Решение по дело №114/2019 на Районен съд - Костинброд

Номер на акта: 156
Дата: 5 юли 2019 г.
Съдия: Стефан Марков Стойков
Дело: 20191850200114
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 4 април 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

гр. К. 05.07.2019 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

         РАЙОНЕН СЪД К., трети състав, в открито съдебно заседание на пети юни две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                                                            РАЙОНЕН СЪДИЯ: Стефан Стойков

 

При участието на секретар Д.М., като разгледа  АНД № 114 по описа за 2019 година, докладвано от съдията Стойков, взе предвид следното:

Делото е образувано по жалба на ЕТ „С.Е.С.С.М.“ ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. К., ул. „С.“ № 173, представляван от С.П.М., против Наказателно постановление № К-14579 от 14.02.2019 г., издадено от Директор на Регионална дирекция за областите С., С., К. П. и Б. при Комисия за защита на потребителите, с което на основание чл. 222, вр. чл. 127, ал. 2 от Закона за защита на потребителите, на жалбоподателя е наложено административно наказание  „имуществена санкция“ в размер на 500 лева.

 Жалбоподателят оспорва издаденото НП, като го счита за незаконосъобразно, неправилно и необосновано. Твърди, че фактическата обстановка е изложена тенденциозно и неправилно, като служителката на рецепцията се е забавила чисто физически да представи искания от проверяващите регистър. Счита това за недоразумение и го обяснява с притеснението на служителката, че в този момент е извършвана проверка от представители на четири служби, които са искали различни документи. Твърди също така, че на датата на получаване на АУАН надлежно е представено ксерокопие на искания регистър.

В съдебно заседание жалбоподателя, редовно уведомен се представлява от упълномощен представител, който поддържа жалбата  и иска отмяна на издаденото НП. Счита, че са събрани доказателства, че регистърът е бил представен при проверката, както и че служителката на жалбоподателя не е запозната със съдържанието на протокола за проверка.

            Въззиваемата страна – Комисия за защита на потребителите се представлява от упълномощен представител. Счита НП за издадено съобразно материалния и процесуалния закон. Счита, че гласните доказателства без съмнение установяват непредставянето на регистъра за рекламации към момента на проверката, а представянето му в по-късен момент не удостоверява съставянето му преди извършената проверка. Счита за несъществено незапознаването на лицето присъствало на проверката с протокола за проверка. Иска потвърждаване на издаденото НП.

            Съдът, като прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, прие за установено от фактическа и правна страна следното:

            Жалбата е допустима - подадена е от лицето, санкционирано с посоченото НП, в законоустановения - 7дневен  срок, по чл. 59, ал. 2 от ЗАНН. НП е издадено на 14.02.2019 г. 01.10.2018 г., връчено е на жалбоподателя на 29.03.2019 г. /видно от приложеното известие за доставяне, като жалбата е постъпила в регистратура на съда на 03.04.2019 г., тоест в цитиранията по-горе срок.

По същество е неоснователна.

Обжалваното НП е издадено на основание чл. 83, ал. 1 от ЗАНН, вр. чл. 233, ал. 2 от Закона за защита на потребителите, въз основа на Акт за установяване на административно нарушение бланков № К-14579 от 23.10.2018 г., съставен срещу жалбоподателя за нарушение, установено с констативен протокол№ 2650648/15.10.2018 г., а именно: при извършена проверка на 15.10.2018 г. в обект – ЗХР /заведение за хранене и развлечение/, кафе аперитив с кухня, находящо се в гр. К., ул. „С.“ № 173 се установи, че търговеца не е изпълнил задължението си да поддържа регистър на предявените пред него и пред упълномощено от него лице рекламации, в нарушение на чл. 127, ал. 2 от Закона за защита на потребителите. При извършената проверка от длъжностните лица от КРП не се представи и се установи, че в обекта не се поддържа регистър на предявените пред търговеца и упълномощено от него лица рекламации. Нарушението е извършено на 15.10.2018 г. Проверката е извършена съвместно с НАП и РУ К..

Извършеното е квалифицирано като нарушение на чл. 127, ал. 2 от ЗЗП.

Препис от съставения АУАН е връчен на лицето С.В., упълномощен да представлява жалбоподателя пред всички държавни органи и администрации на територията на страната.

По идентичен начин, словесно и като правна квалификация, е описано нарушението и в обжалваното НП, на основание чл. 222, вр. чл. 127, ал. 2 от ЗЗП на жалбоподателя е наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 500 лева.

От събраните в хода на производството пред съда гласни и писмени доказателства се установи, че на 15.10.2018 г. в заведение за хранене е била извършена съвместна проверка от различни държавни органи, а именно от представители на Комисия за защита на потребителите, от представители на Национална агенция по приходите, от представители на ИА „Главна инспекция по труда“, както и от служители на РУ на МВР К.. Представителите на тези държавни органи е извършил проверка в рамките на своите компетентности, като на посочения адрес, освен седалище на жалбоподателя се намират и стопанисван от него обекти – заведение за хранене и хотелска част. По време на проверката е присъствал свидетеля М.С., единствен служител в хотела и ресторанта към този момент, който е изпитвал затруднения да представи всички необходими документи, изисквани последователно от проверяващите лица.

При извършената проверка служителите на КЗП – свидетеля А.К. /актосъставител/, и свидетеля Н.С. /присъствал при установяване на нарушението/, са установили, че в търговския обект – „кафе-аперитив с кухня“ не се поддържа регистър на предявените пред търговеца и пред упълномощените от него лица рекламации. Такъв не е представен при извършената проверка, което е отразено в съставения от св. К. констативен протокол № К-2650648 от 15.10.2018 г., в който също така е направено предписание за явяване на търговеца или упълномощено от него лице на 23.10.2018 г. на адрес на КЗП в гр. С., при което да бъдат представени оригинали и копия на документите регистър на предявените рекламации и копие на удостоверение за категоризация. Протокола за проверка е подписан от представителите на КЗП – свидетелите К. и С., както и от представителя на жалбоподателя – свидетеля С., а препис от протокола е останал за търговеца, стопанисващ обекта.   

На 23.10.2018 г. представител на жалбоподателя – свидетеля С.В. се е явил в РД на КЗП С., при което от негова страна е представен в оригинал регистър на рекламациите, както и удостоверение за категоризация. На корица на представения регистър е отбелязано, както следва: заглавие - „Регистър на предявените рекламации“; данни за фирма – „Е.С.Е.С.С.М.“; търговски обект – „Х.Е.“, а на втори ред е посочено и „ресторант“, както и дата на започване на регистъра – „15.05.2016 г.“

На същата дата – 23.10.2018 г., св. К. е съставил цитирания АУАН, който е предявен и връчен на упълномощеното лице – св. В.. Отбелязано е изявление на упълномощеното лице, че ще бъдат направени възражения в законовия срок, като такова е подадено на 31.10.2018 г. пред РД при КЗП и съдържа оплаквания, идентични с посочените в жалбата до РС К.. По възраженията няма изрично произнасяне, а така също не са и обсъждани в обжалваното НП.

Описаните обстоятелства съдът установи от разпита на свидетелите К. и С., а частично и от показанията на св. С., както и от приложените писмени доказателство – АУАН с № К-14579 от 23.10.2018 г., НП№ К-14579 от 14.02.2019 г., Възражение по чл. 44, ал. 1 от ЗАНН, Копие от корица на Регистър на предявените рекламации, Констативен протокол № К-2650648 от 15.10.2018 г., протокол за проверка на документи от 23.10.2018 г., Удостоверение за категория № 00152.

Съдът не кредитира с доверие доказателствата, установени от разпит на свидетелите В. и частично С. що се отнася до твърдението от тяхна страна, че в края на проверката, осъществена на 15.10.2018 г. в заведението е пристигнал св. В., който е открил и представил на свидетелите К. и С. намиращият се сред извадените документи регистър на предявените рекламации, но това се е случило в момент, когато е бил изготвен протокола за проверка. Основанията на съда да счита, че в тази част показанията на свидетелите не следва да бъдат кредитирани с доверие е на първо място заинтересоваността и на двамата посочени свидетели от изхода на делото, първият като съпруг на физическото лице, осъществяващо търговска дейност като ЕТ, а втория като работещ по трудово правоотношение и в настоящия момент с жалбоподателя. Според съда става дума за защитна версия, която е изложена за първи път едва при разпита на тези свидетели, което е нелогично, след като се твърдят факти отнасящи се до момента на проверка, а в същото време няма никакви такива твърдения в съставените възражение по чл. 44, ал. 1 от ЗАНН и жалба до съда. Късното излагане на определени факти или твърдения за тях не е основание за извод, че става дума за недостоверни факти, но би било логично твърдения за толкова съществени факти – представяне на регистъра още в момента на проверката, да са изложени както при съставяне на АУАН, така и във възражението по повод съставянето му. Извън това категорично свидетелите К. и С., описващи последователно и логично извършените действия при проверката посочват, че регистър не е представен и след идването на св. В.. Предвид изложеното в тази част съдът намира за неоснователно и възражението за некоректно, според жалбоподателя отразяване на фактите в съставения АУАН и обжалвано НП.

От правна страна съдът счита, че правилно и законосъобразно е ангажирана отговорността на жалбоподателя, тъй като от негова страна е допуснато нарушение на разпоредбата на чл. 127, ал. 2 от ЗЗП - Търговецът е длъжен да поддържа регистър на предявените пред него и пред упълномощените от него лица рекламации. Установените факти сочат на еднозначен извод, че от страна на жалбоподателя не е поддържан регистър на рекламациите в търговския обект „кафе-аперитив с кухня“, представляващ самостоятелен търговски обект на този търговец по смисъла на §.13, т. 37 от ДР на ЗЗП. Такъв не е представен при извършената проверка на 15.10.2018 г., като е без значение факта, че при съставяне на АУАН е представен такъв. Не може да бъде приета за извинителна причината, посочена в жалбата, а именно объркване на св. С.. Макар и да са били налице обективни затруднения, произтичащи от значителен брой проверяващи на 15.10.2018 г., обемът на документацията, намиращ се в офисът на управителя и изваден при проверката на маса в заведението, описан от свидетелката С. като куп с около 20 см. височина, не дава основание за извод, че поради объркване не е намерен искания регистър. Посоченият обем документация, както и факта, че регистърът представлява отделна книга, а не лист хартия /без съмнение по-трудно откриваем/ са обстоятелствата, които дават основание на съда да счита, че не е налице уважителна причина, поради която исканият регистър не е представен при проверката на място.

Нарушението е осъществено от обективна страна с бездействие, а именно с неподдържане на този вид регистър в нарушение на разпоредбата на чл. 127, ал. 2 от ЗЗП. От субективна страна деянието е извършено умишлено, след като жалбоподателят е длъжен да знае законовите си задължения, при което неизпълнението им без съмнение е извършено със ясно съзнание, че нарушава закона. Нарушеният законов текст не предвижда настъпване на някакви вредни последици, поради което не е необходимо да се обсъжда субективната страна и в тази насока.

Представянето на регистъра на 23.10.2018 г. е без значение, след като смисълът на този регистър е да бъде по всяко едно време на разположение на потребителите в работното време на търговския обект, съответно неизпълнението на това задължение представлява нарушение на посочените законови разпоредби.

Правилно и законосъобразно е проведена процедурата по ангажиране отговорността на жалбоподателя. АУАН е изготвен то компетентно в тази насока лице, което изрично е оправомощено със заповед 803ЛС/01.09.2017 г., копие от която е приложена, да съставя актова за установяване на административни нарушения на нормативните актове, контролът по които е възложено на КЗП – чл. 191, ал. 1 и чл. 233, ал. 1 от ЗЗП.

Обжалваното наказателно постановление и издадено от директора на РД за областите С., С., К., П. и Б., след като това правомощие изрично му е предоставено със приложената Заповед № 89/12.10.2016 г. на председателя на КЗП.

Правилно е определена и нормата, даваща основание за санкциониране на това нарушение – чл. 222 от ЗЗП, предвиждащ налагане на имуществена санкция, в размер от 500 до 3000 лв. на едноличните търговци и юридическите лица за неизпълнение на разпоредбата на чл. 127 от ЗЗП, като налагането на минимално, възможното наказание, както и невъзможността за влошаване положението на нарушителя прави безпредметно обсъждане на въпроса за правилното приложение на чл. 27 от ЗАНН.

На основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН и съобразно горните изводи, СЪДЪТ

 

Р  Е  Ш  И

 

ПОТВЪРЖДАВА изцяло Наказателно постановление № К-14579 от 14.02.2019 г., издадено от Директор на Регионална дирекция за областите С., С., К. П. и Б. при Комисия за защита на потребителите, с което на  ЕТ „С.Е.С.С.М.“ ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. К., ул. „С.“ № 173, представляван от С.П.М., на основание чл. 222, вр. чл. 127, ал. 2 от Закона за защита на потребителите, на жалбоподателя е наложено административно наказание  „имуществена санкция“ в размер на 500 /петстотин/ лева.

 

          Решението може да се обжалва от ЕТ „С.Е.С.С.М.“  и РД С. при КЗП пред Административен съд С.-област в 14/четиринадесет/дневен срок, считано от датата на получаването му.

 

Препис от решението да се изпрати на жалбоподател, чрез процесуалния представител и на въззиваемата страна

 

 

                                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ: