Решение по дело №12246/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 266918
Дата: 13 декември 2021 г.
Съдия: Даниела Петрова Попова
Дело: 20201100112246
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 9 ноември 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№.....

 

гр. София, 13.12.2021 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, I - 18 състав, в открито съдебно заседание на втори декември през две хиляди и двадесет и първа година, в състав:

съдия: даниела попова

при секретар       ИРЕНА АПОСТОЛОВА

като разгледа докладваното от съдия ПОПОВА гражданско дело № 12246 по описа за 2020 г.,

за да се произнесе, взе предвид следното:

Предявен е иск с правно основание чл. 558, ал. 5 във връзка с чл. 557, ал. 1, т. 1 от Кодекс за застраховане.

Ищците твърдят, че на 03.01.2018 г. около 18.30 часа неизвестен лек автомобил се движел в посока по ул. Околовръстен път от бул. Европа към автомагистрала Люлин  и в района на 667 е причинил смъртта на пресичащата пътното платно пешеходка С.С.Т.. Поддържа, че вина за настъпване на ПТП имал водачът на лекия автомобил. Твърдят, че починалата е баба на ищците, с която съществувала хармонична връзка, основана на взаимна обич и уважение. Починалата помагала в отглеждането и възпитанието им.Живеели в едно домакинство. Твърдят, че с виновният водач не е установен и подали искане до ответника за определяне на обезщетение. Оценяват неимуществените си вреди на по 26000 лева за всеки от тях.

Ответникът Г. Ф. оспорва исковете по основание и размер. Оспорва наличието на близка емоционална връзка между ищците и починалата. При условията на евентуалност прави възражение за съпричиняване като поддържа, че пострадалият се е движел по пътното платно при наличие на тротоар

Съдът, като прецени относимите доказателства и доводите на страните, приема за установено следното:

Съгласно разпоредбата на чл. 557, ал. 1, т. 1 от Кодекса за застраховането Гаранционният Ф. изплаща на увредените лица обезщетения за имуществени и неимуществени вреди вследствие на смърт или телесни увреждания, причинени на територията на Република България от моторно превозно средство, което е напуснало местопроизшествието и не е било установено (неидентифицирано превозно средство. В разпоредбата на чл. 558, ал. 5 от Кодекса за застраховането е предвидено, че увреденото лице може да предяви претенцията си пред съда, ако Гаранционният Ф. не е платил в срока по чл. 496, откаже да плати обезщетение или увреденото лице не е съгласно с размера на определеното обезщетение.

Основателността на предявения иск е поставена в зависимост от това по делото да се установи настъпване на ПТП, причинно-следствена връзка между деяние на неустановен водач на МПС, причинените на ищците вреди вреди, които предпоставки в настоящия случай са налице.

Страните не спорят и от представените по делото писмени доказателства се установява, че на 03.01.2018г., в гр.София, около 18.30 часа, лек автомобил с неизвестна марка и рег.№, управляван от неизвестен водач, при движение по ул.Околовръстен път от бул.Европа  към автомагистрала Люлин, в района на № 667, реализирал ПТП с пресичащата пътното платно пешеходка С.С.Т., която починала в резултат от ПТП-то.

Установено  по делото от заключението на вещото лице по приетата СТЕ, че виновен за настъпване на ПТП е водачът, напуснал местопроизшествието, който не е предприел действия за спиране на автомобила.

Не е спорно и това, че ищците са наследници – внуци на починалата, поради което са материално легитимирани да получат обезщетение /Тълкувателно решение № 1:2016г. от 21.06.2018г. по т.д.№ 1/2016г. на ОСНГТК на ВКС, Постановление № 4 от 25.05.1961г на ВС и Постановление № 5 от 24.11.1969г. на ВС/.

Установено е по делото /от показанията на св.М.И., които съдът не намира основание да не цени/, че до смъртта си, С.Т. се е грижела за внуците си, в т.ч. и ищците. Свидетелката установява, че майка им е изоставила родителските си задължения, като преките и непосредствени грижи за ищците били поети от бабата. Сочи, че смъртта на С.се е отразила негативно върху психиката им, били съсипани. Децата били силно привързани към баба си и тежко преживели загубата й.

Анализът на събраните по делото доказателства сочи, че до смъртта си, единствено и само С.Т. се е грижела за своите внуци, поемайки родителската отговорност за тях, което дава основание на настоящия състав да приеме, че изградените между баба и внуци отношения покриват критериите за изключителност, въведени с ТР № 1/2016 год. на ОСГНТК.

В мотивите към тълкувателното решение като примерна ситуация за възникване на такава връзка е посочено именно продължителното отглеждане и възпитание на внук от баба/дядо поради дезинтересиране от детето (решение № 92/17.11.2020 т. по т. д. № 1275/2019 г. на ВКС, II т. о.), какъвто е настоящия случай. Установено е по делото трайно полагане на грижи от бабата към внуците – от раждането на всеки от тях, дезинтересиране от страна на родителите, създаване на емоционална връзка между деца и прародител.

Съгласно разясненията, дадени в посоченото ТР, обезщетение за неимуществени вреди от причинена смърт на техни близки на лица, извън кръга на лицата, очертан в двете постановления, се присъжда само по изключение. Предпоставките, за да се приложи това изключение, са: 1./ създадена особено близка връзка между починалия и претендиращия обезщетението и 2./ действително претърпени неимуществени вреди, които надхвърлят по интензитет и времетраене вредите, нормално присъщи за съответната връзка, които в настоящия процес съдът прие за установени - ищците следва да бъде възмездени за болките и страданията от загубата на своята баба по реда на чл. 52 ЗЗД.

В настоящия случай е създадена трайна и дълбока емоционална връзка на ищците с починалата. От показанията на разпитания свидетел се установява, че тази връзка е с интензитет на връзка между родител и дете, като ищците търпят от смъртта на баба си трайно негативни емоции, подлежащи на обезщетяване.

Изхождайки от принципа за справедливост, залегнал в чл.52 от ЗЗД, съдът прие, че в конкретния случай, справедливото обезщетение за всяко едно от децата възлиза на 10 000 лева. За да определи този размер, съдът взе предвид дълбоката емоционална връзка между децата и тяхната баба, съответстваща на връзката между родител и дете, както и интензитета на търпените негативни емоции – първоначален стрес, дълбока скръб и труден период на възстановяване /така св.показания/. Със смъртта на С.Т., децата са загубили човека, който пряко и непосредствено се е грижил за тях, поел е функциите на техен родител. При така установените обстоятелства, съдът прие, че търпените негативни емоции е справедливо да бъдат обезщетени със сумата от 10 000 лева за всяко едно от децата. Обезщетението в този размер съответства както на установения в чл. 52 от ЗЗД принцип за справедливост, така и да възмезди неблагоприятните последици, настъпили за ищците в резултат на непозволеното увреждане.

В настоящия случай, ответникът заявява възражение за съпричиняване с оглед неправилно пресичане на пострадалата на пътното платно.

За да е налице съпричиняване по смисъла на чл.51, ал.2 ЗЗД, пострадалият трябва обективно да е допринесъл за вредоносния резултат, създавайки условия или улеснявайки с поведението си неговото настъпване, независимо дали е действал или бездействал виновно. Релевантен за съпричиняването и за прилагането на посочения законов текст е само онзи конкретно установен принос на пострадалия, без който не би се стигнало, наред с неправомерното поведение на деликвента, до увреждането като неблагоприятен резултат, какъвто бе установен по делото.

От заключението на приетата по делото СТАЕ, се установява, че причина за настъпване на ПТП-то е и поведенито на пострадалата, която е предприела пресичане на пътното платно по време, което не е било безопасно за нея, както и, че  процесното ПТП не би настъпило, ако пострадалата не е предприела пресичане на пътното платно.

Поради това съдът прие за основателно наведеното възражение - с поведението си /пресичайки на необозначено за това място/,  пострадалата е допринесла за настъпване на вредоносния резултат, при процент на съпричиняване от 10%. Налице са предпоставките на чл. 51, ал. 2 от ЗЗД за намаляване на определеното обезщетение с определения процент на съпричиняване, а именно от 10 000 лева, на 9 000 лева за всеки един от ищците.

Предвид ограничението, предвидено в разпоредбата на § 96, ал.1 ПЗР на КЗ във вр. с чл.493а,  ал.4 КЗ то на всеки от ищците следва да се присъди обезщетение в размер на по 5 000лева за претърпените от тях болки и страдания във връзка с внезапната смърт на тяхната баба. Дължима е и законната лихва върху присъденото обезщетение, считано от 30.09.2020г. /датата на произнасяне от ответника по заявената претенция/.

          При този изход на делото, на основание чл.78, ал.1 и ал.3 от ГПК страните имат право на разноски.

          Ответникът е извършил разходи в размер на 400 лева – заплатени депозити за ВЛ, както и юрисконсултско възнаграждение от 200 лева, определено по чл.25, ал.2, пр.2 от Наредбата заплащане на правната помощ, от които следва да се присъдят 323.08 лева.

На основание чл.78, ал.6 от ГПК в тежест на ответника следва да се възложи сумата от 600 лева ДТ по делото, платима по сметката на СГС,съразмерно на уважената част от исковите претенции, както и 38.46 лева – изплатени възнаграждения на вещи лица.

На основание чл.38, ал.2 от ЗА, ответникът следва да бъде осъден да заплати на процесуалния представител на ищеца сумата от 551.92 лева –  част от адвокатско възнаграждение от 2 870 лева, определено съгласно чл.7, ал.2, т.4 от Наредбата за минималните размери на адвокатските възнаграждения, съразмерно на уважената част от исковете претенции.

Така мотивиран, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОСЪЖДА Г. Ф., БУЛСТАТ *******, седалище и адрес на управление ***, да заплати на М. М. Т., ЕГН **********, чрез неговата майка и законен представител М.В.Т., ЕГН **********,***, сумата от 5 000 лева, представляваща обезщетение за претърпените болки и страдания по повод смъртта на неговата баба С.С.Т., починала следствие на ПТП, настъпило на 03.01.2018г. в гр.София, ведно със законната лихва считано от 30.09.2020г. до окончателното плащане, като ОТХВЪРЛЯ иска за разликата до пълния му предявен размер от 26 000 лева неоснователен.

ОСЪЖДА Г. Ф., БУЛСТАТ *******, седалище и адрес на управление ***, да заплати на Б. М. Т., ЕГН ***********, чрез неговата майка и законен представител М.В.Т., ЕГН **********,***, сумата от 5 000 лева, представляваща обезщетение за претърпените болки и страдания по повод смъртта на неговата баба С.С.Т., починала следствие на ПТП, настъпило на 03.01.2018г. в гр.София, ведно със законната лихва считано от 30.09.2020г. до окончателното плащане, като ОТХВЪРЛЯ иска за разликата до пълния му предявен размер от 26 000 лева неоснователен.

ОСЪЖДА Г. Ф., БУЛСТАТ *******, седалище и адрес на управление ***, да заплати на П. М. Т., ЕГН **********, чрез неговата майка и законен представител М.В.Т., ЕГН **********,***, сумата от 5 000 лева, представляваща обезщетение за претърпените болки и страдания по повод смъртта на неговата баба С.С.Т., починала следствие на ПТП, настъпило на 03.01.2018г. в гр.София, ведно със законната лихва считано от 30.09.2020г. до окончателното плащане, като ОТХВЪРЛЯ иска за разликата до пълния му предявен размер от 26 000 лева неоснователен.

ОСЪЖДА М. М. Т., ЕГН **********, Б. М. Т., ЕГН ***********, и П. М. Т., ЕГН **********, действащи чрез своята майка и законен представител М.В.Т., ЕГН **********,***, да заплатят на Г. Ф., БУЛСТАТ *******, седалище и адрес на управление ***, сумата от 323.08 лева – разноски по делото.

ОСЪЖДА на основание чл.38, ал.2 от ЗА, Г. Ф., БУЛСТАТ *******, седалище и адрес на управление ***, да заплати на адв.Я.Д. ***,  сумата от 551.92 лева.

ОСЪЖДА Г. Ф., БУЛСТАТ *******, седалище и адрес на управление ***, да заплати по сметка на Софийския градски съд, сумата от 638.46 лева – разноски по делото.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Софийския апелативен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

СЪДИЯ: