Решение по дело №147/2019 на Районен съд - Лом

Номер на акта: 178
Дата: 28 ноември 2019 г. (в сила от 25 декември 2019 г.)
Съдия: Борислава Славчева
Дело: 20191620200147
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 април 2019 г.

Съдържание на акта

 

                                     Р   Е   Ш   Е  Н   И   Е

                            

 

                                                     

 

 

                                         Гр.Лом, 28.11.2019г.

                     

 

                       В   И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

 

       Ломски районен съд, втори наказателен състав, в открито съдебно заседание на деветнадесети юни две хиляди и деветнадесета, година, в състав:                                                                           

 

                                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ : Б.СЛАВЧЕВА

 

 

        при секретаря Л.П., като се запозна с докладваното от съдията Славчева АНД № 147/19г. по описа на ЛРС, за да се произнесе взе предвид следното :

        

         Жалбоподателят Т.С.З. с ЕГН ********** *** обжалва издаденото от  Началник сектор към ОДМВР Монтана, РУ гр.Лом О. И., упълномощен със Заповед № 8121з-952/20.07.2017г. на Министъра на вътрешните работи Наказателно постановление № 18-0294-000343 от 26.04.2018г. с което са му наложени следните административни наказания:

                -  на осн. чл. 179, ал. 2, вр. чл.179, ал.1, т.5 от ЗДвП – „ГЛОБА“ в размер на 200лв /двеста лева/ за нарушение по чл.25, ал.1 от ЗДвП,

                - на осн.чл.185  от ЗДвП – „ГЛОБА“ в размер на 20лв /двадесет лева/ за нарушение на чл.5, ал.1, т.1от ЗДвП,

                 - на осн. чл.175, ал.1, т.5 от ЗДвП – „ГЛОБА“ в размер на 200лв /двеста лева/ и 3 /три/ месеца „лишаване от право да управлява МПС“ за нарушение на чл.123, ал.1, т.3, б.“а“  от ЗДвП,

                -  на осн. чл.175, ал.1, т.5 от ЗДвП – „ГЛОБА“ в размер на 200лв /двеста лева/ и 3 /три/ месеца „лишаване от право да управлява МПС“ за нарушение на чл.123, ал.1, т.3, б.“в“  от ЗДвП.

 

        В с.з. жалбоподателят редовно призован се явява лично, и с процесуален представител адв.Н.А. от МАК, който поддържа жалбата, и моли съда да отмени издаденото НП, като неправилно и незаконосъобразно, тъй като З. не е осъществил състава на описаните административни нарушения.

       Въззиваемият редовно призован не се явява, не се представлява.               

       Доказателствата по делото са писмени и гласни.

       Съдът, след като се запозна със събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната взаимна връзка и съвкупност, както и във връзка с доводите и становищата на страните, намери за установено следното :

       С Наказателно постановление № 18-0294-000343 от 26.04.2018г. издадено от Началник сектор към ОДМВР Монтана, РУ гр.Лом О. И., упълномощен със Заповед № 8121з-952/20.07.2017г. на Министъра на вътрешните работи на жалбоподателят Т.С.З. *** са му наложени следните наказания: на осн. чл. 179, ал. 2, вр. чл.179, ал.1, т.5 от ЗДвП – „ГЛОБА“ в размер на 200лв /двеста лева/ за нарушение по чл.25, ал.1 от ЗДвП, на осн.чл.185  от ЗДвП – „ГЛОБА“ в размер на 20лв /двадесет лева/ за нарушение на чл.5, ал.1, т.1от ЗДвП,  на осн. чл.175, ал.1, т.5 от ЗДвП – „ГЛОБА“ в размер на 200лв /двеста лева/ и 3 /три/ месеца „лишаване от право да управлява МПС“ за нарушение на чл.123, ал.1, т.3, б.“а“  от ЗДвП, и на осн. чл.175, ал.1, т.5 от ЗДвП – „ГЛОБА“ в размер на 200лв /двеста лева/ и 3 /три/ месеца „лишаване от право да управлява МПС“ за нарушение на чл.123, ал.1, т.3, б.“в“  от ЗДвП, а именно за това, че на 22.04.2018г. около 18ч. на ул.“Добружда“ в гр.Лом, на паркинг пред магазин „Верея“, като водач на лек автомобил марка „Форд“ модел „Ескорт“ , с рег.№ М 95 69 ВК, при извършена маневра – излизане от реда на паркирани МПС губи контрол над управлението на МПС-то и блъска паркирано МПС с рег.№ М 17 85 ВН, като след реализираното ПТП напуска мястото на същото, с цел да се укрие и не уведомява органите на МВР. З. е установен в дома си на 22.04.2018г. около 18,45ч.

       В с.з. жалбоподателят се явява лично и с процесуален представител адв.А., който поддържа жалбата и моли съда да постанови решение с което отмени издаденото НП изцяло като неправилно и незаконосъобразно, тъй като З. не е извършил нарушенията за които е санкциониран. В случая не е налице и умисъл, тъй като последния не е е усетил съприкосновението между двата автомобила, и не е разбрал за станалото ПТП.

        Въззиваемият не се явява, не се представлява.

        Депозираната жалба е процесуално допустима, подадена от лице, имащо правен интерес, в предвиденият от закона 7-дневен срок за обжалване.

       По същество жалбата се явява  неоснователна.

       От събраните по делото писмени и гласни доказателства се установи по категоричен и безспорен начин следната фактическа обстановка :

        На 22.04.2018г. около 18ч. свидетелите Б.Л. и Е.И., двамата служители на РУ гр.Лом, били изпратени от дежурния ОДЧ пир РУ гр.Лом на постъпил сигнал за възникнало  ПТП на ул.“Добружда“, на паркинга пред магазин „Верея“. На място намерили св.Р.Т., който им обяснил, че бил паркирал личният си автомобил, марка „Фолксваген“, модел „Голф“, комби, с рег.№ …, в горната част на паркинга пред магазин „Верея“ и влязъл да пазарува. Излизайки от магазина установил, че автомобилът му е ударен отзад, в областта на дясната броня, като е засегнат и част от капака, тъй като наоколо нямало друго МПС той сигнализирал органите на МВР.

       Полицейските служители прегледали камерите пред магазина и установили, че има запис на станалото ПТП, от който се виждал другият автомобил, и водача на последния. По регистрационния номер на автомобила, свидетелите установили, че това е жалбоподателят и посетили адреса на който живее в гр.Лом, на ул.“Призрен“ № 16. След проведен разговор със З. последният не отрекъл пред полицейските служители за станалото ПТП, казал им, че цял ден имал гости, бил употребил алкохол и посетили магазина, за да напазарува.

        За установените нарушения по ЗДвП св.Б.Л. в присъствието на св.Е.И. и на жалбоподателят му съставил АУАН № 408/ЗДвП от 22.04.2018г., който бил подписан от нарушителят без възражения.

       Впоследствие възоснова на съставеният АУАН, АНО издал атакуваното НП, с което наложил на З. следните административни наказания: на осн. чл. 179, ал. 2, вр. чл.179, ал.1, т.5 от ЗДвП – „ГЛОБА“ в размер на 200лв /двеста лева/ за нарушение по чл.25, ал.1 от ЗДвП, на осн.чл.185  от ЗДвП – „ГЛОБА“ в размер на 20лв /двадесет лева/ за нарушение на чл.5, ал.1, т.1от ЗДвП,  на осн. чл.175, ал.1, т.5 от ЗДвП – „ГЛОБА“ в размер на 200лв /двеста лева/ и 3 /три/ месеца „лишаване от право да управлява МПС“ за нарушение на чл.123, ал.1, т.3, б.“а“  от ЗДвП, и на осн. чл.175, ал.1, т.5 от ЗДвП – „ГЛОБА“ в размер на 200лв /двеста лева/ и 3 /три/ месеца „лишаване от право да управлява МПС“ за нарушение на чл.123, ал.1, т.3, б.“в“  от ЗДвП.

       Съгласно разпоредбата на чл.6 от ЗАНН административно нарушение е това деяние /действие или бездействие/, което нарушава установеният ред на държавно управление, извършено е виновно и е обявено от закона за наказуемо с административно наказание налагано по административен ред. Следователно деянието обявено за административно нарушение трябва да е извършено виновни –умишлено или непредпазливо, като законодателят е предвидил непредпазливите деяния да се наказват само в предвидените от закона случай.

       Съгласно разпоредбата на чл.25, ал.1 от ЗДвП водач на пътно превозно средство, който ще предприеме каквато и да е маневра, като например да заобиколи пътно превозно средство, да излезе от реда на паркираните превозни средства или да влезе между тях, да се отклони надясно или наляво по платното за движение, в частност за да премине в друга пътна лента, да завие надясно или наляво за навлизане по друг път или в крайпътен имот, преди да започне маневрата, трябва да се убеди, че няма да създаде опасност за участниците в движението, които се движат след него, преди него или минават покрай него, и да извърши маневрата, като се съобразява с тяхното положение, посока и скорост на движение.

       За нарушение на тази разпоредба законодателят е предвидил административнонаказателна отговорност в нормата на чл.179, ал.2 във вр. с чл.179, ал.1, т.5 от ЗДвП – „Глоба“ в размер на 200лв /двеста лева/.

       В нормата на чл.123, ал.1 т.3, б.“а“ и „в“ от ЗДвП  е регламентирано задължението на водач на ППС, който е участник в ПТП, когато има причинени само имуществени вреди да окаже съдействие за установяване на вредите от произшествието и при липса на съгласие между участниците в произшествието относно обстоятелствата, свързани с него, те, без да напускат местопроизшествието, уведомяват съответната служба за контрол на Министерството на вътрешните работи на територията, на която е настъпило произшествието, и изпълняват дадените им указания.

       За нарушение на някое от задълженията си като участник в пътнотранспортно произшествие в нормата на чл.175, ал.1, т.5 от ЗДвП е предвидена административнонаказателна отговорност, като са предвидени две кумулативни наказания: “лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от 1 /един/ до 6 /шест/ месеца“ и с „глоба“ от 50лв /петдесет лева/ до 200лв /двеста лева/ водач.

       Безспорно бе установено от събраните по делото доказателства е че жалбоподателят е извършил установените с АУАН административни нарушения, като при неправилно извършена маневра излизане от реда на паркирани МПС-та губи контрол над управляваното от него МПС и предизвиква ПТП с друг паркиран автомобил, от което са причинени имуществени вреди, като вместо да окаже съдействие за установяване на вредите от ПТП и да уведоми собственика на другия автомобил, той напуска мястото на ПТП-то.

      Съдът намира за неоснователни доводите на защитата на нарушителя, че неправилно за едно и също нарушение АНО е наложил две наказания, визирайки определените от него последни две такива. В случая З. е осъществил състава на две отделни нарушения, на първо място не е оказал съдействие на органите на МВР за установяване на настъпилите вследствие на ПТП-то имуществени вреди, а на следващо място е напуснал същото, като не е уведомил собственика на другия автомобил и не е постигнал съгласие за обстоятелствата, при които е станало ПТП-то.

      Правилно за тези му нарушения АНО е ангажирал неговата административно-наказателна отговорност, но при определяне размера на последните две кумулативни наказания не се е обосновал защо определя същите в максимален размер.

      Съгласно чл. 27, ал. 2 от ЗАНН при определяне на наказанието се вземат предвид тежестта на нарушението, подбудите за неговото извършване и другите смекчаващи и отегчаващи вината обстоятелства, както и имотното състояние на нарушителя. Следва да се направи комплексна преценка на обстоятелствата, визирани в чл. 27, ал. 2 от ЗАНН и да се определи административно наказание, съответстващо както на тежестта на извършеното нарушение, така и на база смекчаващите и отегчаващите обстоятелства и имотното състояние на нарушителя.

       В случая не са налице доказателства по делото за имотното състояние на жалбоподателя, за да приеме наказващият орган, че следва наказанието „глоба“ да е в максимален размер, както и обосновка от АНО отностно определения среден размера на наложеното наказание „лишаване от правоуправление“. Съдът намира така определените размери на  последните две наказания за явно несправедливи и не съответстващи на тежестта на нарушенията, поради което измени издаденото НП в тази му част, като намали размера на наложените на осн. чл.175, ал.1, т.5 от ЗДвП две „Глоби“ от 200лв /двеста лева/ на 50лв /петдесет лева/ и на двете наказания „Лишаване от право да управлява МПС“ от 3 /три/ месеца на 1 /един/ месец.

       В останалата му част, в която на жалбоподателят са наложени административни наказания „глоба“ в размер на 200лв /двеста лева/  и 20лв /двадесет лева/ посочените размери са фиксирани и не подлежат на корекция.

        Водим от горното съдът намира, че депозираната жалба се явява неоснователна, на възоснова на горните съображения измени атакуваното НП досежно размера на наложените административни наказания, за това  и на осн. чл.63 от ЗАНН

 

 

 

                                        Р  Е  Ш  И  :

 

 

 

            ИЗМЕНЯВА НАКАЗАТЕЛНО ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 18-0294-000343 от 26.04.2018г. издадено от  Началник сектор към ОДМВР Монтана, РУ гр.Лом О. И., упълномощен със Заповед № 8121з-952/20.07.2017г. на Министъра на вътрешните работи, В ЧАСТТА МУ, с което на жалбоподателят  Т.С.З. с ЕГН ********** *** са му наложени административни наказания на осн. чл.175, ал.1, т.5 от ЗДвП – „ГЛОБА“ в размер на 200лв /двеста лева/ и 3 /три/ месеца „лишаване от право да управлява МПС“ за нарушение на чл.123, ал.1, т.3, б.“а“  от ЗДвП, и на осн. чл.175, ал.1, т.5 от ЗДвП – „ГЛОБА“ в размер на 200лв /двеста лева/ и 3 /три/ месеца „лишаване от право да управлява МПС“ за нарушение на чл.123, ал.1, т.3, б.“в“  от ЗДвП, КАТО НАМАЛЯВА размера на всяко от наложените наказания „Глоба“ ОТ 200лв /двеста лева/ НА 50лв /петдесет лева/ и на всяко наказанията „лишаване от право да управлява МПС“ ОТ 3 /три/ месеца НА 1 /един/ месец.

 

 

       ПОТВЪРЖДАВА НАКАЗАТЕЛНО ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 18-0294-000343 от 26.04.2018г. издадено от  Началник сектор към ОДМВР Монтана, РУ гр.Лом О. И., упълномощен със Заповед № 8121з-952/20.07.2017г. на Министъра на вътрешните работи, В ЧАСТТА МУ, в  която на жалбоподателят  Т.С.З. с ЕГН ********** *** са му наложени на осн. чл. 179, ал. 2, вр. чл.179, ал.1, т.5 от ЗДвП – „ГЛОБА“ в размер на 200лв /двеста лева/ за нарушение по чл.25, ал.1 от ЗДвП, на осн.чл.185  от ЗДвП – „ГЛОБА“ в размер на 20лв /двадесет лева/ за нарушение на чл.5, ал.1, т.1от ЗДвП, КАТО ПРАВИЛНО и ЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

 

         Решението може да се обжалва пред Административен съд гр.Монтана, по реда на АПК, в 14-дневен срок от съобщението на страните, за неговото изготвяне.

     

         След влизане в сила на решението препис от него да бъде изпратен на

Началника на РУ гр.Лом за сведение и изпълнение.                                                 

 

 

                                                                     РАЙОНЕН  СЪДИЯ :