Решение по дело №72/2022 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 204
Дата: 16 март 2022 г.
Съдия: Мария Белева Хубчева
Дело: 20227150700072
Тип на делото: Касационно административно дело
Дата на образуване: 20 януари 2022 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

204/16.3.2022г.

гр. Пазарджик,

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Пазарджик, Х-ти касационен състав, в открито заседание на шестнадесети февруари две хиляди двадесет и втора година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГЕОРГИ ПЕТРОВ

ЧЛЕНОВЕ: 1. НИКОЛАЙ ИНГИЛИЗОВ

  2. МАРИЯ ХУБЧЕВА

 

при секретаря Янка Вукева с участието на прокурора Тихомир Гергов, като разгледа докладваното от съдия Хубчева к.а.н. дело72 по описа на съда за 2022 год., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 и следващите от Административнопроцесуалния кодекс (АПК), във връзка с чл. 285, ал. 1, изречение второ от Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража (ЗИНЗС).

Образувано е по две касационни жалби, като едната е подадена от Главна дирекция „Изпълнения на наказанията“ (ГД„ИН“) гр. София, чрез пълномощника младши юрисконсулт Р. Т. Р. срещу решение № 728 от 12.10.2021 год. постановено по адм. дело № 825 от 2021 год. по описа на Административен съд - Пазарджик, в частта му, с което е осъдена Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ гр. София да заплати сумата от 200,00 (двеста) лева, представляваща обезщетение за претърпени имуществени вреди от незаконосъобразни бездействия на администрацията на Затвора гр. Пазарджик – да допусне ползването на разрешена вещ – „аудиоплеър“ от лишения от свобода за периода от 14.12.2020 год. до 20.07.2021 год. (датата на предявяване на исковата молба). Излагат се оплаквания за неправилност на атакуваното решение в посочената му част като неправилно поради нарушение на материалния закон, съществено нарушение на съдопроизводствените правила и необоснованост. Моли се за отмяната на съдебния акт в обжалваната част и вместо него съдът да постанови друг, с който да отхвърли исковата претенция на Д.Г.А. като неоснователна и недоказана. Разноски не се претендират.

Другата касационна жалба, наименована „въззивна жалба“, е подадена от Д.Г.А., понастоящем в Затвора в гр. Пазарджик срещу решение № 728 от 12.10.2021 год. постановено по адм. дело № 825 от 2021 год. по описа на Административен съд - Пазарджик, в частта му, с което отхвърлен като неоснователен иска на Д.Г.А. против Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ гр. София, в останалата му част над 200,00 (двеста) лева до размера на 3 000,00 (три хиляди) лева като неоснователна и недоказана. В нея се релевират оплаквания за оплаквания за неправилност и необоснованост на решението досежно оспорената му част. Моли се за отмяната му и вместо него съдът да уважи иска в неговата цялост. Разноски не се претендират.

          Представителят на Окръжна прокуратура – Пазарджик дава заключение, че касационната жалба на Главна дирекция „Изпълнения на наказанията“ (ГД „ИН“) гр. София е основателна. Изразява становище за неправилност на оспореното решение, в частта му досежно осъдителната част като счита, че следва да се отмени.

          Административен съд – Пазарджик, като взе предвид събраните по делото доказателства, доводите на страните и релевираните касационни основания, прие за установено следното:

Касационните жалби са подадени в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК, от надлежни страни, имащи правен интерес от обжалването, поради което са процесуално допустими, но разгледани по същество са неоснователни. Съображенията за това са следните:

Първоинстанционният съд е бил сезиран с искова молба, подадена от Д.Г.А., понастоящем в Затвора в гр. Пазарджик против ГД „ИН“ – гр. София, в която е изложил твърдения за нанесени неимуществени щети от бездействието на администрацията на Затвора гр. Пазарджик, да допусне ползването на разрешена вещ – „аудиоплеър“. Посочил е, че искът му е в размер на 3 000,00 (три хиляди) лева за периода от 14.12.2020 год. до 20.07.2021 год. (датата на предявяване на исковата молба).

