Решение по дело №45/2020 на Административен съд - Силистра

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 21 септември 2020 г. (в сила от 21 септември 2020 г.)
Съдия: Валери Николов Раданов
Дело: 20207210700045
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 юни 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

 

РЕШЕНИЕ

№ 63

гр. Силистра, 21.09.2020 г.

 

Административен съд – Силистра, в открито заседание на шестнадесети септември две хиляди и двадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Павлина Георгиева – Железова

ЧЛЕНОВЕ:           Валери Раданов

Елена Чернева

при секретаря Румяна Пенева и с участието на прокурора от Окръжна прокуратура – Силистра Галина Вълчева разгледа КАНД № 45 по описа на съда за 2020 г., докладвано от съдия Раданов, и, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

С решение № 7 / 26.02.2020 г. по АНД № 112 / 2019 г. Тутраканският районен съд (ТРС) е отменил наказателно постановление № КХ-056 / 14.02.2019 г., издадено от директора на Областна дирекция по безопасност на храните – Силистра.

Касаторът Областна дирекция по безопасност на храните – Силистра, оспорва гореописаното решение с доводи за нарушения на материалния и процесуалния закон; желае отмяна на решението и решаване на спора по същество посредством потвърждаване на наказателното постановление.

Ответникът ЗК „Дунав-93“, ЕИК *********, оспорва касационната жалба.

Прокурорът дава заключение, според което жалбата е неоснователна.

Съдът прие за установено следното:

С наказателно постановление № КХ-056 / 14.02.2019 г., издадено от директора на Областна дирекция по безопасност на храните – Силистра, на ответника е наложена, на основание чл. 471а, ал. 2 ЗвмД (редакция – ДВ, бр. 7 / 2013 г.), имуществена санкция в размер на 500 лв. за нарушение на чл. 248, т. 4 ЗВмД (редакция – ДВ, бр. 7 / 2013 г.). Нарушението е описано в наказателното постановление, както следва: «[...] наличие на храни: 1. смес за мазане „***” – 7 бр. х 0,125 кг – съхранявани при неспазване на температурния режим на съхранение, указан от производителя; 2. краве масло х 0,125 кг – 1 бр., – съхранявани при неспазване на температурния режим на съхранение, указан от производителя; 3. пилешки крила, замразени, – 4,420 кг – храни от животински произход с изтекъл срок на годност [...]».

Районният съд е отменил наказателното постановление, приемайки, че с издаването му са допуснати нарушения на процесуалния и материалния закон.

Настоящия състав намира за необходимо да посочи, че разпоредбата на чл. 248, т. 4 ЗВмД (редакция – ДВ, бр. 7 / 2013 г.), отразена в наказателното постановление като нарушена от ответника, визира спазване на „[...] ветеринарно-санитарните и хигиенните изисквания [...]“; това предполага описание – в акта за установяване на административно нарушение и наказателното постановление – на относимите към случая ветеринарно-санитарни и хигиенни изисквания, съпроводено с посочване на онези факти, които не съответстват на тези изисквания. Вместо обаче да направят такова описание при индивидуализацията на нарушението, актосъставителят и административнонаказващият орган са посочили само изводите (неспазване на температурния режим на съхранение, указан от производителя, и предлагане на храни от животински произход с изтекъл срок на годност), които произтичат от съпоставката на неизписани в акта за установяване на административно нарушение и в наказателното постановление факти и изисквания. По този начин се е стигнало до непълнота в описанието на нарушението, която поставя в невъзможност съда да провери правилността на извода, произтичащ от съпоставката на фактите, в които се изразява деянието, и ветеринарно-санитарните и хигиенните изисквания. Въпросната невъзможност е свързана и с това, че е недопустимо непълнотата в описанието на нарушението да се преодолява посредством доказване. Защото съдебното доказване на деянието има за цел да установи съществуването или несъществуването на съдържащи се в наказателното постановление факти, а не да допълва съдържанието на наказателното постановление с факти, които законът отнася към състава на нарушението. Следователно наличието на гореописаната непълнота в оспореното пред ТРС наказателното постановление е достатъчен повод за неговата отмяна.

С оглед на гореизложеното, решението на районния съд се явява правилно, а касационната жалба – неоснователна, поради което, на основание чл. 221, ал. 2, изр. 1, пр. 1 АПК във вр. с чл. 63, ал. 1, изр. 2 ЗАНН, съдът

РЕШИ:

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 7 / 26.02.2020 г. по АНД № 112 / 2019 г. на Тутракански районен съд.

Решението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                      ЧЛЕНОВЕ:  1.                       2.