Р Е Ш Е Н И Е
гр.
София, 03.12.2018г.
В ИМЕТО НА НАРОДА
Софийски градски съд, Гражданско отделение, І-8 с-в., в
закрито заседание на трети декември, през две хиляди и осемнадесета година, в
състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: СТЕФАН
КЮРКЧИЕВ
като изслуша докладваното от съдията гр. д. № 7167 по описа на състава за 2017г.,
за да се произнесе взе предвид следното:
Производството е по реда на чл. 247, ал.1 пр. първо от ГПК.
Образувано е по инициатива на съда за поправка на очевидна фактическа грешка в постановеното Решение от 03.07.2018г.
Производството е допустимо, тъй като процесуалния закон изрично регламентира правомощието на съда да инициира поправка на очевидна фактическа грешка, дори без това да бъде поискано от някоя от страните.
В конкретния случай, съдът съобрази, че в текста на съдебното решение- диспозитив е изписано погрешно словом сумата от 51 000 евро, за която се отнася съдебното решение, както се вижда и от мотивите му - като „петдесет хиляди евро“.
Споменатата очевидна фактическа грешка, която се дължи на грешка при техническото създаване на документа /съдебно решение/ е била забелязана и съдебния състав след постановеното първоинстанционно решение и може да бъде отстранена само по реда на чл. 247, ал.1 от ГПК.
Тъй като производството по поправка на ОФГ в случая е инициирано от съда, то съдът дължи изрично произнасяне само по онези очевидни фактически грешки, които сам е открил. Споменатата очевидна фактическа грешка следва да бъде поправена, с цел да се коригира формалното несъответствие между действителната воля на съда в мотивите на решението и външното й обективиране в диспозитива.
Така мотивиран, на основание чл. 247, ал.1 от ГПК съдът
Р Е Ш И:
ДОПУСКА ПОПРАВКА НА ОЧЕВИДНА ФАКТИЧЕСКА ГРЕШКА в Решение от 03.07.2018г., постановено по гр. д. № 7167 съгласно описа на І-8 състав на СГС за 2017г., като след поправката, в текста на решението в първи абзац от диспозитива, след посочената сума от 51 000 евро обозначението словом на присъдената сума „петдесет хиляди евро“ да се чете правилно като „петдесет и една хиляди евро“.
Решението не подлежи на въззивно обжалване, тъй като основното решение е постановено по реда на чл. 238-239 от ГПК и също не подлежи на въззивно обжалване.
Решението подлежи на връчване на всяка от страните по него.
СЪДИЯ: