Решение по дело №572/2019 на Районен съд - Пещера

Номер на акта: 260009
Дата: 21 март 2022 г.
Съдия: Милуш Руменов Цветанов
Дело: 20195240100572
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 24 април 2019 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

260009 /21.03.2022 година, град Пещера

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Пещерският районен съд, Четвърти граждански състав,

на двадесет и първи март, две хиляди двадесет и втора година,

в публично заседание в следния състав:

 

                                                                           Председател: Милуш Цветанов  

   

секретар: Евелина Генинска

прокурор:

като разгледа докладваното от съдията Цветанов гражданско дело номер 572 по описа на съда за 2019 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е образувано по искова молба, подадена от К.К.М. (на чието място в хода на процеса са конституирани като ищци наследниците й – М.Х.М. и Г.Х.М.) против Р.С.А., М.И.А., Й.И.А., Н.З.Н. и С.А.Х., с която, по повод претенция за попълване на кадастралния план на с. Козарско, се иска да се приеме за установено по отношение на ответниците, че ищците – като наследници на К.К.М., са собственици на конкретна земна площ, върху която имот с пл. № 36 по кадастралния и регулационен план на с. Козарско от 1959г. се припокрива с парцел IV - УПИ IV – Стопанска дейност в кв. 2, по плана на с. Козарско от 1995г.

Твърденията на ищцовата страна са, че след делба по гр. д. № 452/1989г. по описа на РС-Пещера К.К.М. е станала собственик на имот с пл. № 37 в кв. 4 по плана на с. Козарско от 1959г., при съседи Богдан Г. Горанов, Г.И. ***. Със заповед от 02.12.2003г. на кмета на Община Брацигово обаче, на К.М. било отказано попълване на действащия кадастрален план от 1995г. тъй като в посочените от нея граници на имота с пл. № 37 в кв. 4 по обезсиления план на с. Козарско от 1959г. попада част от имот с пл. № 36 по същия план, което предпоставя спор за материално право. Поддържа се, че тъй като в решенията на ПК-Брацигово и ОСЗ-Брацигово, легитимиращи ответниците като собственици на имота с пл. № 36 по обезсиления план на с. Козарско, не се съдържат идентификационни данни (граници) на този имот – е неоправдан извод, че част от него попада в твърдените от ищците граници на имота с пл. № 37. Същевременно се изтъква, че К.К.М. е владяла собственически, трайно и необезпокоявано получения от нея в дял имот пл. № 37 по обезсиления план на с. Козарско - с описаните в протокола за извършената делба по гр. д. № 452/1989г. по описа на РС-Пещера граници.

В срока по чл. 131 ГПК са подадени отговори само от ответниците М.И.А., Р.С.А., Й.И.А., в които, макар формално да се твърди, че искът не се оспорва – се претендира попълване на кадастъра с двата имота (с пл. № 36 и пл. № 37) – в съответствие с приложено геодезическо заснемане от месец август 2010г., а това на практика представлява оспорване на ищцовта претенция.

Съдът, като взе предвид разпоредбите на закона, събраните по делото доказателства и становищата на страните, приема за установено от фактическа и правна страна следното:

Предявен е положителен установителен иск с правна квалификация - по чл. 124, ал.1 ГПК, във вр. с чл. 54, ал.2 от ЗКИР.

Съгласно пояснената по реда на чл. 143, ал.2 (и чл.145, ал.1) ГПК искова молба - ищцовата претенция е за установяване право на собственост върху конкретна земна площ, която считат, че се намира в имот с пл. № 37, но в границите му описани в НА № 134, том I, нот. д. № 355/1967г., съставен на 23.08.1967г. от Пещерски народен съдия Стайко Велчев, и в отразената в протокол по гр. д. № 452/1989г. по описа на РС-Пещера одобрена спогодба за делба, а не в тези - графично обозначени на самия кадастрален план на с. Козарско от 1959г. (виж комбинирана скица на л.303). Според кадастралния план на с. Козарско от 1959г. същата конкретна земна площ се намира в границите на имот с пл. № 36, по отношение на който ответниците се легитимират като собственици с представените по делото: Решение № 8к/28.11.1992г. на ПК – Брацигово (л.105) и Решение № 1103/28.10.2003г. на ОСЗГ – Брацигово (л.109).

Доколкото в случая правото на собственост на ищците бива обосновавано с придобивна давност - обсъждане на законосъобразността и действителността на всяко от двете решения, съответно - на Поземлена комисия-Брацигово и ОСЗГ-Брацигово, се явява безпредметно.

От приложения към исковата молба протокол по гр. д. № 452/1989г. по описа на РС-Пещера, в който е одобрена спогодба за делба, се установява, че К.К.М. е получила в дял имот с пл. № 37 в кв. 4 по плана на с. Козарско от 1959г. при съседи Богдан Г. Горанов, Г.И. ***. От приетите заключения на изготвените по делото съдебно-технически експертизи (л. 76, л. 301) се установява, че и по сега действащия план от 1995г. на с. Козарско имотът, който ищцовата страна счита за свой, граничи от запад - с имот пл. № 9, записан в разписната книга към плана – на Г.И. Спасов и Елена И. Смилянова, а от изток – с имот пл. № 11, записан на Г. Богданов Горанов и Иван Д. Горанов. От показанията на свидетелите Асен Симеонов и Г. Горанов се установява, че след делбата имотът с тези граници е владян собственически от К.М., включително чрез отдаването му и до момента под наем на съседите. Гореизложеното сочи на извод, че К.М. е получила непрекъснато, необезкопокявано и явно осъществяваното от нея владение на имота с описаните граници - на основание годно да я направи собственик, с оглед което по отношение на това владение приложима е разпоредбата на чл. 79, ал.2 от ЗС (кратката придобивна давност от 5 г.).

Процесната северозападната част от така владяния от К.М. имот реално е била част от имот с пл. № 36 по плана на с. Козарско от 1959г. Дори при съобразяване, че с Решение № 8к/28.11.1992г. на ПК – Брацигово (л.105) имотът с пл. №36 е възстановен по реда на ЗСПЗЗ на ответниците – това не препятсва придобиването на част от него от ищцовата страна - на основание горепосоченото давностно владение. В този случай следва да се съблюдава разпоредбата на чл. 5, ал.2 от ЗВСОНИ. Според ТР № 10/5.12.2012 г. на ВКС по тълк. д. № 10/2012 г., ОСГК – с тази разпоредба се въвежда самостоятелна и специална хипотеза на прекъсване на давността, съществуваща наред с общите хипотези за прекъсване на давността, уредени в чл. 116 от ЗЗД, към която разпоредба препраща чл. 84 от ЗС. Нормата на чл. 5, ал. 2 ЗВСОНИ има ретроактивно действие, защото заличава с обратна сила изтеклата вече давност. Настъпването на юридическия факт с който се прекъсва давността не изключва фактическото господство върху вещта, нито пък намерението на владелеца да я свои по-нататък. Само при добросъвестното владение и то в момента на възникването на юридическото основание, трябва да съществува убеждението у владелеца, че той придобива вещта, тъй като праводателят му е бил собственик. Именно поради това, че се прекъсва времевият срок, а не владението, то придобивната давност, която започва да тече след прекъсване на давността е идентична по вид на давността, текла до прекъсването й. Когато заличената придобивна давност е обща, то след 22.11.1997 г. започва да тече нова обща давност. Ако заличената давност е петгодишна и е започнала да тече при наличието на правно основание, годно да направи владелеца собственик и той е добросъвестен (,а той е добросъвестен, когато владее вещта на правно основание, годно да го направи собственик, без да знае, че праводателят му не е собственик или че предписаната от закона форма е била опорочена - чл. 70, ал. 1 от Закона за собствеността,) то и новата давност, която започва да тече, е кратката петгодишна давност”

Иначе казано – след влизане в сила на чл. 5, ал.2 от ЗВСОНИ (на 23.11.1997г.) за К.М. е започнала да тече отначало кратката 5-годишна придобивна давност (по чл. 79, ал.2 ЗС) по отношение на добросъвестно владяната от нея част от имота с пл. № 36 по плана на с.Козарско от 1959г.  Тази давност е изтекла на 23.11.2002г., а и на основание чл. 82 от ЗС ползва доказано владеещите и към момента земната площ наследници на К.М. - М.Х.М. и Г.Х.М.. Показанията на свидетеля Костадин Малиганов – че през 2008г. по поръка на една от ответниците е набивал колчета в имота, не сочат на прекъсване на давността и не променят горния извод. Ето защо предявеният положителен установителен иск следва да бъде уважен.

С оглед резултата от спора, на основание чл. 78, ал.1 ГПК, на ищцовата страна се полагат претендираните деловодни разноски. Същите са посочени в представен от страната списък по чл. 80 ГПК – в общ размер на 1400лв., и реалното им извършване се установява от представените договор за правна защита и съдействие и платежни нареждания.

         Така мотивиран Пещерският районен съд

 

РЕШИ:

 

ПРИЕМА ЗА УСТНОВЕНО по отношение на Р.С.А. с ЕГН **********, Й.И.А. с ЕГН **********, М.И.А. с ЕГН**********, Н.З.Н. с ЕГН ********** и С.А.Х. с ЕГН **********, че ищците М.Х.М. с ЕГН ********** и Г.Х.М. с ЕГН ********** са собственици на реалната част от поземлен имот с пл. № 36 по кадастралния и регулационен план на с. Козарско от 1959г., отразена със сини защриховани линии на приподписаната от съда и представляваща неразделна част от настоящото решение комбинираната скица, намираща се на лист 303 по гр. д. № 572/2019 г. на РС-Пещера, изготвена от вещите лица Б.З.Г., Х.И.К. и О.А.М..

ОСЪЖДА, на основание чл. 78, ал.1 ГПК, Р.С.А. с ЕГН **********, Й.И.А. с ЕГН **********, М.И.А. с ЕГН**********, Н.З.Н. с ЕГН ********** и С.А.Х. с ЕГН **********, да заплатят на М.Х.М. с ЕГН ********** и Г.Х.М. с ЕГН **********, сумата от общо 1400 /хиляда и четиристотин/ лева – деловодни разноски.

Решението подлежи на обжалване пред Окръжен съд - Пазарджик в 2-седмичен срок от връчването му на страните.            

                                                                                                                                                                              

Съдия:

                                                                        / Милуш Цветанов /