Решение по дело №55/2020 на Административен съд - Ямбол

Номер на акта: 57
Дата: 22 юни 2020 г. (в сила от 22 юни 2020 г.)
Съдия: Стоян Гончев Вълчев
Дело: 20207280700055
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 8 април 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е   № 57/22.6.2020 г.

гр. Ямбол

              

В    ИМЕТО    НА   НАРОДА

ЯМБОЛСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, втори касационен състав, в публично заседание на единадесети юни две хиляди и двадесета година в състав:

                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВЪЛКО ДРАГАНОВ

                                 ЧЛЕНОВЕ:1.ВАНЯ БЯНОВА-НЕЙКОВА

                                     2.СТОЯН ВЪЛЧЕВ

при секретаря Велина Митева и с участието на прокурора Рени Лефтерова, разгледа докладваното от съдия Вълчев  КАНД № 55 по описа за 2020 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Касационното производство пред Административен съд -Ямбол е по реда на чл. 63, ал. 1, изр. посл. от ЗАНН и във връзка с чл. 208 - 228 от АПК.

Образувано е по касационна жалба на РИОСВ – Стара Загора за проверка на Решение № 63/11.02.2020 г. постановено по анд №1330 по описа на Ямболския районен съд за 2019 г., с което е отменено Наказателно постановление № 69/19.11.2019г на Директора на РИОСВ Стара Загора, с което на основание чл.200, ал.1, т.2 ЗВ на „В и К“ ЕООД гр. Ямбол е наложена имуществена санкция в размер на 2000 лв. за нарушение на чл.48, ал.1, т.11 ЗВ.

В жалбата се сочи, че решение е неправилно и необосновано, поради което се иска да бъде отменено и да се потвъри наказателното постановление.

В съдебно заседание за касатора са явява главен юрисконсулт С., която поддържа жалбата и исканията в нея за отмяна на решението на районния съд и за потвърждаване на наказателното постановление.

За ответника по касация се явява адв.С., които моли за оставяне на жалбата без уважение и потвърждаване на решението на районния съд по съображения в представени писмени бележки.

Участващият в процеса прокурор изразява становище, че решението е правилно и законосъобразно, при което жалбата следва да се остави без уважение.

Настоящият съдебен състав, след проверка на оспорения съдебен акт за наличието на наведените в жалбата отменителни основания и относно валидността, допустимостта и съответствието на решението с материалния закон, приема за установено следното:

Касационната жалба е процесуално допустима, като подадена в 14-дневния срок по чл.211, ал.1 от АПК, от надлежно легитимирана страна, при наличието на правен интерес от обжалване.

 Разгледана по същество е основателна по следните съображения:

С Решение № 63/11.02.2020 г. постановено по анд №1330/2019 г. Ямболският районен съд е отменил Наказателно постановление № 69/19.11.2019г на Директора на РИОСВ Стара Загора, с което на основание чл.200, ал.1, т.2 ЗВ на „В и К“ ЕООД гр. Ямбол е наложена имуществена санкция в размер на 2000 лв. за нарушение на чл.48, ал.1, т.11 ЗВ.

За да постанови решението си районният съд приема, че дружеството жалбоподател не е било надлежно поканено по смисъла на чл.40, ал.2 от ЗАНН за участие в административнонаказателното производство, т.к. доколкото актът за установяване на административно нарушение е бил съставен в отсъствие на законен или упълномощен представител на „В и К” ЕООД Ямбол, при липса на която и да е от двете хипотези на чл.40, ал.2 ЗАНН е допуснато нарушение на чл.40, ал.1 от същия закон, което е съществено, защото е довело до ограничаване правото на защита на жалбоподателя, тъй като същият не е могъл да се възползва от субективното си право да даде непосредствени обяснения и да направи възражения при съставянето на акта, така както предвижда чл.42, т.8 ЗАНН.

Направеният извод не се споделя от касационната инстанция.

Процесуални изисквания, които следва да се спазват при съставянето на АУАН са въведени, за да създадат гаранции за пълноценно участие на нарушителя в административната фаза на процеса. Нарушаването им е основание за отмяна на издаденото наказателно постановление като незаконосъобразно единственно когато в резултат на конкретното им проявление има вероятност установените от актосъставителя факти да са неистински, неточни и непълни или когато има вероятност недопускането му да доведе до възприемане на друга фактическа обстановка, респ. правна квалификация на деянието, т.е. съществено да е накърнено правото на дееца да участва в административнонаказателното производство.

Присъствието на нарушителя при съставянето на АУАН в съответствие с разпоредбата на чл.40 ЗАНН е въведено с оглед осигуряване на възможност лицето да разбере какво нарушение според наказващия орган е допуснато и най-вече, за да има възможност непосредствено при съставянето на акта да посочи своите възражения и даде обяснения.

В настоящия случай такава възможност е била дадена на дружеството, като същото с нарочна покана е било известено, че ще се съставя АУАН. Такава покана е изпратена и получена на адреса на дружеството, до лицето инж.Стоян Радев–управител на „В и К“ гр.Ямбол, и със съдържание – да се яви за съставяне на АУАН във връзка с Констативен протокол № 006758/24.07.2019 г., който е съставен в присъствието на представител на дружеството.

Поради това нито адреса, на който е изпратена поканата, нито съдържането й могат да създадат заблуждение относно получателя, който се кани за съставяне на АУАН, още повече че е била връчена на служебния адрес на дружеството, където се намира администрацията му и може да се получи само от нейн служител.

Не съставлява съществено процесуално нарушение и начина на изпращане на АУАН, т.к. същия е получен и подписан от управителя на дружеството и това по никакъв начин не го е възпрепятствало да реализира правата си.

Като е достигнал до извод различен от посочения, районният съд е постановил едно незаконосъобразно решение, което следва да бъде отменено.

Настоящата инстанция констатира, че в мотивите на районния съд липсват каквито и да са обсъждания, съображения и изводи по отношение извършването на сочените нарушения, техния автор и вина, което съставлява съществено нарушение на процесуалните норми по чл.348, ал.1, т.2 във връзка с ал.3, т.2 НПК във връзка с чл.63 ЗАНН и е касационно основание за отмяна на съдебния акт.

Предвид посоченото и на основание чл.63 ЗАНН във връзка с чл.222, ал.2, т.1 АПК делото следва да се върне за ново разглеждане от друг състав.

При новото разглеждане на делото съдът следва да прецени след обстоен анализ на доказателствата по делото законосъобразността на оспорения акт, а именно има ли административно нарушение, извършено ли е то от дружеството посочено като нарушител, както и спазени ли са всички изисквания извън коментираните по издаването на АУАН и НП.

Водим от горното и на основание чл. 222, ал.2, т.1 от АПК, съдът

Р      Е      Ш      И      :

 

ОТМЕНЯ Решение № 63/11.02.2020 г. постановено по анд № 1330 по описа на Районен съд Ямбол за 2019 г.

ВРЪЩА делото на същия съд за ново разглеждане от друг състав.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протестиране.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:/п/ не се чете

    

 

       

             

                            ЧЛЕНОВЕ:1. /п/ не се чете                    

                                                  2. /п/ не се чете