Решение по дело №1152/2019 на Районен съд - Дупница

Номер на акта: 472
Дата: 31 декември 2019 г. (в сила от 27 януари 2020 г.)
Съдия: Светла Василева Пейчева
Дело: 20191510201152
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 18 октомври 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

31.12.2019г.

 

 

 

Дупница

 
 


Номер                                                  Година                                     Град

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

НО,ІІІ

 
 


Районен съд – Дупница                                                                                                        състав

19 ноември

 

2019

 
 


на                                                                                                           Година

В публично съдебно заседание в следния състав:

         Светла Пейчева

 
Председател

Членове

Съдебни заседатели:

 

 
        1.

 

 

    Росица Кечева

 
         2.

 

 
Секретар:

Прокурор:

Председателя на състава

 
 


Сложи за разглеждане докладваното от

НАХ

 

1152

 

2019

 
 


                                      дело №                                     по описа за                                    година.

 

            Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

С.В.А., с ЕГН ******,*** Търново обжалва Наказателно постановление №19-5310- 000782/17.06.2019г. на Началник Група към ОДМВР гр. Кюстендил, Група КПДГПА Кюстендил, с което са му наложени административни наказания на основание чл. 183, ал. 1, т. 1, пр. 2 от ЗДвП – „глоба“ в размер на 10.00 (десет) лв. и на основание чл.185 от Закон за движение по пътищата ЗДвП) му е наложено административно наказание глоба в размер на 20 (двадесет) лева за нарушение по чл.105, ал.1 от   ЗДвП. Моли да бъде отменено изцяло като необосновано и незаконосъобразно обжалваното наказателно постановление.

           Въззиваемата страна - редовно призована за съдебно заседание, не изпраща представител.

            Съдът, като прецени събраните по делото доказателства, гласни и писмени, поотделно и в съвкупност, прие за установено от фактическа и правна страна следното:

            На 27.05.2019г. А.Д., на длъжност – мл.автоконтрольор при „ГПД-ГПА” при ОДМВР гр. Кюстендил и свидетелят, присъствал при установяване на нарушението –  Б.В., са констатирали, че на същата дата жалбоподателят  около 9.40ч., на ПП 1 Е-79 км 322+446, в посока гр. София управлява лек автомобил марка и модел „Пежо 1007“, с рег. №  ВТ 9848 КМ, собственост на Стефка Павлова, като при проверката водачът не представя контролен талон към СУ на МПС. Автомобилът е с допълнително затъмнени предни странични стъкла (фолио), с което е нарушил  чл. 100, ал. 1, т. 1 и чл. 105, ал. 1 от ЗДвП. АУАН е съставен, връчен и подписан от нарушителя на 27.05.2019г.

 Въз основа на съставения АУАН е издадено и атакуваното наказателно постановление, в което АНО е възприел същите фактическа обстановка и правна квалификация.

В хода на съдебното следствие са събирани гласни доказателства, като е разпитан свидетеля по акта, който поддържа констатациите, отразени в акта и допълва, че не правят замерване относно обстоятелството колко процента е затъмнено стъклото.

Приложена е и Заповед рег. № 8121з- 515 от 14.05.2018  г., издадена от Министъра на вътрешните работи, от която е видно, че  началникът на РУ е сред кръга лица, на които е предоставена компетентност да издават НП по отношение на установени нарушения по ЗДвП. Актосъставителят също притежава материална компетентност за съставяне на АУАН по констатирани нарушения по ЗДвП.

Горната фактическа обстановка се доказа по безспорен начин от събраните по делото писмени  и гласни доказателства:

При така установената фактическа обстановка, съдът прави следните правни изводи:

По отношение  нарушението на чл.100, ал.1, т.1 от ЗДвП.

От събраните по делото доказателства се установява и доказва по безспорен начин, че жалбоподателят от субективна и обективна страна е извършил административните нарушения по чл.100, ал.1, т.1, предл. 2-ро от ЗДвП, тъй като като водач на лек автомобил   на процесната дата и място не е носил контролния талон към свидетелство за управление на моторно превозно средство него. Описаното нарушение е подведено под правилната квалификация, съответно по чл.100, ал.1, т.1 от ЗДвП. С оглед извършеното административно нарушение, правилно е ангажирана административнонаказателната отговорност на жалбоподателя на основание чл.183, ал.1, т.1,пр. 2-роот ЗДвП  за съответно за нарушение по чл.100, ал.1, т.1, пр. 2-ро от ЗДвП, като е наложено административно наказание глоба в предвидения от закона фиксиран размер, който също не подлежи на корекция от страна на съда.

Установеното нарушение, не разкриват по ниска степен на обществена опасност от типичната такава за този вид нарушения, поради което е неприложима нормата на чл.28 от ЗАНН, предвиждаща маловажен случая. Спрямо същото, настоящата инстанция не констатира допуснати съществени нарушения на процесуалните правила по съставянето на АУАН и издаването на НП, които нарушения да водят до отмяна или изменение на НП в тази част.

По отношение на нарушението по чл. 105, ал.1 от ЗДвП.

Съгласно нормата на чл.105, ал.1 ЗДвП (в редакцията, действаща към момента на извършване на нарушениетосе забранява ограничаване на видимостта, освен през челното и страничните стъкла, така и през задното стъкло на автомобила, осигуряващи видимостта на водача към пътя, както и намаляване на прозрачността имОт събраните по делото доказателства (показанията на свидетеля и АУАН, чиято презумптивна доказателствена сила остана неопровергана) се установява по несъмнен начин, че в хода на извършената проверка на посочените в НП дата и място, жалбоподателят А. е управлявал посоченото по-горе МПС със затъмнени предни странични стъкла. Последното несъмнено се явява в противоречие с регламентираната в чл. 105, ал. 1 ЗДвП забрана. АНО е възпроизвел текста на чл. 105, ал. 1 от ЗДвП, като е приел в обстоятелствената част, че е ограничена видимостта през челното, задното или предните странични стъкла осигуряващи видимостта на водача към пътя.

Забраната на чл. 105, ал. 1 от Закона за движение по пътищата не е абсолютна, предвид разпоредбата на ал. 3 (нова - ДВ, бр. 101 от 2016 година, в сила от 21.01.2017 година, изм., бр. 9 от 2017 година, в сила от 26.01.2017 година), чийто текст гласи: Намаляване прозрачността на стъклата по ал. 1 се допуска само в границите на стойностите, определени в Правило № 43 на Икономическата комисия за Европа на Организацията на обединените нации, като законодателят не държи сметка дали затъмнението е извършено от производителя или допълнително с поставяне на фолио. Единственото ограничение е намалената прозрачност да е в стойностите, посочени в Правилото, а според него, независимо от вида на стъклата (обикновени, закалени, с пластмасово покритие, др.), общата светлопропускливост на предните стъкла и разположените на място, необходимо за видимостта на водача, не може да е по-малка от 70 %. В случая актосъставителят е установил визуално, че предните странични стъкла на лек автомобил „Пежо 1007“, с рег. №  ВТ 9848 КМ са затъмнени, а не са представени доказателства от наказващия орган да са извършени съответни измервания за степента на това затъмнение, за да се приеме, че е налице ограничаване на видимостта на водача до степен над допустимата по закон. Настоящият състав счита, че  неизясняването на факта, досежно степента на светлопропускливост на стъклата не дава възможност на съда да прецени доколко не са налице изключенията от забраната на чл. 105, ал.1 от ЗДвП, визирани в следващите алинеи на цитираната разпоредба. Липсата на констатации в оспорения акт относно степента на намаляване на прозрачността на страничните стъклата на автомобила и посочване на начина по който това е установено / с техническо средство или по друг начин/ лишава посоченото нарушение от обективна съставомерност. От друга страна е нарушено правото на защита на жалбоподателя, тъй като описанието на нарушението е противоречиво и не става ясно кои стъкла на автомобила са затъмнени.

Предвид гореизложеното, съдът счита, че обжалваното наказателно постановление следва да бъде и потвърдено в т.1 и отменено в останалата част на НП.

 

Поради изложените съображения и на основание чл 63, ал.1, предл. І-во и предл. ІІІ-то от ЗАНН, Дупнишкият районен съд

 

Р      Е      Ш      И    :

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление №19-5310- 000782/17.06.2019г. на Началник Група към ОДМВР гр. Кюстендил, Група КПДГПА Кюстендил, с което на С.В.А., с ЕГН ******,*** Търново му е наложено административно наказание на основание чл. 183, ал. 1, т. 1, пр. 2 от ЗДвП – „глоба“ в размер на 10.00 (десет) лв.., като ЗАКОНОСЪОБРАЗНО и го

ОТМЕНЯ, в частта, в която на основание чл.185 от Закон за движение по пътищата ЗДвП) му е наложено административно наказание глоба в размер на 20 (двадесет) лева за нарушение по чл.105, ал.1 от  ЗДвП, като НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд гр. Кюстендил, по реда на АПК, в 14-ет дневен срок, считано от деня на получаване на съобщението, че решението е изготвено.    

 

 

 

 

                                                                       РАЙОНЕН СЪДИЯ: