Определение по дело №73/2018 на Окръжен съд - Кюстендил

Номер на акта: 260174
Дата: 5 май 2021 г.
Съдия: Ваня Драганова Богоева
Дело: 20181500900073
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 23 август 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

О   П   Р   Е   Д   Е   Л   Е   Н   И   Е

 

гр. Кюстендил, 05.05.2021 г.

 

 

Кюстендилският окръжен съд, търговска коллегия, в закрито заседание

проведено на пети май, през две хиляди двадесет и  първа година, като подложи за разглеждане докладваното от съдия Ваня Богоева  т. д. № 73/2018 г. и за да се произнесе взе предвид:

           

            Производството е по чл. 650 от ТЗ.

           Постъпила е молба вх. 262752/07.04.2021 г. и молба вх. № 262829/08.04.2021 г. с идентични съдържания от Е.Т. – синдик на  „***" ЕООД ЕИК *******, със седалище и адрес на управление област Кюстендил, община Кюстендил ********************************, в които е изразено становище, че съществува опасност от разпиляване и увреждане на имуществото на длъжника, включено в масата на несъстоятелността, в резултат на осъществявани от Г.Ч.–управител на „********“ЕООД,  което  било наемател на помещения, разположени в сгради, собственост на длъжника в настоящото производство.

            Направено е искане съдът да допусне обезпечителна мярка на основание чл. 650 от ТЗ като бъде разпоредено запечатване на съществуващите в обекта сгради, за да бъдат опазени същите от неправомерното им ползване и увреждане интересите на кредиторите.

            В молбата са изложени обстоятелства относно предприети от синдика действия, подробно посочени в представени от него отчети за предходни месеци, касаещи прекратяване на договори за наем, поставяне на жива охрана в обекти , собственост на длъжника и др.

            Конкретно се сочи, че при връчено на 25.03.2021 г.предизвестие за прекратяване на договор за наем с „********“ЕООД, чийто срок изтича на 10.04.2021 г., управителят на ТД – Г.Ч., продължава да осъществява дейност, ползвайки помещенията с изявления, че няма намерение да ги освобождава. Посочено е и, че същият в посоченото му качество не допуска служителите от наетите фирми за осъществяване на жива охрана.

            С тези действия се създават предпоставки за увреждане на имущество, собственост на длъжника – находящи се в наетите помещения машини, собственост на   „***" ЕОО – в несъстоятелност, от разпиляване на имуществото и по този начин увреждане интересите на кредиторите.

            Изрично са посочени и други неправомерни действия на посоченото ФЛ, но в качеството му на управител и на „***" ЕООД – в несъстоятелност: непредаване на наличните в касата парични средства  в размер на 823 445, 05 лева, след изтичане на срока за доброволното им предаване, непредаване на документи и др., за което е сигнализирана Районна прокуратура – Кюстендил.

Съдът намира, че служебно следва да се допусне предварително обезпечителна мярка по чл. 630, ал. 1, т. 5 от ТЗ - запечатване на помещенията и оборудванията в тях, находящи се в недвижимите имоти, върху които с определение от 10. 12. 2008 г. е допуснато обезпечителна мярка по реда на чл. 629а, ал. 1, т. 2 от ТЗ - налагане на възбрана.

Изложеното обуслаовя извод за основателност на искането. Многократно в представени за предходни периоди отчети за дейността на синдика са посочвани конкретни действия, предприети от него във връзка с управление на имуществото на длъжника и опазване на същото, съобразно правомощията му. При повечето от тях са сочени действия осъществявани от управителя на ТДдлъжник, с които с препятства нормалното развитие на производството по несъстоятелност, включително непредаване на налични парични средства, документи и др. Изложеното в подадената от синдика молба за продължаващи действия по използване на помещения, собственост на длъжника от наемател, чейто договор за наем е прекратен,  опасността от увреждане и разпиляване на имущество- движими вещи, находящи се в помещенията и други несъмнено обуславят извод за необходимост от предприемане на действия по налагане на предвидената в разпоредбата на чл. 650 от ТЗ обезпечителна мярка – запечатване на помещения, респективно сгради ползвани от наемателя по прекратения договор за наем. С налагането на тази обезпечителна мярка ще се препятства възможността продължаването на така създалото се положение, при което дори е препятстван достъпа до сградите, респективно недвижимите имоти от служителите по наетата жива охрана на същите, кято е наложителна.

Съдът намира, че са налице на основанията на чл. 650 от ТЗ. Съществува опасност от разпиляване, унищожаване и укриване на имуществото на длъжника, находящо се в тези помещения, поради което следва да бъде разпоредено същите да бъдат запечатани.

По изложените съображения и на основание чл. 650 от ТЗ  КнОС

 

                                           О   П   Р   Е   Д   Е   Л   И:

 

ДА СЕ ЗАПЕЧАТАТ всички помещения и оборудване, находящи се в недвижими имоти, собственост на длъжника, „***" ЕООД ЕИК *******, със седалище и адрес на управление област Кюстендил, община Кюстендил ********************************, находящи се на посочения адрес, които са били отдадени под наем,  по договор за наем, сключен с „********“ЕООД,  който договор е прекратен, считано от 10.04.2021 г.  

ДА СЕ ИЗДАДЕ обезпечителна заповед за разпореденото запечатванепо смисъла на чл. 650 от ТЗ,  което да се извърши по реда указан в чл. 651 от ТЗ. .

Определението подлежи на незабавно изпълнение и на обжалване пред САС  в 7-дневен срок от съобщаването му на длъжника.

 

                                                                                  ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: