Решение по дело №261/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 767
Дата: 17 април 2019 г. (в сила от 24 юли 2019 г.)
Съдия: Васил Александров Тасев
Дело: 20195330200261
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 януари 2019 г.

Съдържание на акта

                                   Р      Е      Ш      Е     Н     И      Е           7 6 7

        

                                      гр. Пловдив, 17.04.2019г.

 

                                      В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

         Пловдивски районен съд, VІII н.с., в публично съдебно заседание на двадесет и осми февруари две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВАСИЛ ТАСЕВ

                                                                                                     

при секретаря Ваня Койчева, като разгледа АНД № 261/2019г. по описа на ПРС, VІІІ наказателен състав, за да се произнесе взе предвид следното:

 

         Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

Обжалвано е Наказателно постановление № 366789-F405674 от 23.10.2018г., издадено от Ж. Н. М. – ***** на Отдел „Оперативни дейности“ – Пловдив в Централно управление на Национална агенция за приходите, с което на „Атена Трейд“ ООД, с ЕИК по Булстат *********, представлявано от А.Х.К., ЛНЧ: ********** със седалище и адрес на управление гр. Пловдив, ул. „Мизия“ № 8, е наложено административно наказание, а именно: ГЛОБА в размер 700 лева за извършено нарушение разпоредбите на чл.3, ал.1 от Наредба Н-18/13.12.2016г. на МФ и на осн. чл.118,ал.1 ЗДДС

Дружеството жалбоподател „Атена Трейд“ ООД – редовно призовано, се представлява от адв. Ш., като моли Съда да отмени атакуваното наказателно постановление, като необосновано и неправилно 

         Въззиваемата страна – ТД на НАП гр.Пловдив – редовно призована,   изпраща представител – гл.юрк. А. , която моли Съда да потвърди изцяло атакуваното НП като правилно и законосъобразно.

         Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, намира и приема за установено следното:

Жалбата е основателна.

С акт за установяване на административно нарушение от 10.09.2018г.

за това, че при извършена проверка на 29.08.2018 г. в 11:40 ч. на обект - заведение за бързо хранене, находящо се в гр. Пловдив, бул. „Васил Априлов" № 56, стопанисвано от „АТЕНА ТРЕЙД" ООД с ЕИК по Булстат ********* е констатирано, че „АТЕНА ТРЕЙД" ООД в качеството му на задължено лице по чл. 3 от Наредба Н - 18 от 13.12.2006 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства на МФ не регистрира и отчита всяка извършена продажба на стоки от търговския обект, чрез издаване на фискални касови бележки от въведеното в експлоатация за обекта фискално устройство, с което е допуснато нарушение на разпоредбите на същата наредба. За извършената контролна покупка на 2 бр. гироси на стойност 7,00 лв., 1 бр. малък айрян на стойност 1,00 лев и 1 брой минерална вода на стойност 1,00 лв., на обща стойност 9,00 лв, платени в брой на лицето Б. А. С.  - ****  от проверяващия екип, преди легитимацията не е издаден фискален бон от въведеното в експлоатация и работещо в обекта ФУ „DATECS DP-25 Т KL" с ИН на ФУ DT507751 и ФП 02507751 или от кочан с ръчни касови бележки, отговарящ на изискванията на Наредба № Н - 18/13.12.2006 г.

 Записано било от проверяващите, че по този начин са нарушени разпоредбите на чл.3, ал.1 от Наредба Н-18/13.12.2016г. на МФ.

Жалбоподателят е подписал съставения АУАН, като от бланката на акта е видно, че е бил уведомен за правото си в тридневен срок да направи своите възражения по реда на чл.44, ал.1 от ЗАНН. Както при подписването на акта, така и в законоустановения 3-дневен срок от страна на нарушителя не са били депозирани възражения.

Въз основа на съставения АУАН е издадено и атакуваното наказателно постановление, в което административнонаказващият орган е възприел залегналата в акта фактическа обстановка и е подвел констатираното нарушение по чл.3, ал.1 от Наредба Н-18/13.12.2016г. на МФ и чл.118,ал.1 ЗДДС.

Актосъставителят Л. К., редовно призована, се явява в съдебно заседание и потвърждава пред настоящия Съд, че лично е съставила акта и го поддържа изцяло. В показанията си К. описва идентична с тази на АУАН фактическа обстановка по констатиране на нарушението, а относно акта потвърждава , че същият е бил съставен в офиса на ГД „Фискален контрол оперативни дейности Пловдив“ в присъствието на управителя на дружеството А.К., който се е явил лично и след запознаване със съдържанието му го е подписал. К. заявява също така , че лична се е уверила , че лицето К. владее български език.

Така залегналата в АУАН фактическа обстановка не се оспорва от страна на повереника на жалбоподателя.

Настоящата съдебна инстанция намира, че вмененото във вина на жалбоподателя нарушение е установено по един безспорен и категоричен начин. От друга страна обаче от представените и приети по делото писмени доказателства се установява , че на база същата проверка, извършена от същия актосъставителя на същата дата и час и в същото заведение е било издадено наказателно постановление 366793- F405661 от 23.10.2018г., с което на ****  в обекта – лицето Б. А. С.  е било наложено административно наказание – глоба в размер на 100лв. на осн. чл. 185,ал.3 от ЗДДС.

При така установените факти и обстоятелства , настоящият Съд намира , че атакуваното наказателно постановление е неправилно и необосновано. В края на обстоятелствената част на същото , наказващият орган се е задоволил с упоменаването, че „тежестта на нарушението, и всички смекчаващи и утежняващи отговорността обстоятелства” обуславят неприлагането на чл. 28 от ЗАНН, като от така фигуративно изброените предпоставки /без да се конкретизира в какво точно се изразяват/ не става ясен мотивът за изключване приложението на тази норма.

Съдът намира , че още със санкционирането на лицето Б. С. , носещо пряка и непосредствена отговорност за нерегистрирането и отчитането на всяка извършена продажба на стоки от търговския обект, чрез издаване на фискални касови бележки от въведеното в експлоатация за обекта фискално устройство, целта както на генералната, така и на специалната превенции е била постигната, като последващото санкциониране и на самото дружество /също отговорно за този вид отчитане/ се явява една неоправдана административнонаказателна репресия. В тази линия не следва да се подминава и факта на изключително ниската стойност на неотчетената по ФУ сума , което от своя страна обуславя и прилагането на чл. 28 от ЗАНН.

 

Предвид гореизложеното, Съдът

 

 

Р        Е       Ш       И       : 

 

 

ОТМЕНЯВА Наказателно постановление № 366789-F405674 от 23.10.2018г., издадено от Ж. Н. М. – ***** на Отдел „Оперативни дейности“ – Пловдив в Централно управление на Национална агенция за приходите, с което на „Атена Трейд“ ООД, с ЕИК по Булстат *********, представлявано от А.Х.К., ЛНЧ: ********** със седалище и адрес на управление гр. Пловдив, ул. „Мизия“ № 8, е наложено административно наказание, а именно: ГЛОБА в размер 700 лева за извършено нарушение на разпоредбите на чл.3, ал.1 от Наредба Н-18/13.12.2016г. на МФ и на чл. 118,ал.1 от ЗДДС.

 

Решението не е окончателно и подлежи на обжалване пред  Административен съд гр.Пловдив в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: (п)

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА!

П. С.