Определение по дело №556/2011 на Окръжен съд - Благоевград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 6 февруари 2012 г.
Съдия: Маргарита Коцева
Дело: 20111200200556
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 ноември 2011 г.

Съдържание на акта Свали акта

Решение № 90

Номер

90

Година

30.04.2015 г.

Град

Кърджали

Окръжен Съд - Кърджали

На

04.03

Година

2015

В публично заседание в следния състав:

Председател:

Веселина Атанасова Кашикова

Секретар:

Христина Златомирова Русева

Мария Кирилова Дановска

Васка Динкова Халачева

Прокурор:

Дафин Каменов

като разгледа докладваното от

Васка Динкова Халачева

Въззивно гражданско дело

номер

20155100500055

по описа за

2015

година

С решение № 171/12.01.2015 г., постановено по гр.д. № 266/2014г., Момчилградският районен съд е отхвърлил молба с правно основание чл.542, ал.1 от ГПК, подадена от Г. М. М., от с.В., О., с ЕГН *, да бъде установено по отношение на Община Кърджали, че детето Г.И. М., родено в Г. на 22.12.2000 г., с ЕГН *, е починало в болнично заведение в Г. като бъде разпоредено на длъжностното лице по гражданското състояние в Община Кърджали да състави акт за смърт, като неоснователна и недоказана.

Настоящото производство е образувано по повод депозирана от молителката Г. М. М., въззивна жалба. В същата се твърди, че обжалваното първоинстанционно решение е необосновано Излагат се доводи, и че изводите на решаващия съд били неправилни, защото не се основавали на фактите по делото. Жалбодателката моли настоящата инстанция да отмени обжалваното първоинстанционно решение, вместо което постанови друго, с което разпореди да бъде съставен Акт за смърт на де‗ето й Г.И. М., с ЕГН *.

В надлежния срок по делото не е постъпил отговор на въззивната жалба от заинтересованите страни – Община Кърджали и Община Момчилград.

В съдебно заседание жалбодателката Г. М. М.,лично и чрез процесуалния си представител А. А., поддържа въззивната си жалба по изложените в нея съображения.

В съдебно заседание, заинтересованите страни – Община Кърджали и Община Момчилград, редовно призовани, не изпращат представител и не вземат становище по въззивната жалба .

В съдебно заседание, участващата в производството на основание чл.544,ал.1, предл.последно от ГПК, О. П., гр. Кърджали намира въззивната жалба за неоснователна.

Окръжният съд, след преценка на доказателствата, приема за установено следното:

Жалбата като подадена в срок и от имащо правен интерес от това лице, е процесуално допустима, и като такава подлежи на разглеждане по същество.

Първоинстанционният съд е бил сезиран с разглеждането на молба с правно основание чл.542, ал.1 от ГПК, в която молителката Г. М. М. твърди, че в акушеро-гинекологичното отделение на МБАЛ „ Д-р С. Ростовцев” ЕООД, Г., родила дете-момиченце Г.И. М., с ЕГН *. За този факт бил издаден от Община Момчилград Акт за раждане № 0378 от 27.12.2000 г. Поради сериозни вродени здравословни проблеми, детето било изпратено на лечение в болнично заведение в Г.. След няколко дни й съобщили, че детенцето е починало. Погребението било извършено от нейни близки в с.В., О., като не бил издаден необходимия за това акт за смърт на детето. В последствие кметът на Кметство с.В. я предупредил, че в регистрите на населението в кметството, детето се води живо.

От представеното по делото писмено доказателство - Удостоверение за раждане, издадено въз основа на Акт за раждане № 0378 от 27.12.2000 г. на Община Момчилград, се установява, че на 22.12.2000 г. е родено дете от женски пол Г.И. М. от родители: майка - Г. А. М., с ЕГН * и баща – И. М. М., с ЕГН *.

Представена и приета като доказателство по делото, е и История на бременността и раждането №*на АГО на МБАЛ”Д-р Сергей Ростовцев”, Г., от прочита на която се установява, че молителката Г. А. М. е постъпила в отделението при лекуващия лекар д-р А., в 04.45 часа на 22.12.2000 г. и в 06.10 часа на 22.12.2000 г. е родила живо дете от женски пол с установено уродство /Spina bifida/. Отбелязано е в раздел „История на новороденото”, че бебето е родено от втора бременност, доносено е с тегло 3 100 кг., но с относително тежка асфикация, проплакало е чрез аспирация, обдишване и др. спасителни мероприятия. В графа „Наблюдение на детето” е посочено, че детето е родено с високо разположен "Spina bifida aperta", за което се превежда в детска стая при Родилно отделение/РО/, Г.. Установява се от прочита на написаното в графа „Новородено”, че превеждането е предприето на 22.12.2000 г. в 11.00 часа. Родилката е била изписана в 12.00 часа на 25.12.2000 г.

Установява се от приети по делото писмени доказателства, в частност писмо от 10.06.2014 г. на директора на Дом за медико-социални грижи за деца, Г., както и писма изх.№2728/19.09.2014г., изх.№3117/30.10.2014г., изх.№3328/20.11.2014г. и изх.№3452/02.12.2014г. на МБАЛ”Д-р Атанас Дафовски”, Г., че в архивите на ДМСГД и на Отделение по клинична патология, Отделението по съдебна медицина, Акушеро-гинекологично отделение и Неонатологично отделение при МБАЛ, не са открити данни за настъпила смърт на Г.И. М., ЕГН *.Видно от писмо с изх.№90-32-119/ 21.10.2014год.,и в отдел „Държавен архив”, Г., не се съхраняват такива документи.Представено по делото е Удостоверение за липса на съставен акт за смърт от 24.04.2014 г., от прочита на което се установява, че в регистрите на актовете за гражданско състояние при Община Кърджали, няма съставен акт за смърт на Г.И. М., с ЕГН *.

От събраните по делото гласни доказателства, в частност от показанията на погребалият детето, негов дядо, свидетеля М. Ю.М., дадени в открито съдебно заседание на 10.12.2014 г., се установява, че преди 14-15 години снаха му Г. родила дете, което в последствие починало в Г.. Синът му-бащата на детето и другата му снаха взели детето от моргата в Г., същото останало една вечер в дома им в с.В., и на следващия ден било погребано в същото село без никакви документи.

Съгласно разпоредбата на чл.542, ал.1 от ГПК, когато законът предвижда, че известен факт с правно значение следва да бъде удостоверен с документ, съставен по надлежния ред и когато такъв документ не е бил съставен и не може да бъде съставен или съставеният е бил унищожен или изгубен, без да има възможност да бъде възстановен, лицето, което черпи права от този факт, може да иска с молба до районния съд да установи факта и при необходимост да разпореди съставянето на съответният документ. В производството определено е налице подлежащ на установяване известен факт по смисъла на цитираната разпоредба, тъй като смъртта на едно лице е факт с правно значение, който съгласно разпоредбата на ал.2 на чл.2 от Закона за гражданската регистрация, следва да бъде удостоверен с документ - акт за гражданско състояние, в който по законов ред длъжностните лица по гражданското състояние регистрират събитието смърт. В този смисъл приобщеното по делото Удостоверение за липса на съставен акт за смърт от 24.04.2014 г., установява обстоятелството, че в регистрите на актовете за гражданско състояние, водени в Община Кърджали, няма съставен такъв акт за смърт на детето Г.И. М.. Безспорно съгласно разпоредбата на чл.54, ал.1 от ЗГР, този писмен документ не може и да бъде съставен към момента от длъжностното лица по гражданското състояние, доколкото актът за смърт се съставя въз основа на съобщение за смърт не по-късно от 48 часа след настъпването на смъртта. Т.е. възможният ред, когато едно лице е погребано без разрешение, е предписаният от разпоредбата на чл.56 от ЗГР, а именно актът за смърт се съставя само въз основа на влязло в сила решение на съда. Този ред всъщност е предприет и от молителката. Същата, като майка на детето Гюлнур е от кръга на лицата по смисъла на чл.542, ал.1 от ГПК, което пък обстоятелство прави депозираната до компетентния Момчилградски районен съд молба за установяване факт на настъпила смърт и за разпореждане за съставянето на акт за това, допустима.

Настоящата въззивна инстанция намира депозираната молба и за основателна. От съвкупния анализ на събраните в производството писмени и гласни доказателства, може да бъде направен извод, че молителката Г. А. М. е родила в АГО на МБАЛ”Д-р- Сергей Ростовцев”, Г., в 06.10 часа на 22.12.2000 г., живо, доносено дете от женски пол с установено уродство/Spina bifida/, което проплакало чрез аспирация, обдишване и др. спасителни мероприятия. В производството е установено също и обстоятелството, че роденото дете е с високо разположен „Spina bifida aperta”, поради което е преведено за лечение още същия ден - 22.12.2000 г. в 11.00 часа в детска стая при Родилно отделение, Г.. Фактът на раждането е установен с издаването от Община Момчилград на надлежен акт за гражданско състояние – Акт за раждане № 0378 от 27.12.2000 г. Същият в това производство, съгласно разпоредбата на чл.34, ал.2 от ЗГР, има доказателствена сила за отразените в него данни, а именно, че на 22.12.2000 г. е родено дете от женски пол Г.И. М., с ЕГН *, от родители: майка –молителката Г. А. М. и баща – И.М. М.. Установено е и обстоятелството, че роденото дете не е изписано живо от АГО на МБАЛ”Д-р- Сергей Ростовцев”, Г., с родилката на 25.12.2000 г. в 12.00 часа. Така формираните констатации, съдът съобрази и с ноторното за него знание, че така вродената малформация с поставена от лекуващия лекар диагноза „Spina bifida aperta”, при отсъствие на успешно оперативно лечение/а в производството данни за предприето такова няма/, се явява несъвместима с живота. Изложеното, съобразено и със свидетелските показания на погребалият детето, негов дядо М. М., че детето е починало в Г., взето е от моргата в Г., останало една вечер в дома им в с.В., и на следващия ден е погребано в същото село без никакви документи, навежда на извод за доказаност на факта на смъртта на новороденото дете от женски пол Гюлнур.

Предвид изложеното следва да бъде прието, че детето Г.И. М.,с ЕГН *, за факта на раждането на което е издаден на 27.12.2000 г. надлежен акт за раждане от компетентната Община Момчилград, е починало в резултат на вродена малформация с поставената от лекуващия лекар при АГО на МБАЛ”Д-р- Сергей Ростовцев”, Г., д-р А., диагноза „Spina bifida aperta”, в Родилно отделение при МБАЛ ”Д-р Атанас Дафовски” , Г. / вписано с решение № 973/31.08.2000 г. ,пост. по ф.д. № 515/2000 г.на КОС-справка ТР/, на най-ранната, установена в производството дата- 28.12.2000 г., доколкото на 27.12.2000 г. е издаден актът за раждане на живото дете.

Прието до тук обосновава неправилността на атакуваното първоинстанционно решение и налага неговата отмяна. Следва прочие депозираната молба с правно основание чл.542,ал.1 от ГПК да бъде уважена по изложените в предходните абзаци съображения.

Мотивиран от изложеното,Окръжният съд

Р Е Ш И :

ОТМЕНЯ решение № 171/12.01.2015 г., постановено по гр.д. № 266/2014г. по описа на Момчилградския районен съд, с което е отхвърлена молба с правно основание чл.542, ал.1 от ГПК, подадена на Г. М. М. от с.В., О., с ЕГН *, да бъде установено по отношение на Община Кърджали, че детето Г.И. М., родено в Г. на 22.12.2000 г., с ЕГН *, е починало в болнично заведение в Г., като бъде разпоредено на длъжностното лице по гражданското състояние в Община Кърджали да състави акт за смърт, вместо което ПОСТАНОВЯВА:

ПРИЗНАВА ЗА УСТАНОВЕНО по отношение на Община Кърджали и Община Момчилград,че Г.И. М., родена в Г. на 22.12.2000 г., притежаваща Акт за раждане № 0378 от 27.12.2000 г. на Община Момчилград, с ЕГН *, е починала на 28.12.2000 г. в резултат на вродената малформация с диагноза „Spina bifida aperta” в Родилно отделение при МБАЛ ”Д-р Атанас Дафовски” , Г..

Препис от решението след влизането му в сила да се изпрати на длъжностното лице по гражданското състояние при Община Кърджали, за съставяне на акт за смърт на лицето Г.И. М., с ЕГН * и за вписване факта на смъртта в гражданските регистри на населението.

Решението подлежи на касационно обжалване пред ВКС в едномесечен срок от връчването му на страните, при условията на чл.280 от ГПК.

ПРЕДСЕДАТЕЛ : ЧЛЕНОВЕ :1.

2.

Решение

2

ub0_Description WebBody

0A0787FF8A1B1E8DC2257E37003F71A9