Решение по дело №19/2020 на Районен съд - Левски

Номер на акта: 260005
Дата: 30 септември 2020 г. (в сила от 15 януари 2021 г.)
Съдия: Десислава Константинова Николаева-Георгиева
Дело: 20204410200019
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 януари 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. Левски, 30.09.2020г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

РАЙОНЕН СЪД - ЛЕВСКИ, III състав, в публично съдебно заседание на десети септември през две хиляди и двадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДЕСИСЛАВА НИКОЛАЕВА

                                    

при участието на секретаря Велина Цонева, и в присъствието на прокурора ……………., като разгледа докладваното от съдията Николаева АНД №19 описа за 2020год., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

         Производството е по реда на чл.59 и следващите от ЗАНН.

         Образувано е по жалба от Н.З.Н. *** против Наказателно постановление №19-0938-004729/05.09.2019г. на Началник Сектор „ПП” при ОД на МВР-Плевен, с което за нарушение на чл.104б, т.2 от ЗДвП на основание чл.175а, ал.1, пр.3 ЗДвП на жалбоподателя е наложено наказание глоба в размер на 3000 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 12 месеца. Твърди се, че описаното в наказателното постановление нарушение не било извършено, като причина за рязката промяна на посоката на движение на автомобила била препятствие на пътя. Иска се наказателното постановление да бъде отменено.

В съдебно заседание жалбоподателят се явява лично и с адв. Р.Р. – ПлАК. Дава обяснения относно вмененото му нарушение. Твърди, че било тъмно и в последния момент видял на пътя куче, сблъсък с което се опитал да избегне.

Защитникът поддържа жалбата. Излага съображения, че от събраните по делото доказателства се установявало, че жалбоподателят не е извършил нарушението, за което е санкциониран. Не било доказано умишлено поведение на Н. – преднамерено извеждане на автомобила извън контрол. Моли обжалваното наказателно постановление да бъде отменено и да бъдат присъдени разноски за адвокатско възнаграждение в минимален размер.

         Въззиваемата страна ОДМВР – Плевен не се представлява в съдебно заседание. В писмено становище моли жалбата да бъде оставена без последствие и да бъде потвърдено наложеното наказание.

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства и становищата на страните, приема за установено следното:

Жалбата е подадена в срок и от лице, притежаващо активна процесуална легитимация, предвид на което е процесуално допустима. Разгледана по същество, жалбата е неоснователна, поради следните съображения:

От събраните по делото писмени и гласни доказателства се установява следната фактическа обстановка:

На 31.08.2020г., около 00,18 ч. свидетелите И.И.Ц. и Д.Б.Д. – служители на Сектор „Пътна полиция” при ОДМВР - Плевен, изпълнявали служебните си задължения по контрол спазване ЗДвП, като по план, утвърден от Директора, се намирали в гр.Левски, на ул.“Гоце Делчев“, в близост до кръстовище с ул.”Александър Стамболийски”, извън патрулния автомобил. Същите забелязали управлявания от жалбоподателя Н.З.Н. лек автомобил ***и с рег.№***, който идвал от улица „Александър Стамболийски” и на кръстовището направил десен завой, като продължил по ул.”Гоце Делчев” в посока към магазин „Абсолют +” (улица „Крум Попов”). Докато наблюдавали движението на процесния автомобил полицейските служители чули силен шум от двигател, пищене на задните гуми, подаване на газ, в резултат на което автомобилът поднесъл и навлязъл в насрещното платно, като направил последователни завои в ляво и в дясно на пътното платно. Полицейските служители последвали процесното МПС с патрулния автомобил и го спрели за проверка. Установили самоличността на водача – жалбоподателят Н.З.Н., като в автомобила имало още две лица. На Н. бил съставен АУАН №40547/31.08.2020г., за това, че в град Левски, ул.”Гоце Делчев” с посока на движение към улица „Крум Попов”, като водач управлява лек автомобил *** с рег. №*** (***), като не използва пътя отворен за обществено ползване в съответствие с неговото предназначение за превоз на пътници и товари, като извършва резки маневри, подавайки рязко газ и повишавайки оборотите на двигателя, с което превърта задвижващите колела на автомобила, като същото води до преднамереното му изваждане от контрол и пързалянето му в дясно и в ляво по пътното платно – нарушение на чл.104б, т.2 ЗДвП. Актът бил предявен лично на жалбоподателя.

