Решение по дело №695/2019 на Районен съд - Перник

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 22 юли 2019 г. (в сила от 13 август 2019 г.)
Съдия: Богдан Здравков Велев
Дело: 20191720200695
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 24 април 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

 

 

Номер 476  /22.07.       Година 2019     Град Перник

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Пернишки районен съд       ІІІ-ти наказателен състав

На 22  юли                               Година 2019

 

В публично заседание в следния състав:

 

      Председател: БОГДАН ВЕЛЕВ

 

                   Съдебни заседатели:

 

Секретар: Цветелина Малинова

Прокурор:

Като разгледа докладваното от съдия ВЕЛЕВ АНД  номер 00695 по описа за 2019 година, взе предвид следното:

Производството е образувано по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН по жалба, подадена в срок от легитимирано лице- М.С.К., срещу НП № 18-1158-004977 от 28.12.2018г.,издадено от началник на сектор ПП към ОД на МВР Перник,с което са му наложени следните административни наказания:

-по чл.179 ал.2, вр.чл.179 ал.1 т.5  от ЗДвП- глоба в размер на 200лв.,

-по чл.175 ал.1 ,т.5 от ЗДвП- глоба в размер на 100лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 1 месец.

Въззиваемата страна, редовно призована,  представител не изпраща,не взема становище по жалбата.

Жалбата по своя характер е бланкетна.

 В съдебно заседание жалбоподателят се представлява от адв.Даскалов,който инвокира доводи свързани със:

- датата на нарушението/нарушениията/ , посочена в наказателното постановление  ,спрямо датата ,като реквизит,посочена в акта за установяване на административно нарушение,

-  анализира доказателствения материал ,спрямо показанията на една свидетелка, като счита,че вероятно има грешни възприятия,  или   личен интерес, предвид наличието на застрахователно покритие, даващи и възможност за безплатен ремонт на собствения и автомобил,

-счита още,че принципно разпоредбата на чл.25 от ЗДвП е ориентирана към спазване на правила, които при всички положения са свързани с движението на други превозни средства, когато водачът предприема, маневра, поради което обстоятелствата на нарушението погрешно са свързани с разпоредбата на чл.25 от ЗДвП.

 

Пернишкият районен съд, след като обсъди доказателствата по делото и  инвокираните в процеса доводи,намира за установено от фактическа и правна страна следното:

 

На 26.11.2018 г. е съставен АУАН  бланков №0643670 против   М.С.К. от автоконтрольор към ПП ОД МВР Перник,в който са отразени следните обстоятелства:

На 25.11.2018 г., около 15:00 часа, в град Перник, по ул. „Св. Св. Кирил и Методий“ с посока на движение към ул. „В. Левски“ жалбоподателят е управлявал лек автомобил „БМВ“ с регистрационен номер ********с посочена /не негова/ собственост, като пред аптека „Марешки“ при извършване на маневра „завиване на ляво“, за да излезе от реда на паркираните автомобили не се съобразява с положението на паркирания пред него лек автомобил марка „Фолксваген“ с рег. № ********, като го удря и с това става причина за реализиране на ПТП с него, след което напуска местопроизшествието без да уведоми компетентните служби за контрол и без да установи вредите, причинени при ПТП.

Като виновно нарушени законови разпоредби се сочат:чл.25 ал.1 и чл.123 ал.1 ,т.3, б.“а“ и “в” от  ЗДвП /Закон за движение по пътищата/.

Въз основа на този АУАН е издадено обжалваното Наказателно постановление/НП/-предмет на разглеждане в настоящето наказателно производство,при което по отношение на първото хронологично описано нарушение глобата е в абсолютен законов размер,а по отношение на второто-лишаването от право да управлява МПС и глобата  са също към минималните законови размери.

 

Съдът възприема фактическата обстановка по делото от данните,внесени в процеса чрез средните доказателствени средства и доказателства:показанията на свидетелят К.Г.М. -актосъставител, показанията на свидетелката Н. Станоевна С. – посочена като свидетел-очевидец, показанията на поискания от защитата В.Й.М., АУАН, протокол от ПТП, заповед на Министъра на вътрешните работи относно правомощията, както на актосъставителя, така и на лицето,в посочено качество,издало обжалваното НП.

 

Настоящата съдебна инстанция, след като обсъди събраните по делото писмени и гласни доказателства, достигна до следните правни изводи.

 

Жалбата е подадена в срока по чл. 59 ал. 2 от ЗАНН, от лице, което има правен интерес от обжалване и е процесуално допустима. Разгледана по същество същата се явява основателна.

      Отосно законосъобразността на обжалваното  НП в частта,с която  страната-жалбоподател   е санкционирана за нарушение на чл. 25, ал. 1 от ЗДвП, на основание чл. 179, ал. 2 във вр. с чл. 179, ал. 1, т. 5 от ЗДвП.

     Разпоредбата на чл. 25, ал.1 от ЗДвП гласи следното: „Водач на ППС, който ще предприеме каквато и да е маневра, като например да излезе от реда на паркираните превозни средства или да влезе между тях,  да се отклони надясно или наляво по платното за движение, в частност за да премине в друга пътна лента, да завие надясно или наляво за навлизане на друг път или в крайпътен имот, преди да започне маневрата, трябва да се убеди, че няма да създаде опасност за участниците в движението, които се движат след него, преди него или минават покрай него, и да извърши маневрата, като се съобразява с тяхното положение, посока и скорост на движение.”

 От друга страна, съдът намира, че при определяне на санкцията за допуснатото административно нарушение от страна на жалбоподателя е налице съществено нарушение на процесуалните правила.

Административно наказателната разпоредба -Чл. 179, ал. 2 от ЗДвП предвижда наказание за този, който поради движение с несъобразена скорост,неспазване на дистанция или нарушение по ал. 1 причини ПТП, ако деянието не съставлява престъпление.

В НП е конкретизиран наказателния текст-т.е.ал. 1, т. 5 от ЗДвП.

В т. 5 са визирани случаите на неспазване „предписанието на пътните знаци, пътната маркировка и другите средства за сигнализиране, правилата за предимство, за разминаване, за изпреварване или за заобикаляне” ,като в обжалваното НП не е посочено коя точно хипотеза е нарушена.

 Непосочването на конкретната разпоредба /включително и чрез словесното и изписване,обективиране/, която се твърди, че е нарушена, и която всъщност следва да бъде приложена, ограничава правото на защита на жалбоподателката, тъй като не става ясно за какво точно е ангажирана нейната  административно-наказателна отговорност и е самостоятелно основание за отмяна на НП в тази му част.

    С обжалваното НП,  е приложен съответен административно наказателен състав за нарушение по  чл. 123, ал. 1, т. 3 ,б.“А“от ЗДвП, поради което и на основание чл. 175, ал. 1, т. 5 от ЗДвП е наложено наказание „Глоба” в размер на 100 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 1 месеца.

      Изложените факти в обстоятелствената част на обжалваното НП сочат, че ПТП е настъпило в процеса на управление от нарушителя и жалбоподател превозно средство ,при „маневра завиване  наляво ,за да излезе от реда  на паркирани автомобили“ и реализира ПТП с посочено превозно средство.

       Но преди съдът да анализира законосъобразността на настоящия предмет на разглеждане в настоящото административно наказателно производство,по отношение на доказаност на релевантните факти и тяхната корелация с посочени като виновно нарушение закони разпореди,както и приложени административно наказателни състави  констатира по –съществен порок.  

Безспорно се установява по делото, че при издаването на наказателното постановление е допуснато съществено нарушение, водещо до неговата отмяна на формално основание.

 В съставения АУАН  на 26.11.2018г.е посочено, че нарушението е извършено на 25.11.2018г., а в издаденото въз основа на този АУАН Наказателно постановление  е посочено, че нарушението е извършено на 26.11.2018г.

Констатираното разминаване между датата на извършване на нарушението, посочената в АУАН, и тази, посочена в НП, съществено опорочава административнонаказателната процедура, доколкото на практика е издадено НП за нарушение, извършено на  различна ,или друга дата, спрямо действителната,посочена при образуване на административно наказателното производство.

 В разпоредбите на чл.42, т.3 и чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН, законодателят е предвидил като задължителни реквизити на АУАН и издаденото въз основа на него наказателно постановление  посочването на мястото и датата на извършване на нарушението.

 Конкретното и правилно посочване на датата на нарушението е абсолютно необходим реквизит на НП, тъй като чрез него се описва и индивидуализира нарушението и се очертава предмета на доказване, поради което неизясняването му не може да бъде отстранено в процеса на обжалването на наказателното постановление.

 Следва да се отбележи, че посочването на точната дата на извършване на нарушението има съществено значение, както с оглед възможността на лицето, посочено като нарушител, да организира защитата си, така и с оглед осъществяването от съда на контрол за спазване на сроковете по чл. 34 от ЗАНН.

 Поради санкционния характер на производството по ЗАНН, в тежест на административно-наказващия орган е било да проведе законосъобразна процедура, завършила със законосъобразни актове.

 Независимо от формалния характер на конкретното процесуално нарушение и възможността точната дата на извършването на нарушението   да бъде установена впоследствие,при неговото обжалване, то неправилното /погрешно/ посочване на датата  в Наказателното постановление  като дата на извършване на нарушението, от своя страна нарушава правото на наказаното лице да разбере ясно и недвусмислено кога му се вменява  е извършил нарушението/нарушенията в конкретния случай/.

 По този начин конкретното административно нарушение/отнася се за двете вменени нарушения/ е било индивидуализирано неправилно, а неточното описване на значими съставни части на нарушението по принцип е съществено нарушение и представлява самостоятелно основание наказателното постановление да бъде отменено.

Оттук вече следва, че обжалваното НП в частта, относно установяването ,описанието  на двете вменени административни нарушения е незаконосъобразно, и като такова следва да бъде отменено, без съдът да анализира приложението на правилата за индивидуализация на административното наказание.

Допълнително съдът посочва и проблеми в доказателствен аспект/извън анализа на показанията на свидетел,посочен от страна на защитата/.

Според показанията на актосъставителя,е изготвен снимков материал,данни за което се съдържат и в служебно издирения от съдебния състав протокол за ПТП,но от писмото от въззиваемата страна следва ,че такива не са открити,относими към конкретния протокол за ПТП.

Водим от гореизложеното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът

 

    Р Е Ш И :  

Отменя НП № 18-1158-004977 от 28.12.2018г.,издадено от началник на сектор ПП към ОД на МВР Перник,с което на М.С.К. ***, с ЕГН **********, са  наложени следните административни наказания:

-по чл.179 ал.2, вр.чл.179 ал.1 т.5  от ЗДвП- глоба в размер на 200лв.,и

-по чл.175 ал.1 т.5 от ЗДвП- глоба в размер на 100лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 1 месец.

 

РЕШЕНИЕТО може да се обжалва в 14-дневен срок от съобщаването му на страните, че е изготвено, пред Административен съд - гр. Перник като касационна инстанция.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА

ВС