Определение по дело №311/2019 на Административен съд - Габрово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 12 февруари 2020 г.
Съдия: Емилия Кирилова Кирова Тодорова
Дело: 20197090700311
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 26 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

 

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 17

гр. Габрово, 12.02.2020 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Административен съд- Габрово в открито съдебно заседание от двадесет и втори януари, две хиляди и двадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕМИЛИЯ КИРОВА- ТОДОРОВА

и секретар: Радина Церовска, постави за разглеждане докладваното от ПРЕДСЕДАТЕЛЯ адм.д. № 311 на Административен съд Габрово по описа за 2019 година и за да се произнесе взе предвид следното:

           

 

Производството по настоящото адм. дело е образувано въз основа на депозирана в деловодството на Административен съд Плевен Жалба с вх. № 3840 от 4.11.2019 г., в последствие вх. № СДА-01-1768 от 26.11.2019 г. по описа на настоящия съд, подадена от И.Й.Г., понастоящем изтърпяващ наказание „лишаване от свобода“ в затвора в гр. Плевен, с ЕГН: **********, против Заповед № 873 от 3.07.2019 г., издадена от заместник на началника на затвора в гр. Плевен, с искане за постановяване на нейната отмяна.

С оспорената Заповед се отказва поискано от жалбоподателя изменение на режима на изтърпяване на наказанието „лишаване от свобода“ на Г. с по-лек такъв. Режимът на жалбоподателя бил първоначално определен като „Строг“, но с Определение № 425 от 15.12.2015 г. на Ловешки окръжен съд /по това време той е изтърпявал наказанието си в затвора в гр. Ловеч/ бил заменен със „Специален“ по предложение на Комисията по изпълнение на наказанията, поради наличието на голям брой наказания, висок риск от рецидив и настъпване на сериозни вреди за обществото. По тези причини на подадена от жалбоподателя молба за изменение на определения му с така посоченото съдебно Определение режим, администрацията на затвора в Плевен, където лишеният от свобода се намира в момента, е дала отрицателно становище. Авторът на оспорената Заповед е отчел, че жалбоподателят е придобил формалното право за изменение на режима по чл. 66 и чл. 67, ал. 7 от ЗИНЗС към 26.07.2016 г., но с оглед настоящата работа за преодоляване на дефицитите и стабилизиране на позитивните нагласи в цялостното поведение на Г. към момента на произнасяне от страна на административния орган няма достатъчно доказателства за корекция на поведението му в социално приемлива законосъобразна посока, не се предлага режимът му да бъде заменен с по-лек, от „Специален“ на „Строг“. По тези причини се отказва исканата от жалбоподателя Г. замяна на сега действащия за него режим.

Производството по издаването на процесната Заповед е започнало по инициатива на жалбоподателя, на основание негова молба, наименована „жалба“, от 28.06.2019 г., с която е поискал да бъде „изведен от изолация“ чрез промяна на режима на изтърпяване на наложеното му наказание „лишаване от свобода“.

Жалбоподателят е настанен в затворническо общежитие от закрит тип. Съгласно чл. 65, ал. 2 от ЗИНС в затворите и в затворническите общежития от закрит тип се прилагат общ, строг и специален режим. Според досието на Г. той е постъпил за изтърпяване на присъда „лишаване от свобода“ в затвора в гр. Ловеч на 18.01.2005 г. с дата на очаквано освобождаване – 6.10.2020 г. Първоначалният му определен режим тогава е било пределен като „усилено строг“. На 6.02.2008 г. е бил изменен в „строг“, а на 16.01.2016 г. – в „специален“, какъвто е до момента.

Съгласно чл. 66, ал. 1 от ЗИНЗС първоначалният режим може да бъде заменен със следващия по-лек от началника на затвора след изтърпяване, но не по-малко от 6 месеца от наложеното наказание, ако лишеният от свобода има добро поведение и покаже, че се поправя. Очевидно през 2008 г. е станала такава замяна с по-лек режим, видно от приложената справка.

Според чл. 67, ал. 1 от същия закон режимът може да бъде заменен със следващия по-тежък, когато лишеният от свобода грубо или системно нарушава установения ред, системно се отклонява от работа или влияе отрицателно върху останалите. Това се е случило през 2016 г. С Определение № 425 от 15.12.2015 г. Окръжен съд  - Ловеч, в производство по чл. 445 и сл. от НПК, е заменил дотогавашния режим с по-тежък – „специален“. С Определение № 4 от 19.01.2016 г. на АСВТ това Определение на окръжния съд е потвърдено и влязло в сила. От тази дата е определен и настоящият режим за изтърпяване на наказанието на жалбоподателя. Този режим Г. е поискал да му бъде изменен в по-лек с процесната молба, на която е отказано с обжалваната от него Заповед.

Нормата на чл. 67, ал. 4 от ЗИНЗС предвижда режимът да може да бъде заменен с по-лек, след като е бил заменен с по-тежък, както е в случая, след изтичане на 6 календарни месеца от поставянето на лишения от свобода на по-тежък режим. По делото няма спор, че тази предпоставка е налице – тези шест месеца са изтекли отдавна.

Съдът счита, че отказът да се промени режима на изтърпяване наказанието „лишаване от свобода“ от по-тежък в по-лек на практика води до утежняване положението на жалбоподателя. В тази връзка настоящият съдебен състав подкрепя първоначално изразеното си становище в Определение № 813 от 10.12.2019 г., че този отказ следва да подлежи на обжалване, въпреки че това не е изрично предвидено в ЗИНЗС или друг нормативен акт, поради наличието на общия принцип, регламентиран в чл. 120, ал. 2 от КРБ и тъй като с този акт на затворническата администрация се засягат пряко и съществено правата и интересите на гражданина. Проблем възниква по отношение реда за обжалване на този отказ, какъвто ред също изрично не е предвиден от законодателя.

Прави впечатление, че разпоредбите на чл. 66 и чл. 67 от ЗИНЗС предвиждат обжалване на ИАА, но пред различни съдилища, в зависимост от вида и последиците, които поражда административният акт. Актовете, с които се утежнява режимът на лишения от свобода, се оспорват пред Окръжен съд, съгласно 67, ал. 2, във вр. с ал. 1. Не случайно и приложимата в случая ал. 4 намира систематично мястото си в чл. 67, а не в чл. 66 на закона. Административните съдилища разглеждат оспорвания на ИАА, с които режимът на лишените от свобода се облекчава, т.е. когато се измени в по-лек, като в този случай оспорването може да стане по инициатива на прокурора, осъществяващ надзор върху изпълнението на наказанието – чл. 66, ал. 2, във вр. с ал. 1 от същия нормативен акт.

В случая, както вече бе посочено, с процесната заповед не се облекчава положението на жалбоподателя, а напротив, утежнява се, като му се отказва преминаването на по-лек режим, въпреки наличието на законовата предпоставка за това, поради което приложение по аналогия следва да намери разпоредбата на чл. 67, ал. 2 от ЗИНЗС, като жалбата му бъде разгледана от Окръжен съд Плевен. В допълнение на така изложеното настоящият съдебен състав намира, че след като мярката, която действа към настоящия момент, е постановена с Определение на Окръжен съд и не е налице ИАА, който да я изменя по законов ред /чл. 66 от ЗИНЗС/, то същият съд следва да разгледа и искането за изменение на същата тази мярка.

 

С оглед на така изложеното, АСГ намира, че делото не му е подсъдно и същото следва да се изпрати по подсъдност на Окръжен съд Плевен на основание чл. 135, ал. 2 и ал. 6 от АПК, във вр. с чл. 67, ал. 4 от ЗИНЗС, поради което

ОПРЕДЕЛИ:

ПРЕКРАТЯВА производството по адм. д. № 311 от 2019 г. по описа на Административен съд Габрово и

ИЗПРАЩА по подсъдност делото в Окръжен съд Плевен.

 

Препис от настоящото Определение да се изпрати на страните.

 

Определението не подлежи на обжалване.

 

 

 

СЪДИЯ:

ЕМИЛИЯ КИРОВА- ТОДОРОВА