Въз основа на съставения АУАН било издадено процесното Наказателно постановление №19-0938-004729/05.09.2019г., с което за нарушение на чл.104б, т.2 ЗДвП, жалбоподателят бил санкциониран на основание чл.175а, ал.1, пр.3 от ЗДвП, като му била наложена глоба в размер на 3000 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 12 месеца. В наказателното постановление била възприета фактическа обстановка, идентична с тази в издадения АУАН.

Изложената фактическа обстановка съдът прие за установена от събраните по делото гласни доказателствени средства – показанията на свидетелите И.И.Ц., Д.Б.Д., С. С. З. /частично/, дадените от жалбоподателя обяснения /частично/, както и от писмените доказателства – АУАН №40547/31.08.2020г., НП №19-0938-004729/05.09.2019г. на Началник СПП при ОД на МВР-Плевен, Заповед №8121з-515/14.05.2018г., ежедневна форма за отчет от РСОД, справка от ОДМВР – Плевен за местоположение на патрулния автомобил, справка за нарушител/водач; заключение на вещото лице по изготвената съдебна авто-техническа експертиза.

Не е налице противоречие в събрания доказателствен материал относно времето на извършване на процесното деяние, както и че управляваният от жалбоподателя автомобил е излязъл извън контрол, като е направил маневри, в резултат, на което се е пързалял в дясно и в ляво по пътното платно. В този смисъл са показанията на всички разпитани свидетели И.И.Ц., Д.Б.Д., С.С.З., както и дадените от жалбоподателя обяснения, като в тази им част съдът кредитира посочените гласни доказателствени средства, като безпротиворечиви  и неопровергани от други доказателства по делото.

Съдът не намери съществени противоречия в събраните гласни доказателства и относно мястото на извършване на нарушението, както и позицията на полицейските служители. От показанията на полицейските служители, включително повторния разпит на св.И.Ц. и предявяване на схемата, изготвена от вещото лице, както и от обясненията на жалбоподателя и показанията на св.З., може да бъде направен еднопосочен извод, че жалбоподателят е навлязъл на ул.“Гоце Делчев“ от завоя на ул.“Александър Стамболийски“, както и че патрулният автомобил се е намирал в близост до кръстовището, на ул.“Гоце Делчев“, доколкото и двете групи лица са възприели визуално останалите. В този смисъл е и заключението на вещото лице по изготвената авто-техническа експертиза.

Спорно по делото е обстоятелството, дали автомобилът е бил преднамерено изведен извън контрол, като по този начин пътят отворен за обществено ползване е бил използван не по предназначението му, или направените от жалбоподателя маневри са били с цел избягване препятствие на пътя. По отношение на посоченото обстоятелство се обособяват две групи свидетели – от една страна са показанията на свидетелите И.Ц. и Д.Д., които твърдят преднамерено извеждане на автомобила извън контрол, чрез маневри и подаване на газ, а от друга страна са показанията на свидетеля С. З. и обясненията на жалбоподателя, които сочат, че на пътя е излязло куче, при което за да избегне сблъсък с него жалбоподателят е направил последователно маневри в ляво и в дясно.

Съдът даде вяра на показанията на свидетелите И.И.Ц. и Д.Б.Д., като еднопосочни, последователни и логични. Същите изхождат от лица, даващи показания за възприетото от тях по време на изпълнение на служебните им задължения, без каквито и да било данни за възможна заинтересованост от изхода на делото и преднамерено уличаване на жалбоподателя в извършване на нарушението.

Не се даде вяра на показанията на св.З. и обясненията на жалбоподателя в тази им част, като опровергани от останалия доказателствен материал, като обясненията на жалбоподателя бяха ценени като израз на правото му на защита, а показанията на св.С. З., с оглед възможната му заинтересованост от изхода на делото, като близък – братовчед на жалбоподателя.

Изложените от жалбоподателя и св.З. факти, че маневрите били необходими, тъй като било тъмно и в последния момент забелязал куче на пътя, се опровергават от показанията на св. Д., от които се установява, че макар деянието да е в тъмната част на денонощието, на процесната улица има улично осветление, както и че възприемайки движението на автомобила не е било забелязано препятствие на пътя. Показанията на св.Д. и Ц. са еднопосочни, че не просто са чули шум от процесното МПС, а са наблюдавали движението му. От заключението на вещото лице по изготвената авто-техническа експертиза се установява, че полицаите са били разположени на такова място и разстояние, така че да могат да възприемат процесното МПС и да направят изводи относно фактическите обстоятелства на процесното деяние. На следващо място, в показанията си свидетелите Д. и Ц. сочат, че са чули шум от двигател, „пищене“ на гуми, което е характерно за извършването на маневри чрез рязко подаване на газ, при което задвижващите колела превъртат оборотите и автомобилът се плъзга по пътното платно, което опровергава твърдението, че Н. единствено е извършил маневри – завой на ляво и дясно, за да избегне препятствието, поради което колата поднесла.  

С оглед на така установеното от фактическа страна, съдът намира от правна страна следното:

Обжалваното наказателно постановление, както и актът за установяване на административно нарушение, въз основа на което същият е издаден, са съставени от компетентни лица, в предписаната от закона писмена форма и в сроковете по чл.34 от ЗАНН, актът е предявен лично на нарушителя и подписан от него. При извършената служебна проверка не се установиха съществени процесуални нарушения при съставянето на АУАН и издаването на обжалваното наказателно постановление, които да са накърнили правото на защита на санкционираното лице.

На жалбоподателя е вменено нарушение на чл.104б, т.2 ЗДвП, съгласно който на водача на моторно превозно средство е забранено да използва пътищата, отворени за обществено ползване, за други цели, освен в съответствие с тяхното предназначение за превоз на хора и товари. Целта на законодателя е санкционирането на съзнателно, опасно шофиране, чрез извършването на определени маневри, създаващи опасност за участниците в движението, характерни за спортни състезания, които следва да се извършват само на определените за това места и не съответстват на предназначението на пътищата, отворени за обществено ползване – за превоз на хора и товари.

В процесния случай вмененото на жалбоподателя нарушение се явява доказано от събраните по делото доказателства, поради изложените по-горе доводи. От свидетелските показания се установява съзнателно извършване на рисковани маневри, чрез подаване на газ и повишаване оборотите на двигателя, при което се е получило превъртане на задвижващи колела на автомобила, като автомобилът се е приплъзнал в ляво и в дясно по пътното платно, след което движението е било стабилизирано. Посочените действия, сочат на осъществяване на т.нар. „дрифт“, който няма легална дефиниция в закона, но описаните и установени факти представляват такива, с които пътят не се използва за основаното му предназначение - превоз на хора и товари, създават опасност за движението и следва да бъдат извършвани само на определените за това места.

Законосъобразно за посочената нарушена материално-правна разпоредба на чл.104б, т.2 ЗДвП е приложена санкционната норма на чл.175а, ал.1, пр.3 от ЗДвП, съгласно която се наказва с лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок 12 месеца и глоба в размер на 3000 лв. водач, който ползва пътищата, отворени за обществено ползване за други цели, освен в съответствие с тяхното предназначение за превоз на хора и товари. Наложените наказания са във фиксирания в закона размер.

Предвид на изложените съображения, наказателното постановление следва да бъде потвърдено, като правилно и законосъобразно.

Мотивиран от горното, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление №19-0938-004729/05.09.2019г. на Началник Сектор „Пътна полиция” при ОД на МВР-Плевен, с която на Н.З.Н., ЕГН:**********, с адрес: ***, на основание чл.175а, ал.1, пр.3 от ЗДвП е наложено административно  наказание Глоба в размер на 3000 лв. и Лишаване от право да управлява МПС за срок от 12 месеца за нарушение на чл.104б, т.2 ЗДвП, като ЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно обжалване пред Административен съд - гр.Плевен в 14 – дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: