Решение по дело №728/2020 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 663
Дата: 16 април 2020 г. (в сила от 6 юни 2020 г.)
Съдия: Стояна Илиева Илиева Станева
Дело: 20203110200728
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 13 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

                                                              

                                                           №663/16.4.2020г.

                                   Година 2020                             Град Варна

 

                                                В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Варненският районен съд                                                  четиридесет и пети състав

На шестнадесети април                                             Година две хиляди и двадесета

В публично заседание в следния състав:

                                                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ:СТОЯНА ИЛИЕВА

Секретар : Маргарита Стефанова

като разгледа докладваното от съдията

НАХД № 728  по описа на съда за 2020г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

             Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН и е образувано  по жалба на П.Р.И. с ЕГН ********** срещу НП № 009/16.01.2018 год. на зам. кмета на Община Варна, с което за  нарушение на чл.98,ал.1,т.5 от ЗДвП на осн.чл.183,ал.4,т.8 от ЗДвП  му е наложено административно наказание глоба в размер на 100 / сто / лв..

            С жалбата се моли НП да бъде отменено като неправилно и незаканосъобразно. Оспорват се констатациите на наказващия орган относно извършеното нарушение. Твърди се, че не е следвало да се образува административно наказателно производство поради наличие на условията на чл.34,ал.1,б”в” от ЗАНН. Оспорва, че е паркирал на пешеходна пътека, нито на кръстовище, че не е създавал пречки за преминаване на пешеходци и останалите участници в движението.

 В съдебно заседание жалбоподателят, редовно призован се явява лично, поддържа жалбата си и моли НП да бъде отменено като неправилно и незаконосъобразно.

            Въззиваемата страна , редовно призована, в съдебно заседание се представлява от юк Карагеоргиева, която моли НП да бъде потвърдено изцяло и по размер.В хода по същество прави искане за присъждане на разноски.

            Актосъставителят , редовно призован, взема становище по жалбата и поддържа направените констатации в съставения АУАН.

Съдът, въз основа на императивно вмененото му задължение за цялостна проверка на обжалваното наказателно постановление по отношение на неговата законосъобразност, обоснованост и справедливост на наложеното наказание, прави следните изводи:

От фактическа страна:

С АУАН с бланков № 0007832/09.01.2018 год. е констатирано, че на  същата дата 09.01.2018 год. около 11.10 часа в гр.Варна на кръстовището на ул.”В.Друмев” с ул.”Сава Радулов” е паркирал товарен автомобил „Опел Корса” с рег. № В7410РХ собственост на „Георгиев инвест” ЕООД, ЕИК ********* върху пешеходна пътека с което създава пречка за останалите участници в движението

            Деянието  е квалифицирано от актосъставителя като нарушение на чл. 98,ал.1,т.5 и т.6 от ЗДвП.

Акта е съставен в присъствието на нарушителя, който в графата за бележки и възражения отразил, че няма възраженията.

В законоустановения срок по чл.44 от ЗАНН  не са депозирани възражения  пред административнонаказващия орган.

Съобразявайки материалите в административно-наказателната преписка АНО издал обжалваното НП като е възприел изцяло констатациите съдържащи се в АУАН, като наложил на жалбоподателя за нарушение на чл.98,ал.1,т.5 и т.6 от ЗДвП на осн.чл.183,ал.4,т.8 от ЗДвП  административно наказание глоба в размер на 100 лв..

Разпитан в хода на съдебното производство в качеството на свидетел,актосъставителят св. Т.К. посочва, че не си спомня конкретното нарушение,потвърждава, че подписа положен като актосъставител в акта е негов.

Със съгласието на страната съдът е заличил от списъка на свидетелите В.И.П..

Описаната фактическа обстановка съдът прие за установена, въз основа на събраните по делото гласни доказателства: показанията на св. К., дадени в хода на съдебното следствие, и от приложените по делото писмени доказателства  прочетени и приети от съда по реда на чл.283 от НПК.

От правна страна:

Жалбата е депозирана от надлежно легитимирано лице, спрямо което е издадено атакуваното НП, в установения от закона 7-дневен срок от връчване на НП и пред надлежния съд – по местоизвършване на твърдяното нарушение. Поради това жалбата е допустима и следва да бъде разгледана.

 АУАН и издаденото въз основа на него НП  са съставени в сроковете по чл.34,ал.1 и 3 от ЗАНН.

НП е издадено от компетентен орган – зам. кмет на Община Варна, съгласно приложената Заповед № К-047/19.09.2017г. на кмета на Община Варна, като АУАН също е съставен от компетентно лице.

Състава на съда намира, че действително както се твърди в жалбата е нарушено правото на защита на жалбоподателя, като фактическата обстановка не е била описана в пълнота съгласно чл.57, ал.1 т.5 от ЗАНН

Според състава на съда нарушението не е описано пълно и точно - не са посочени фактите, от които е направен извод , че водачът е спрял за престой или паркиране на пешеходна пътека и на кръстовище.

 Отделно от гореизложеното в процесуален аспект, самият факт на нарушението не е доказан по предвидения в чл. 303, ал. 2 от НПК несъмнен и категоричен начин.

Липсват  доказателства, от които безспорно да се  установи извършеното нарушение.

 От словесното описание на нарушението както в АУАН, така и в НП е видно, че АНО е приел, че с едно и също деяния нарушителят е осъществил състава на две отделни нарушения  - по чл.98, ал.1, т.5 и по чл.98, ал.1, т.6 от ЗДвП, като всяко от нарушенията включва в състава си кумулативно изпълнителното деяние - престой и паркиране, а разликата е в мястото на нарушението - в първия случай на пешеходна пътека, а във втория случай на кръстовище.В наказателния процес, който се прилага субсидиарно в административнонаказателното право, това е института на т.нар.съвкупност на деянията, т.е. когато с едно деяние се осъществява състава на две отделни нарушения.

 

 

 

За всяко от нарушенията ЗДвП е предвидил отделна санкция, като в конкретния случай  според чл.183,ал.4,т.8 от ЗДвП се наказва с глоба 50 лв. водач, който т.8 неправилно престоява или паркира в зоната на пешеходна пътека, спирка за обществен превоз на пътници или кръстовище.

В конкретния случай АНО е наложил на жалбоподателя административно наказание глоба в размер от 100 лв., който размер се явява незаконосъобразен,тъй като не е предвиден в нормата на чл.183,ал.4 от ЗДвП. Административнонаказващият орган не се е съобразил с разпоредбата на чл. 18 от ЗАНН, съгласно която, когато с едно деяние са извършени няколко административни нарушения или едно и също лице е извършило няколко отделни нарушения, наложените наказания се изтърпяват поотделно за всяко едно от тях.

Така допуснатите нарушения се явяват съществени процесуални нарушения, който водят до незаконосъобразност на обжалваното НП,  поради което същото следва да бъде отменено изцяло като незаконосъобразно.   

По разноските:

Съгласно разпоредбата на чл. 63, ал. 3 ЗАНН страните имат право на разноски. С оглед изхода на делото такива се дължат само на жалбоподателя. Последният, чрез процесуалния си представител не е направил изрично искане за присъждане на разноски.

Предвид горното и на основание чл. 63, ал. 1 ЗАНН Варненски районен съд, 45-ти състав

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ НП № 009/16.01.2018 год. на зам. кмета на Община Варна, с което на П.Р.И. с ЕГН ********** за  нарушение на чл.98,ал.1,т.5 от ЗДвП на осн.чл.183,ал.4,т.8 от ЗДвП е наложено административно наказание глоба в размер на 100 / сто / лв..

 

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд – гр.  Варна на основанията, по реда на глава 12 от АПК в 14-дневен срок от съобщаването му на страните, че е изготвено.

                                                                      

                               

                                                                 Съдия в РС Варна: