Решение по дело №7240/2018 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 260315
Дата: 16 май 2022 г.
Съдия: Мария Димитрова Личева
Дело: 20185330107240
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 3 май 2018 г.

Съдържание на акта

 

 

Р Е Ш Е Н И Е №260315

 

Номер                                              Година 16.05.2022                           Град  ПЛОВДИВ

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Пловдивски Районен съд                                                                        ХІІІ граждански състав

На шестнадесети май                                          две хиляди двадесет и втора година

В закрито заседание в следния състав:

 

                                                              ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИЯ ЛИЧЕВА - ГУРГОВА

 

като разгледа докладваното от съдията

гражданско дело №7240 по описа за 2018 година

и за да се произнесе, взе предвид:                  

Производството е за поправка на очевидна фактическа грешка с правно основание чл. 247 ал.1 от ГПК.

С писмена молба от 29.03.2022 г. молителят  П.Б.Б. ЕГН **********,***, чрез адв. М.Т., със съдебен адрес:***, оф.**, е поискал от съда да се произнесе с тълкуване на влязлото в сила съдебно решение № 260181/28.02.2022 г. по въпроса: как следва да се дължи законната лихва върху сумата от 516,77(петстотин и шестнадесет лева и 77 ст.) лева, представляваща месечни наемни вноски, като съдът е посочил, че се дължи “ведно със законната лихва върху главниците, считано от датата на падежа на всяка една наемна вноска - 10 число на месеца за който се дължи, до окончателното изплащане на сумата“.

Препис от молбата е била връчена на другата страна, като в срок ответника по молбата Н.Д.И., не е изразил становище по същата.

Съдът намира, че не е необходимо призоваване на страните в открито съдебно заседание във връзка с депозираната молба.

Съдът, като прецени представените пред него доказателства, и във връзка с наведените твърдения, намира за установено следното:

Нуждата от тълкуване на решението възниква във всички случаи, когато решението е неясно. Тълкуването на решение по чл.251 ГПК е форма за официално, авторитетно тълкуване, което има всеобща важимост. То цели да отстрани неяснотата на решението спрямо всички и завинаги. Тълкуването трябва да изхожда от мотивите на решението, а не от нова преценка на доказателствата.

В конкретния случай ответника по делото и молител в настоящото производство П.Б.Б. е направил искане от съда да му разтълкува Решение № 260217/18.03.2022 г., постановено по гр. дело № 7240/2018 г., по описа на ХІІІ гр. с. на ПРС, относно това как се дължи законната лихва върху присъдената в общ размер сума 516,77 лева.

Същевременно обаче в молбата се твърди, че в обстоятелствената част на постановеното решение съдът е записал, че сумата в претендирания размер – 516,77 лева, се дължи ведно със законна лихва считано от датата на предявяване на исковата претенция – 03.05.2018 г. до датата на пълното изплащане на главницата.

Очевидна фактическа грешка е всяко несъответствие между формираната истинска воля на съда и нейното външно изразяване в решението.  Не представляват очевидни фактически грешки и съответно не могат да бъдат поправени по този ред грешките, които съдът е допуснал при формиране на своята воля, поради което пропускът да се вземе предвид даден факт или погрешната преценка на фактите и доказателствата може да бъде отстранен само по пътя на обжалването.

 Налице е очевидна фактическа грешка и в случаите, когато е допусната грешка в диспозитива на решението, която не е резултат на мисловната дейност на съда и от мотивите ясно се вижда, че волята на съда е била една, а в диспозитива е изразена друга.

С оглед на всичко изложено по-горе, съдът намира че в случая се касае до допусната от съда очевидна фактическа грешка, а не до необходимост от тълкуване на влязлото в сила съдебно решение.

 Ето защо и след като съдът е изразил воля по отношение на искането на ищцовата страна, която е намерила отражение в мотивите на решението, но не и в диспозитива му, съдът следва поправи тази грешка като в диспозитива му, като на страница трета, ред тринадесети от долу нагоре, след израза:“… която се е ползвала от непълнолетните деца на страните,“ , да се чете: „ …ведно със законната лихва върху сумата от 516,77 лева, считано от датата на предявяване на исковата претенция – 03.05.2018 г. до датата на пълното изплащане на главницата.“

Воден от гореизложеното, съдът

 

Р         Е         Ш        И:

 

ДОПУСКА поправка на очевидна фактическа грешка на основание чл. 247 ал.1 от ГПК, в Решение № 260181/28.02.2022 г., по гражданско дело №7240/2018 г., по описа на ХІІІ гр. с., като на страница трета, ред тринадесети от долу нагоре, след израза:“… която се е ползвала от непълнолетните деца на страните,“ , да се чете: „ …ведно със законната лихва върху сумата от 516,77 лева, считано от датата на предявяване на исковата претенция – 03.05.2018 г. до датата на пълното изплащане на главницата.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване в двуседмичен срок  от получаване на съобщението от страните пред ПОС.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:/п/

Вярно с оригинала!

КГ