Определение по дело №297/2019 на Апелативен съд - Варна

Номер на акта: 330
Дата: 17 май 2019 г.
Съдия: Мария Иванова Христова
Дело: 20193001000297
Тип на делото: Въззивно търговско дело
Дата на образуване: 14 май 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№____330________

гр. Варна, _17.05.2019г.

 

ВАРНЕНСКИ АПЕЛАТИВЕН СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ в закрито заседание, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ:РАДОСЛАВ СЛАВОВ

ЧЛЕНОВЕ: ДАРИНА МАРКОВА

МАРИЯ ХРИСТОВА

като разгледа докладваното от съдията М.Христова

в.т.д.№297 по описа за 2019г. на ВнАС,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.267 и сл. от ГПК.

Образувано е по въззивна жалба от „ПОСОЛСТВО НА КРАСОТАТА“ ЕООД, гр.Варна, чрез П.Т., срещу решение №256/26.03.2019г. по т.д.№1150/2017г. на ВОС.

В жалбата се твърди, че решението е неправилно и незаконосъобразно. Излага се, че Галина Тодорова Чолакова е била избрана за управител на „Франсис Резидънс“ ЕООД по решение на собственика на дружеството, взето на 07.07.2016г., въз основа на което същата е била вписана като такъв в Търговския регистър. От посочения момент Галина Чолакова е осъществявала дейността по представителство на  дружеството и по време на цялото производство по т.д.№1410/2016г., за което собственикът на дружеството „Петрол холдинг“ АД е знаел и не се е противопоставил.

Излага се, че първоначално между Галина Чолакова и дружеството е бил налице устен договор, писмено потвърден и обективиран в приложените по делото писмени доказателства, в изпълнение на който тя е предоставила нотариално заверен спесимен от подписа си, срещу обещание да й бъде заплатено възнаграждение за извършената дейност в размер поне на минималната работна заплата.

При постановяване на решението си първоинстанционният съд не е разгледал хипотезата, при която не е налице писмен договор за управление, но се дължи възнаграждение. Не е взето предвид, че по отношение на договора за управление е приложима разпоредбата на чл.293, ал.3 от ТЗ, а именно че страната не може да се позовава на нищожността на сделката, ако от поведението й може да се заключи, че не е оспорвала действителността на изявлението.

По делото е безспорно, че Галина Чолакова е била избрана и вписана за управител на дружеството, като е осъществявала дейността си до заличаването й, поради което на същата се дължи възнаграждение по договора за управление.

С оглед на изложеното, в съответствие с наличието на законово регламентиран минимален осигурителен праг за длъжността управител на търговското дружество, на управителя се следва възнаграждение в размер на исковата претенция. Доказателствената тежест, че договорът за управление има безвъзмезден характер е за ответника, който не е събрал доказателства в този смисъл.

По същество се претендира отмяна на обжалваното решение и постановяване на друго, с което предявеният иск да бъде уважен.

Ответникът по жалбата „Франсис Резидънс“ ЕООД /н/, гр.Варна, представлявано от управителя Марияна Динева, с писмен отговор оспорва жалбата като неоснователна.

Излага, че решението е правилно и законосъобразно, постановено въз основа на събраните по делото доказателства. Твърди, че по делото не са събрани доказателства за наличие на писмен договор между Галина Чолакова и дружеството за възлагане на управлението ,в който да е уговорено задължение за заплащане на възнаграждение. Съгласно чл.141, ал.7 от ТЗ следва да е писмен. В случая такъв договор не е налице и липсва решение на едноличния собственик на капитала, с което да е определено възнаграждение на управителя. Не може да се възприеме тезата на ищеца, че устното обещание за заплащане /неизвестно от кого/ и писмения договор са равни по силата си изявления. Още повече, че дадените устни изявления не са подкрепени по никакъв начин с надлежни писмени доказателства.

Не е налице и т.нар „опосредстван“ договор, който бил постигнат „устно“, но се потвърждавал от други писмени книжа, тъй като договорът за управление е формален и следва да бъде сключен в писмена форма.

Ето защо, към момента на сключване на договора за цесия Галина Чолакова не е имала вземане към дружеството в размера на претендираната сума, поради което предявеният иск е неоснователен.

По същество моли жалбата да бъде отхвърлена като неоснователна, а оспореното решение потвърдено. 

Т.Д.И., в качеството ме на синдик на „Франсис Резидънс“ ЕООД /н/, не е изразил становище по жалбата.

Настоящият състав на съда намира, че жалбата, въз основа на която е образувано настоящото производство отговаря на изискванията на чл.260 от ГПК, поради което производството следва да бъде насрочено за разглеждане в открито съдебно заседание.

С оглед на горното, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

НАСРОЧВА производството по делото за разглеждане в открито съдебно заседание на ____.06.2019г. от _______часа, за която дата и час да се призоват страните.

На страните да се връчи препис от настоящото определение.

 

            ПРЕДСЕДАТЕЛ:                            ЧЛЕНОВЕ: