Решение по дело №1050/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 29 февруари 2024 г.
Съдия: Даниела Генчева Шанова
Дело: 20201100101050
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 27 януари 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

гр. София, 29.02.2024 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Софийски градски съд, Гражданско отделение, I-20 състав, в закрито съдебно заседание, в състав:

                СЪДИЯ: Даниела Шанова

като разгледа докладваното от съдията гр.д. № 1050/2020г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 250 ГПК.

По делото е постъпила въззивна жалба срещу решение от 18.01.2023г., постановено по гр. дело № 1050/2020 г. по описа на СГС, ГО, I-20 състав, досежно частта, с която са отхвърлени предявените от „С.БГ“ ЕООД срещу Й.В.Б., Ц.В.П., Е. А.Т., Б.А.Б., В.А.Д. и С.А.Т., починал на 08.12.2020 г., в чиито процесуални права, като ответници по делото са конституирани наследниците му по закон М.Г.Г.-Т. и С.С.Т., искове с правно основание чл. 79, ал. 1, пр. второ ЗЗД, чл. 92, ал. 1 ЗЗД и е оставен без разглеждане иска с правно основание чл. 59 ЗЗД, с твърдение за неправилно дадена квалификация на същия, вместо правилната такава – чл. 55, ал. 1, пр. второ ЗЗД, предявен в условията на евентуалност с поставено вътрешно процесуално условие отхвърляне на горните искове и достигане до извод от страна на съда за липса на валидно сключен предварителен договор между страните.  

В проведеното от въззивната инстанция открито съдебно заседание от 19.02.2024г. по в.гр.д. № 1162/2023г. по описа на САС, ГО, 4-ти състав, съдът е върнал делото на първоинстанционния съд за произнасяне в производство по чл. 250 ГПК по иск за заплащане на сумата от 58229,60 лв., предявен като евентуален, визиран в т. 2 от петитума на въззивната жалба с твърдения за неправилна квалификация – неоснователно обогатяване по чл. 59 ЗЗД вместо връщане с оглед на неосъществено основание по чл. 55, ал. 1, предл. второ ЗЗД.

В срока по чл. 250, ал. 2 ГПК /в същото съдебно заседание от 19.02.2024г./ е изразен отговор от насрещната страна, чрез адв. Л., в който се сочи, че молбата е неоснователна, тъй като самия ищец е поставил условие за разглеждане на евентуалните искове, което не е настъпило, а именно че иска е оставен без разглеждане, т.к. първоинстанционния съд е приел, че между страните има валиден договор.

Молбата е допустима, като подадена в преклузивния едномесечен срок по чл. 250, ал. 1 ГПК, от надлежна страна, срещу акт, който подлежи принципно на допълване.

Съдът съобразява следното:

Не е необходимо разглеждане на молбата в открито съдебно заседание, тъй като въпросът е чисто правен.

С постановеното по делото решение съдът е отхвърлил исковете на ищеца, предявени на договорно основание /главния по чл. 19, ал. 3 ЗЗД, който не е предмет на въззивно обжалване, и евентуалните по чл. 79, ал. 1, пр. 2 ЗЗД и чл. 92, ал. 1 ЗЗД/, като не е разгледал останалите евентуални искове, доколкото е приел, че не е настъпило вътрешнопроцесуалното условие за разглеждането им, а именно – да липсва валиден предварителен договор, който да обвързва страните. Напротив – след като съда е приел, че между страните е налице валидно сключен предварителен договор, то няма как да разгледа евентуалните искове, предявени на извъндоговорно основание.

Съгласно приетото в т. 15 от ТР № 1/04.01.2001 г. на ОСГК на ВКС, съдът не се произнася по евентуалния иск, ако не се е сбъднало условието от което зависи разглеждането му, като не постановява изричен диспозитив за това, независимо, че в процесния случай е налице изричен диспозитив в горния смисъл.

Отделно от това, принципно, при въззивното обжалване на решението по главния иск, въззивният съд би могъл да се произнесе направо по същество по евентуалния, макар и за пръв път, без да връща делото за ново разглеждане (пак там – т. 15 от ТР). В този смисъл е и чл. 271, ал. 2 ГПК, според който при отмяна на решението по главния иск /в случая главни по отношение на иска за неоснователно обогатяване се явяват исковете по чл. 79, ал. 1 ЗЗД и чл. 92, ал. 1 ЗЗД/ се възстановява висящността и по евентуално съединените с него искове, по които първоинстанционния съд не се е произнесъл. Именно в този смисъл са и изложените във въззивната жалба и в уточнителна молба от 28.06.2023г. мотиви, като с последната изрично се сочи, че във въззивната жалба не се съдържа искане за допълване на първоинстанционното решение. Посочено е, че в случай, че в рамките на въззивното производство съда прецени, че обезщетение по чл. 79, ал. 1, пр. второ ЗЗД не се дължи и отхвърли главния иск /иска по чл. 79 ЗЗД/, то той дължи произнасяне по евентуалния иск по чл. 55, ал. 1, пр. второ ЗЗД за възстановяване на платените суми поради неосъществено основание, който иск поради процесуално нарушение /неточен доклад на първоинстанционния съд – посочване на правно основание чл. 59 ЗЗД вместо чл. 55, ал. 1, пр. второ ЗЗД/ е останал неразгледан  от СГС – порок, който може да се отстрани според жалбоподателя само чрез въззивно обжалване, но не и чрез допълване на решението.

С оглед гореизложеното, съдът намира, че не е налице непълнота на решението по смисъла на чл. 250 ГПК, тъй като съда е формирал воля (произнесъл се е) по цялото искане.

Не е налице и очевидна фактическа грешка по смисъла на чл. 247 ГПК, тъй като не е налице несъответствие между формираната истинска воля на съда и нейното външно изразяване в писмения текст на решението. Съдът не е пропуснал да изрази част от формираната воля, напротив – изразил е волята си изцяло, като дори е постановил изричен диспозитив по евентуалните искове, които е оставил без разглеждане, без да е бил длъжен да стори това, т.к. такъв съгласно константната съдебна практика не се следва.

С оглед гореизложеното, молбата по чл. 250 ГПК е неоснователна.

Водим от горното, съдът

Р Е Ш И:

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молба на „С.БГ“ ЕООД, за допълване на решение от 18.01.2023г., постановено по гр. дело № 1050/2020 г. по описа на СГС, ГО, I-20 състав, досежно иск за заплащане на сумата от 58229,60 лв., предявен като евентуален, визиран в т. 2 от петитума на въззивната жалба с твърдения за неправилна квалификация – неоснователно обогатяване по чл. 59 ЗЗД вместо връщане с оглед на неосъществено основание по чл. 55, ал. 1, предл. второ ЗЗД., на основание чл. 250, ал. 1 от ГПК, като неоснователна.

РЕШЕНИЕТО може да бъде обжалвано пред Софийски апелативен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

След влизане в сила на съдебния акт делото да се върне обратно на САС, ГО, 4-ти състав за продължаване на съдопроизводствените действия по в.гр.д. № 1162/2023г. по описа на съда.

СЪДИЯ: