Решение по дело №142/2022 на Административен съд - Габрово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 9 юни 2023 г.
Съдия: Емилия Кирилова Кирова Тодорова
Дело: 20227090700142
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 5 юли 2022 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 88

гр. Габрово, 09.06.2023 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ГАБРОВО в открито съдебно заседание, проведено на тридесет и първи май, две хиляди двадесет и трета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГАЛИН КОСЕВ

ЧЛЕНОВЕ: ДИЯН АТАНАСОВ

ЕМИЛИЯ КИРОВА-ТОДОРОВА

 

при секретаря Радослава Райчева и с участието на прокурор Надежда Желева от  Окръжна прокуратура – Габрово, като разгледа докладваното от съдията КИРОВА к.а.н.д. № 142 от 2022 година по описа на същия съд, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството по настоящото адм. дело е образувано въз основа на депозирана в деловодството на Административен съд – Габрово жалба, вх. № СДА-01-1211/ 05.07.2022 г., подадена от К.Х.В., пост.адрес: ***, чрез упълномощен процесуален представител. Оспорва се Решение № 72 от 26.05.2022 г. на Районен съд – Габрово, постановено по н.а.х.д. № 37 от 2022 г. по описа на същия съд, с искане за неговата отмяна.

С атакуваното съдебно решение е потвърдено Наказателно постановление /НП/ № ********** от 22.12.2021 г. на директора на Регионална дирекция по горите – Велико Търново, с което на К.Х.В., с ЕГН **********, за нарушение на чл. 12б, ал. 1, т. 4 от Наредба № 1/ 30.01.2012 г. за контрола и опазването на горските територии е наложена глоба по чл. 257, ал. 1, т. 1 от Закона за горите в размер на 300.00 /триста/ лева.

Нарушението, за което е издадено процесното НП, се изразява в следното:

На 20.07.2021 г. К.В. – лесовъд на частна практика с позволително за сеч № 0604581/06.03.2021 г. не следи за наличието на разрешително за достъп и добив на дървесина в имот № 14218.308.98, попадащ в отдел 288, подотдел „т“, землище Габрово – частна горска територия, насаждение. При извършена на място проверка от служители на РДГ – Велико Търново е установено, че се извършва добив на дървесина от лице, което няма разрешително за достъп до горска територия.  Нарушението е установено от горски инспектор в РДГ, за което длъжностното лице е съставило АУАН № ********** от 17.11.2021 г. /бл. серия В, № 006713/ за нарушение на чл. 12б, ал. 1, т. 4 от Наредба № 1/ 30.01.2012 г. за контрола и опазването на горските територии. Съгласно цитираната разпоредба лицата по чл. 108, ал. 2 от същия закон, каквото качество има Кр.В., след получаването на позволителното за сеч са длъжни да следят за наличието на документи за правоспособност на лицата, извършващи сечта, и за наличието на документи за достъп до съответната горска територия.

Директорът на Регионална дирекция по горите – Велико Търново изцяло е възприел констатациите в АУАН, въз основа на който и на основание чл. 275, ал. 1, т. 2 от ЗГ и чл. 53 от ЗАНН е издал НП № ********** от 22.12.2021 г. с наложена глоба в размер на 300.00 /триста/ лева на К.В. за неизпълнение на контролни правомощия по смисъла на посочените по-горе разпоредби.

Привлеченото към административнонаказателна отговорност лице е оспорило пред Районен съд – Габрово процесното НП с искане за отмяната му, по повод на което е образувано АНД № 37 по описа на ГРС за 2022 г.

Първоинстанционният съд е приел жалбата за неоснователна, а издаденото наказателно постановление – за правилно и законосъобразно, поради което го е потвърдил с постановения съдебен акт. Изложени са мотиви и за липса на основания за прилагане на чл. 28 от ЗАНН.

Ответникът по касационната жалба счита същата за неоснователна и развива доводи, по които намира решението на ГРС за правилно и законосъобразно, а правните изводи на съда – за кореспондиращи с установената фактическа обстановка и приложимия материален закон.

Жалбата е подадена в законния 14-дневен срок, против подлежащ на касационна проверка съдебен акт, поради което се явява редовна и допустима и следва да бъде разгледана по същество с оглед нейната основателност.

В проведеното по делото открито съдебно заседание касационният жалбоподател К.В., редовно призована, не се явява. Представлява се от надлежно упълномощен процесуален представител – адв. Х. от ГАК, който поддържа жалбата и развива съображения, по които намира оспореното съдебно решение на ГРС за неправилно, поради което отправя към съда искане за неговата отмяна. Претендира разноски.

За ответната страна, редовно призована, не се явява представител. Постъпило е писмено становище чрез надлежно упълномощен процесуален представител, оспорващ касационната жалба по мотивите, развити в депозирания отговор, който съдържа и искане за присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

Представителят на Окръжна прокуратура – Габрово дава заключение за обезсилване на първоинстанционното съдебно решение.

В изпълнение на задължението си за цялостна касационна проверка за допустимост и законосъобразност на постановеното от Районен съд –Габрово решение, настоящият съдебен състав констатира, че същото е недопустимо и следва да бъде обезсилено, тъй като производството се е развило при ненадлежно конституирана страна.

Съгласно ЗИДЗАНН, обн., ДВ, бр. 109 от 2020 г., в сила от 23.12.2021 г., сегашната редакция на чл. 61, ал. 1 от ЗАНН предвижда, че при разглеждане на делото пред районния съд се призовават нарушителя и наказващия орган /освен при оспорване на акт по чл. 58д, т. 4, какъвто настоящия случай не е/. Жалбата против издаденото наказателно постановление е подадена след влизане в сила на изменението в ЗАНН, респ. съдебното производство се е развило при действието на нова нормативна уредба относно конституиране на страните в съдебното производство. Като процесуална норма същата влиза в сила и се прилага и по отношение на заварените съдопроизводства, но настоящото дори няма статута на заварено такова, а е образувано и се е водило изцяло след влизането ѝ в сила. От списъка на призованите лица и от изпратената призовка се установява, че като ответник по делото съдът неправилно е конституирал административното подразделение Регионална дирекция по горите – Велико Търново, която в този случай не притежава материална и процесуална легитимация като абсолютна процесуална предпоставка за редовно съдебно производство. Такава притежава административнонаказващият орган, а именно директорът на Регионална дирекция по горите – Велико Търново в качеството му на орган, издал процесното наказателно постановление.

Със Закона за администрацията се прави ясно разграничение между самата нея и административните органи, като последните са ръководители на звена с възложени функции по осъществяването на дейности в сферата на изпълнителната власт. Съгласно чл. 158 от Закона за горите регионалните дирекции по горите са структури на Изпълнителна агенция по горите, юридически лица на бюджетна издръжка, които се създават и закриват от изпълнителния директор на ИАГ и осъществяват функциите на изпълнителната агенция в определения им район на дейност. Административен орган е директорът на регионалната дирекция. Той е административнонаказващ орган по смисъла на чл. 275, ал. 1, т. 2  от Закона за горите и по силата на приложената по делото заповед № РД49-199/ 16.05.2011 г. на Министъра на земеделието и храните, с която е оправомощен като длъжностно лице да издава наказателни постановления.

Съдът конституира страните служебно, при спазване разпоредбата на чл. 61, ал. 1 от ЗАНН. Настоящият състав на касационната инстанция намира, че в съдебното производство по АНД № 37/2022 г. районният съд е допуснал до участие ненадлежна страна, като е конституирал на страната на ответника териториалното поделение на администрацията РДГ – В.Търново, вместо административнонаказващия орган – директорът на РДГ – В.Търново. Участието на ненадлежна страна и недопускането до участие на надлежната по делото страна препятства ефективното реализиране на търсената защита и има за последица постановяване на недопустим съдебен акт по смисъла на чл. 209, т. 2 от АПК. Това е основание за обезсилване на съдебно решение № 72/26.05.2022 г. на Районен съд – Габрово и връщане на делото за ново разглеждане от друг състав на същия съд при конституиране и призоваване на надлежната ответна страна в процеса.

В този смисъл са и задължителните указания към административните съдилища, съдържащи се в Тълкувателно постановление № 3/28.04.2023 г. по тълкувателно дело №5/2022 г. на ВАС – ОСС от НК на ВКС и от I и II колегии на ВАС.

Настоящата съдебна инстанция не решава делото по същество, поради което е безпредметно да бъдат обсъждани доводите на жалбоподателя, по които счита оспореното съдебно решение за неправилно и необосновано. По същото съображение не следва да се присъждат и разноски по направените от страните искания за признаването им в производството пред касационната инстанция.

 

 

Поради така изложеното и на основание чл. 221, ал. 3 от АПК, във връзка с чл. 63в от ЗАНН, Административен съд – Габрово

 

 

 

РЕШИ:

 

ОБЕЗСИЛВА съдебно решение № 72 от 26.05.2022 г., постановено по АНД № 37 от 2022 г. по описа на Районен съд – Габрово, с което е потвърдено Наказателно постановление № ********** от 22.12.2021 г. на директора на Регионална дирекция по горите – Велико Търново, с което на К.Х.В., с ЕГН **********, за нарушение на чл. 12б, ал. 1, т. 4 от Наредба № 1/ 30.01.2012 г. за контрола и опазването на горските територии е наложена глоба по чл. 257, ал. 1, т. 1 от Закона за горите в размер на 300.00 /триста/ лева.

 

ВРЪЩА делото за ново конституиране на страните и разглеждане от друг състав на същия съд, при спазване на указанията, дадени с мотивите на настоящия съдебен акт.

 

Решението е окончателно. 

 

Препис от решението следва да се връчи на страните в едно със съобщението.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

  2.