Решение по дело №417/2019 на Окръжен съд - Сливен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 26 август 2019 г. (в сила от 10 септември 2019 г.)
Съдия: Яница Събчева Събева Ченалова
Дело: 20192200200417
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 24 юли 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

           Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е  

 

 

гр. Сливен, 26.08.2019 год.

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

               СЛИВЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, наказателно отделение, в публично съдебно заседание на двадесет и шести август през две хиляди и деветнадесета година, в състав:       

  

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЯНИЦА ЧЕНАЛОВА

 

               при секретаря СОНЯ ВАСИЛЕВА и прокурор БОРИСЛАВ СЯРОВ, като разгледа  АНД  № 417 по описа за 2019 год. докладвано от ПРЕДСЕДАТЕЛЯ

 

На основание чл.83г ал.6 т.1 от ЗАНН, съдът

 

Р  Е  Ш  И:

 

НАЛАГА на „НЕР КОМЕРС"  ООД, ЕИК *********, ******* , с управител П.С.Т.  имуществена санкция в размер на 65 737.14 /шестдесет и пет хиляди седемстотин тридесет и седем лева и 14 ст./ лева, представляваща равностойността на получената от юридическото лице облага, в резултат на извършеното от П.С.Т. престъпление по чл. 254б ал. 1, вр.чл. 26 ал. 1 от НК.

 

Решението подлежи на обжалване и протестиране пред Апелативен съд гр.Бургас.в 14-дневен срок, считано от днес. 

 

 

 

                                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

 

 

 

 

Съдържание на мотивите Свали мотивите

М    О    Т    И    В    И

 

към решение № 5/26.08.2019 г., постановено

по АНД № 417/2019 г. по описа на Окръжен съд - Сливен

 

Съдебното производство е образувано по повод на внесено предложение на Окръжна прокуратура – Сливен за налагане на имуществена санкция по реда на чл.83б ал.1 т.1 от ЗАНН на юридическото лице „НЕР КОМЕРС“ ООД гр. Твърдица, явяваща се равностойността на получената от юридическото лице облага, в резултат на извършеното от управителя П.С.Т. престъпление по чл.254б ал.1 вр.чл.26 ал.1 от НК.

Производството пред СлОС е по реда на глава Четвърта от ЗАНН – „Административнонаказателни санкции спрямо юридически лица и еднолични търговци“ т.е. по реда на чл. 83а и сл. от ЗАНН.

В с.з. представителят на Окръжна прокуратура – Сливен поддържа внесеното предложение и настоява за уважаването му с налагане на имуществена санкция на „НЕР КОМЕРС“ ООД гр. Твърдица в размер на 65737,14 лв., явяваща се равностойността на получената от юридическото лице облага, в резултат на извършеното от управителя П.С.Т. престъпление по чл.254б ал.1 вр. чл.26 ал.1 от НК. Счита, че от доказателствата  по делото се установява, че юридическото лице „НЕР КОМЕРС” ООД е получило неправомерна облага в горепосочения размер. Подчертава, че това е установено с първоинстанционния съдебен акт, постановен по НОХД № 354/19 г. на ОС – Сливен, който е влязъл в сила. Намира, че са налице кумулативно изискуемите от закона предпоставки за налагане на имуществената санкция по реда на глава ІV от ЗАНН и моли да бъде уважено предложението на ОП – Сливен за налагане на исканата имуществена санкция.

Юридическото лице „НЕР КОМЕРС“ ООД гр. Твърдица, редовно призовано, не изпраща представител и не ангажира становище по предложението на ОП – Сливен.

От извършения внимателен анализ на събраните в хода на производството доказателства и доказателствени средства, преценени по отделно и в съвкупността си, Сливенският окръжен съд приема за установено от фактическа страна следното:

Търговско дружество „НЕР КОМЕРС“ ООД гр. Твърдица е вписано в търговския регистър на 11.05.2016 г. със седалище и адрес на управление ********* и предмет на дейност – производство или покупка на стоки и други вещи с цел препродаване в първоначален или преработен вид; импорт и експорт на стоки в България, Европейския съюз и трети страни, търговия на едро и дребно; покупка, строеж или обзавеждане на недвижими имоти с цел продажба и всички видове строителна и монтажна дейност, отдаване под наем; цялостно строителство и обзавеждане на недвижими имоти с цел продажба, инженеринг; хотелиерски, туристически, рекламни, информационни, програмни, импресарски или други услуги; рекламна и издателска дейност, предпечатна подготовка, маркетинг, графичен дизайн; разработка и поддръжка на уебсайтове и услуги в областта на информационните технологии; сделки с интелектуална собственост; търговско посредничество, представителство и агентство на местни и чужди лица в страната и чужбина; консултантска дейност; проучване, проектиране, изграждане и поддръжка на енергийни обекти за производство на енергия от възобновяеми енергийни източници; информационни, маркетингови и финансово-консултантски услуги в областта на енергийната ефективност и възобновяемите енергийни източници; търговия с авточасти, автосервиз; комисионни, спедиционни и превозни сделки; селскостопански дейности, включително производство и търговия със земеделски продукти; и всяка друга стопанска дейност, незабранена със закон.

Собственици на капитала на ТД „НЕР КОМЕРС“ ООД са Г.В.Б. и П.С.Т.,***, който в качеството си на управител представлява дружеството.

В Окръжна прокуратура – Сливен срещу П.С.Т. е било образувано и водено досъдебно производство –сл.дело № 41/18 г. по описа на ОСО при Окръжна прокуратура – Сливен, вх. № 4351/17 г., пор. № 240/17 г. по описа на Окръжна прокуратура – Сливен за престъпление по чл. 2546 ал.1 вр. чл.26 ал.1 от НК, което е приключило.

На 19.06.2019 г. Окръжна прокуратура – Сливен е изготвила и внесла в Окръжен съд – Сливен споразумение за решаване на делото по реда на чл. 381 и сл. от НПК срещу П.С.Т., за това че през периода 09.09.2016 год. – 23.10.2017 год., в гр. Твърдица, в условията на продължавано престъпление, използвал не по предназначение получени финансови средства, предоставени от Европейския съюз на българската държава по оперативна програма „Развитие на човешките ресурси „2014-2020“, а именно сумата от 50 015,70 лв., получена по Договор № ОЗ-3-02-08-670#4/09.09.2016 г. за предоставяне от Агенцията по заетостта на безвъзмездна финансова помощ по Проект „Обучения и заетост“ и сумата от 15 726,44 лв., получена по Договор № ОЗМ-2-02-08-3#4/20.04.2017 г. за предоставяне от Агенцията по заетостта на безвъзмездна финансова помощ по Проект „Обучение и заетост на младите хора“ престъпление по чл. 2546 ал.1 вр. чл. 26 ал.1 от НК.

По внесеното споразумение е образувано НОХД № 354/19 г. по описа на Окръжен съд – Сливен. С определение от 21.06.2019 г. съдът е одобрил споразумението, с което П.С.Т. се е признал за виновен по повдигнатото му обвинение и се е отказал от разглеждане на делото по общия ред.

От приобщените към настоящото дело доказателствени материали, събрани в хода на проведеното разследване по досъдебното производство – сл.дело № 41/18 г. по описа на ОСО при Окръжна прокуратура – Сливен, вх. № 4351/17 г., пор. № 240/17 г. по описа на Окръжна прокуратура – Сливен се установява следното:

Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси 2014 - 2020“ е програма на Европейския социален фонд на Европейския съюз, създадена да допринася активно за изпълнение на две от целите на Стратегията на Съюза за интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж и за постигане на икономическо, социално и териториално сближаване „Европа 2020“. Това са целите в областта на трудовата заетост и борбата с бедността и социалното изключване.

България, както и останалите държави-членки на ЕС, също формулира свои национални цели в изпълнение на стратегията „Европа 2020“, а именно не по-малко от 76 % от трудоспособното население да е в заетост към 2020 г. и намаляване броя на хората в бедност с 260 000 души до 2020 г. Постигането на тези цели и от основополагащо значение за визията и стратегията по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“.

Стратегията на оперативната програма дава отговор на едно от структурните предизвикателства пред българския пазар на труда –несъответствието на знанията и уменията на работната сила с търсените на пазара на труда. Осигуряването на такова съответствие е ключ за справянето с предизвикателствата на високите нива на безработица в страната. Оперативната програма има за цел да допринесе за решаването на този проблем, като от една страна осигурява достъп до обучения за безработните и групите в неравностойно положение на пазара на труда, адекватни на търсенето на бизнеса и като подкрепи усилията на работодателите да актуализират уменията на своя персонал, от друга.

Високото ниво на бедност сред безработните и икономически неактивни лица ясно показва, че липсата на заетост е едно от основните причини за бедността и социалното изключване. Ето защо основна цел на Оперативната програма е да бъдат финансирани мерки, насърчаващи активното  включване  на  отдалечени  от  пазара  на труда лица ­икономически неактивни, трайно безработни младежи, лица на социално подпомагане, с основно или по- ниско образование и без професионална квалификация или недостиг на ключови компетентности, хора с трайни увреждания,възрастни работници и други.

През пролетта на 2016 г. П.Т. разбрал за възможността да участва в програмата за безработни лица над 29 г. с основно или по-ниско образование, продължително безработни лица над 29 г. с регистрация в Дирекция „Бюро по труда“ от 12 и повече месеца и/или безработни лица на възраст над 54 г., наети по трудово правоотношение по Кодекса на труда за срок до 12 м.

За целта с Г.В.Б. регистрирали търговско дружество „НЕР КОМЕРС“ООД със седалище и адрес на управление: ********. Дяловото участие било разпределено в съотношение 70/30 % в полза на Т., който бил управляващ и представляващ дружеството.

Считано от 21.09.2016 г. седалището и адреса на управление на дружеството са променени от ******** на ********. Считано от тази дата е извършено и прехвърляне на дружествени дялове, като в резултат на това действие двамата съдружници притежават по 50 % от уставния капитал на дружеството.

На 09.09.2016 г. П.Т., представляващ търговското дружество, като работодател, сключил Договор № О3-3-02-08-670#4/09.09.2016 г. с Агенцията по заетостта – София, БУЛСТАТ *********, като възложител.

По силата на цитирания договор представляваното от Т. дружество е следвало да получи от възложителя средства от бюджета на проекта за всяко насочено и одобрено безработно лице по условията на Проект „Обучение и заетост“.

Накратко основните задължения на страните по договора са били следните:

Работодателят, в случая „НЕР КОМЕРС“ ООД, се задължава да осигури заетост на избраните от него лица на заявените работни места и длъжности, посочени в заявката на работодателя по проекта, като в срок до 5 работни дни след сключване на договора работодателят се е задължил да сключи индивидуални трудови договори с тези лица.

До 10-то число на месеца, следващ съответния отчетен месец/период, работодателят е следвало да представя пред възложителя – Дирекция „Бюро по труда“ искания за плащания, придружени с документи, част от които и копия от индивидуална разчетно-платежна ведомост на обща разплащателна ведомост, придружена с официална поименна справка за начислените и изплатени през отчетния период средства на работилите лица. Следвало да бъдат представени копия и от нареждане за масово плащане за извършения банков превод по електронните дебитни карти и файл за масово плащане на работните заплати; копие от платежното нареждане за внесен и начислен данък по Закона за ДДФЛ; копие от платежно нареждане за внесени осигурителни вноски за сметка на лицето /работника/ и работодателя както и копия от дневни банкови извлечения, доказващи извършването на преводи по платежни нареждания за изплащане на работни заплати.

