Определение по дело №2662/2020 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 260675
Дата: 3 декември 2020 г.
Съдия: Силвия Любенова Алексова
Дело: 20205300502662
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 3 ноември 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е №260675

Гр. Пловдив, 03.12.2020 г.

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

ПЛОВДИВСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, Гражданско въззивно отделение, V-ти състав, в закрито заседание, на трети декември през две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТЛАНА ИЗЕВА

  ЧЛЕНОВЕ: РАДОСТИНА СТЕФАНОВА

            СИЛВИЯ АЛЕКСОВА

като разгледа докладваното от мл. съдия Алексова въззивно частно гражданско дело № 2662 по описа за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

         Производството е по реда на чл. 413, ал. 2, вр. чл. 274 и следващите от ГПК.

         Производството е образувано по частна жалба от „Агенция за контрол на просрочени задължения“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. София, ул. „Панайот Волов“ № 29, ет. 3, против Разпореждане № 60110/08.09.2020 г. на Районен съд – гр. Пловдив, XIX-ти гр. състав, постановено по ч.гр.д. № 11353/2020 г., с което е отказано издаването на заповед за изпълнение по реда на чл. 410 от ГПК. В жалбата се твърди, че атакуваният съдебен акт е постановен при съществено нарушение на съдопроизводствените правила и необоснованост. Сочи се, че доколкото клаузите за главница, договорна лихва и законна лихва за забава категорично не произтичат от клаузи с неравноправен характер, то районният съд е следвало да издаде заповед за изпълнение за същите. Алтернативно, се твърди, че заключението на първоинстанционният съд, че претендираните вземания се основават на неравноправни клаузи, е неправилно. Излагат се подробни съображения. Иска се от съда да отмени атакуваното разпореждане на Районен съд Пловдив, да се произнесе по същество и да бъде издадена Заповед за изпълнение за сумите, претендирани в Заявлението по чл. 410 от ГПК.

         Пловдивски окръжен съд, като взе предвид изложеното в жалбата и доводите на страните, както и като прецени данните по делото, намира за установено следното:

         Частната жалба е подадена от легитимирано лице, в законоустановения срок и е процесуално допустима.

Разгледана по същество, жалбата е неоснователна поради следните съображения:

Производството по ч.гр.д. № 11353/2020 г. по описа на Районен съд – гр. Пловдив, е образувано по заявление с вх. № 51207/04.09.2020 г., депозирано от „Агенция за контрол на просрочени задължения“ ЕООД, срещу длъжника – П.К.П., с ЕГН **********, с адрес: ***, за издаване на заповед за изпълнение по чл. 410 от ГПК за суми по Договор за паричен заем № 5490285 от 21.12.2018 г., както следва: 500.00 лв. – главница; 87.61 лв. – договорна лихва; 24.15 лв. – обезщетение за забава; 236.25 лв. – неустойка; 245.00 лв. – разходи и такси, както и законна лихва върху главницата от датата на подаване на заявлението до окончателното изплащане и разноски;

В т. 12 от заявлението „Обстоятелства, от които произтича вземането“, е посочено, че на 21.12.2018 г. Павлов, като заемател, е сключил Договор за паричен заем № 5490285 с „Вива кредит“ ООД, като заемодател. На 01.11.2019 г. е подписано Приложение № 1 към Рамков договор за прехвърляне на парични задължения /цесия/ от 01.12.2016 г., на основание чл. 99 от ЗЗД, между „Вива кредит“ ООД и „Агенция за контрол на просрочени задължения“ ЕООД, по силата на който вземането е прехвърлено в полза на заявителя, изцяло с всички привилегии, обезпечения и принадлежности. Съгласно клаузите на Договора, заемателят се задължил да върне отпуснатата сума по кредита /главница в размер на 500.00 лв./, ведно с дължимата договорна лихва, както и в 3-дневен срок от подписване на Договора, да предостави на заемодателя обезпечение на задълженията му – поръчител. Поради неизпълнение на това задължение от страна на заемателя, на същия е начислена неустойка в размер на 236.25 лв. Последната падежна дата по кредита била 17.09.2019 г., като към тази дата длъжникът е извършил плащания в общ размер 0 лв.

В хипотезата на депозирано заявление по реда на чл. 410 от ГПК, съдът е длъжен служебно да извърши преценка за това, дали е налице обоснована вероятност за наличие на неравноправна клауза в договора, сключен с потребителя. При тази преценка, съдът съпоставя твърденията за обстоятелствата, от които произтичат субективните права, предмет на заявлението, както и уговорките в договора, които обуславят тяхното действие. Целта е да се постигне още на този най-ранен етап ефективна защита на законните права на потребителя, като се съблюдават императивните норми, осигуряващи минималната закрила на правата и интересите на потребителя. Евентуалната неравноправност произтича от несъответствието на уговорката с изискването за добросъвестност и последващо значително неравновесие между правата и задълженията на търговеца и потребителя.

Настоящият състав споделя изцяло изложените от заповедния съд мотиви в обжалвания съдебен акт. Правилно първоинстанционният съд е приел, че в случая не е възможно да се извърши преценка относно това дали е налице хипотезата на чл. 22 от ЗПК, защото това в действителност предполага събиране на доказателства при условията на състезателното начало.

В настоящия случай е отпуснат потребителски кредит в размер на 500 лева, като са определени 9 погасителни месечни вноски по 65.29 лв. Предвиденият фиксиран годишен лихвен процент е в размер на 40.28 %, който процент надхвърля четирикратно допустимия размер, съгласно трайноустановената съдебна практика. Предвидена е и неустойка за неизпълнението на задължението за предоставяне на обезпечение, в размер на 236.25 лв., която сума представлява почти една втора от получената главница и излиза извън присъщите на неустойката функции – обезпечителна, обезщетителна и санкционна (ТР № 1 от 15.06.2010 г. на ВКС по т.д. № 1/2009 г., ОСТГ).

Предвид това, неоснователно е възражението на жалбоподателя, че районният съд погрешно е приел, че клаузите за главница, договорна лихва и законна лихва за забава произтичат от клаузи с неравноправен характер. В мотивите си, заповедният съд е посочил, че е налице обоснована вероятност за наличие на неравноправна клауза в договора, а не че категорично е налице такава неравноправна клауза и именно затова тази вероятност представлява пречка да се определи съществуването на претендираните вземания.

Ето защо, неоснователно е и възражението, че атакуваният съдебен акт е постановен при съществено нарушение на съдопроизводствените правила и необоснованост. Изследвайки клаузите на приложения по делото Договор, в пределите на производството по чл. 410 от ГПК, заповедният съд е достигнал до законосъобразен и правилен правен извод, който настоящият състав споделя.

По гореизложените мотиви, Пловдивският окръжен съд намира, че обжалваното Разпореждане е правилно и като такова следва да бъде потвърдено.

 

Воден от горното, съдът

 

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И:

 

ПОТВЪРЖДАВА Разпореждане № 60110/08.09.2020 г. на Районен съд – гр. Пловдив, XIX-ти гр. състав, постановено по ч.гр.д. № 11353/2020 г. по описа на същия съд.

 

Определението е окончателно.

 

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                 ЧЛЕНОВЕ: