Решение по дело №219/2019 на Районен съд - Елхово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 30 декември 2019 г. (в сила от 23 януари 2020 г.)
Съдия: Доротея Петкова Янкова
Дело: 20192310200219
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 16 май 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

                                                                    

 

Номер 266                                               30.12. 2019   година                         Град Елхово

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Елховският Районен съд                                     четвърти        наказателен състав

На тридесети декември         две хиляди и деветнадесета   година

В публично заседание в следния състав:

Председател Доротея  Янкова

Членове

Съдебни заседатели

Секретар        Т. В  

Прокурор       ……………………..….

като разгледа докладваното от       съдия Янкова

административно-наказателно дело № 219  по описа за 2019 година,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството по делото е по реда на чл.59 и сл. ЗАНН.

Образувано е по жалба на С.М.С., ЕГН **********, с адрес: *** против Наказателно постановление /НП/ № РД – 5-19 от 03.05.2019 година, издадено от д-р Л  Ж. Г  -  директор  на РЗИ – Ямбол, с което на жалбоподателя на основание чл. 210, ал.1 от  Закона за здравето /ЗЗ/,  за административно нарушение по чл. 117 от ЗЗ и чл.4 от Наредба № 1 от 05.01.2018 г. за условията и реда за извършване на дезинфекции, дезинсекции и дератизация е наложено административно наказание глоба в размер на 100 лева, за това, че на 08.02.2019г. в ДПЛУИ С.***, община Болярово, ул.“Язовирска“ №16 в качеството на помощник – готвач, не е упражнил  контрол  по спазването на качествена дезинфекция  и е създал  риск  за разпространение  на заразни заболявания в дома,  като е констатирано наличие на Ешерихия коли, установено от контролен орган – държавен здравен инспектор  в Регионална здравна инспекция -  Ямбол.

С жалбата се иска цялостна отмяна на наказателното постановление, с доводи за метириалноправна незаконосъобразност на НП. В тази връзка се твърди се, че соченото в обжалваното постановление нарушение да не е извършено, а в случай, че е налице извършено нарушение същото съставлява маловажен случай по чл.28 от  ЗАНН.

Жалбоподателят в с.з. редовно призован участва лично и с процесуален  пълномощник адвокат, който поддържа жалбата на изложените в нея основания.

Административнонаказващия орган, редовно призован изпраща процесуален  пълномощник -  юрист, който  оспорва жалбата като недопустима, като подадена извън срока по чл.59, ал.2 от  ЗАНН.  Иска се в случай, че съдът разгледа жалбата като допустима, да потвърди НП като законосъобразно и правилно, а жалбата да бъде оставена без уважение. От страна на административно -   наказващият  орган  е представена и писмена защита.

Районна прокуратура - Елхово, редовно призована не изпраща представител и  не взема становище по жалбата.

Съдът след като съобрази събраните по делото писмени и гласни доказателства, преценени по отделно и в тяхната съвкупност, прие за установено от фактическа страна следното:

На 08.02.2019 година,  свидетелите К.Б. -  главен инспектор в дирекция „Надзор на заразните болести“ в РЗИ  - Ямбол, Т.Д. - инспектор в дирекция „Надзор на заразните болести“ в РЗИ  - Ямбол и М.  М.  -  инспектор в  дирекция „Обществено здраве“ при РЗИ – Ямбол,  извършили  текуща проверка в ДПЛУИ с.***, община Болярово. В хода на същата  свидетелите К.Б. и М.М.  извършили проверка и на кухнята и столовата на ДПЛУИ с.***.  На проверката е присъствал и жалбоподателя.  Обстоятелствата от проверката в кухнята и  столовата били обективирани в  протокол  да извършена проверка и оказване на организационно -  методическа помощ  от  св.Б..  При проверката е било установено, че дезинфекция в кухнята се извършва сутрин, с препарат „Клодан Д“. От столовата и кухнята св.Б. взела 5 обтривки.  При последващото микробиологическо  изследване на взетите при проверката обтривки е констатирано на три от тях  наличие на Ешерихия коли, а именно от обтривки от работен  плот, стена и лъжица.  Резултатите от  изследването са били  отразени  в  протокол №1/08.02.2019г. за вземане на обтривки и смивки.

От приетото към  доказателствата писмо изх.№ 67/26.07.2019г. на директора на ДПЛУИ с.*** се установява, че на 08.02.2019 година в кухнята на ДПЛУИ с.*** са работили помощник – готвач - жалбоподателя М. и работник кухня – Г   И . 

Съгласно длъжностната характеристика на длъжността „помощник готвач“ в ДПЛУИ с.***, помощник -  готвачът  носи отговорност за санитарно -  хигиенното състояние в кухнята, на съдовете и приборите за работа /т.10 от  длъжностната характеристика/.

Въз основа на констатациите от проверката на 11.03.2019 година св.К.Б.Б. е съставила срещу жалбоподателя С.М. С   Акт за установяване на административно нарушени /АУАН/  изх.№ 20 от 11.03.2019 година в присъствието на свидетел Т. Г  Д. за извършено нарушение  на чл.117 от ЗЗ и чл.4 от Наредба № 1 от 05.01.2018 г. за условията и реда за извършване на дезинфекции, дезинсекции и дератизации. В АУАН актосъставителят Б. описала обстоятелствата, свързани с извършената проверка и резултатите от изследванията на взетите проби. Констатирано е, че  наличието на ешерихия коли показва липса на качествена дезинфекция. АУАН не съдържа описание на нарушението, конкретни действия или бездействия на наказаното лице, с които е извършено нарушението.

АУАН  е бил съставен  в отсъствието на жалбоподателя. По делото не се установи жалбоподателя да е бил поканен за съставяне на АУАН. АУАН е бил изпратен на жалбоподателя по пощата с придружително писмо, с известие за доставяне на Български пощи. От последното се установява, че АУАН ведно с придружителното писмо  е  получен лично от жалбоподателя. 

Въз основа на издадения от св.Б. ***  е издал обжалвано НП срещу жалбоподателя,  с което на основание чл. 210, ал.1 от  Закона за здравето /ЗЗ/,  за административно нарушение по чл. 117 от ЗЗ и чл.4 от Наредба № 1 от 05.01.2018 г. за условията и реда за извършване на дезинфекции, дезинсекции и дератизация му е наложено административно наказание глоба в размер на 100 лева, за това, че на 08.02.2019г. в ДПЛУИ С.***, община Болярово, ул.“Язовирска“ №16 в качеството на помощник – готвач, не е упражнил  контрол  по спазването на качествена дезинфекция  и е създал  риск  за разпространение  на заразни заболявания в дома,  като е констатирано наличие на Ешерихия коли, установено от контролен орган – държавен здравен инспектор  в Регионална здравна инспекция -  Ямбол.

НП е било връчено на жалбоподателя по пощата с известие за доставяне на Български пощи на 09.05.2019 година.

Жалбата срещу НП е депозирана директно пред РС – Елхово на  16.05.2019г.

Изложената фактическа обстановка, се установява безспорно от показанията на свидетелите К.Б.Б. – актосъставител, Т.Г.Д. -  свидетел  по съставянето на  АУАН, Д.Д.Г. и М.М.М. – свидетел по установяване на нарушението, както и от приетите писмени доказателства, находящи се в приобщената административно - наказателна преписка и тези представени в хода на съдебното производство. Показанията на св. К.Б., в частта, че за явяване на жалбоподателя за съставяне на АУАН е била изпратена писмена покана съдът  не кредитира, предвид на това, че горното се опровергава от показанията на св.Г., както и предвид липсата на писмено доказателство удостоверяващо, че жалбоподателя е бил поканен да се яви пред  актосъставителя за съставяне на АУАН. В останалата им част свидетелските показания изцяло се кредитират от съда с доверие, предвид липсата на противоречия относно съставомерните факти, тяхната систематизираност и взаимно допълване, при липса на индиции за предубедеността им. За достоверни се цениха и писмените доказателствени източници, предвид липсата на оспорване на съдържанието или истинността им.

При така установените факти, съдът прави следните правни изводи:

Жалбата е допустима, като подадена от надлежно легитимирана страна, имаща правен  интерес да обжалва атакувания акт и подадена в срок.  Възраженията на въззиваемата страна за недопустимост на жалбата поради просрочие са неоснователни. Както се посочи по -  горе НП е било връчено на жалбоподателя на 09.05.2019 година, а жалбата е депозирана пред съда на 16.05.2019 година, т. е. в последния ден от визирания от чл.59, ал.2 от ЗАНН  седмодневен  срок.

Жалбата е основателна по следните съображения:

В производството по установяване на административно нарушение и издаване на НП съдът  констатира допуснати съществени процесуални нарушения, довели до ограничаване на правото на защита на жалбоподателя,  които са основания за  отмяната му  и се изразяват  в следното:

АУАН е съставен в нарушение на чл.40, ал.1 от ЗАНН - в отсъствието на нарушителя и в отсъствието на свидетели  присъствали при извършване или установяване на нарушението.

Изключението от правилото на чл.40, ал.1 от ЗАНН, визирано от чл.40, ал.2 от ЗАНН в който е допустимо съставянето на АУАН в отсъствието на нарушителя, а  именно в случаите когато след покана нарушителят не се яви за съставяне на акта, не е било налице. Не се установи жалбоподателя да е бил поканен да се яви пред актосъставителя за съставяне на  АУАН.

На следващо място АУАН е съставен в присъствието на един свидетел - св.Т.  Д., която е свидетел по съставянето на АУАН, но не и по установяване на нарушението. Последната не е присъствала при извършената проверка на 08.02.2019 година на обекта в ДПЛУИ с.*** за нарушение на санитарно -  хигиенните изисквания,  в  който е наказан  жалбоподателя. АУАН е следвало да бъде  съставен в присъствието един свидетел  по извършване или установяване на нарушението или в хипотезата на чл.40, ал.3 от ЗАНН  -  в присъствието на двама други свидетели.

В хода на административно - наказателното производство е било допуснато нарушение и на правилата на чл.43, ал.1 и ал.4 от  ЗАНН. Актът не е бил предявен за запознаване и подписване на нарушителя в съответствие с  чл.43, ал.1 от  ЗАНН.  Актът е бил връчен на наказаното лице при допуснато нарушение на чл.43 ал.4 от ЗАНН.  Същият  е бил  съставен в отсъствието на нарушителя поради което и на основание  чл.43, ал. 4 от ЗАНН е следвало той да се изпрати на съответната служба, а ако няма такава - на общинската администрация по местоживеенето на нарушителя за предявяване и подписване. Конкретният АУАН е бил  връчен на нарушителя, чрез пощенска пратка, който ред е  неприложим, предвид изричните правила визирани от ЗАНН относно предявяване и връчване на  АУАН.

АУАН, не отговаря и на законовите изисквания за изискуемо съдържане установени в чл.42,  т.4  от ЗАНН. Същият  не съдържат описание на нарушението.

Съгласно чл.6 от ЗАНН административно нарушение е това деяние (действие или бездействие), което нарушава установения ред на държавното управление, извършено е виновно и е обявено за наказуемо с административно наказание, налагано по административен ред. В конкретния акт липсва посочване на конкретно действие или бездействие на нарушителя, и  то не само такова съставляващо неизпълнение на негови задължения по чл.117 от ЗЗ и  чл.4 от Наредба № 1 от 05.01.2018 г. за условията и реда за извършване на дезинфекции, дезинсекции и дератизации,  но и въобще.

Законът е установена система от правнорегламентирани предписания към актосъставителя, изпълнението на които води до създаване на необходимите и възможни гаранции за пълноценно участие на нарушителя в тази фаза на производството. Част от тях са абсолютно задължителни правила, нарушението на които обуславя упражняването на правомощията на наказващия орган по чл.52 ал.2 ЗАНН или на съда по чл.63 ал.1 пр.3 ЗАНН. Към тези правила се отнасят и  посочените по -  горе,  а именно тези свързани със съставяне на  АУАН в присъствието на нарушителя и свидетелите присъствали при извършване на нарушението, предявяване,  подписване и връчване на АУАН, съдържанието на АУАН.

Допуснатите нарушения безспорно ограничават възможността за реализиране защитата на санкционираното лице, както с оглед произтичащите от връчването на акта права и задължения, свързани именно с правото на защита, така и с оглед функциите на АУАН в административно-наказателното производство, а именно значението му на правен акт, с който се повдига и предявява обвинение в извършването на административно нарушение. От своя страна АНО не е установил по реда на чл.52 ал.2 ЗАНН допуснатите нарушения при което е издал един незаконосъобразен санкционен акт.

Само по себе си НП е незаконосъобразно поради липса на  единство между описание  на нарушението и  правна квалификация  на същото - твърди се едно нарушение, а цифрово като нарушени се сочат  нормите на два фактически състава.

Допуснатите процесуални нарушения са съществени, тъй като са довели до ограничаване правото на защита на наказаното лице  и са основания за отмяна на НП, без да е необходимо произнасяне  на съда по същество.

Мотивиран от горното и на основание чл. 63, ал. 1 ЗАНН, съдът

 

       Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № РД – 5-19 от 03.05.2019 година издадено от  д-р Л  Ж. Г  -  директор  на РЗИ – Ямбол, с което на С.М.С., ЕГН **********, с адрес: *** на основание чл. 210, ал.1 от Закона за здравето, за административно нарушение по чл. 117 от закона за Здравето и чл.4 от Наредба № 1 от 05.01.2018 г. за условията и реда за извършване на дезинфекции, дезинсекции и дератизация е наложено административно наказание глоба в размер на 100 лева, като незаконосъобразно.

Решението подлежи на касационно обжалване пред Ямболски административен  съд, чрез РС -  Елхово в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

                                                           Районен съдия: