бъде осигурен достъп до интернет, респ. не е предвидено съответно задължение на затворническата администрация да осигури такъв достъп. На основание чл. 240 от ЗИНЗС тази разпоредба е приложима и по отношение на задържаните под стража лица.

Съгласно представената по делото справка преди началото на зимния сезон прозорците на помещенията са били проверявани за наличие на счупени стъкла или рамки, като при наличие на такива са били отремонтирани своевременно. По делото не се твърди и не се установява ищеца да е правил нарочни искания за извършване на ремонт в спалното помещение в което е бил настанен и този ремонт да не е бил извършен, поради което неоснователна е и исковата претенция в частта в която се твърди, че ремонти не се правят дори и с много настоявания.

От доказателствата, представени от ответника, се установява, че спирателните кранове за топла и студена вода се намират в специално обособени места и се контролират от определени служители, като лишените от свобода и задържаните лица с мярка за неотклонение „задържане под стража“ нямат достъп до тези кранове. Следователно, както ищецът, така и всички лишени от свобода/задържани под стража, не са разполагали с обективна техническа възможност да регулират сами температурата на водата за къпане. Това обстоятелство обаче, само по себе си не може да обоснове ангажиране отговорността на ответника. Липсват каквито и да е данни, че в процесния период, за който се претендират причинени неимуществени вреди, ищеца е бил лишен от достъп до вода – топла или студена, като липсват и твърдения същия да е бил потърпевш от внезапна промяна на температурата на водата, поради липсата на смесителен кран. Отделно от това, от показанията на свидетеля Д. се установява, че при случаи на много студена или топла вода се сигнализира старшината за това и съответно водата се регулира.

Недоказани са твърденията и за необосновано завишени цени в лавката на Бургаски затвор. В лавките към местата за лишаване от свобода се предлагат хранителни и нехранителни стоки по списък, утвърден от министъра на правосъдието, които лишените от свобода могат да закупуват с лични средства. Пазаруването в затворническата лавка зависи изцяло от желанието и финансовата възможност на последните, а доколкото ежедневните им нужди от храна, вода, лекарства и др. са осигурени в мястото за лишаване от свобода, не би могло да се приеме, че те са поставени в неблагоприятни условия за изтърпяване на наказанието, поради неизгодните за тях цени на стоките. Следва да се отбележи също, че ценообразуването на стоките не е административна дейност. Продажбата в затворническите лавки се извършва въз основа на сключени договори, след провеждани от ГУ на ДП „Фонд затворно дело“ процедури по Закона за обществените поръчки, и представлява стопанска дейност. В този смисъл ответникът не носи и отговорност за цените и организацията при продажбите на стока в лавките.

По отношение на твърдението, че в пратките не се пускат безобидни неща и такива, които се продават в лавката следва да се отбележи, че съгласно чл. 122 от ЗИНЗС и чл. 82 ал. 7 от ППЗИНЗС, министърът на правосъдието утвърждава списък на разрешените вещи и предмети, които осъдените и задържаните по реда на НПК лица, настанени в затворите, поправителните домове и затворническите общежития, могат да държат при себе си и да ползват, който списък е общо достъпен. Изброяването в списъка на разрешените вещи и предмети е изчерпателно и доколкото не са налице твърдения за недопуснати конкретни вещи в процесния период за ищеца, то не може да бъде направена преценка за отговорността на ответника.

Съгласно приложената по делото справка помещението обособено като фитнес зала, се намира в приземния етаж на корпуса на Бургаски затвор, с прозорци с размери 110 х 53 см. (стандартен за местата за лишаване от свобода), позволяващи достатъчно и нормално ниво на достъп на естествена слънчева светлина и чист въздух. Помещението е оборудвано с фитнес уреди и са създадени оптимални условия за провеждане на спортна дейност извън времето за престой на открито, като хигиената във фитнес салона се поддържа от лицата, почистващи общите помещения на територията на корпуса на Бургаски затвор. Предвид това твърденията на ищеца за липсата на свеж въздух, паднали мазилки и наличие на мухъл във фитнес помещението остават недоказани.

Относно твърденията на ищеца, че лампите в помещенията се включват и изключват отвън и за всяко от тези действия се налага да се чука дълго, следва да се отбележи, че съгласно разпоредбата на чл. 83 ал. 2 от ППЗИНЗС електрозахранването в мястото за лишаване от свобода се изключва в 22.00 часа. В нормативната уредба не се съдържа правило за местоположението на ключа за осветлението в помещенията. От ищеца не са посочени конкретни случаи през процесния период при които се е налагало да чака дълго за НОС, поради което не би могла да се направи преценка за отговорността на ответника. Отделно от това даже и да се приеме, че са налице такъв тип неудобства, то същите не могат да обосноват извод за унизително третиране, доколкото не са от естество да предизвикат сериозни физически и психически последици в личната сфера на ищеца. Не са налице и данни интензитетът на отрицателното въздействие върху ищеца да е с такава чистота и продължителност, че да обоснове извод за такова ниво на страдание, което да се квалифицира по чл. 3 от ЗИНЗС.

Неоснователно е и оплакването за понесени от ищеца вреди, поради липсата на елементарни норми при раздаване на храната. Действително тези твърдения донякъде се потвърждават от показанията на свидетеля Д., който твърди, че храната се разнася с отворени баки и отворени метални тави от лице – лишен от свобода (бакар) без предпазни ръкавици и престилка, но независимо от това съдът счита, че така причинените неудобства, не могат да обосноват извод за унизително третиране, доколкото не са от естество да предизвикат сериозни физически и психически последици в личната сфера на ищеца. Няма данни интензитетът на отрицателното въздействие върху ищеца да е с такава честота и продължителност, че да обоснове извод за такова ниво на страдание, което да се квалифицира по чл. 3 от ЗИНЗС. Липсват и данни начинът на разнасяне и сервиране на храната да е причинил на С. конкретно храносмилателно неразположение.

Исковата молба е неоснователна и следва да се отхвърли.

Неоснователността на исковата молба обуславя основателност на претенцията на процесуалния представител на ответника за присъждане на разноски по делото. На основание чл. 286 ал. 2 от ЗИНЗС, във връзка с чл. 27ж от Наредбата за заплащането на правната помощ, във връзка с чл. 37 ал. 1 от Закона за правната помощ ищецът С. следва да заплати на ответника ГДИН разноски в размер на 100 (сто) лева, юрисконсултско възнаграждение.

По изложените съображения на основание чл. 203 ал. 2 от АПК във връзка с чл. 285 ал. 2 от ЗИНЗС, във връзка с чл. 286, ал. 2 от ЗИНЗС, съдът

Р Е Ш И

ОТХВЪРЛЯ исковата молба на С. П. С. с [ЕГН] и адрес – [населено място], Бургаски затвор, за присъждане на обезщетение в размер на 2 800 (две хиляди и осемстотин) лева за периода от 05.11.2022 година до 04.12.2022 година, за претърпените от ищеца вреди, неудобства, лишения, страх и безпокойство, притеснения, болки и страдания, свързани с лоши битови условия.

ОСЪЖДА С. П. С. с [ЕГН] и адрес – [населено място], Бургаски затвор да заплати на Главна дирекция „Изпълнение на наказанията” сумата от 100 (стт) лева – разноски по делото.

Решението подлежи на обжалване или протест пред тричленен състав на Административен съд – Бургас в четиринадесетдневен срок от получаването му.

Съдия: