Определение по дело №3/2020 на Окръжен съд - Кюстендил

Номер на акта: 260202
Дата: 17 май 2021 г.
Съдия: Веселина Димитрова Джонева
Дело: 20201500900003
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 28 януари 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

                           О П Р Е Д Е Л Е Н И Е №260202

                                гр.Кюстендил, 17.05.2021г.

 

Окръжен съд-гр.Кюстендил, гражданско отделение, първи състав, в закрито съдебно заседание на седемнадесети май, две хиляди двадесет и първа година, в състав:

                                                                                  Окръжен съдия: Веселина Джонева,

след като разгледа докладваното от съдия В.Джонева търг.д.№3/2020г. по описа на ОС-Кюстендил, и за да се произнесе, взе предвид:

 

Производството е по реда на Глава Тридесет и втора – „Производство по търговски спорове“, чл.365 и сл. от ГПК.

 

Делото е образувано по искова молба, подадена от Е.П.Ш., с ЕГН **********,***, чрез пълномощника й адв.Т.Г. ***, против ЗД „Бул инс“ АД, с ЕИК ******, със седалище и адрес на управление в гр.****, район „***“, бул.„***“ №***.

Предявен е иск с правно основание чл.432 ал.1 от КЗ за осъждане на ответника да заплати на ищцата Е.Ш. сума в размер на *** лева, търсена като частично обезщетение, цялото в размер на *** лева, за претърпени от същата неимуществени вреди в резултат на смъртта на нейния баща – П.С.В., настъпила в резултат на пътно-транспортно произшествие, предизвикано на 06.08.2019г. от водач на лек автомобил марка „****“, модел „***“, с ДК №****, чиято гражданска отговорност към момента на произшествието е била застрахована от ответното дружество, ведно със законната лихва върху сумата, считано от датата на смъртта – 11.08.2019г., до окончателното изплащане. Претендирани са и разноски.

Ищцата твърди, че е дъщеря на П.С.В. Сочи, че на датата 06.08.2019г. водач на лек автомобил марка „****“, модел „****“, с ДК № *** – Г.К., движейки се с несъобразена скорост и изгубвайки контрол върху управлявания автомобил в гр.***, на ул.„*****“ е предизвикал пътно-транспортно произшествие (ПТП), при което е пострадал пешеходецът П. В.. Твърди, че в резултат на получените при удара травми, на 11.08.2019г. В. е починал. Ищцата сочи, че след удара, баща й е преминал през тежка и мъчителна борба за живота си, през време на която тя е била неотлъчно до него, както и, че смъртта му е причинила неописуеми и неизмерими болки и страдания, тъй като едно сплетено и емоционално свързано семейство се е разпаднало и отношения на обич и подкрепа, разбирателство и взаимопомощ са били безвъзвратно прекъснати; ищцата е загубила своята опора, уважавания и обичан глава на семейството.

В исковата молба се твърди, че към датата на инцидента виновният водач на МПС, причинил ПТП, довело до смъртта на баща й е имал сключен договор за задължителна застраховка Гражданска отговорност” по застрахователна полица № ****** при ответното дружество.

В съдебно заседание, проведено на 25.03.2021г. съдът е дал ход на устните състезания.

В срока за постановяване на решение по повдигнатия за разглеждане спор съдът констатира и служебно се удостовери, че по постъпил в Окръжен съд-Кюстендил обвинителен акт на 30.03.2021г. е било образувано НОХД №159/2021г. по описа на КнОС срещу Г. Б.К. за извършено престъпление по чл.343 ал.1 б.в пр.1 във вр. с чл.342 ал.1 от НК за това, че на 06.08.2019г. в гр.****, на ул.„******“ в посока към гр.Благоевград, след кръстовището с ул.„***“, при управление на МПС - лек автомобил марка „****“, модел „***“, с ДК № ***, е нарушила правилата за движение  - по чл.5 ал.1 т.1, чл.5 ал.2 т.1 и чл.116, чл.20 ал.1 и чл.20 ал.2 от ЗДвП и по непредпазливост е причинила смъртта на П. С. В. от гр.***, настъпила на 11.08.2019г.

Производството по така образуваното НОХД е висящо, като е насрочено разпоредително заседание за 26.05.2021г.     

Съдебният състав, като съобрази предмета на предявения иск и данните, съдържащи се в служебно направената разпечатка от деловодната програма на КнОС (приложена по делото), както и във внесения за разглеждане обвинителен акт (приложен по делото), намира, че са налице предпоставки за спиране на настоящото производство, в хипотезата на чл.229 ал.1 т.4 от ГПК, поради следното:

Твърденията в исковата молба относно настъпилото ПТП, което стои в основата на претърпените вреди, представляват твърдения за наличие на деликт, който разкрива характеристиките на състав на престъпление по чл.343 ал.1 б.„В“ от НК. Предпоставка за ангажиране отговорността на ответника - застраховател, е установяването на виновността на водача на застрахованото МПС, чрез което са нанесени вредите. Сезираният граждански съд не може да решава въпроса дали е осъществено престъпление, понеже разследването му е в компетентност на наказателните органи, които ще се произнесат с присъда или с акт, прекратяващ наказателното производство. Влязлата в сила присъда, постановена по  реда на НПК, е задължителна за гражданския съд, който се произнася по гражданските последици от деянието, съгласно правилото на чл.300 от ГПК. Дали дадено деяние съставлява престъпление може да се установява самостоятелно в граждански процес само в случаите, когато не може да бъде установено престъплението по наказателнопроцесуален път и е осуетено постановяване на присъда, което не е налице в настоящия случай.

Както се приема в съдебната практика, пречка за надлежното упражняване на правото на иск, какъвто е предявен в настоящия случай, е наличието на образувано наказателно производство в съдебната му фаза или в досъдебната такава, когато деецът и извършеното от него престъпление са идентични с тези, за които са въведени твърдения в исковото производство и не е налице хипотеза, при която престъпното обстоятелство следва да бъде установявано самостоятелно от гражданския съд по реда на чл.124 ал.5 от ГПК. В тези случаи производството по гражданското дело следва да бъде спряно – при образувано наказателно производство в съдебна фаза – на основание чл.229 ал.1 т.4 от ГПК, а при образувано наказателно производство в досъдебна фаза – на основание чл.229 ал.1 т.5 от ГПК.

По тези съображения, настоящият съд счита, че наказателното производство, което е в съдебната си фаза и подсъдимата и приписаното й престъпление са идентични с тези, за които са въведени твърдения в исковото производство, изходът по образуваното НОХД има преюдициално значение за настоящия исков процес, който следва да се спре до приключване на наказателното дело.

На основание чл.253 от ГПК, определението, с което е даден ход на устните състезания следва да се отмени.

Воден от горното и на основание чл.253 и чл.229 ал.1 т.4 от ГПК, съдът

О П Р Е Д Е Л И:

 

О Т М Е Н Я В А определение от 25.03.2021г., постановено по търг.д.№3/2020г., с което е даден ход на устните състезания.

С П И Р А производството по търг.д.№3/2020г. по описа на ОС-Кюстендил до приключване с влязъл в сила съдебен акт на НОХД №159/2021г. по описа на ОС-Кюстендил.

 

Определението, в частта, с която производството по делото е спряно, може да се обжалва пред Апелативен съд-София с частна жалба в 1-седмичен срок от датата на получаването на препис.

 

 

                                                                    Окръжен съдия: