Решение по дело №161/2019 на Районен съд - Търговище

Номер на акта: 131
Дата: 20 юни 2019 г. (в сила от 6 юли 2019 г.)
Съдия: Зорница Донкова Павлова
Дело: 20193530200161
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 7 март 2019 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И  Е

 

 

 № 131                             20.06.2019г.                        гр.Търговище

 

 

В  ИМЕТО НА  НАРОДА

 

Районен съд – Търговище                                                               V състав

На осми май                                                                                 2019 година,

В публично заседание в следния състав :

 

                                                           Председател:  Зорница Донкова

 

Секретар:  Стела Йорданова   

като разгледа докладваното от Председателя  АНД № 161 по описа за 2019 година за да се  произнесе, взе предвид следното:

 

          Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

          Образувано е по жалба на М.В.М. *** с ЕГН ********** чрез пълномощник – а..Ст.А.   против Наказателно постановление № 18- 1292 – 002531/ 28.12.2018г., издадено от Началник група към ОДМВР – Търговище, сектор ПП – Търговище. Считайки НП  за необосновано и незаконосъобразно, жалбоподателят желае същото да бъде отменено. В съдебно заседание жалбата се поддържа от пълномощника.

        Ответната по жалбата страна, посредством процесуалния си представител, намира жалбата за неоснователна. Счита, че НП следва да бъде потвърдено като правилно и законосъобразно.

        След преценка на събраните по делото доказателства, съдът установи следното:

        Жалбата е подадена в срока по чл.59, ал.2 от ЗАНН и е ПРОЦЕСУАЛНО ДОПУСТИМА, а разгледана по същество е НЕОСНОВАТЕЛНА.

         На 17.12.2018г. около  07.45ч. св.Д. - мл. автоконтрольор в сектор ПП при ОДМВР - Търговище и св.Й. – също полицейски служител били изпратени по сигнал за ПТП  на  ул.”Б. “ в гр.Т.. На място полицейските служителите  заварили лек таксиметров автомобил  “Ш. А. ” с рег. № ******** с водач св.С., който  именно бил подал сигнала и който изчаквал контролните органи на разстояние 100- 150м. от местопроизшествието.  Св.С.  обяснил, че бил спрял на посочената улица, за да остави клиент. В същия  момент т.а. „С.  Б.“ с рег. № *********, който бил спрял пред задния вход на  I СУ,  перпендикулярно  на ул. „Б. “,  предприел  маневра движение на заден ход. Водачът на  автомобила с рег.№  *******  не се убедил, че пътят зад него е свободен и блъснал със задната част на управляваното от него превозно средство предната дясна част на таксиметровия автомобил. След това напуснал местопроизшествието, без да спре и установи последиците, което станало и повод за подаване на сигнала на тел. 112. Контролните органи издирили собственика на т.а „С.“, а след това и неговия водач, който бил жалбоподателят. Св.Д. съставил на последния АУАН Д 1975330/ 17.12.2018г. за нарушения на  чл.40, ал.1 и на чл.123, ал.1, т.1 от ЗДвП.  Въз основа на акта  Началник група към ОДМВР – Търговище, сектор ПП – Търговище издал Наказателно постановление № 18- 1292 – 002531/ 28.12.2018г., с което  за нарушение на  чл.40, ал.1 и на основание чл.183, ал.2,т.11 от ЗДвП  наложил на жалбоподателя „глоба“ в размер на 20лв., а за нарушение на чл.123, ал.1, т.1  и на основание чл.175, ал.1, т.5 от ЗДвП – „глоба“ в размер на 70лв. и  „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 1 месец.

           Съдът установи описаната фактическа обстановка след анализ на събрания по делото доказателствен материал  -   показанията на свидетелите Д., Й., М., С. и писмените доказателства по делото.

           Съдът намира, че в хода на административнонаказателното производство не са допуснати процесуални нарушения, които да се съществени  и които да са довели до опорочаване на обжалваното НП.  АУАН и НП са съставени от компетентни органи в кръга на техните правомощия.  Както АУАН, така и НП съдържат изискуемите от ЗАНН задължителни реквизити.  При съставянето на АУАН не са допуснати нарушения, които да не са преодолими по реда на чл.53, ал.2 от ЗАНН.

            В пункт първи от НП, жалбоподателят е санкциониран за нарушение на чл.40, ал.1 от ЗДвП, на основание чл.183, ал.2, т.11  от ЗДвП.

            Чл. 40, ал.1 от ЗДвП гласи: „Преди да започне движение назад, водачът е длъжен да се убеди, че пътят зад превозното средство е свободен и че няма да създаде опасност или затруднения за останалите участници в движението“. 

            В случая е  доказано обстоятелството, че жалбоподателят като водач  на т.а „С.“ с рег.№ ******** не е изпълнил това  си задължение -   извършвайки маневра движение на заден ход, при обективна възможност за това,  не  видял, че пътят зад него не е свободен  и блъснал намиращия се там автомобил с водач св.С..  В резултат,  на таксиметровия автомобил били причинени  леки материални  щети по предната  дясна част.  Произшествието, участниците в него и механизма му се доказват от показанията на св.С., който  последователно и подробно описа случилото се. Потвърждават се и от показанията на св.Д. и св.Й., които са придобили непосредствени впечатления  от местопроизшествието,  от  автомобилите  и от деформациите по л.а. „Ш.т“. Възприетият механизъм на ПТП съответства на  констатираните щети  и  данни, отразени в протокола за ПТП, който, съгласно показанията на  св.Й.,  е бил съставен на  база  обясненията и на двамата участници в произшествието.  От показанията на полицейските служители се установи, че пред тях самият жалбоподател не е оспорил  обстоятелството, че е  управлявал посочения автомобил, както и че е извършил маневрата на заден ход, като единствено твърдял, че не е разбрал за настъпилия удар.  В този смисъл са и показанията на св.М..  При тези данни, съдът намира за обоснован извода, че с поведението си, жалбоподателят е нарушили разпоредбата на чл.40, ал.1 от ЗДвП, поради което правилно е санкциониран на основание чл.183, ал.2, т.11 от ЗДвП.   За водач, който нарушава правилата за движение назад, посоченият текст предвижда глоба в размер на 20лв.  

           В пункт втори от НП, жалбоподателят е санкциониран за нарушение на чл.123, ал.1, т.1 от ЗДвП, на основание чл.175, ал.1, т.1  от ЗДвП.  

          Чл. 123, ал.1, т.1 от ЗДвП гласи:   „Водачът на пътно превозно средство, който е участник в ПТП  е длъжен без да  създава опасност за движението по пътя, да спре, за да установи какви са последиците от произшествието“.

           Както бе посочено и по-горе, по делото е  установено, че на 17.12.2018г. около 07.45ч. като водач на т.а.  „С.“ жалбоподателят е бил участник в ПТП по смисъла на § 6, т.30 от ДР на ЗДвП. Съдът прие за установено, че  след  удара на таксиметровия автомобил,  жалбоподателят е напуснал местопроизшествието, като не  е изпълнил задължението си  по чл.123, ал.1, т.1 от ЗДвП.  В тази връзка не кредитира обратните твърдения на  св.М., доколкото същите се опровергават и  от  самия факт на подаване на сигнала на тел.112. От показанията на полицейските служители се установи, че пред тях  самият жалбоподател  не  оспорил извършената маневра,  като единствено твърдял, че не е разбрал за удара. В този смисъл са и показанията на св.М., който посочи, че пътувал заедно с жалбоподателя, но нито водача, нито той  усетили удар.  Съдът не възприе тази теза,  доколкото същата се изключва от показанията на  св.С., който  заяви,  че след сблъсъка   е  подал сигнал с  клаксона  на автомобила  си.  Свидетелите  Д. и Й.  не са присъствали на ПТП, но като автоконтрольори с достатъчно професионален стаж и опит бяха  категорични, че не е възможно  жалбоподателят да  не е усетил удара. Св.Д. посочи:  „Това не е възможно.Аз също съм шофьор и при най-лекото докосване може да се усети удар“. Св.Й. заяви:  „.. водачът няма как да не е усетил, че е блъснал таксиметровия автомобил“.  При тези данни съдът намира, че нарушението е доказано както от обективна, така и от субективна страна. Законосъобразно е  приложена  и санкционната норма на чл.175, ал.1, т.5 от ЗДвП. Наложените за това нарушение наказания са в размер към минималния, предвиден в закона и същите са  определени правилно.

            Предвид  горното, съдът намира че обжалваното НП е обосновано и законосъобразно и следва да бъде потвърдено.

         Водим от горното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, съдът

 

 

Р      Е     Ш     И     :

 

    ПОТВЪРЖДАВА  Наказателно постановление № 18- 1292 – 002531  от 28.12.2018г., издадено от Началник група към ОДМВР – Търговище, сектор ПП –Търговище, с което на М.В.М. *** с ЕГН: ********** за нарушение на чл.40, ал.1 и на основание чл.183, ал.2, т.11 от ЗДвП е наложена „глоба“  в размер на 20лв. и за нарушение на  чл.123, ал.1, т.1 и на основание чл.175, ал.1, т.5 от ЗДвП е наложена  „глоба“ в размер на 70лв. и „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от един месец, като ЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

  РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно обжалване пред Административен съд  - Търговище в 14-дневен срок  от съобщаването му на страните.

                                                         

                                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ :