Решение по дело №1657/2019 на Районен съд - Монтана

Номер на акта: 513
Дата: 30 декември 2019 г. (в сила от 25 януари 2020 г.)
Съдия: Десислава Цветкова
Дело: 20191630201657
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 30 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

№ 513 / 30.12.2019 г.

 Р Е Ш Е Н И Е

ГР.МОНТАНА, 30.12.2019г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

РАЙОНЕН СЪД гр. Монтана …..........................трети наказателен състав в публично заседание на 04 декември..…….…….…………………………….

през две хиляди и деветнадесета година..…….……………………в състав:

 

                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДЕСИСЛАВА ЦВЕТКОВА

 

при секретаря Т.Владинова....................................и в присъствието на прокурора..………….……….……....….........като разгледа докладваното от съдията Цветкова.……..…...............................................АНД 1657 по описа за 2019г.………………...............и за да се произнесе взе предвид следното:

 

          Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

          С Наказателно постановление № 12-001629/ 04.10.2019г. на Директора на Дирекция „ИТ” – Монтана на „О. Е. О. със седалище и адрес на управление град София, представлявано от м.ик.н.инж. И.А.Й., управител е наложено административно наказание имуществена санкция в размер 3 000.00 лева на основание чл.416 ал.5 във връзка с чл.413 ал.2 от КТ.

          Жалбоподателят обжалва постановлението, като неправилно и незаконосъобразно, като излага доводи в тази насока. В съдебно заседание редовно призовани не изпращат представител.

         Въззиваемата страна чрез процесуалния си представител моли съда да потвърди наказателното постановление, като излага доводи за това в писмена защита.

          Въззивният съд, като взе предвид събраните по делото писмени и гласни доказателства, доводите на страните и посочените в жалбата основания, намира за установено следното:

         Жалбата е допустима: подадена в срока по чл.59 ал.2 от ЗАНН в съответствие с изискуемото от закона съдържание и от страна, имаща правен интерес и процесуална възможност за въззивно обжалване, а разгледана по същество се явява ЧАСТИЧНО ОСНОВАТЕЛНА.

          Съдът като взе предвид становищата на страните и събраните по делото писмени и гласни доказателства, намира за установено следното от фактическа страна:

          На жалбоподателя е съставен АУАН, а въз основа на него е издадено и НП, за това, че при извършена проверка на място на 12.08.2019г. и по документи на 27.08.2019г. по спазване на трудовото законодателство от служители на въззиваемата страна в обект строителство на МВЕЦ О. 9, находящ се в землището на село Портитовци и във връзка със станал инцидент със смъртен изход, обект на жалбоподателя се констатирало, че дружеството в качеството си на работодател, е експлоатирало работно оборудване - „бетонов възел” без изградена защитна/блокировка на „миксер бъркалката” спираща движението и при работа на хора в нея.

          Нарушението е констатирано с протокол от извършена проверка от 27.08.2019 г.

          Актът е съставен на 09.09.2019г. и е предявен на представител на дружеството-жалбоподател. Не са направени възражения по така съставения АУАН нито при предявяването, нито в срокът по чл.44 от ЗАНН.

         Разпоредба на чл.173, ал.1 от Наредба № 7/1999г. забранява пускането в експлоатация на работно оборудване с липсващи или неизправни системи за контрол защита, сигнализация и автоматизация, свързани с безопасността на труда. Липсата въобще на такова предпазно устройство или на защитно ограждение в процесния казус, нарушава тази разпоредба и е основание за ангажиране на административно-наказателната отговорност на лицето, отговорно за допускането и експлоатацията й в такова състояние, което в случая се явява работодателят – жалбоподателя „О. Е. О. -София.

          Съставен е и е в Акт за спиране от 12.08.2019г. на основание чл.404, ал.1, т.3 от КТ.

          Съгласно § 1, т.4 от ДР на Наредба № 7 „работно оборудване” е всяка машина, апарат, инструмент, инсталация, устройство, уредба или съоръжение, използвани при работа. В случая процесната транспортна лента несъмнено се включва в това понятие, като е безспорно и обстоятелството, че движещия се барабан на същата е създавал рискове за здравето на работещите.

          По смисъла на §1, т.9 от Допълнителните разпоредби на Закона за здравословни и безопасни условия на труд „Минимални изисквания за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труда” са най-малките допустими изисквания за опазване на здравето на работещите и осигуряването на тяхната безопасност при работа. Работодателят може да реализира по-високи изисквания, с което да осъществи по-добро ниво на предпазване на работещите, но не и по-ниски от минималните изисквания.

          Съгласно чл. 416 ал.1 изр.2 от КТ редовно съставените актове по този закон имат доказателствена сила до доказване на противното.В тази връзка фактическите констатации отразени в акта и НП не се опровергават от събраните по делото гласни и писмени доказателства.

          Жалбоподателят навежда доводи, че има образувано досъдебно производство, поради което това производство по делото следва да бъде прекратено. В конкретният случай са нарушени различни законови норми, като в конкретният случай е образувано АНП. Общото между ДП и настоящето производство е факта, че при наличие на настъпил инцидент със смърт служители на въззиваемата страна са извършили проверка, при която са констатирали настоящето административно нарушение.

          При определяне на размера на наказанието съдът намира, че същото е завишено. По делото няма доказателства, от които да се направи извод, за други допуснати нарушения от страна на жалбоподателя, поради което и това наказание се явява несъответстващо на извършеното, поради което същото следва да се намали към предвидения в закона минимален размер от 2000.00 лева.

Мотивиран от горното и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН, съдът

 

Р  Е  Ш  И  :

 

            ИЗМЕНЯВА Наказателно постановление № 12-001629/ 04.10.2019г. на Директора на Дирекция „ИТ” – Монтана, с което на „О. Е. О. със седалище и адрес на управление град София, представлявано от м.ик.н.инж. И.А.Й., управител е наложено административно наказание имуществена санкция в размер 3 000.00 лева на основание чл.416 ал.5 във връзка с чл.413 ал.2 от КТ, като НАМАЛЯВА имуществената санкция на 2 000.00 лв.

          РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно обжалване пред АС-Монтана в 14-дневен срок от съобщението на страните.

 

                                                         

                                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ: