Решение по дело №2117/2011 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 1041
Дата: 19 юни 2013 г. (в сила от 23 юли 2013 г.)
Съдия: Грета Илиева Чакалова
Дело: 20115300102117
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 28 юли 2011 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е  № 1041

 

ПЛОВДИВ 19.06.2013

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ – ІІ гр.с-в, в публичното заседание на осми март през две хиляди и тринадесета година в състав:

                                                                       СЪДИЯ: ГРЕТА ЧАКАЛОВА

и при секретаря Е.К. разгледа докладваното от Съдията Чакалова гр.д. 2117 по описа за 2011 година и констатира следното:

 

 

Предявени са обективно съединени искове от А.А.К., ЕГН **********,*** 21; съдебен адрес: *** – адв. М.С. - Д. против А.Д.Д., ЕГН **********,*** и „Агенция за сигурност и охрана” ЕООД Пловдив, ЕИК *********, ул.”Бугариево” 41, ет.8, ап.23 с правна квалификация чл.45 ЗЗД и чл.49 ЗЗД и чл.86 ЗЗД.

В обстоятелствената част на исковата молба се твърди, че на 28.07.2008 в гр.***пред ***  Д. е нанесъл побой на ищеца, при което са му причинени травматични увреждания, изразяващи се в контузия на главата с травматичен оток и кръвонасядане по клепачите на дясното око, лекостепенно мозъчно сътресение, гръдно – коремна травма /с по-късна клиническа проява на двумоментна руптура на слезката – загуба на слезката/, охлузване на лявата раменна област;

След побоя ищецът изпитвал силни болки и потърсил медицинска помощ; при прегледа специалистите не открили сериозни наранявания и не хоспитализирали ищеца; той обаче продължавал да търпи силни болки, не бил в състояние да се обслужва и това налагало близките му да му помагат; колабирал често, кръвното му налягане непрекъснато падало, а той бил хипертоник и това му състояние го безпокояло и му предизвиквало сериозни неудобства;

Състоянието на ищеца не се подобрявало и той освен силните физически болки изпитвал и притеснение, че се налагало близките му да го обгрижват и за най-елементарните нужди, безпокояло го обстоятелството, че състоянието му не се подобрява, а ако състоянието му не се подобри, това ще доведе до допълнителни трудности за семейството му както по отношение на грижите, така и във финансовото състояние;

На 01.08.2008 ищецът почувствал сериозен дискомфорт и екипът на „Бърза помощ” констатирал, че състоянието му е критично и налага хоспитализация; след направените в УМБАЛ”Св. Георги” ЕАД Пловдив изследвания се оказало, че ищецът има двустранно спукан далак и коремната кухина е пълна с кръв, което наложило спешно да се оперира; след операцията ищецът изпитвал силни физически болки, състоянието му изисквало употреба на памперси и катетър, което предизвиквало неудобство и срам у ищеца; на 05.08.2008 бил преместен в отделението по Неврохирургия; ищецът не бил комуникативен, не говорел свързано, буйствал и трябвало да го връзват.

На 13.08.2008 ищецът е изписан от болницата, но болките продължавали, не можел да се обслужва, отслабнал; въпреки че раната му заздравяла, ищецът изпитвал силни болки при захлаждане на времето, при вдигане на по-тежки предмети; наложило се да напусне работа, тъй като не бил в състояние физически да издържи на натоварването.

Със споразумение по НОХД 6500/2009 на ПРС ответникът Д. е признат за виновен в това, че на 27.07.2008 е причинил виновно на К. тежка телесна повреда, изразяваща се в загуба на слезката;

Към 27.07.2008 ответникът Д. е бил в трудови правоотношения с ответника „Агенция за сигурност и охрана” ЕООД Пловдив и е изпълнявал трудови задължения по *** **********.

Ето защо ищецът моли да се постанови решение, с което да се осъдят ответниците да заплатят на ищеца солидарно обезщетение за претърпените от него неимуществени вреди в размер от 35 000 лв, изразяващи се в болки и страдания, преживени неудобства и трудности поради причинената му телесна повреда и процеса на лечение и възстановяване от травмата, ведно с обезщетение за забава от датата на увреждането 27.07.2008 до окончателното изплащане. Претендира разноски.

Ответникът „Агенция за охрана и сигурност” ЕООД Пловдив не взема становище по исковете.

Ответникът Д. дава становище за неоснователност на предявените искове; твърди, че се е признал за виновен и е подписал споразумението по НОХД 6500/2009 на ПРС, поради което и не оспорва обстоятелството, че е причинил на ищеца твърдяната в исковата молба телесна повреда, но никога не е бил в трудови правоотношения с ответника „Агенция за сигурност и охрана” ЕООД Пловдив; оспорва иска по размер, като твърди, че претърпените от ищеца вреди не са в претендирания размер. Прави възражение за изтекла погасителна давност по отношение претенцията за заплащане на обезщетение за забава;

Предвид доказателствата по делото Съдът приема за установено:

От приложеното НОХД 6500/2009 на ПРС, се установява, че със споразумение, одобрено с Протокол от 24.02.2010 по НОХД 6500/2009 на ПРС, А.Д.Д. се признава за виновен в това, че на 27.07.2008 е причинил на А.А.К. тежка телесна повреда, изразяваща се в загуба на слезката в резултат на разкъсване на същата и кръвоизлив в коремната кухина, съставляващо престъпление по чл.128,ал.1 НК.

От заключението на СМЕ с в.л. Д-р Д., което Съдът възприема като компетентно и неоспорено, се установява, че на 27.07.2008 при нанесен побой А.К. е получил следните телесни увреждания: руптура /разкъсване/ на далака, проявило се на два етапа  и се наложило оперативното и отстраняване; контузия на главата с травматичен оток и кръвонасядане на клепачите на дясното око и мозъчно сътресение; контузия на гръдния кош в лявата гръдна половина отпред; охлузване по лявата раменна област; след руптурата на слезката и оперативното и отстраняване К. е ползвал общо 37 дни отпуск поради временна нетрудоспособност; при обичаен ход на болестта и оздравителния процес  и при съответните усложнения Законодателят е приел срок на временна нетрудоспособност – до една година ; болките и страданията при това заболяване са значителни – мощни, силни, постоянни в острите периоди; оперативната интервенция сама по себе си е болезнена в първите часове и дни, като постепенно болките намаляват до пълното им изчезване; в конкретния случай е налице остра следкръвоизливна анемия.

От показанията на свидетелите К. и М., които Съдът кредитира като непосредствени, като отчита близката  родствена връзка на св.К. с ищеца – негова съпруга и възможната и заинтересованост от изхода на делото, се установява, че след нанасянето на побоя състоянието на ищеца е било тежко, изпитвал силни болки в коремната кухина; след влошаване на състоянието се установило, че има спукване на далака и се наложило да го отстранят; след операцията се оплаквал от силни болки, трудно се възстановил, отслабнал, не трябвало да извършва тежка физическа работа; след изтичане на периода на болничните ищецът се върнал на работа, непрекъснато охкал, пъшкал; когато се налагало служебно пътуване молел да се управлява автомобила по-бавно, тъй като изпитвал болки, когато се налагало да вдига нещо по-тежко му помагали;

От постъпилото по делото Писмо изх.№ 11-02-30/22.02.2012 от НАП – ТД Пловдив се установява, че А.Д.Д. към 27.07.2008 не е бил в трудово правоотношение с ответника „Агенция за сигурност и охрана” ЕООД, а от друга страна в хода на производството не се ангажират доказателства към 27.07.2008 от „Агенция за сигурност и охрана” ЕООД да са му били възложени задължения, при и по повод на изпълнението на които Д. да е причинил на ищеца изложените в исковата молба увреждания, поради което Съдът приема тези обстоятелства за недоказани.

Съдът не кредитира показанията на св.П., тъй като впечатленията на същия са епизодични и не са в резултат на непосредствен контакт с ищеца; дори и да се приеме, че ищецът през 2012 година, когато е бил видян от свидетеля П., е носил туби с вода и торби с продукти, не се оборва установеното от ищеца относно неблагоприятните последици от причиненото му от ответника Д. увреждане.

 

При така установеното от фактическа страна Съдът приема от правна страна следното:

 

Съгласно чл. 300 от ГПК влязлата в сила присъда на наказателния съд е задължителна за гражданския съд, който разглежда гражданските последици от деянието, относно това дали е извършено деянието, неговата противоправност и виновността на дееца. От одобреното с Протокол от 24.02.2010 по НОХД 6500/2009 на ПРС Споразумение, което съгласно чл. 383, ал. 1 от НПК има последиците на влязла в сила присъда, се установяват три от елементите на фактическия състав на непозволеното увреждане по смисъла на чл. 45 от ЗЗД - налице е деяние /действие/, изразяващо се в причинена на ищеца на 27.07.2008 г. тежка телесна повреда, изразяваща се в загуба на слезката в резултат на разкъсване на същата и кръвоизлив в коремната кухина, което деяние е противоправно и е извършено виновно от ответника Д.. От заключението на изслушаната съдебно-медицинска експертиза и показанията на свидетелите К. и М. се установява, че тежката телесна повреда и последвалата медицинска интервенция са причинили на ищеца душевни и физически болки и страдания, които са в пряка причинна връзка с деянието на ответника, поради което следва да се ангажира отговорността на ответника Д. за заплащане на обезщетение.

Съдът, след като прецени характера на увреждането, степента и продължителността на причинените физически страдания и техния интензитет, възрастта на пострадалия и съобразявайки се с разпоредбите на чл. 51, ал. 1 и чл. 52 ЗЗД, както и с обстоятелството, че вредите следва да се оценяват към момента на настъпването им,  намира, че следва да се определи обезщетение в размер на 35 000 лв.

Съдът не кредитира показанията на св.П., тъй като впечатленията на същия са епизодични и не са в резултат на непосредствен контакт с ищеца; дори и да се приеме, че ищецът през 2012 година, когато е бил видян от свидетеля П., е носил туби с вода и торби с продукти, не оборва установеното от ищеца и прието от Съда настъпване на неблагоприятни последици от увреждането.

Тъй като главният иск се явява основателен, основателна е и претенцията по акцесорното вземане за лихви, като обезщетението за забава по смисъла на чл. 86 от ЗЗД се дължи в размер на законната лихва, считано от извършването на деликта; с писмения отговор ответникът Д. е направил възражение за погасяване на претенцията за заплащане на обезщетение за забава поради изтичане на  тригодишен давностен период; съобразно разпоредбата на чл.111, ал.1,б.В ЗЗД с изтичането на тригодишна давност се погасяват вземанията за лихви; в случая вземането за лихви започва възниква от настъпването на увреждането – 27.07.2008; исковата молба е подадена на 28.07.2011 и поради това обезщетение за забава следва да се дължи от 28.07.2008, а не от 27.07.2008.

Предвид обстоятелството, че не се ангажират доказателства от страна на ищеца относно обстоятелството, че към 27.07.2008 ответникът Д. е бил в трудови правоотношения с ответника „Агенция за сигурност и охрана” ЕООД,  нито че към 27.07.2008 на ответника Д. са му възложени задължения, при и по повод на изпълнението на които Д. да е причинил на ищеца изложените в исковата молба увреждания, искането за солидарно осъждане на ответниците е неоснователно, тъй като не са налице предпоставките за ангажиране отговорността на ответника „Агенция за охрана и сигурност” ЕООД Пловдив; доколкото обаче безспорно се установиха предпоставките за ангажирането на отговорността на ответника Д., същият следва да се осъди да заплати на ищеца определеното обезщетение, а иска по отношение на ответника „Агенция за сигурност и охрана” ЕООД солидарно да се осъди с А.Д.Д. да заплатя на А.К. обезщетение за вреди следва да се отхвърли.

При този изход на спора и на основание чл. 78, ал.1 ГПК ответникът Д. дължи на ищеца направените разноски в размер на 650 лв.

Ответникът Д. следва да се осъди на основание чл. 78, ал. 6, вр. чл. 83, ал. 1, т. 4 от ГПК да заплати по бюджетната сметка на ВСС общо сумата 1550 лв., от които 1400 лв. - държавна такса и 150 лв. - разноски за експертиза.

Предвид гореизложеното Съдът

 

                       Р          Е          Ш        И:

 

 

ОСЪЖДА А.Д.Д., ЕГН **********,*** да заплати на А.А.К., ЕГН **********,*** 21; съдебен адрес**** – адв. М.С. – Д. сумата 35 000 лв /тридесет и пет хиляди лева/, представляваща обезщетение за претърпените от К. неимуществени вреди вследствие на причинената му на 27.07.2008 г. тежка телесна повреда - загуба на слезката, изразяващи се в претърпени физически болки, страдания и неудобства от нанесеното му травматично увреждане на здравето и от последвалата медицинска интервенция, затруднение при обслужването, ведно със законната лихва от 28.07.2008 г. до окончателното плащане, както и сумата 650 лв. /шестстотин и петдесет лева/ разноски по делото

ОСЪЖДА А.Д.Д., ЕГН **********,*** да заплати по бюджетната сметка на ВСС общо сумата 1550 лв., от които 1400 лв. - държавна такса и 150 лв. - разноски за експертиза

 ОТХВЪРЛЯ предявения от А.А.К., ЕГН **********,*** 21; съдебен адрес: **** – адв. М.С. – Д. иск да се осъди „Агенция за сигурност и охрана” ЕООД Пловдив, ЕИК *********, ул.”Бугариево” 41, ет.8, ап.23 солидарно с А.Д.Д., ЕГН **********,*** да заплатят на А.А.К., ЕГН **********,*** 21; съдебен адрес: *** – адв. М.С. – Д. сумата 35 000 лв /тридесет и пет хиляди лева/, представляваща обезщетение за претърпените от К. неимуществени вреди вследствие на причинената му на 27.07.2008 г. тежка телесна повреда - загуба на слезката, изразяващи се в претърпени физически болки, страдания и неудобства от нанесеното му травматично увреждане на здравето и от последвалата медицинска интервенция

 

Решението може да се обжалва пред ПАС в двуседмичен срок от съобщението до страните

 

 

СЪДИЯ: