Решение по дело №203/2021 на Административен съд - Разград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 1 февруари 2022 г. (в сила от 1 февруари 2022 г.)
Съдия: Ива Станчева Ковалакова-Стоева
Дело: 20217190700203
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 26 октомври 2021 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

8  

 

Гр.Разград, 01 февруари 2022 година

 

В    И М Е Т О   Н А    Н А Р О Д А

 

Разградският административен съд в публично заседание на осемнадесети януари две хиляди двадесет и втора година в състав:

 

             ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТЛА РОБЕВА

                         ЧЛЕНОВЕ: ИВА КОВАЛАКОВА-СТОЕВА

                                                МАРИН МАРИНОВ

При секретаря ПЛАМЕНА МИХАЙЛОВА и в присъствието на прокурора ЕМИЛ ЕНЧЕВ като разгледа докладваното от съдия ИВА КОВАЛАКОВА-СТОЕВА касационно дело № 203 по описа за 2021г. за да се поизнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на глава ХІІ от АПК във връзка с чл.63в от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба против Решение №249/14.09.2021г., постановено по АНД №350/2021г. на Разградския районен съд, с което е потвърдено Наказателно постановление (НП) № 21-1075-000306/28.05.2021г. на Началник Сектор „Пътна полиция“ към ОДМВР – Разград, с което на М. В. Н. от гр. Р. на основание чл. 174, ал. 3, предл. 2 от ЗДвП е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 2 000 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 24 месеца.

Недоволно от така постановения съдебен акт е останало наказаното лице. В жалбата си сочи, че решението е неправилно и необосновано, поради което следва да се отмени и вместо него се постанови друго, с което се отмени  оспореното НП, като издадено при допуснати съществени процесуални нарушения.

Ответникът по касационната жалба, чрез своя процесуален представител, заявява, че тя е неоснователна и недоказана и моли съда да остави в сила решението на районния съд.

Прокурорът заключава, че жалбата е неоснователна и предлага на съда да остави в сила атакуваното съдебно решение.

Разградският административен съд, след като прецени направените оплаквания, които съобрази с доводите  и становището на страните и анализира събраните в хода на производството доказателства, констатира следното: 

Жалбата е допустима, като подадена в срок от лице, което има право на жалба и срещу съдебен акт, който подлежи на инстанционен контрол. Разгледана по същество тя е неоснователна по следните фактически и правни съображения:

В хода на съдебното производство са събрани достатъчно гласни и писмени доказателства, които установяват фактите от значение за спора. Същите сочат, че на 25.02.2021г. около 23 часа и 40 минути в гр. Разград полицейските служители И. Т. и В. В. при изпълнение на възложените им служебни задължения по контрол на автомобилното движение  спрели за проверка лек автомобил "Рено Туинго" с рег. № ********, управляван от жалбоподателя. Той имал неадекватно поведение и изражение според тях, поради което го приканили да ги последва до сградата на полицейското управление, за да го тестват за употреба на наркотични вещества. Водачът отказал както на място, така и в полицейското управление да бъде тестван. Издаден му бил и талон за изследване за употреба на наркотични вещества или техни аналози, в който изрично вписал, че отказва да бъде изпробван. Същият му е връчен на 26.02.2021г. в 00 часа и 10 минути, като в предоставеното време от 45 минути той не изпълнил предписанието.  При тези данни е прието, че с противоправното си поведение той е извършил нарушение на чл. 174, ал. 3, предл. 2 от ЗДвП и срещу него е съставен АУАН Серия GA №342461, в който е отразено, че на инкриминираните дата и място в 23,49 часа той е отказал да бъде тестван за употреба на наркотични вещества. Този АУАН е надлежно връчен на нарушителя и подписан от него без възражения. Отразените в акта констатации са изцяло възприети от наказващия орган и с процесното НП № 21-1075-000306/28.05.2021г. на основание цитираната разпоредба на чл. 174, ал. 3, предл. 2 от ЗДвП му е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 2 000 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 24 месеца. С решението си районният съд е потвърдила НП като правилно и законосъобразно. Изложените от него мотиви напълно се споделят и от настоящата инстанция.

Възприетата от наказващия орган и районния съд фактическа обстановка е установена по категоричен начин В тази връзка следва да се отбележи, че съгласно текста на чл.189, ал.2 от ЗДвП съставеният АУАН, ако е редовен от формална страна, се ползва от доказателствена сила до доказване на противното. Следователно, за разлика от общите производства по оспорване на НП, в тези случаи въз основа на специалния закон е обърната доказателствената тежест и нарушителят следва да доказва твърденията си, които противоречат на фактите, отразени в АУАН. Процесният АУАН е съставен от надлежно оправомощени лица, в съответствие с процесуалните правила и норми и съдържа всички определени от закона реквизити. С оглед на това съдът намира, че той е редовен от формална страна и се ползва с доказателствена сила. Жалбоподателят не е ангажирал доказателства, които да опровергават отразените в АУАН констатации. Напротив, те кореспондират изцяло на събраните в съдебното производство гласни и писмени доказателства. Въз основа на тях е безспорно установено, че наказаното лице е отказало да бъде проверено за употреба на наркотични вещества както с тест, така и с лабораторно изследване.

Редът и условията, при които водачите се проверяват за употреба на наркотични вещества или техните аналози са регламентирани от Наредба № 1 от 19.07.2017г. за реда за установяване концентрацията на алкохол в кръвта и/или употребата на наркотични вещества или техни аналози (Наредба № 1/ 19.07.2017г.).  В чл. 2, ал. 1 и ал. 2 от нея изрично е посочено, че при извършване на проверка за установяване концентрацията на алкохол в кръвта и/или употребата на наркотични вещества или техни аналози проверяваното лице е длъжно да изпълнява точно дадените му от контролните органи разпореждания и указания, освен ако те налагат извършването на очевидно за лицето престъпление или друго нарушение на нормативен акт или застрашават неговите или на други лица живот или здраве. Неизпълнението на това задължение, с което се възпрепятства извършването на проверката, се приема за отказ на лицето да му бъде извършена такава. В случая жалбоподателят не е изпълнил указанията на контролните органи и е възпрепятствал възможността да бъде проверен дали е употребил наркотични вещества, поради което правилно и обосновано е прието, че с противоправното си деяние от обективна и субективна страна е осъществил състава на вмененото административно нарушение по чл. 174, ал. 3, предл. 2 от ЗДвП.

АУАН и НП са издадени от оправомощен орган, в кръга на неговата материална и териториална компетентност. В тях ясно, точно и конкретно от фактическа и правна страна са описани всички съставомерни факти и обстоятелства, които определят и индивидуализират административното нарушение, вменено във вина на нарушителя.

Както пред въззивния съд, така и в касационната си жалба наказаното лице твърди, че при съставяне на АУАН е допуснато нарушение на чл. 42, ал. 1, т. 2 от ЗАНН, тъй като не е посочена вярно датата, на която е извършено нарушението, съответно датата, на която е съставен АУАН.

Съгласно чл. 5, ал. 1 от Наредба №1/19.07.2017г. при наличие на външни признаци, поведение или реакции на водачите на МПС за употребата на наркотични вещества или техни аналози се извършва проверка с тест или лицата се изпращат за медицинско изследване. Следователно методите за проверка са алтернативно посочени. Установените факти сочат, че на 25.02.2021г. в 23:49 часа уличеният водач е отказал да бъде проверен за употреба на наркотични вещества с тест, с което бездействие е осъществил състава на вмененото административно нарушение. Обстоятелството, че 10 минути по-късно му е издаден талон за изследване, което той не е изпълнил, не променя този извод.   

На следващо място дори и да се приеме, че грешно е посочена датата, на която е съставен АУАН, то това нарушение не е  от категорията на съществените процесуални нарушения, защото по никакъв начин не е ограничило правата на наказаното лице. Датата на съставяне на АУАН е от значение за преценката дали той и издаденото въз основа на него НП са постановени в предвидените от чл. 34 ЗАНН давностни срокове, които в случая са спазени. С оглед на това съдът намира, че при съставяне на АУАН и издаване на процесното НП не са допуснати съществени процесуални нарушения, които да са самостоятелни основания за отмяна. Приложени са и съответните законови разпоредби, които обуславят отговорността на  дееца. Определеното наказание е в абсолютния  размер, предвиден от закона и с оглед забраната на чл. 27, ал. 4 и ал. 5 от ЗАНН липсва законова възможност то да бъде изменено или намалено.

Въз основа на изложеното съдът намира за неоснователна и недоказана подадената касационна жалба. Постановеното от Разградския районен съд решение е валидно, обосновано, правилно и законосъобразно и  следва да бъде оставено в сила.

Предвид изхода на спора и на основание чл. 63д, ал. 4 от ЗАНН в тежест на касатора следва да се присъди дължимо на ответника юрисконсултско възнаграждение. Същото е своевременно предявено и доказано в размер на 80 лева, определен на основание чл.37 от Закона за правната помощ и чл.27е от Наредбата за заплащането на правната помощ.

Мотивиран така Разградският административен съд

 

                                                   Р   Е   Ш   И   :                             

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №249/14.09.2021г., постановено по АНД №350/2021г. по описа на Разградския районен съд.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:/п/

            ЧЛЕНОВЕ:1./п/

                                2./п/