В исковата си молба ищецът твърди, че на 14.12.2020 год. е депозирал молба до началника на Затвора гр. Пазарджик, с която е поискал да му бъде допуснато ползването на разрешена вещ – MР3 плеър FIIO FA7. Началникът на Затвора гр. Пазарджик е отказал използването на процесната вещ вследствие, на което Д.А. е подал жалба против незаконосъобразни действия на началника на Затвора гр. Пазарджик, по задържане и непредоставяне на достъп до „аудио плейър – без записващо устройство“ до Административен съд – Пазарджик. Образувано е адм. дело № 83 от 2021 год. по описа на същия съд и при разглеждане на спора по същество е постановил решение № 89 от 11.02.2021 год., с което е отменил действията на началника на Затвора гр. Пазарджик по задържане и непредоставяне на достъп до „аудио плейър – без записващо устройство“, заявен от Д.А. за получаване с писмена молба от 14.12.2020 год. и с изразено положително мнение от инспектор Петров и е постановил един брой „аудио плейър – без записващо устройство“ да бъде предоставен на жалбоподателя. След съдебно обжалване на първоинстанционното решение по реда на чл. 208 и следващите от АПК пред тричленен състав на Административен съд Пазарджик е образувано административнонаказателно дело № 387 от 2021 год., по което е постановено решение № 452 от 28.05.2021 год., с което е оставено в сила решение № 89 от 11.02.2021 год. постановено по адм. дело № 83 от 2021 год. по описа на Административен съд – Пазарджик. Също така в исковата си молба Д.А. е посочил, че след постановяване на окончателния съдебен акт е подавал молби до началника на Затвора гр. Пазарджик да му бъде предоставен процесния „аудиоплеър“, но е получавал откази, поради което ищецът е сезирал Административен съд – Пазарджик с молба да му бъде предоставено копие от влезлия в сила съдебен акт, за да се запознае началника на затвора с него. Достъп до разрешената му от съда вещ не му е бил предоставен.

От фактическа страна съдът е събрал относимите към спора факти, при обсъждане доводите на страните, въз основа на които е извел правни изводи. По делото са приети гласните свидетелски показания на Ф. М. К. – майка на касационния жалбоподател и В. К. Д. – служител в Затвора гр. Пазарджик.

При разглеждане на спора по същество първоинстанционният съд е приел за безспорно доказано, че в случая е налице незаконосъобразно действие от страна на администрацията на Затвора гр. Пазарджик да допусне ползването на разрешената вещ - „аудиоплеър – без записващо устройство“. Позовал се е на влязлото в сила съдебно решение № 89 от 11.02.2021 год. постановено по адм. дело № 83 от 2021 год. по описа на Административен съд – Пазарджик, което има задължителна сила за страните – по арг. на чл. 177, ал. 1 от АПК. Административният орган е следвало да се съобрази с установеното от съда незаконосъобразно бездействие от страна на администрацията на Затвора гр. Пазарджик и да допусне използването на процесния „аудиоплеър“ от страна на А.. Съдът е установил, че ответната страна не е доказала, че процесният „плеър“ не е отговарял на изискванията на списъка с разрешените вещи, които могат да се ползват в заведенията за лишаване от свобода, обективиран в заповед № ЛС-04-642 от 28.11.2018 год. на министъра на правосъдието. Отбелязал е, че в т. 5 „б“ з от списъка портативните устройства, към които спада и аудиоплеъра е да не съдържат записващо устройство, но не е посочена забрана да поддържат видеоформати и безжична комуникация. Въз основа на приетото за установено от фактическа и правна страна първостепенният съд е установил, че незаконосъобразното бездействие на затворническата администрация е продължило през целия исков период и наличието на причинно-следствена връзка между бездействието на администрацията на Затвора гр. Пазарджик по недопускане на процесната вещ и негативните преживявания у ищеца- унижение, чувство на малоценност и безсилие. Съдът е счел, че справедливото обезщетение следва да е в размер на 200,00 (двеста) лева като се е мотивирал с довода, че аудиоплеърът не е вещ от първа необходимост, а ищецът е разполагал с други вещи от подобен вид, поради което е осъдил ГД „ИН“ гр. София да заплати на Д.Г.А., понастоящем в затвора в гр. Пазарджик сумата от 200,00 (двеста) лева, представляваща обезщетение за претърпени неимуществени вреди от незаконосъобразни бездействия на администрацията на затвора гр. Пазарджик – да допусне ползването на разрешената вещ – „аудиоплеър“ от лишения от свобода за претендирания период от време и е отхвърлил както неоснователен иска на Д.Г.А., понастоящем в затвора в гр. Пазарджик против ГД „ИН“ гр. София в останалата му част над 200,00 (двеста) лева до размер 3 000,00 (три хиляди) лева.

Решението е правилно.

Съдът е обсъдил всички доказателства по делото в тяхната съвкупност и съотносимост. Приетите за установени фактически констатации се подкрепят от доказателства по делото. Спрямо релевантните факти инстанцията по същество правилно е приложила материалния закон. Не са допуснати нарушения на съдопроизводствените правила. Постановено е обосновано съдебно решение. Съдът е установил, че незаконосъобразното бездействие на затворническата администрация е продължило през целия претендиран от ищеца времеви период – от 14.12.2020 год. до 20.07.2021 год. (датата на предявяване на исковата молба), включително и при съобразяване неизпълнението на влязлото в сила съдебно решение № 89 от 11.02.2021 год. постановено по адм. дело № 83 от 2021 год. по описа на Административен съд – Пазарджик.

Достигнал е до обосновани изводи за наличие на причинно-следствена връзка между бездействието на администрацията на затвора в гр. Пазарджик по недопускане на процесната вещ и негативните преживявания у Д.Г.А.. Несъмнено е, че ищецът е преживял унижение, чувство на малоценност и безсилие за посоченото време вследствие на отказа от страна на администрацията на Затвора гр. Пазарджик да му предостави достъп до „аудиоплеър“ - разрешената вещ, съгласно т. 5 „б“ з от заповед № ЛС-04-642 от 28.11.2018 год. на министъра на правосъдието.

По отношение на присъдения размер на обезщетение в размер на 200, 00 (двеста) лева съдът я е определил правилно съобразно нормата на чл. 52 от Закон за задълженията и договорите (ЗЗД) като конкретният размер на обезщетението за неимуществени вреди за претендирания период е определена по справедливост при отчитане на икономическия стандарт в страната. Отчетено е обстоятелството, че процесната вещ не е такава от първа необходимост, не е налице увреждане на физическото здраве на ищеца, в резултат на бездействието на администрацията в затвора в гр. Пазарджик. Също така е установено, че А. е разполагал и с други подобни вещи, които е можел да използва в затворническото помещение. Правилно е отхвърлил като неоснователен и недоказан иска на Д.Г.А. против ГД „ИН“ гр. София в останалата му част над 200,00 (двеста) лева до размер на 3 000,00 (три хиляди) лева.

С оглед горното и предвид липсата на релевираните в двете касационни жалби оплаквания обжалваното решение като правилно и обосновано следва да бъде оставено в сила.

По изложените съображения и на основание чл. 221, ал. 2, предл. първо от АПК Административен съд – Пазарджик, в настоящия касационен състав,

 

Р Е Ш И

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 728 от 12.10.2021 год. постановено по адм. дело № 825 от 2021 год. по описа на Административен съд – Пазарджик.

Решението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: (П)

ЧЛЕНОВЕ: 1. (П)

                                                                                       2. (П)