Основно задължение на работодателя е посочено в т. 6.6. - „Да изплаща на наетите лица полагащото се възнаграждение за действително отработено време“.

От своя страна работодателят е имал право да получава от възложителя признатите по съответния ред разходи по банков път по обработените искания за плащане в с рок до 30 работни дни от датата на входирането им в деловодната система на възложителя.

Казано с други думи работодателят е бил длъжен да внесе по електронните банкови карти на наетите по договора лице сумите за работна заплата, данъци и осигуровки, след което, в 30-дневен срок, възложителят му възстановявал цялата сума.

По Договор № О3-3-02-08-670#4/09.09.2016 год. били наети:

- Д.В.Г., на длъжност търговски сътрудник, за срок от 12 м., с основно възнаграждение 1210 лв.

- И.С.Г., на длъжност търговски сътрудник, за срок от 12 м., с основно възнаграждение 1210 лв.

- П. С. П., на длъжност шофьор л.а., за срок от 12 м., с основно възнаграждение 590 лв.

- Х.А. Е., на длъжност експерт, за срок от 12 м. с основно възнаграждение 1360 лв.

- Й. С. Е., на длъжност общ работник, за срок от 12 м., с основно възнаграждение 470 лв.

- З. Г.Ж., на длъжност търговски сътрудник, за срок от 6+6 м., с основно възнаграждение 910 лв.

На 20.04.2017 г. Т., представляващ процесното дружество като работодател, сключил нов Договор № ОЗМ-2-02-08-3#4/20.04.2016 г. с Агенцията по заетостта – София, като възложител, по програма за осигуряване на заетост по проект „Обучение и заетост на младите хора“. Условията по този договор били идентични с описаните по-горе като права и задължения на работодател и възложител.

По този договор били наети :

- Р. Р.П., на длъжност търговски сътрудник, за срок от 6 м., с основно възнаграждение 910 лв.

- П. Й. С., на длъжност търговски сътрудник, за срок от 6 м., с основно възнаграждение 910 лв.

- Я.Й.С., на длъжност търговски сътрудник, за срок от 6 м. с основно възнаграждение 910 лв.

- А. В. Т., на длъжност общ работник, за срок от 6 м., с основно възнаграждение 620 лв.

- С. И. Й., на длъжност общ работник, за срок от 6 м., с основно възнаграждение 620 лв.

- К. Й. Е., на длъжност шофьор л.а., за срок от 6 м., с основно възнаграждение 780 лв.

Веднага след сключване на индивидуалните трудови договори, по разпореждане на управителя на търговското дружество – Т., наетите работници депозирали необходимите документи и по-късно били снабдени с електронни дебитни карти, издадени от Общинска банка АД. С мотива, че обработката на документите ще се улесни и заплатите ще се получават по-бързо, Т. поискал, а наетите работници му предоставили получените от банката дебитни карти, по които следвало да получават месечните си трудови възнаграждения.

Още през началния етап на програмата Т. уведомил наетите по договорите работници, че не е необходимо да идват на работа всеки ден, а ще им бъде съобщавано предварително кога има потребност от тях. Било им обяснено още, че всъщност няма да получават заплати, но могат да пазаруват „на вересия“ от магазина за хранителни стоки на Т., който щял да покрива задълженията им именно от полагащите им се заплати.

Предоставяната на възложителя по договорите счетоводна документация привидно удостоверявала, че работодателят изпълнява поетите ангажименти, доколкото било видно, че ежемесечно по електронните дебитни карти на наетите работници се превеждали дължимите по договор трудови  възнаграждения. От своя страна възложителят по договорите възстановявал на работодателя – „НЕР КОМЕРС“ ООД тези разходи.

В хода на досъдебното производство, разпитани в качеството им на свидетели, „наетите“ по трудови договори лица категорично са заявили че са работили само два-три дни или въобще не са ходили на работа при този работодател. Голяма част от тях по време на трудовите им договори са били на работа в други региони на страната, ангажирани в дърводобива, розобера, бране на череши и билки. В тази връзка не са им били изплащани и трудови възнаграждения. Снабден с дебитните карти на „наетите“ работници, Т. е теглил, както средствата за заплати и осигуровки, които „НЕР КОМЕРС“ ООД е превеждало по сметките им, за да удостовери пред възложителя, че спазва условията по договора, така и сумите, които възложителя по договорите е възстановявал впоследствие.

Освен че електронните дебитни карти на наетите по трудови договори са открити в дома на Т., в рамките на досъдебното производство е била изготвена и техническа експертиза на монтирани в ATM-устройства камери за видеонаблюдение, от заключението на която е видно, че  Т. извършва транзакции с множество дебитни карти.

От заключението на назначената по досъдебното производство съдебно-счетоводна експертиза е видно, че по първия договор са налице подадени от „НЕР КОМЕРС“ ООД искания и одобрени за плащане суми в общ размер 50 015, 70 лв. По втория договор са налице подадени от „НЕР КОМЕРС“ ООД искания и одобрени за плащане суми в общ размер 15 726, 44 лв.

По гореописания механизъм в гр. Твърдица, през периода 09.09.2016г. - 23.10.2017 г., в гр. Твърдица, в условията на продължавано престъпление, Т. е използвал не по предназначение получени финансови средства, предоставени от Европейския съюз на българската държава по оперативна програма „Развитие на човешките ресурси „2014-2020“, а именно сумата от 50 015,70 лв., получена по Договор № О3-3-02-08-670#4/09.09.2016 г. за предоставяне от Агенцията по заетостта на безвъзмездна финансова помощ по Проект „Обучения и заетост“ и сумата от 15 726,44 лв., получена   по   Договор      ОЗМ-2-02-08-3#4/20.04.2017г. за предоставяне от Агенцията по заетостта на безвъзмездна финансова помощ по Проект „Обучение и заетост на младите хора“. Деянието е извършено от Т. в качеството му на управител и представляващ „НЕР КОМЕРС“ ООД като лице, овластено да формира волята на посоченото юридическо лице.

Гореописаната фактическа обстановка настоящият съд прие за установена по несъмнен и безспорен начин, в резултат на извършения от съда внимателен и подробен анализ на всички събрани доказателства и доказателствени средства, съответно преценени както поотделно, така и в съвкупността си – приобщените по делото справка от Търговския регистър за актуално състояние от фирмено досие на „НЕР КОМЕРС“ ООД, препис от протоколно определение на Окръжен съд – Сливен по НОХД № 354/2019 год., с което е одобрено споразумение за решаване на делото по досъдебно производство – сл.дело № 41/18 г. по описа на ОСО при Окръжна прокуратура – Сливен, вх. № 4351/17 г., пор. № 240/17 г. на Окръжна прокуратура – Сливен; заверено копие от заключение на назначена в хода на досъдебното производство съдебно-банкова експертиза, материалите по НОХД № 354/2019г. на СлОС и приложеното към него сл.д. № 41/2018 г. по описа на ОСО при ОП – Сливен, вх. № 4351/2017 г., пор. № 240/2017 г. на ОП – Сливен.

При така установеното от фактическа страна и въз основа на обсъдените и коментирани доказателствени материали, настоящият съд направи следните правни изводи:

Предложението на Окръжна прокуратура – Сливен за налагане на имуществена санкция на юридическо лице е допустимо, като подадено от надлежна страна, по предвидения в закона ред по чл.83б ал.1 т. 1 от ЗАНН и отговаря на изискванията на чл.83б ал.2 и 3 от ЗАНН.

Разгледано по същество, същото е основателно.

Отговорността по реда на чл.83а по ЗАНН се ангажира при кумулативното наличие на следните предпоставки: привлеченото към отговорност лице да е юридическо; да се е обогатило или би могло да се обогати в резултат на извършено престъпление от кръга на посочените в чл.83а ал.1 от ЗАНН; престъплението да е извършено от някое от лицата посочени в точки 1 - 4 на цитираната правна норма.

Съдът намира, че в конкретния случай всички горепосочени предпоставки са налице.

„НЕР КОМЕРС“ ООД е дружество с ограничена отговорност и по смисъла на чл.113 вр.чл.63 ал.3 от Търговски закон е юридическо лице, т.е. годен субект за носене на имуществена санкция по чл.83а от ЗАНН. Към датата на внасяне на предложението, насрочване на делото и постановяване на решението юридическото лице не е било заличено от търговския регистър поради ликвидация или несъстоятелност.

Към момента на извършване на престъпното деяние и към настоящия момент П.С.Т. е бил управител и представител на юридическото лице, т.е. имал е качеството на лице по смисъла на чл.83а ал.1 т.2 от ЗАНН. Налице е изискуемата от тази законова норма връзка между юридическото лице и дееца на престъплението.

Престъпният състав по чл. 254б ал.1 вр.чл.26 ал.1 от НК е сред визираните в чл.83а ал.1 от ЗАНН.

П.С.Т. като управител на процесното дружество за посочения по-горе период е привлечен към наказателна отговорност и признат за виновен в това, че през периода 09.09.2016г. - 23.10.2017 г., в гр. Твърдица, в условията на продължавано престъпление, е използвал не по предназначение получени финансови средства, предоставени от Европейския съюз на българската държава по оперативна програма „Развитие на човешките ресурси „2014-2020“, а именно сумата от 50 015,70 лв., получена по Договор № О3-3-02-08-670#4/09.09.2016 г. за предоставяне от Агенцията по заетостта на безвъзмездна финансова помощ по Проект „Обучения и заетост“ и сумата от 15 726,44 лв., получена   по   Договор      ОЗМ-2-02-08-3#4/20.04.2017г. за предоставяне от Агенцията по заетостта на безвъзмездна финансова помощ по Проект „Обучение и заетост на младите хора“, което деяние е квалифицирано като престъпление по чл.254б ал.1 вр. чл.26, ал.1 от НК.

От приобщените доказателства по приложеното наказателно дело се установява, че престъплението по чл.254б ал. 1 вр. чл.26 ал.1 от НК, за което П.С.Т. е признат за виновен с влязъл в сила съдебен акт, е извършено от него в качеството му на управител и представляващ „НЕР КОМЕРС“ ООД като лице, овластено да формира волята на посоченото юридическо лице (чл. 83а т. 1 и т. 2 от ЗАНН).

Посоченото престъпление е от кръга на деянията по чл.83а ал. 1 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН). В резултат на извършеното от П.Т. престъпление по чл.254б ал.1 вр. чл.26 ал.1 от НК, се е обогатило с общия сбор на сумите по двата договора. С предложението на ОП – Сливен е поискано налагане на имуществена санкция в границите на тази сума, поради което съдът следва да уважи предложението в поискания размер и на “НЕР КОМЕРС” ООД следва да бъде наложена имуществена санкция за сумата от 65 737,14 лв.

Изпълнено е и изискването на чл.83б, ал.1 т.1 от ЗАНН –настоящото производство е образувано по мотивирано предложение на компетентния прокурор след одобряване от съда на споразумение за престъплението по чл.254б, ал.1 вр. чл.26 ал.1 от НК.

По изложените съображения, съдът констатира наличието на кумулативно изискуемите предпоставки, уредени в чл.83а, ал.1 от ЗАНН, за налагане на имуществена санкция на привлеченото към отговорност юридическо лице –"НЕР КОМЕРС" ООД, чийто размер не може да бъде по-малък от равностойността облагата и в рамките на предложението на прокуратурата, тоест в случая се измерва със сумата от 65 737,14 лева.

Тази санкция е съответна на реализираната от юридическото лице материална облага, поради което съдът не намери необходимост от налагането на друга санкция с по-висок размер.

Така мотивиран съдът постанови решението си.

Мотивите са изготвени и предадени на 27.08.2019 г.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :