Решение по дело №3348/2019 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 160
Дата: 6 февруари 2020 г.
Съдия: Даниела Димитрова Недева
Дело: 20197050703348
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 9 декември 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

                2020г., гр.Варна

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

ВАРНЕНСКИ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, Трети касационен състав, в открито съдебно заседание на тридесети януари две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                           ПРЕДСЕДАТЕЛ:   ЯНКА ГАНЧЕВА

ЧЛЕНОВЕ:   ДАРИНА РАЧЕВА

Д. НЕДЕВА

 

при секретаря Теодора Чавдарова и с участието на прокурора Александър Атанасов, като разгледа докладваното от съдията Д.Недева КНАХД №3348 по описа за 2019 год., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно – процесуалния кодекс, във връзка с чл.63 от Закона за административните нарушения и наказания.

Образувано е по касационна жалба от Дирекция „Инспекция по труда” – Варна, чрез пълномощника Дарина Ошавкова срещу решение № 1937 от 29.10.2019 г. на ВРС, постановено по НАХД № 4092/2019г., по описа на ВРС, с което е отменено наказателно постановление № 03-010019/03.10.2018г. на Директор на Дирекция „Инспекция по труда”-Варна, с което на „Епис Къмпъни” ЕООД е наложено административно наказание "имуществена санкция" в размер на 2100 лева на основание чл.416 ал.5 от КТ и чл. 79 ал.4 вр. чл.76 ал.1 от ЗТМТМ.

В касационната жалба се поддържа, че решението е неправилно и незаконосъобразно, поради допуснати нарушения на материалния закон, като се претендира неговата отмяна и постановяване на ново по съществото на спора, с което се потвърди процесното НП.

В съдебно заседание пред настоящата инстанция касаторът, чрез процесуален представител поддържа касационната жалба и отправя искане за отмяна на въззивното решение и потвърждаване на НП, с присъждане на сторените по делото разноски.

Ответникът, редовно призован, не се явява, не се представлява. С писмен отговор от 04.12.2019г., заявява, че касационната жалба е неоснователна и моли постановеното решение на ВРС да бъде потвърдено.

Представителят на Варненска окръжна прокуратура изразява становище за основателност на касационната жалба и дава заключение, че решението на ВРС следва да бъде отменено като постановено в нарушение на материалния закон, поради което следва да бъде постановено ново по съществото на спора, с което се потвърди издаденото НП.

Настоящият състав на съда, като извърши проверка на атакуваното решение, във връзка със заявените в жалбата касационни основания, констатира следното:

Касационната жалба е процесуално допустима като подадена в срока за обжалване по чл.211, ал.1 от АПК, от надлежна страна, срещу подлежащ на касационен контрол пред настоящия съд съдебен акт.

Съгласно чл.63, ал.1 от ЗАНН решението на ВРС подлежи на касационно оспорване на основанията, предвидени в чл. 348, ал.1 от НПК, като касационният съд обсъжда посочените в жалбата пороци на решението, а за неговата валидност, допустимост и съответствие с материалния закон следи и служебно съгласно чл. 218 от АПК.     По аргумент от чл.220 от АПК, проверката за приложението на материалния закон касационният съд проверява въз основа на фактическите установявания във въззивният съдебен акт.

 За да отмени процесното НП, ВРС е приел, че обстоятелствата, при които е извършено административното нарушение, не са подведени под конкретната правна норма, санкционираща извършеното административно нарушение, като неяснота за какво нарушение е издадено наказателното постановление представлява съществено процесуално нарушение, неотстранимо във фазата на съдебно производство, което е самостоятелно основание за отмяна на издаденото наказателно постановление.  

Настоящия състав на съда, като прецени събраните по делото доказателства и доводите на страните, както и след извършената на основание чл.218, ал.2 от АПК служебна проверка за валидност, допустимост и съответствие на атакувания съдебен акт с материалния закон, намира касационната жалба за неоснователна.

Правилна е преценката на ВРС за наличие на допуснато съществено процесуално нарушение при издаване на процесното НП. Нарушението, за което е санкционирано дружеството е извършено на 03.08.2018г., АУАН е съставен на 27.09.2018г., а НП е издадено на 03.10.2018г.

ВРС е установил вярно фактическата обстановка, обсъдил е и е анализирал всички събрани доказателства и обосновано е стигнал до извод, че към датата на издаване на НП административнонаказващия орган е определил неправилно санкционната норма на чл.76 ал.1 от ЗТМТМ, която е била отменена с ДВ, бр. 24 от 2018г., в сила от 23.05.2018г. Посочената разпоредба на чл.76, ал.1 от ЗТМТМ,  предвижда за работодател, за който чужденец предоставя работна сила без разрешение за работа или без регистрация в Агенцията по заетостта налагане „имуществена санкция“ в размер, определен по чл. 48 от Закона за чужденците в Република България /ЗЧРБ/, освен ако не подлежи на по-тежко наказание. Административно-наказателната разпоредба на чл. 48 от Закона за чужденците в Република България /ЗЧРБ/ предвижда “имуществена санкция” в размер от 2 000 лв. до    20 000 лв. за юридическите лица, които са наели на работа или приели законно пребиваващи чужденци без съответното разрешение или регистрация. Горепосочената норма е била отменена с ДВ, бр. 24 от 2018 г., в сила от 23.05.2018г.

Неоснователно е възражението на касатора досежно наличие на техническа грешка, доколкото от една страна същата норма е посочена не само в НП, но и в АУАН, а от друга страна, поради строгата формалност на процеса по налагане на административни наказания, регламентиран в ЗАНН и в субсидиарно приложимите НК и НПК, законодателят не е предвидил института “техническа грешка” и не е предвидил възможност за поправяне й. Недопустимо е в рамките на съдебния процес, основавайки се на фактите, които се установяват от доказателствата по делото, да се санира подобен порок на НП.

С оглед на гореизложеното ВРС е приложил правилно материалния закон и обжалваното решение не страда от посочените в касационната жалба пороци, което обуславя липсата на касационни основания за отмяна по чл. 348, ал.1 НПК във вр. с чл. 63, ал.1, предл.2 ЗАНН. При извършената извън обхвата на касационната жалба служебна проверка на обжалваното решение, не се установиха пороци във връзка с  неговите  валидност и допустимост, поради което същото следва да се остави в сила.

По изложените съображения на основание чл. 221, ал.2 от АПК във връзка с чл.63, ал.1 от ЗАНН, настоящият касационен състав на Административен съд-Варна,

 

Р    Е    Ш    И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 1937 от 29.10.2019 г. на ВРС, постановено по НАХД № 4092 по описа на ВРС за 2019г.

 

Решението е окончателно.

 

 

                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ:                        

 

ЧЛЕНОВЕ: