Решение по дело №1816/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 261023
Дата: 26 октомври 2020 г.
Съдия: Весела Петрова Кърпачева
Дело: 20205330101816
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 5 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е   № 261023

 

гр. Пловдив, 26.10.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

         РАЙОНЕН СЪД ПЛОВДИВ, Гражданско отделение, III граждански състав, в публично заседание на четиринадесети септември две хиляди и двадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВЕСЕЛА КЪРПАЧЕВА

 

при секретаря Каменка Кяйчева, като разгледа докладваното от съдията гр.д. № 1816 по описа за 2020 г. на Районен съд Пловдив, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Съдът е сезиран с иск с правно основание чл.109 ЗС, предявен от В.П.П. против Х.Т.Л., за осъждане на ответника да премахне всички изградени от него законосъобразни съоръжения в сифоните на трите К. тела и да възстанови съществуващото предходно положение, съгласно одобрения архитектурен проект на сградата, преустанови задимяването, навлизането на миризми в жилището на ищцата през * и опасността от възникване на пожар.

В исковата молба се твърди, че по силата на нотариален акт *г. ищцата е титуляр на правото на ползване по отношение на жилище – *. Сочи, че ответникът е собственик на апартамента п. т. на ищцата. Твърди, че жилищната сграда е построена през *г., като при изграждането се е предвиждало отопляване на твърдо гориво. Поради това в сградата от първия до последния етаж са разположени К. тела, като в жилищата на ищцата и ответника преминават три К. тела, разпределени по следния начин: първото – вдясно от всекидневната стая, второто – в стената между всекидневната стая и хола и третото – изградено в една от стените на банята. Всяко от посочените тела започва от първия етаж с главен вентилационен к., който впоследствие след * етаж остава в средата, от ляво на него от п* етаж започва * и вдясно от него от *етаж започва още един *, който преминава само през етажите *. Десният * започва от *етаж (където е имотът на ответника), като за основа има плочата на етажа. Ищцата твърди, че от * г. ответникът изградил съоръжение, с което ползва десния и левия * не по предназначение, а в тях вероятно бил монтирал скара или друго съоръжение за печене на различни видове продукти, поради което по * тяло и на изхода на * се забелязват искри и задимяване. Искрите, задимяването и миризмите нахлували в жилището на ищцата и правели невъзможно обитаването му и използването му по предназначение. Ищцата сочи, че вследствие на искрите имало опасност от възникване на пожар в апартамента. Въпреки отправените от ищцата покани ответникът да възстанови предходното положение и да преустанови действията си, такива не били предприети. Поради това предявява настоящия иск, моли за неговото уважаване и за присъждане на сторените по делото разноски.

В срока по чл. 131 ГПК, е постъпил писмен отговор от ответника Х.Т.Л., със становище за неоснователност на предявения иск. Оспорва да е изграждал съоръжения в с. на трите К. тела на сградата, които да водят до задимяване, навлизане на миризми и опасност от пожар в жилището на ищцата. Сочи, че К.те тела се ползвали единствено по предназначение за отвеждане на дим/ миризми от поставен аспиратор. Твърди, че не е извършвал никакви преустройства, които да въздействат на правилното функциониране и използване на сифоните на К. тела. Поддържа, че лошото функциониране на К. тела, както и появилите се пукнатини в същите, не се намират с причинно-следствена връзка с действията на ответника, а на други обективно настъпили обстоятелства – повреди и амортизации. Намира, че появата на дим и миризми в имота на ищцата се дължи на строителна повреда в К. тела, за отстраняването на която се налага свикване на Общо събрание и извършване на ремонт. Моли за отхвърляне на предявения иск и за присъждане на сторените разноски.

Съдът, като съобрази доводите на страните и събраните по делото писмени и гласни доказателства и доказателствени средства, поотделно и в тяхната съвкупност, съгласно правилата на чл.235, ал.2 ГПК, намира за установено следното от фактическа страна:

С нотариален акт за покупко-продажба на недвижим имот срещу задължение за гледане и издръжка *В.П.П. и А.Г.П.продават на д. си А.А.Т., апартамент ** етаж от сграда, находяща се гр. *, срещу задължение за издръжка и гледане, като прехвърлителите са си запазили правото на ползване по отношение на имота пожизнено и безвъзмездно.

Видно от писмо от МВР, * служба за пожарна безопасност и защита на населението – П., след извършена проверка в дома на ищцата, е констатирано, че най-вероятната причина за проникване на миризми в апартамента е строителна неизправност – пукнатини в подовата стоманобетонова плоча и в стената на комина, а също и чрез електрическата инсталация, която е изпълнена от бергманови тръби. Била извършена и проверка на к., като видимо всички к. били почистени.

От приетото по делото заключение на съдебно-техническата експертиза на в. л. В.Р., което се кредитира от съда като обективно и компетентно дадено на основание чл.202 ГПК, се установява, че експертът е посетил имотите на ищцата и на ответника на дата 13.07.2020 г. в тяхно присъствие и е извършила оглед. В апартамента на ответника е установено наличието на К. тела, представляващи сифонни к., които през минали години са били използвани по предназначение  - за включване на тръби от печки на твърдо гориво за отопление. На всеки отвор е имало монтирана кръгла розетка, представляваща кръгъл диск с капак, който капак е изваждан от диска, за да се включи в тръбата от печката за твърдо гориво. Впоследствие отоплението с твърдо гориво е преустановено, всички К. отвори в отделните помещения са затворени, съществува само отвор в кухнята, в който е монтирана тръба от кухненския аспиратор, разположен над готварската печка. В детската стая по цялата стена, граничеща с банята, е монтиран стар гардероб с настройка. В хола и спалнята няма следи къде точно са се намирали К.те отвори, тъй като отворите са затворени, а стените са боядисани с латексова боя. В кухнята около к. по стената между хола и кухнята е изпълнена облицовка от ламперия по цялата стена, преди повече от 5 години. По стената над мивката и около кухненската печка вместо фаянсова облицовка е монтиран водоустойчив материал, закрепен по стената с крепежни елементи. На място в. л. не е констатирала наличие на ревизионни отвори в нито едно от помещенията, в които да може да се монтира скара или друго съоръжение за печене на различни видове продукти. Не са констатирани напуквания от пети етаж нагоре и няма компрометирани стени и тавани в апартаментните на страните. Не са констатирани преустройства и незаконосъобразни действия в апартамента на ответника, нито пък задимяване, интервенция на миризми и обгазяване в апартамента на ищцата. При огледа и в двата апартамента вещото лице не е констатирала видима разлика във въздуха.

По делото са ангажирани и гласни доказателствени средства. На ищцата са разпитани двама с.. От показанията на с. С. С.С. се установява, че е посещава периодично имота на ищцата, като последната й се е оплаквала, че в жилището се появяват миризма и дим, които идват от розетките. Миризмите били от готвено; в кухнята в имота на ищцата имало вентилатор, който се задвижвал самостоятелно, но не и аспиратор. При влизане в жилището, се усещала миризма, като дори когато ищцата не готвела, пак имало миризма.

От показанията на с. А.А.Т. (д. на ищцата) се установява, че в жилището на ищцата имало проблем от няколко години с миризми, като в коридора имало външна ламперия, която се издула и излизало пара от контактите. В детската стая било невъзможно да се живее, защото постоянно миришело. С. изяснява, че миризмите в жилището идвали от апартамента на ответника, които и към момента на разпита продължавали.

От показанията на с. Н. Н. Л. се установява, че същата живее в апартамента на ответника. Изяснява, че ответникът не е изграждал съоръжения в комина за печене на продукти. При огледа, извършен от в. л.с.е посетила жилището на ищцата, но не е установила миризми.

         При така установените правнорелевантни обстоятелства, чрез събраните в настоящата съдебна инстанция доказателства и доказателствени средства, съдът по правилата на чл. 235, ал. 2 ГПК приема следното от правна страна:

         Съгласно разпоредбата на чл.109 ЗС собственик може да иска прекратяване на всяко неоснователно действие, което му пречи да упражнява своето право. Посочената норма регламентира негаторния иск (actio negatoria) и дава защита на правото на собственост от всяко нарушение, без да е необходимо да е нарушено владението. Безспорно защита се дава и на ограничените вещни права, каквото е правото на ползване. Материалноправните предпоставки (юридическите факти), които следва да са се проявили в обективната действителност, за да е основателен искът по чл.109 ЗС, са следните: 1)смутено право на собственост или ограничено вещно право; 2)действие или бездействие (поддържане на неправомерно състояние) от ответника, за което няма основание и 3)причинна връзка между първите две. Ищецът по иска следва да докаже при условията на пълно и главно доказване наличието на всяка една от посочените предпоставки. Съгласно т.3 от ТР № 4/2015 г. на ОСГК на ВКС за уважаването на предявения иск във всички случаи е необходимо ищецът да докаже не само, че е собственик на имота и че спрямо този имот ответникът е осъществил, респективно поддържал неоснователно въздействие (действие или бездействие), но и че това действие или бездействие на ответника създава за ищеца пречки за ползването на собствения му имот по-големи от обикновените (чл.50 ЗС).

         В настоящия случай, ищцата брани вещното си право на ползване по отношение на жилище, апартамент *, като претендира ответната страна да преустанови неоснователните си действие, с които й пречи да го упражнява. Наведеното от ищеца в исковата молба поведение на ответника се изразява в изграждането на съоръжение, с което използва к. не по предназначение, вследствие на което в имота на ищцата има миризма и дим. С оглед конкретните фактически твърдения, за уважаване на иска, следва да се проявили в обективната действителност следните материалноправни предпоставки (юридически факти), а именно: ответникът да е извършил твърдените фактически действия по изграждане на съоръжение, с което ползва десния и левия * не по предназначение; че вследствие на така изграденото съоръжение в имота на ищцата навлизат миризми, дим и искри, последните водещи до опасност от пожар; че вследствие на така осъществените действия за ищцата се създават пречки да упражнява ограниченото си право на ползване и създават пречки по-големи от обикновените. В доказателствена тежест на ищцата при условията на пълно и главно доказване съгласно чл.154, ал.1 ГПК е да установи посочените предпоставки.

         От ангажираните от ищцата доказателства не се установи наличието на твърдяното съоръжение в имота на ответника, което да е включено в к. тяло и вследствие на чието използване да се появяват неприятни миризми в жилището на ищцата. Така, от заключението на в. л. Р., която е посетила имота на място, не се установи наличието на подобно съоръжение. Нито една от разпитаните с. не установи това обстоятелство. В действителност, с. на ищцата дават сведения за наличие на миризми, в дадени моменти от денонощието в дома на ищцата, но не се установи от къде е техният източник. Поради това не се доказа да е осъществено твърдяното противоправно поведение от ответника, с което да се засяга вещното право на ползване на ищцата.

         Освен това, следва да се има предвид и следното: Не всяко въздействие върху имот може да обоснове основателността на иска по чл.109 ЗС, а само онова въздействие, което засяга неоснователно обекта, принадлежащ на предявилото иска лице и посредством което обективно се създават пречки за установения правен режим на ползване на имота и по този начин се накърняват правата на собственика и се създават пречки правото му на собственост (на ползване) да бъде упражнявано в пълен обем. Действията на трети лица, които създават психически дискомфорт, ако са извършени в нарушение на установената от нормативен акт забрана, сочат на нарушаване на друг вид право, различно от правото на собственост върху недвижим имот. Следва да е налице неправомерно въздействие върху имуществената сфера на ищеца, за да е адекватна търсената с иска по чл.109 ЗС защита срещу въздействия, надхвърлящи законните ограничения на собствеността. Целта на негаторния иск е защита на правото на собственост, когато то е накърнено, а не защита на други права. В този смисъл – решение № 63/01.07.2013 г. по гр.д. № 388 по описа за 2012 г. на ВКС, II г.о., решение № 424/ 01.12.2010 г. по гр.д. № 1482 по описа за 2009 г. на ВКС и др. В цитираните решения се приема, че наличието на шум и миризми има несъмнено отражение върху правната сфера на ищеца като собственик. За защитата на тези отражения обаче не е приложима нормата на чл.109 ЗС, която предполага неоснователно въздействие, което пречи на собственика да упражнява своето вещно право, каквото в случая не е установено, дори и не е поддържано, защото липсва установено негативно въздействие върху възможността на ищеца да упражнява в пълен обем правото си на собственост върху имота според неговото предназначение – да го ползва за жилище, да се разпорежда с него и т.н. Както правото на собственост на ищеца, така и правото на собственост на ответника не следва да търпят неоснователни ограничения.

         Предвид изложените съображения, доколкото ищецът не доказа ответникът да е осъществил твърдяното противоправно поведение – изграждането и използването на съоръжение в к. тяло, вследствие на което в имота на ищцата възникват неприятни миризми, то предявения иск подлежи на отхвърляне.

         По отношение на разноските:        

         При този изход на спора на основание чл.78, ал.3 ГПК право на разноски има ответникът. По делото се доказаха да са сторени разноски за адвокатско възнаграждение в размер на 300 лв., съгласно договор за правна защита и съдействие от 06.03.2020 г. – л.28 от делото, които следва да се присъдят в полза на ответника.

         Така мотивиран, съдът

Р Е Ш И:

 

ОТХВЪРЛЯ предявения от В.П.П., ЕГН: **********, адрес: *** против Х.Т.Л., адрес: *** иск с правно основание чл.109 ЗС за осъждане на ответника да премахне всички изградени от него законосъобразни съоръжения в сифоните на трите К. тела и да възстанови съществуващото предходно положение, съгласно одобрения архитектурен проект на сградата, преустанови задимяването, навлизането на миризми в жилището на ищцата през * и опасността от възникване на пожар.

ОСЪЖДА В.П.П., ЕГН: ********** да заплати на основание чл.78, ал.3 ГПК на Х.Т.Л., адрес: *** сумата от 300 лв. (триста лева) – съдебно деловодни разноски в производството.

Решението може да бъде обжалвано от страните в двуседмичен срок от съобщаването му с въззивна жалба пред Окръжен съд Пловдив.

 

                                                          

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:/П./ В. Кърпачева

Вярно с оригинала.

М.К.