Определение по дело №2828/2017 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 247
Дата: 25 януари 2018 г.
Съдия: Татяна Райчева Макариева
Дело: 20173100502828
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 29 декември 2017 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№________________

гр. Варна,      2018г.

 

ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ в закрито заседание  в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ:ЮЛИЯ БАЖЛЕКОВА

ЧЛЕНОВЕ: ТАТЯНА МАКАРИЕВА

СВЕТЛАНА ЦАНКОВА

 

като разгледа докладваното от съдията Т.Макариева в.гр.д.№ 2828 по описа за 2017г. на ВОС, съобрази:

          Производството по делото е образувано по въззивна жалба на Л.Д.Т.  чрез адв. Д.А. срещу решение4204 от 19.10.2017 г., постановено по гр. д.5295 по описа за 2017 г. на Районен съдВарна, с което е предоставено упражняването на родителските права за детето  Д.ЛТ., родено на *** г., гражданин на Обединено Кралство Великобритания и Северна Ирландия на майката Р.С.Т.  с ЕГН ********** и определя местоживеенето на детето при нея.  В жалбата се излага, че решението е неправилно и незаконосъобразно, тъй като съдът не е изследвал родителския капацитет на родителите, а също така няма становище от отдел „Закрила на детето , което е задължително съгласно Закона за закрила на детето .

Иска се отмяна на решението и постановяване на ново, с което упражняването на родителските права по отношение на детето се предостави на него. Моли да се приложи към делото удостоверение за раждане на детето  № **********.

В срока по чл. 263, ал. 1 от ГПК е постъпил отговор на въззивната жалба, с който същата се оспорва в частта, с която  се иска отмяна на решението в обжалваната част  и се споделят доводите в жалбата, че съдът се е произнесъл по въпросите относно роденото от брака дете , без да изследва релевантните за това факти.

Подадена е и насрещна въззивна жалба от Р.С.Т. чрез адв. В.Д. срещу същото решение в частта , с която е обявена нейна брачно вина за разстройството на брачните отношения, определените мерки за лични отношения на малолетното дете Димитър и размера на дължимата от бащата издръжка, като моли съда решението да бъде отменено като неправилно и незаконосъобразно.

Сочи , че при постановявани на решението съдът е допуснал нарушения на съдопроизводствените правила –чл.146 ГПК  във връзка с доклада по делото и събиране на относимите за спора доказателства  довели да неправилно приложение на закона. . Искане за обявяване на брачна вина за разстройството на брака е отправено само от Р.С.. Не е вярна констатацията на съда,  че не са налице доказателства че решението на английския съд не е влязло в сила –и че е окончателно -обратното е изрично посочено в т.8 от диспозитива на решението-„тази заповед е окончателна. Съдът за първи път в решението си е посочил че има международна компетентност  и е следвало  да отмени хода по същество, да запознае страните  с тази своя компетентност като им укаже необходимостта от събиране на доказателства  необходими за произнасянето му. Моли настоящият състав  ако приеме, че следва да се произнесе по въпроса за родителските права , режим на лични отношения на бащата с детето, размера на издръжката  да укаже на страните възможността да предприемат тези процесуални действия  относими за делото, които са пропуснати да извършат в първата инстанция. Моли да се приемат като доказателства по делото договор за наем , удостоверение за настоящ адрес на майката и детето и да се допуснат гласни доказателства чрез разпит на един свидетел за установяване на отношенията на детето с неговия баща и полаганите грижи от майката за детето.

Л.Т. е депозирал отговор на насрещната въззивна жалба, с който последната се оспорва като неоснователна.  Моли съда да назначи съдебнопсихологическа експертиза с посочените в отговора въпроси както и да се допусне до разпит един свидетел  за установяване на отношенията на бащата и детето , както с майката и бащата , привързаността и желанието на бащата да полага непосредствени грижи по отглеждане и възпитанието на детето; родителските качества на бащата .

Съдебният състав на въззивния съд, като взе пред вид относимостта, допустимостта, необходимостта и новостта на исканите доказателствени средства, както и след като съобрази разпоредбата на член  266 от ГПК, намира следното:

От доказателства по делото се установява че детето от 10 месеца живее в България с неговата майка Р.Т.. Настоящият състав приема, че обичайното местопребиваване на детето е именно в  Република България към  датата на депозиране на исковата молба. Ето защо правилно районният съд е приложил чл.12 на преамбюла на  Регламент № 2201/2003 където са уредени  правилата за компетентност, като същите са съобразени  на първо място  с интереса на детето и особено на критерия близост, което означава, че компетентността на първо място трябва да се отнася към държавата - членка на обичайното пребиваване на детето.  След  като е преценил отсъствието на предпоставки за прилагане на чл. 9, чл. 10 и чл. 12 от Регламент Регламент  № 2201/2003 съдът е намерил, че е компетентен да се произнесе  по исковете,  квалифицирани по  националното право на сезирания съд като такива за  родителски права и местоживеене на детето, режима на личните отношения на детето с неговия баща и дължимата от бащата издръжка в полза на детето. В същото време обаче е допуснал процесуално нарушение като не е отменил хода по същество и не е приложил действието на чл.146 ГПК .

Спорът пред въззивната инстанция е досежно вината за разстройството на брачните провинения, упражняване на родителските прав по отношение на роденото от брака дете Димитър , определяне на лични отношения на детето с негови баща и дължимата от бащата издръжка.

      Доказателствената тежест в брачния процес се подчинява на принципите на общия исков процес - чл. 154 ал.1 ГПК, според която разпоредба всяка страна е длъжна да установи фактите, на които основава своите искания или възражения по делото. Относно доказателстствата в брачния процес за развод- законодателят не поставя ограничения на свидетелските показания за личните отношения на страните при съобразяването им с чл. 172 ГПК, за частните писмени доказателства, относно допустимостта на експертни становища, разбира се само и доколкото е необходимо за установяване на относими към спора факти. Ищецът следва да представи доказателства за местоработата  си и доходите си.

Съгласно тълкувателно решение № 1 от 9.12.2013 г. на ВКС по тълк. д. № 1/2013 г., ОСГТК, доколкото основната функция на съда е да осигури прилагането на закона, тази му дейност не може да бъде обусловена от волята на страните, когато следва да се осигури приложение на императивен материален закон, установен в обществен интерес. Затова, когато законът е възложил на съда служебно да следи за интереса на някоя от страните в процеса, негово задължение е служебно да събере доказателствата в подкрепа или опровержение на правнорелевантните факти, както и да допусне поисканите от страните допустими и относими доказателства без ограничения във времето. При проверка на правилността на първоинстанционното решение въззивният съд може да приложи императивна материалноправна норма, дори ако нейното нарушение не е въведено като основание за обжалване. Поради това, когато за приложението на тази императивна материалноправна норма е необходимо събирането на доказателства, въззивният съд следва служебно да събере тези доказателства, дори ако във въззивната жалба не е въведено оплакване за допуснато от първата инстанция процесуално нарушение или за необоснованост на фактическите изводи, поставени в основата на първоинстанционното решение.Ето защо съдът

ДОПУСКА ДО СЪБИРАНЕ като писмени доказателства по делото, представените с исковата молба писмени документи както и на гласни доказателства чер водене от страните на един свидетел.

Допуска назначаване на съдебнопсихологична експертиза при така поставените в жалбата въпроси, а именно: вещото лице след като направи среща с двамата родители поотделно и заедно с детето да даде отговор на следните въпроси : какъв е родителският капацитет на двамата родители и кой от тях е по пригоден да обгрижва детето ежедневно, какво е отношението на детето към всеки от родителите, налице ли е синдром на родителско отчуждение при детето, каква е степента на привързаност на детето към всеки един от родителите , как се чувства детето под грижите на майката, при кого от двамата родители е по- добре да живее детето занапред с оглед неговото нормално физическо  и емоционално развитие, нанесени ли са травми на психиката на детето в следствие на раздялата на родителите и в следствие на това, че е лишено от контакти с бащата. 

ПРЕДОСТАВЯ ВЪЗМОЖНОСТ на страните да предприемат съответни процесуални действия, съобразно изразеното от всяка от тях становище, на основание чл. 146, ал. 3 ГПК.

НАПЪТВА на основание чл. 140, ал. 3 ГПК страните към медиация или към спогодба, като указва на същите, че постигането на спогодба посредством взаимни отстъпки от страна на всяка от тях ще доведе до бързото и ефективно уреждане на спора по между им и ще благоприятства процесуалните и бъдещите извънпроцесуални взаимоотношения по между им.

Настоящият състав на съда намира, че следва да бъде изготвен социален доклад от ДСП – Варна, доколкото такъв не е изготвян пред първата инстанция. Социалният доклад следва да съдържа констатации къде и при какви условия се отглежда детето Димитър, какви умения притежава същото съобразно възрастта си /може ли само да се храни, облича, обслужва самостоятелно/, какви са отношенията му с родителите, а също така и с неговите баби и дядовци, освен майката други лица полагат ли грижи за него, къде и при какви условия, посещава ли детска градина, каква е храната, която получава детето извън детската градина, какъв е дневният му режим, като отговор на тези въпроси следва да бъде даден след посещение в дома, където се отглежда детето, след беседи с родителите, баби, дядовци и персонал от детското заведение, което посещава.

На основание чл.59, ал.9 СК Л.Д.Т. и Р.С.Т. следва да бъдат задължени да се явят лично за изслушване в съдебно заседание.

С оглед гореизложеното и на основание чл. 267, ал. 1 от Гражданския процесуален кодекс, настоящият състав на Варненски окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И  :

 

 

ДОПУСКА да бъдат приети като доказателства трудов договор от удостоверение за раждане № ********** у-ние з настоящ адрес *** на Р.Т. и у-ние з анастоящ адвред с на Д.ЛТ., Договор за наем от 26.10.2017 г. .

Дава възможност на страните да представят гласни доказателства, като допуска до разпит на по един свидетел на всяка от старните за установяване на обстоятелствата по чл.59 СК.

ЗАДЪЛЖАВА въззивника и въззиваемата страна да представят данни относно местоработата си и размер на трудово възнаграждение.

ЗАДЪЛЖАВА Л.Д.Т. и Р.С.Т. да се явят лично в съдебно заседание за изслушване.

ДОПУСКА СЪДЕБНО психологична ЕКСПЕРТИЗА със задача: вещото лице след като направи среща с двамата родители поотделно и заедно с детето да даде отговор на следните въпроси : какъв е родителският капацитет на двамата родители и кой от тях е по пригоден да обгрижва детето ежедневно, какво е отношението на детето към всеки от родителите, налице ли е синдром на родителско отчуждение при детето, каква е степента на привързаност на детето към всеки един от родителите , как се чувства детето под грижите на майката, при кого от двамата родители е по- добре да живее детето занапред с оглед неговото нормално физическо  и емоционално развитие, нанесени ли са травми на психиката на детето в следствие на раздялата на родителите и в следствие на това, че е лишено от контакти с бащата. 

          ОПРЕДЕЛЯ депозит в общ размер на 500.00лв, вносим от  Л. Т в едноседмичен срок от съобщението, с  представяне на доказателства за това в същия срок.  

          Вещото лице ще бъде определено след внасяне на определения депозит.

ЗАДЪЛЖАВА Дирекция „Социално подпомагане“ – Варна да изготви социален доклад, който следва да съдържа констатации къде и при какви условия се отглежда детето Н., какви умения притежава същото съобразно възрастта си /може ли само да се храни, облича, обслужва самостоятелно/, какви са отношенията му с родителите, а също така и с неговите баби и дядовци, какво е храната, която получава детето извън детската градина, освен майката други лица полагат ли грижи за него, къде и при какви условия, посещава ли детска градина, каква е храната, която получава детето извън детската градина, какъв е дневният му режим, като отговор на тези въпроси следва да бъде даден след посещение в дома, където се отглежда детето, след беседи с родителите, баби, дядовци и персонал от детското заведение, което посещава.

ПРИКАНВА страните към постигане на споразумение, като разяснява, че сключването на спогодба е доброволен способ за уреждането на спора, който има преимущество пред спорното производство, като при постигане на спогодба заплатената от ищеца държавна такса се връща в половин размер.

НАСОЧВА страните към МЕДИАЦИЯ като алтернативен способ за разрешаване на спорове, на осн.чл.140 ал.2 ГПК и чл.11 ал.2 Закона за медиацията

РАЗЯСНЯВА, че медиаторът може да съдейства на страните за доброволното разрешаване на спора им, който да приключи с постигане на споразумение, одобрено от съда. Освен това, чрез медиацията страните могат да разрешат и други свои конфликтни отношения, извън предмета на съдебния спор и да постигнат и по тях споразумение.

Медиацията може да бъде осъществена в ЦЕНТЪР ЗА МЕДИАЦИЯ към Окръжен съд - Варна, адрес гр.Варна ул.„Ангел Кънчев" № 12, ет.4 /сградата, в която се помещава СИС при ВРС/, без заплащане на такси.

За участие в медиация страните могат да се обърнат към координатора за ВОС: Нора Великова - ет. 4, стая 419, на тел. 052 62 33 62, както и на e-mail: *********@***.** .

За предприемане действия по започване на процедура по медиация следва да уведомят съда

НАСРОЧВА делото за разглеждане в открито съдебно заседание на 27.02.2018г. от 9,30 часа, за които  дата и час да се призоват страните.

Определението не подлежи на обжалване.

       

 

                   ПРЕДСЕДАТЕЛ:        ЧЛЕНОВЕ: 1.          2.