РЕШЕНИЕ
№ 8690
Пловдив, 15.10.2024 г.
В ИМЕТО НА НАРОДА
Административният съд - Пловдив - XX Касационен състав, в съдебно заседание на деветнадесети септември две хиляди двадесет и четвърта година в състав:
Председател: | ДИЧО ДИЧЕВ |
Членове: | ХРИСТИНА ЮРУКОВА МАРИЯ НИКОЛОВА |
При секретар ТАНЯ ЗЛАТЕВА и с участието на прокурора ТОДОР ПЕНЕВ ПАВЛОВ като разгледа докладваното от съдия МАРИЯ НИКОЛОВА канд № 20247180701140 / 2024 г., за да се произнесе взе предвид следното:
Производството е по реда на Глава Дванадесета от АПК, във връзка с чл.63в от ЗАНН.
Образувано е по касационна жалба на Началник отдел „Митническо разузнаване и разследване“ в ТД Митница Пловдив, чрез юриск. Д., против Решение № 530/12.04.2024 г., постановено по АНД № 1700/2024 г. по описа на Пловдивски районен съд, с което е отменено Наказателно постановление № 1281/2021г. от дата 16.07.2021 г., издадено от Началник на отдел „Митническо разузнаване и разследване Тракийска“ в ГД „Митническо разузнаване и разследване“, Централно митническо управление, Агенция „Митници” В ЧАСТТА, с която на В. И. А. е наложена глоба в размер на 104 119,20 лева на основание чл. 126, ал.1, т.1 ЗАДС.
Според жалбоподателя, оспореното решение е неправилно, постановено нарушение на закона и при допуснати съществени нарушения на процесуалните правила. Твърди се, че районен съд не е изпълнил указанията дадени от Административен съд – Пловдив с Решение № 2490/15.03.2024г. по КАНД № 41/2024г. и не е изяснил спорните моменти по делото. Според жалбоподателя в НП е отразен метода по който е изследвано денатурирането на алкохола, а отделно от това се позовава на разпоредбата на чл.24а, ал.1 от ЗАДС относно освобождаването от облагане с акциз. Посочва, че основната характеристика от значение за определяне на акциза при алкохолните продукти е алкохолния градус, а не плътността, която не играе роля при размера на дължимия акциз на етиловия алкохол. Иска се отмяна на решението в обжалваната част и потвърждаване на НП като правилно и законосъобразно. Претендира се присъждане на юрисконсултско възнаграждение.
Ответникът – В. И. А., чрез процесуалния си представител адв. Т. оспорва касационната жалба. Претендира присъждане на сторените по делото разноски. В представени по делото писмени бележки се поддържа, че в АУАН и НП не е посочена дата на извършване на нарушението, липсва описание на нарушението, как е установена собствеността на стоките и дали същите нямат придружаващи документи. Твърди се, че лицето което е държало акцизните стоки е различно от извършителя. По отношение на наложената глоба сочи, че не може да се направи категоричен извод дали съдържанието на (чист) етилов алкохол във всяка една от пробите, изчислено в об.%, е направено при температура от 20 °С, като в експертизите е отразено, че плътността на изследваната проба е определена при 15 °[населено място], че в НП не е отразен метода по който е изследвано денатурирането на алкохола.
Участвалият по делото прокурор, представител на Окръжна прокуратура [населено място], изразява становище за неоснователност на жалбата.
Касационната жалба е подадена в рамките на преклузивния срок от лице, имащо правен интерес, за която решението е неблагоприятно, поради което е процесуално ДОПУСТИМА. Разгледана по същество, същата се явява ЧАСТИЧНО ОСНОВАТЕЛНА.
От фактическа страна се установява, че на 02.02.2021г. е извършена проверка от служители на Агенция “Митници” на място в частен [имот номер], находящ се в [населено място], община Марица, област Пловдив, стопанисван от В. И. А., който обект представлява двор, ограден с ламаринени пана, с един брой масивна тухлена постройка и един брой фургон, с прикрепен ламаринен навес. При проверката е установено, че в лек автомобил, [Марка], модел „Кади“ с ДКН [рег. номер], паркиран в проверявания имот, са открити държани 7 броя ПВЦ туби, всяка с вместимост 30 литра, съдържащи течност с мирис на енергиен продукт. В ламаринен навес се установява 1 брой надземен, метален резервоар за съхранение на LPG, с обща вместимост около 12 куб.м., съдържащ неустановено количество LPG. На място са установени още: специален автомобил /газовоз/, [Марка], модел „****“, с ДКН [рег. номер], служещ за транспорт на LPG, с обща вместимост 18 куб.м., съдържащ неустановено количество LPG; автоцистерна [Марка], модел „ФЛ 10“, с ДКН [рег. номер], с обща вместимост 12000 литра, пълна до половината с течност с мирис на енергиен продукт. Пред масивна тухлена постройка, намираща се в ляво от входа на имота са открити 2 броя ПВЦ съда, всеки с вместимост 1000 литра, като единият е пълен до горе, а другият пълен до половина с течност, с мирис на енергиен продукт, както и 8 броя ПВЦ туби, всяка с вместимост 25 литра, съдържащи течност с мирис на енергиен продукт. В помещение, намиращо се в дясно на масивната тухлена постройка са открити 6 броя ПВЦ съда, всеки с вместимост 1000 литра, съдържащи течност с мирис на енергиен продукт. В помещение, намиращо се в средата на масивната тухлена постройка са открити 4 броя ПВЦ туби, всяка с вместимост 25 литра, съдържащи течност с мирис на енергиен продукт и 11 броя ПВЦ туби, всяка с вместимост 25 литра, съдържащи течност с мирис на енергиен продукт. В помещение, намиращо се в ляво на масивната тухлена постройка са установени 8 броя ПВЦ съда, всеки с вместимост 1000 литра, съдържащи течност с мирис на енергиен продукт, както и 2 броя ПВЦ съда, всеки с вместимост 600 литра, съдържащи течност с мирис на енергиен продукт. В товарен автомобил [Марка], модел „Спринтер 318 ЦДИ“ е установен позициониран в товарното помещение 1 брой метален резервоар за съхранение на LPG, с вместимост 2700 литра, съдържащ неустановено количество LPG. Резултатите от проверката са отразени в Протокол за извършена проверка (ПИП) №206/02.02.2021г., като от В. А. са снети писмени обяснения. Според обясненията на А., откритите течности са гориво, което е смесено. Превозните средства в имота не са негови, но ги ползва и към момента на проверката не може да предостави документи за откритите горива.
Проверката е продължена от митническите служители на 03.02.2021г., като е извършен обход на обекта, съвместно с В. А., при което е установено, че поставените пломби и слепки върху посочените по-горе съдове и превозни средства на 02.02.2021г., са с ненарушена цялост. С цел определяне на количеството течност с мирис на енергиен продукт от всички съдове са взети проби, като са съставени Протоколи за вземане на проба, подробно описани в АУАН и НП по конкретен съд, с вместимост и съдържание и номер на протокол за вземане на проба. За специален автомобил с ДКН [рег. номер], за който е представено копие на Свидетелство за регистрация част I (голям талон) №****, с посочен собственик “*****“ ООД, ЕИК ****, служещ за съхранение и превоз на LPG, не е установено количеството LPG, държано в превозното средство. За товарен автомобил с ДКН [рег. номер], който в товарното помещение има 1 брой метален резервоар за съхранение на LPG с вместимост 2700 литра, за който автомобил е представено Свидетелство за регистрация част I (голям талон) №*********, с посочен собственик С. Г. У., [ЕГН], в момента на проверката не е установено количеството LPG в съда. С нарочен Опис на иззетите веществени и писмени доказателства №216/03.02.2021г. са иззети всички течности с мирис на енергиен продукт, 3 броя превозни средства, 1 брой надземен резервоар и неопределено количество LPG. Поради невъзможност от физическо изземване на голяма част от веществените доказателства, същите са оставени на отговорно пазене с Протокол за оставени на съхранение веществени доказателства №216/03.02.2021г., към ПИП №216 от 03.02.2021г.
Според административнонаказателната преписка, общото количество на откритите течности е, както следва: 22 580 литра жълтеникава течност с мирис на енергиен продукт; 1300 литра безцветна течност с мирис на енергиен продукт;
80 литра зеленикава течност с мирис на енергиен продукт. Поради техническа невъзможност не е определено количеството LPG, държано в 2 броя превозни средства и в 1 брой метален надземен резервоар. Стоките, които са физически иззети от митническите служители са изчерпателно изброени в Опис на иззетите веществени и писмени доказателства №216/03.02.2021г. и това са: 6 броя ПВЦ туби, всяка с вместимост 60 литра, съдържащи 360 литра течност с мирис на енергиен продукт; 8 броя ПВЦ туби, всяка с вместимост 25 литра, пълни с жълтеникава течност с мирис на енергиен продукт, съдържащи 200 литра; 11 броя ПВЦ туби, всяка с вместимост 30 литра, съгласно фабричен надпис върху съдовете, съдържащи безцветна течност с мирис на енергиен продукт, с общо количество 300 литра и са надписани с „№21“; 4 броя ПВЦ туби, всяка с вместимост 25 литра, пълни със зеленикава течност с мирис на енергиен продукт, като общото количество на течността в тях е 80 литра и са надписани с „№22“; 7 броя ПВЦ туби, всяка с вместимост 30 литра, съдържащи жълтеникава течност с мирис на енергиен продукт, като общото количество е 170 литра и са надписани с „№23“.
На 10.02.2021г., с цел определяне на точното количество LPG държано в превозните средства с ДКН [рег. номер] и [рег. номер], както и в 1 брой надземен, метален резервоар с вместимост около 12 м3 от превозните средства и резервоара са свалени всички пломби и слепки, с които са обезпечени, след което чрез електрическа помпа и компресор е извършено проточване в специален автомобил с ДКН [рег. номер], собственост на “АПИД 2000“ ООД, ЕИК *****. След като всички съдове са изпразнени е извършено проточване на 1000 литра от автоцистерна с ДКН [рег. номер] в автоцистерна с ДКН [рег. номер], с цел хомогенизиране на стоката. От общото количество е взета 1 брой съставна проба от служители на “*****“ АД, ЕИК*****, за което е съставен АКТ №02/0312 за вземане и разработване на средна проба от 10.02.2021г. След вземане на пробата цялото количество е проточено обратно в металния резервоар с вместимост около 12 м3. След източването е прието а установено, че общото количество на продукта е 8007,731 литра при 15°С, с маса 4323 кг. при зададена плътност 0,540 g/cm3, съгласно приложена разпечатка от автоцистерна [рег. номер] /електронен брояч тип AMS 502, фабр. №00556/. Всички иззети веществени доказателства са заприходени в ТД “Тракийска“ със Складова разписка №**********/12.02.2021г. С писмо с вх.№32-53697/16.02.2021г. са получени Протокол от изпитване №3463/11.02.2021г. и Сертификат за стоков контрол №02/0363 от 12.02.2021г., в които е определен съставът на изследваната проба, за която е съставен АКТ №02/0312 за вземане и разработване на средна проба от 10.02.2021г. Със служебна бележка с рег.№32-55084/17.02.2021г. са изпратени Протокол от изпитване №3463/11.02.2021г. и Сертификат за стоков контрол №02/0363 от 12.02.2021г. в Дирекция „Митническа дейност и методология“ към ЦМУ относно тарифно класиране на изследваната стока. Със служебна бележка с рег.№32-57532/18.02.2021г. е получено становище, според което съгласно представените сертификат за инспекция и протокол от изпитване, стоката представлява втечнен въглеводороден газ, състоящ се от наситени и ненаситени въглеводороди, съдържащи от С1 до С5 въглеродни атоми (основно пропан и бутан, общо малко на(д) 88,1 %), съхраняван в стационарна цистерна. Предвид определените с цитираните документи обективни характеристики на стоката, на основание Правила 1 и 6 от Общите правила за тълкуване на КН (Комбинирана номенклатура), класирането на стоката следва да се извърши в код 2711 19 00 на КН.
С писмо с рег.№ 32-38622/04.02.2021г. взетите общо 25 броя проби от откритите течности са изпратени до Централна митническа лаборатория (ЦМЛ) с цел определяне вида на стоката, попада ли в обхвата на ЗАДС и определяне на код по КН. За взетите проби са изготвени 25 броя митнически лабораторни експертизи (МЛЕ) и становища за тарифно класиране, както следва:
- МЛЕ №09_05.02.2021/06.04.2021г. за проба, взета с Протокол за вземане на проба №22/03.02.2021г. от съд, условно номериран с „№1“, получена с писмо с рег.№32-110620/06.04.2021г., с изразено становище в т.8, както следва: “Въз основа на получените резултати и експертната оценка, в съответствие с термините и разпоредбите на Глава 38 на КН, изпитаната проба представлява моноалкилни естери на мастни киселини - FAMAE, съдържащи по-малко от 96,5 тегл. % естери, получени от химическа преработка (алкилиране) на мазнини, биодизел“;
- МЛЕ №10_05.02.2021/11.03.2021г. за проба, взета с Протокол за вземане на проба №23/03.02.2021г. от съд, условно номериран с „№2“, получена с писмо с рег.№32-85033/15.03.2021г., с изразено становище в т.8, както следва: “Въз основа на получените резултати, експертната оценка и в съответствие с термините и разпоредбите на Глава 27 на КН, изпитаната проба представлява нефтопродукт - нефтено масло с преобладаващи неароматни съставки, което съдържа биодизел, отговарящо на изискванията за „тежки масла" - „газьол" с тегловно съдържание на сяра, непревишаващо 0,001%“;
- МЛЕ №11_05.02.2021/17.03.2021г. за проба, взета с Протокол за вземане на проба №24/03.02.2021г. от съд, условно номериран с „№3“, получена с писмо с рег.№32-88971/17.03.2021г., с изразено становище в т.8, както следва: “Въз основа на получените резултати, експертната оценка и в съответствие с термините и разпоредбите на Глава 27 на КН, изпитаната проба представлява нефтопродукт - нефтени масла, в които преобладават неароматните съставки, несъдържащо биодизел; средно масло, керосин, различен от керосин за реактивни двигатели“;
- МЛЕ №12_05.02.2021/06.04.2021г. за проба, взета с Протокол за вземане на проба №25/03.02.2021г. от съд, условно номериран с „№4“, получена с писмо с рег.№32-110620/06.04.2021г., с изразено становище в т.8, както следва: “Въз основа на определените характеристики и експертна оценка, в съответствие с термините и разпоредбите на Глава 27 на КН, изследваната проба представлява нефтено масло, в което неароматните съставки преобладават спрямо ароматните - смес от около 60 % об. автомобилен бензин и около 40 % об. газьол, съдържащо моноалкилни естери на мастните киселини (FAMAE), различно от „газьол“ и „тежки горива““;
- МЛЕ №13_05.02.2021/06.04.2021г. за проба, взета с Протокол за вземане на проба №26/03.02.2021г. от съд, условно номериран с „№5“, получена с писмо с рег.№№ 32-110620/06.04.2021г., с изразено становище в т.8, както следва: “Въз основа на определените характеристики и експертна оценка, в съответствие с термините и разпоредбите на Глава 27 на КН, изследваната проба представлява нефтено масло, в което неароматните съставки преобладават спрямо ароматните - смес от около 60 % об. автомобилен бензин и около 40 % об. газьол, съдържащо моноалкилни естери на мастните киселини (FAMAE), различно от „газьол“ и „тежки горива““;
- МЛЕ №14_05.02.2021/16.03.2021г. за проба, взета с Протокол за вземане на проба №27/03.02.2021г. от съд, условно номериран с „№6“, получена е писмо с рег.№32-87460/16.03.2021г., с изразено становище в т.8, както следва: “Въз основа на получените резултати и експертната оценка изпитваната проба представлява смес, съдържаща около 80 % об. газьол и 20 % об. бензин за двигатели. В съответствие с термините и разпоредбите на Глава 27 на КН изпитваната проба покрива критериите за „нефтено масло“ с преобладаващи неароматни съставки, със съдържание на биодизел, „тежки масла“ - „газьол“ с тегловно съдържание на сяра, непревишаващо 0,001%“;
- МЛЕ №15_05.02.2021/08.04.2021г. за проба, взета с Протокол за вземане на проба №28/03.02.2021г. от съд, условно номериран с „№7“, получена с писмо с рег.№32-114595/09.04.2021г., с изразено становище в т.8, както следва: “Въз основа на получените резултати и експертната оценка, в съответствие с термините и разпоредбите на Глава 27 на КН, изпитаната проба представлява нефтопродукт - препарат на основата (на) нефтено масло, в което преобладават неароматните съставки, несъдържащ биодизел: леко масло, различно от специални бензини и бензини за двигатели - други леки масла“;
- МЛЕ №16_05.02.2021/22.03.2021г. за проба, взета с Протокол за вземане на проба №29/03.02.2021г. от съд, условно номериран с „№8“, получена с писмо с рег.№32-93931/23.03.2021г., с изразено становище в т.8, както следва: “Въз основа на получените резултати и експертната оценка може да се направи заключението, че изследваната проба представлява етилов алкохол, денатуриран с изопропанол, с алкохолно съдържание 69,8 об.% в смес с въглеводороди и етерни съединения (ЕТВЕ и МТВЕ), характерни за състава на бензин за двигатели“;
- МЛЕ №17_05.02.2021/08.04.2021г. за проба, взета с Протокол за вземане на проба №30/03.02.2021г. от съд, условно номериран с „№9“, получена е писмо с рег.№32-114595/09.04.2021г., с изразено становище в т.8, както следва: “Въз основа на получените резултати, експертната оценка и в съответствие с термините и разпоредбите на глава 27 на КН, изпитваната проба представлява препарат, многокомпонентна смес, съдържаща повече от 70 % „нефтени масла“, както и вещества с различно естество, отговаряща на изискванията за „леки масла и препарати“, „специален бензин“, различни от „white spirit“ (минерален терпентин)“;
- МЛЕ №18_05.02.2021/25.03.2021г. за проба, взета с Протокол за вземане на проба №31/03.02.2021г. от съд, условно номериран с „№10“, получена с писмо с рег.№32-98152/25.03.2021г., с изразено становище в т.8, както следва: “Въз основа на получените резултати и експертната оценка, в съответствие с термините и разпоредбите на Глава 27 на КН, изпитаната проба представлява нефтопродукт - препарат на основата на леко масло - бензин за двигатели, различен от авиационен бензин, безоловен (несъдържащ олово), с октаново число (RON) 95 или повече, но по-малко от 98“;
- МЛЕ №19_05.02.2021/22.03.2021г. за проба, взета с Протокол за вземане на проба №32/03.02.2021г. от съд, условно номериран с „№11“, получена с писмо с рег.№32-93931/23.03.2021г., с изразено становище в т.8, както следва: “Въз основа на получените резултати и експертната оценка може да се направи заключението, че изследваната проба представлява етилов алкохол, денатуриран с изопропанол, с алкохолно съдържание 50,0 об.% в смес с въглеводороди и етерни съединения (ЕТВЕ и МТВЕ), характерни за състава на бензин за двигатели“;
- МЛЕ №20_05.02.2021/25.03.2021г. за проба, взета с Протокол за вземане на проба №33/03.02.2021г. от съд, условно номериран с „№ 12“, получена с писмо с рег.№32-98152/25.03.2021г., с изразено становище в т.8, както следва: “Въз основа на получените резултати и експертната оценка, в съответствие с термините и разпоредбите на Глава 27 на КН, изпитаната проба представлява нефтопродукт - препарат на основата на леко масло - бензин за двигатели, различен от авиационен бензин, безоловен (несъдържащ олово), с октаново число (RON) 95 или повече, но по-малко от 98“;
- МЛЕ №21_05.02.2021/22.03.2021г. за проба, взета с Протокол за вземане на проба №34/03.02.2021г. от съд, условно номериран с „№13“, получена с писмо с рег.№32-93931/23.03.2021г., с изразено становище в т.8, както следва: “Въз основа на получените резултати и експертната оценка може да се направи заключението, че изследваната проба представлява етилов алкохол, денатуриран с изопропанол, с алкохолно съдържание 60,0 об.% в смес с въглеводороди и етерни съединения (ЕТВЕ и МТВЕ), характерни за състава на бензин за двигатели“;
- МЛЕ №22_05.02.2021/06.04.2021г. за проба, взета с Протокол за вземане на проба №35/03.02.2021г. от съд, условно номериран с „№14“, получена с писмо с рег.№32-110620/06.04.2021г., с изразено становище в т.8, както следва: “Въз основа на получените резултати и експертната оценка, в съответствие с термините и разпоредбите на Глава 27 на КН, изпитаната проба представлява нефтопродукт - препарат на основата на леко масло - бензин за двигатели, различен от авиационен бензин, безоловен (несъдържащ олово), с октаново число (RON) 95 или повече, но по-малко от 98“;
- МЛЕ №23_05.02.2021/06.04.2021г. за проба, взета с Протокол за вземане на проба №36/03.02.2021г. от съд, условно номериран с “№15“, получена с писмо срег.№32-110620/06.04.2021г., с изразено становище в т.8, както следва: “Въз основа на получените резултати и експертната оценка, в съответствие с термините и разпоредбите на Глава 27 на КН, изпитаната проба покрива критериите за нефтопродукт - препарат на основата на леко масло - бензин за двигатели, различен от авиационен бензин, безоловен (несъдържащ олово), с октаново число (RON) 95 или повече, но по-малко от 98, смесен с около 5 % дизелово гориво“;
- МЛЕ №24_05.02.2021/22.03.2021г. за проба, взета с Протокол за вземане на проба №37/03.02.2021г. от съд, условно номериран с „№16“, получена с писмо с рег.№32-93931/23.03.2021г., с изразено становище в т.8, както следва: “Въз основа на определения качествен и количествен химичен състав, изследваната проба се идентифицира като етилов алкохол, с действително алкохолно съдържание над 99 % об. денатуриран с изопропилов алкохол по национално съгласувания специален метод, указан в чл.100а, ал.3 от ППЗАДС (Правилник за прилагане на Закона за акцизите и данъчните складове)“;
- МЛЕ №25_05.02.2021/22.03.2021г. за проба, взета с Протокол за вземане на проба №38/03.02.2021г. от съд, условно номериран с „№17“, получена с писмо с рег.№32-93931/23.03.2021г., с изразено становище в т.8, както следва: “Въз основа на получените резултати и експертната оценка може да се направи заключението, че изследваната проба представлява етилов алкохол, денатуриран с изопропанол, с алкохолно съдържание 76,5 об.% в смес с въглеводороди и етерни съединения (ЕТВЕ и МТВЕ), характерни за състава на бензин за двигатели“;
- МЛЕ №26_05.02.2021/06.04.2021г. за проба, взета с Протокол за вземане на проба №39/03.02.2021г. от съд, условно номериран с „№18“, получена с писмо с рег.№32-110620/06.04.2021г., с изразено становище в т.8, както следва: “Въз основа на получените резултати и експертната оценка, в съответствие с термините и разпоредбите на Глава 27 на КН, изпитаната проба представлява нефтопродукт - препарат на основата на леко масло - бензин за двигатели, различен от авиационен бензин, безоловен (несъдържащ олово), с октаново число (RON) 95 или повече, но по-малко от 98“;
- МЛЕ №27_05.02.2021/08.04.2021г. за проба, взета с Протокол за вземане на проба №40/03.02.2021г. от съд, условно номериран с „№19“, получена с писмо с рег.№32-114595/09.04.2021г., с изразено становище в т.8, както следва: “Въз основа на получените резултати, експертната оценка и в съответствие е термините и разпоредбите на глава 27 на КН, изпитваната проба представлява препарат, многокомпонентна смес, съдържаща повече от 70 % „нефтени масла“, както и вещества с различно естество, отговаряща на изискванията за „леки масла и препарати“, „специален бензин“, различни от „white spirit“ (минерален терпентин)“;
- МЛЕ №28_05.02.2021/16.03.2021г. за проба, взета с Протокол за вземане на проба №41/03.02.2021г. от съд, условно номериран с „№20“, получена с писмо с рег.№32-87460/16.03.2021г., с изразено становище в т.8, както следва: “Въз основа на получените резултати и експертната оценка изпитваната проба представлява смес, съдържаща около 80 % об. газьол и 20 % об. бензин за двигатели. В съответствие с термините и разпоредбите на Глава 27 на КН, изпитваната проба покрива критериите за „нефтено масло“ с преобладаващи неароматни съставки, със съдържание на биодизел, „тежки масла“ - „газьол“ с тегловно съдържание на сяра, непревишаващо 0,001%“;
- МЛЕ №29_05.02.2021/22.03.2021г. за проба, взета с Протокол за вземане на проба №42/03.02.2021г. от съд, условно номериран с „№21“, получена с писмо с рег.№32-93931/23.03.2021г., с изразено становище в т.8, както следва: “Въз основа на определения качествен и количествен състав, изследваната проба се идентифицира като етилов алкохол, с действително алкохолно съдържание над 99 об.%, денатуриран с изопропилов алкохол по национално съгласувания специален метод, указан в чл.100а, ал.3 от ППЗАДС“;
- МЛЕ №30_05.02.2021/22.03.2021г. за проба, взета с Протокол за вземане на проба №43/03.02.2021г. от съд, условно номерирани с „№22“, получена с писмо с рег.№32-93931/23.03.2021г., с изразено становище в т.8, както следва: “Въз основа на получените резултати и експертната оценка, изпитваната проба се идентифицира като препарат от видовете добавки за дизелово гориво на основата на 2-етилхексил нитрат, съдържащ нефтено масло - газьол. Изследваната проба съдържа оцветител веществото „Solvent blue 79 similar“, но не съдържа евромаркер Solvent Yellow 124“;
- МЛЕ №31_05.02.2021/11.03.2021г. за проба, взета с Протокол за вземане на проба №44/03.02.2021г. от съд, условно номериран с „№23“, получена с писмо с писмо с рег.№32-85033/15.03.2021г., с изразено становище в т.8, както следва: “Въз основа на получените резултати, експертната оценка и в съответствие с термините и разпоредбите на Глава 27 на КН, изпитаната проба представлява нефтопродукт - нефтено масло с преобладаващи неароматни съставки, което съдържа биодизел, отговарящо на изискванията за „тежки масла“ - „газьол“ с тегловно съдържание на сяра, непревишаващо 0,001%“;
- МЛЕ №32_05.02.2021/16.03.2021г. за проба, взета с Протокол за вземане на проба №45/03.02.2021г. от клетка №1 на автоцистерна с ДКН ***, получена с писмо с рег.№32-87460/16.03.2021г., с изразено становище в т.8, както следва: “Въз основа на получените резултати и експертната оценка изпитваната проба представлява смес, съдържаща около 80 % об. газьол и 20 % об. бензин за двигатели. В съответствие с термините и разпоредбите на Глава 27 на КН изпитваната проба покрива критериите за „нефтено масло“ с преобладаващи неароматни съставки, със съдържание на биодизел, „тежки масла“ - „газьол“ с тегловно съдържание на сяра, непревишаващо 0,001%“;
- МЛЕ №33_05.02.2021/06.04.2021г. за проба, взета е Протокол за вземане на проба №46/03.02.2021г. от клетка №2 на автоцистерна с ДКН ***, получена с писмо с рег.№32-110620/06.04.2021г., с изразено становище в т.8, както следва: “Въз основа на определените характеристики и експертна оценка, в съответствие с термините и разпоредбите на Глава 27 на КН, изследваната проба представлява нефтено масло, в което неароматните съставки преобладават спрямо ароматните - смес от около 90 % об. автомобилен бензин и около 10 % об. газьол, съдържащо моноалкилни естери на мастните киселини (FAMAE), различно от „газьол“ и „тежки горива“.
Със служебна бележка с рег.№32-88996/17.03.2021г. е получено становище за тарифно класиране на стоки по три броя МЛЕ- №14_05.02.2021/16.03.2021г., №28_05.02.2021/16.03.2021г. и №32_05.02.2021/16.03.2021г., както следва: “Въз основа на трите броя МЛЕ стоките, съответстващи на анализираните проби, са „нефтени масла“ по смисъла на забележка 2 към глава 27 от КН, в които неароматните съставки -парафино-нафтенови въглеводороди преобладават тегловно спрямо ароматните (смес от 80% обемни газьолев компонент и 20% обемни бензин за двигатели). По своите дестилационни характеристики стоките отговарят на дефинициите за „тежко масло“ и „газьол“, по смисъла на допълнителна забележка 2, букви г) и д) към глава 27 на КН. Установено е наличие на биодизел по смисъла на забележка 5 към подпозициите на глава 27 от КН - моноалкилови естери на мастни киселини над 0.5 % обемни (4.9% обемни). Установено е наличие и на кислородсъдържащи съединения, характерни за добавки към автомобилни бензини- етилов алкохол и ЕТБЕ за стоките по МЛЕ №14_05.02.2021/16.03.2021г. и №32_05.02.2021/16.03.2021г. само ЕТБЕ, за стоката по МЛЕ №28_05.02.2021/16.03.2021г. Тегловното съдържание на сяра не превишава 0.001%. Предвид установените с трите МЛЕ обективни характеристики, необходими за тарифното класиране на стоките, съгласно критериите и по забележките, заложени в глава 27 на КН, на основание Правила 1 и 6 от Общите правила за тълкуване на КН, забележка 2 към глава 27 на КН, забележка 5 към подпозициите на глава 27, допълнителна забележка 2, букви „г“, „д“ и „ж“ към глава 27 на КН, класирането на стоките по цитираните три броя МЛЕ, с описаните по-горе характеристики и състав, се извършва в код 2710 20 11 на КН.
Със служебна бележка с рег.№32-87618/17.03.2021г. е получено становище за тарифно класиране на стоки по два броя МЛЕ №10_05.02.2021/11.03.2021г. и №31_05.02.2021/11.03.2021г. както следва: “Въз основа на МЛЕ стоките, съответстващи на анализираните проби, са „нефтени масла“ по смисъла на забележка 2 към глава 27 от КН, в които неароматните съставки (парафино-нафтенови въглеводороди) преобладават тегловно спрямо ароматните. Същите представляват „тежко масло“ -„газьол“, по смисъла на допълнителна забележка 2, букви г) и д) към глава 27 на КН. Установено е наличие на биодизел по смисъла на забележка 5 към подпозициите на глава 27 от КН - моноалкилови естери на мастни киселини над 0.5% обемни, съответно 0.98% и 7.0 % обемни. Тегловното съдържание на сяра не превишава 0.001%. На основание Правила 1 и 6 от Общите правила за тълкуване на КН, забележка 5 към подпозициите на глава 27, допълнителна забележка 2, букви г), д) и ж) към глава 27 и текста на подпозиция 2710 20 „Нефтени масла или масла от битуминозни минерали (различни от суровите) и неупоменати, нито включени другаде препарати, съдържащи тегловно 70 % или повече нефтени масла или масла от битуминозни минерали, които масла са основен компонент на тези препарати, съдържащи биодизел, различни от отпадъчните масла“, класирането на стоките по цитираните два броя МЛЕ, с описаните по-горе характеристики и състав, се извършва в код 2710 20 11 на КН.
Със служебна бележка с рег.№32-93653/22.03.2021г. е получено становище за тарифно класиране на стока по МЛЕ №11_05.02.2021/17.03.2021г., както следва: “Въз основа на МЛЕ стоката, съответстваща на анализираната проба е нефтопродукт - нефтено масло по смисъла на забележка 2 към глава 27 от КН, в което неароматните съставки (парафино-нафтенови въглеводороди) преобладават спрямо ароматните. Продуктът отговаря на дефиницията за „средно масло“, по смисъла на допълнителна забележка 2, буква в) към глава 27 на КН и представлява керосин, различен от керосина за реактивни двигатели. Установява се наличие на биодизел (моноалкилови естери на мастни киселини) по смисъла на забележка 5 към подпозициите на глава 27 на КН, но в количество под 0,5 об. %, т.е. съгласно допълнителна забележка 2 буква ж) към глава 27 на КН, нефтеното масло е различно от „съдържащите биодизел“ по смисъла на подпозициите от позиция 2710. На основание Правила 1 и 6 от Общите правила за тълкуване на КН, забележка 2 към глава 27, допълнителна забележка 2, букви в) и ж) към глава 27 от КН, класирането на стоката, се извършва в код 2710 19 25 на КН.
Със служебна бележка с рег.№32-98885/26.03.2021г. е получено становище за тарифно класиране на стоки по 7 броя МЛЕ- №16_05.02.2021/22.03.2021г., №19_05.02.2021/22.03.2021г., №21_05.02.2021/22.03.2021г., №24_05.02.2021/22.03.2021г., №25_05.02.2021/22.03.2021г., №29_05.02.2021/22.03.2021г. и №30_05.02.2021/22.03.2021г., както следва: “Въз основа на МЛЕ №24_05.02.2021/22.03.2021г. „Безцветна течност с мирис на енергиен продукт, с общо количество 1000 литра“ и №29_05.02.2021/22.03.2021г. „Безцветна течност с мирис на енергиен продукт, с общо количество 300 литра“ стоките, съответстващи на анализираните проби, представляват етилов алкохол, с действително алкохолно съдържание по обем над 99%, към който специално е вложен денатурант, който да го направи негоден за човешка консумация - изопропилов алкохол. На основание Правила 1 и 6 от Общите правила за тълкуване на КН, както и на текстовете на позиция 2207 „Етилов алкохол, неденатуриран, с алкохолно съдържание по обем 80 % vol или повече; етилов алкохол и дестилати, денатурирани, с всякакво алкохолно съдържание“ и на код на [рег. номер] 00 „Етилов алкохол и дестилати, денатурирани, с всякакво алкохолно съдържание“, както и предвид Обяснителните бележки към Хармонизираната система за описание и кодиране на стоките (ОБХС) за позиция 2207 класирането на стоките по цитираните два броя МЛЕ се извършва в код 2207 20 00 на КН. Въз основа на МЛЕ №16_05.02.2021/22.03.2021г. „Жълтеникава течност с мирис на енергиен продукт, с общо количество 1000 литра“, №19_05.02.2021/22.03.2021г. „Жълтеникава течност с мирис на енергиен продукт, с общо количество 1000 литра“, №21_05.02.2021/22.03.2021г. „Жълтеникава течност с мирис на енергиен продукт, с общо количество 1000 литра и №25_05.02.2021/22.03.2021г. „Жълтеникава течност с мирис на енергиен продукт с общо количество 600 литра“ стоките, съответстващи на анализираните проби, представляват смеси, съдържащи етилов алкохол от 50% обемни до 76.5% обемни, изопропилов алкохол, ЕТБЕ, МТБЕ и нефтено масло, съдържащо парафино-нафтенови въглеводороди с дължина на веригата от С4 до С8, ароматни въглеводороди, други ароматни метилови и етилови производни на бензена и нафталенови производни. Предвид определените с цитираните 4 броя МЛЕ обективни характеристики на стоките, на основание Правила 1 и 6 от Общите правила за тълкуване на КН, допълнителна забележка 12 към глава 22 на КН, както и предвид ОБХС за позиция 2207 класирането им се извършва в код 2207 20 00 на КН. Въз основа на МЛЕ №30_05.02.2021/22.03.2021г. „Зеленикава течност с мирис на енергиен продукт, с общо количество 80 литра“ представлява препарат от видовете добавки за дизелово гориво, на основата на 2-етилхексил нитрат, съдържащ нефтено масло-газьол (приблизително 43%). Предвид определените с цитираната МЛЕ обективни характеристики на стоката, на основание Правила 1 и 6 от Общите правила за тълкуване на КН и текста на позиция 3811 на КН „Антидетонаторни препарати, забавители на окисляването, добавки, предотвратяващи образуването на смоли, средства за подобряване на вискозитета, антикорозионни добавки и други приготвени добавки за минерални масла (включително за бензин) или за други течности, използвани за същите цели както минералните масла", класирането; се извършва в код 3811 90 00 на КН“.
Със служебна бележка с рег.№32-107105/02.04.2021г. е получено становище за тарифно класиране на стоки по два броя МЛЕ- №18_05.02.2021/25.03.2021г. и №20_05.02.2021/25.03.2021г. както следва: „Въз основа на МЛЕ стоките, съответстващи на анализираните проби са нефтопродукти, отговарящи на дефиницията за „леки масла и препарати“ по смисъла на забележка 4 към подпозициите на глава 27 на КН, но неотговарящи на дефиницията за „специални бензини“, съгласно допълнителна забележка 2 буква а) към глава 27 на КН. Продуктите представляват безоловен бензин за двигатели с октаново число (RON) 95 или повече, но по-малко от 98, различен от авиационния. Установява се съдържание на етилов алкохол, съответно - 11,0 % об. и 8,0 % об. и МТВЕ, съответно - 2,8 % об. и 2,4 % об. Не се съдържат биодизел (моноалкилови естери на мастни киселини) по смисъла на забележка 5 към подпозициите на глава 27 на КН и оловни препарати. На основание Правила 1 и 6 от Общите правила за тълкуване на КН, текста на код 2710 12 45 на КН „С октаново число (RON) 95 или повече, но по-малко от 98“, както и предвид Обяснителните бележки към Хармонизираната система за описание и кодиране на стоките за позиция 2710, класирането на анализираните стоки по двете МЛЕ се извършва в код 2710 12 45 на КН“.
Със служебна бележка с рег.№32-118283/13.04.2021г. е получено становище за тарифно класиране на стоки по седем броя МЛЕ - №09_05.02.2021/06.04.2021г., №12_05.02.2021/06.04.2021г., №13_05.02.2021/06.04.2021г., №22_05.02.2021/06.04.2021г., №23_05.02.2021/06.04.2021г., №26_05.02.2021/06.04.2021г. и №33_05.02.2021/06.04.2021г. както следва: Въз основа на МЛЕ №09_05.02.2021/06.04.2021г. „Жълтеникава течност с мирис на енергиен продукт, с общо количество 800 литра“ стоката, съответстваща на анализираната проба, представлява смес на биодизел по смисъла на забележка 7 към глава 38 на КН - моноалкилови естери на мастни киселини - FAMAE, съдържащи по-малко от 96.5% (93 %) тегловно естери и 7% парафино-нафтенови въглеводороди (газьолева фракция). На основание Правила 1 и 6 от Общите правила за тълкуване на КН, забележка 7 към глава 38 от КН, текста на позиция 3826 на КН „Биодизел и смеси от биодизел, които не съдържат нефтени масла или масла от битуминозни минерали, или ги съдържат, но под 70% тегловно“ на КН, както и предвид Обяснителните бележки към Хармонизираната система за описание и кодиране на стоките за позиция 3826, класирането на стоката по цитираната МЛЕ, с описания по- горе състав, се извършва в код 3826 00 90 на КН; Въз основа на МЛЕ №12_05.02.2021/06.04.2021г. „Жълтеникава течност с мирис на енергиен продукт, с общо количество 1000 литра“ и №13_05.02.2021/06.04.2021г. „Жълтеникава течност с мирис на енергиен продукт, с общо количество 1000 литра“ и №33_05.02.2024/06.04.2021г. „Жълтеникава течност с мирис на енергиен продукт, с общо количество 2300 литра“ стоките, съответстващи на анализираните проби, представляват „нефтени масла“ по смисъла на забележка 2 към глава 27 на КН, в които се съдържат основно неароматни съставки (парафино - нафтенови въглеводороди), съдържащи биодизел по смисъла на забележка 5 към подпозициите на глава 27 на КН, в количество над 0.5 об. % и кислородсъдържащи добавки. Продуктите са различни от „газьол“ и „тежки горива“, по смисъла на допълнителна забележка 2, букви д) и е) към глава 27 на КН. На основание Правила 1 и 6 от Общите правила за тълкуване на КН, забележка 2 към глава 27 от КН, забележка 5 към подпозициите на глава 27, допълнителна забележка 2 буква ж) към глава 27 на КН и текста на подпозиция 2710 20, класирането на стоките по цитираните три броя МЛЕ, с описаните по-горе състав и характеристики, се извършва в код 2710 20 90 на КН; Въз основа на МЛЕ №22_05.02.2021/06.04.2021г. „Жълтеникава течност с мирис на енергиен продукт, с общо количество 1000 литра“, №23_05.02.2021/06.04.2021г. „Жълтеникава течност с мирис на енергиен продукт, с общо количество 600 литра“ и №26_05.02.2021/06.04.2021г. „Жълтеникава течност с мирис на енергиен продукт, с общо количество 250 литра“ стоките, съответстващи на анализираните проби, са нефтопродукти - препарати на основата на леко масло, отговарящи на дефиницията за „леки масла и препарати“ по смисъла на забележка 4 към подпозициите на глава 27 на КН, но неотговарящи на дефиницията за „специални бензини“, съгласно допълнителна забележка 2 буква а) към глава 27 на КН. Продуктите представляват безоловен бензин за двигатели с октаново число (RON) 95 или повече, но по-малко от 98, различен от авиационния (за стоката по МЛЕ №23_05.02.2021/06.04.2021г. е установено и наличие на 5% газьолева фракция). Установява се съдържание на кислородсъдържащи съставки, но не се установява съдържание на биодизел (моноалкилови естери на мастни киселини) по смисъла на забележка 5 към подпозициите на глава 27 на КН и оловни препарати. На основание Правила 1 и 6 от Общите правила за тълкуване на КН, забележка 4 към подпозициите на глава 27 на КН, текста на код 2710 12 45 на КН „С октаново число (RON) 95 или повече, но по-малко от 98, класирането на анализираните с МЛЕ №22_05.02.2021/06.04.2021г., №23_05.02.2021/06.04.2021г. и №26_05.02.2021/06.04.2021г. стоки, с посочените по-горе състав и характеристики, се извършва в код 2710 12 45 на КН“.
Със служебна бележка с рег.№32-120305/14.04.2021г. е получено становище за тарифно класиране на стоки по три броя МЛЕ - №15_05.02.2021/08.04.2021г., №17_05.02.2021/08.04.2021г. и №27_05.02.2021/08.04.2021г., както следва: Въз основа на МЛЕ №15_05.02.2021/08.04.2021г. стоката, съответстваща на анализираната проба, представлява „нефтено масло“ по смисъла на забележка 2 към глава 27 на КН, в което неароматните съставки преобладават тегловно над ароматните отговаряща на дефиницията за „леки масла и препарати“ по смисъла на забележка 4 към подпозициите на глава 27 на КН, но неотговаряща на дефиницията за „специални бензини“, съгласно допълнителна забележка 2 буква а) към глава 27 на КН. Установява се съдържание на кислородсъдържащи съставки (2%) и 4-винил циклохексен (2%), но не се установява съдържание на биодизел (моноалкилови естери на мастни киселини) по смисъла на забележка 5 към подпозициите на глава 27 на КН. Стоката е различна от специални бензини и бензини за двигатели. След допълнителна консултация с ЦМЛ е уточнено, че стоката е различна и от горива за реактивни двигатели, тип бензин. На основание Правила 1 и 6 от Общите правила за тълкуване на КН, забележка 4 към подпозициите на глава 27 на КН, класирането на анализираната с цитираната МЛЕ стока, с посочените по-горе състав и характеристики, се извършва в код 2710 12 90 на КН; Въз основа на МЛЕ №17_05.02.2021/08.04.2021г., както и на МЛЕ №27_05.02.2021/08.04.2021г. стоките, съответстващи на анализираните проби, представляват препарати - многокомпонентни смеси, съдържащи над 70% нефтени масла по смисъла на забележка 2 към глава 27 на КН, в които неароматните съставки преобладават тегловно над ароматните. Установява се наличие на етилов алкохол и силоксани. Предвид определения състав и след допълнително лпроведена консултация с ЦМЛ е уточнено, че не се съдържат антидетонаторни препарати и биодизел по смисъла на забележка 5 към подпозициите на глава 27 от КН - моноалкилови естери на мастни киселини. По определения състав и дестилационни характеристики стоките по цитираните МЛЕ отговарят на дефинициите за: „леки масла и препарати“, по смисъла на забележка 4 към подпозициите на глава 27 на КН и „специални бензини“ съгласно допълнителна забележка 2, буква а) към глава 27 на КН. Съгласно определената пламна температура стоките по цитираните МЛЕ са различни от „white spirit“, по смисъла на допълнителна забележка 2, буква б) към глава 27 на КН. Предвид определените с описаните по-горе 2 броя МЛЕ обективни характеристики на анализираните стоки, на основание Правила 1 и 6 от Общите правила за тълкуване на КН, забележка 2 към глава 27, забележка 4 към подпозициите на глава 27 и допълнителна забележка 2, буква а) към глава 27 от КН, класирането на анализираните стоки се извършва в код 2710 12 25 на КН“.
След изготвените становища за тарифно класиране на изследваните стоки е прието за установено следното: Общото количество на стоките с код по [рег. номер] 90 - биодизел е 800 литра; Общото количество на стоките с код по [рег. номер] 11 е 6670 литра; Общото количество на стоките с код по [рег. номер] 90 е 4300 литра; Общото количество на стоките с код по [рег. номер] 25 е 1000 литра; Общото количество на стоките с код по [рег. номер] 90 е 1000 литра; Общото количество на стоките с код по [рег. номер] 25 е 1360 литра; Общото количество на стоките с код по [рег. номер] 45 е 3850 литра; Общото количество на стоките с код по [рег. номер] 00 е 80 литра; Общото количество на стоките с код по [рег. номер] 00 е 4900 литра.
До В. А. е изпратено нарочно съобщение рег.индекс 32-133940 от 26.04.2021г. от и.д. началник на ОМРР- Тракийска, с което е поканен да се яви на 27.04.2021г. в сградата на Териториална дирекция “Тракийска“, [населено място], за съставяне на акт за установяване на административно нарушение (АУАН). На 29.04.2021г. в Агенция “Митници“, [населено място] се явил А., в чието присъствие Т. Д. И.- главен инспектор в ЦМУ на Агенция “Митници“, съставил АУАН №900 от 29.04.2021г.
Според процесния АУАН, на 02.02.2021г. е установено, че В. И. А. държи в и пред масивна тухлена постройка и специален автомобил с ДКН [рег. номер], намиращи се в [имот номер], находящ се в [населено място], общ. Марица, обл. Пловдив, акцизни стоки, както следва:
- етилов алкохол, денатуриран с изопропанол, с алкохолно съдържание 69,8 об.% в смес с въглеводороди и етерни съединения (ЕТВЕ и МТВЕ), характерни за състава на бензин за двигатели - 1000 литра;
- етилов алкохол, денатуриран с изопропанол, с алкохолно съдържание 50,0 об.% в смес с въглеводороди и етерни съединения (ЕТВЕ и МТВЕ), характерни за състава на бензин за двигатели - 1000 литра;
- етилов алкохол, с действително алкохолно съдържание над 99 % об. денатуриран с изопропилов алкохол по национално съгласувания специален метод, указан в чл.100а, ал.3 от ППЗАДС- 1000 литра;
- етилов алкохол, денатуриран с изопропанол, с алкохолно съдържание 76,5 об.% в смес с въглеводороди и етерни съединения (ЕТВЕ и МТВЕ), характерни за състава на бензин за двигатели - 600 литра;
- етилов алкохол, с действително алкохолно съдържание над 99 об.%, денатуриран с изопропилов алкохол по национално съгласувания специален метод, указан в чл.100а, ал.3 от ППЗАДС - 300 литра;
- моноалкилни естери на мастни киселини - FAMAE, съдържащи по-малко от 96,5 тегл. % естери, получени от химическа преработка (алкилиране) на мазнини, биодизел - 800 литра;
- нефтопродукт - нефтено масло с преобладаващи неароматни съставки, което съдържа биодизел, отговарящо на изискванията за „тежки масла“ - „газьол“ с тегловно съдържание на сяра, непревишаващо 0,001% - 1000 литра;
- нефтопродукт - нефтени масла, в които преобладават неароматните съставки, несъдържащо биодизел; средно масло, керосин, различен от керосин за реактивни двигатели - 1000 литра;
- нефтено масло, в което неароматните съставки преобладават спрямо ароматните - смес от около 60 % об. автомобилен бензин и около 40 % об. газьол, съдържащо моноалкилни естери на мастните киселини (FAMAE), различно от „газьол“ и „тежки горива“ - 1000 литра;
- нефтено масло, в което неароматните съставки преобладават спрямо ароматните - смес от около 60 % об. автомобилен бензин и около 40 % об. газьол, съдържащо моноалкилни естери на мастните киселини (FAMAE), различно от „газьол“ и „тежки горива“ - 1000 литра;
- смес, съдържаща около 80 % об. газьол и 20 % об. бензин за двигатели.В съответствие с термините и разпоредбите на Глава 27 на КН изпитваната проба покрива критериите за „нефтено масло“ с преобладаващи неароматни съставки, със съдържание на биодизел, „тежки масла“ - „газьол" с тегловно съдържание на сяра, непревишаващо 0,001% - 400 литра;
- нефтопродукт - препарат на основата нефтено масло, в което преобладават неароматните съставки, несъдържащ биодизел: леко масло, различно от специални бензини и бензини за двигатели - други леки масла - 1000 литра;
- препарат, многокомпонентна смес, съдържаща повече от 70 % „нефтени масла", както и вещества с различно естество, отговаряща на изискванията за „леки масла и препарати", „специален бензин", различни от „white spirit" (минерален терпентин) - 1000 литра;
- нефтопродукт - препарат на основата на леко масло - бензин за двигатели, различен от авиационен бензин, безоловен (несъдържащ олово), с октаново число (RON) 95 или повече, но по-малко от 98 - 1000 литра;
- етилов алкохол денатуриран с изопропанол с алкохолно съдържание 60.0 об% в смес с въглевоводороди и етерни съединения (ЕТВЕ и МТВЕ) характерни за състава на бензин за двигатели - 1000 литра;
- нефтопродукт - препарат на основата на леко масло - бензин за двигатели, различен от авиационен бензин, безоловен (несъдържащ олово), с октаново число (RON) 95 или повече, но по-малко от 98 - 1000 литра;
- нефтопродукт - препарат на основата на леко масло - бензин за двигатели, различен от авиационен бензин, безоловен (несъдържащ олово), с октаново число (RON) 95 или повече, но по-малко от 98, смесен с около 5 % дизелово гориво - 600 литра;
- нефтопродукт - препарат на основата на леко масло - бензин за двигатели, различен от авиационен бензин, безоловен (несъдържащ олово), с октаново число (RON) 95 или повече, но по- малко от 98 - 1000 литра;
- нефтопродукт - препарат на основата на леко масло - бензин за двигатели, различен от авиационен бензин, безоловен (несъдържащ олово), с октаново число (RON) 95 или повече, но по-малко от 98 - 250 литра;
- препарат, многокомпонентна смес, съдържаща повече от 70 % „нефтени масла“, както и вещества с различно естество, отговаряща на изискванията за „леки масла и препарати“, „специален бензин“, различни от „white spirit" (минерален терпентин) - 360 литра;
- смес, съдържаща около 80 % об. газьол и 20 % об. бензин за двигатели. В съответствие с термините и разпоредбите на Глава 27 на КН изпитваната проба покрива критериите за „нефтено масло“ с преобладаващи неароматни съставки, със съдържание на биодизел, „тежки масла“ - „газьол" с тегловно съдържание на сяра, непревишаващо 0,001% - 200 литра;
- препарат от видовете добавки за дизелово гориво на основата на 2-етилхексил нитрат, съдържащ нефтено масло - газьол. Изследваната проба съдържа оцветител веществото „Solvent blue 79 similar", но не съдържа евромаркер Solvent Yellow 124 - 80 литра;
- нефтопродукт - нефтено масло с преобладаващи неароматни съставки, което съдържа биодизел, отговарящо на изискванията за „тежки масла“ -„газьол" с тегловно съдържание на сяра, непревишаващо 0,001% - 170 литра;
- смес, съдържаща около 80 % об. газьол и 20 % об. бензин за двигатели. В съответствие с термините и разпоредбите на Глава 27 на КН изпитваната проба покрива критериите за „нефтено масло" с преобладаващи неароматни съставки, със съдържание на биодизел, „тежки масла“ - „газьол“ с тегловно съдържание на сяра, непревишаващо 0,001% - 4900 литра;
- нефтено масло, в което неароматните съставки преобладават спрямо ароматните - смес от около 90 % об. автомобилен бензин и около 10 % об. газьол, съдържащо моноалкилни естери на мастните киселини (FAMAE), различно от „газьол“ и „тежки горива“ - 2300 литра.
Според АУАН, държането на посочените акцизни стоки се осъществява от В. И. А. без данъчен документ по ЗАДС и данъчните складове или фактура, или митническа декларация, или придружителен административен документ /електронен административен документ (ЕАД)/ или документ на хартиен носител, когато компютърната система не работи, или друг документ, удостоверяващ плащането, начисляването или обезпечаването на акциз. Деянието е квалифицирано като административно нарушение по смисъла на чл.126, ал.1, т.1 от ЗАДС. На основание чл.41 от ЗАНН, посочените акцизни стоки, както и специален автомобил , марка “****“, модел ****, с регистрационен номер [рег. номер], са задържани. АУАН е подписан от В. И. А. без възражения, като видно от съдържанието на АУАН, А. е уведомен за възможността, на основание чл.107з и следващите от ЗАДС, за сключване на споразумение за прекратяване на административнонаказателното производство.
На 05.05.2021г. В. А. е подал молба с вх.№32-141234 в ТД- Тракийска, адресирана до началник на ОМРР- Тракийска, за сключване на споразумение на основание чл.107з от ЗАДС за прекратяване на административнонаказателното производство.
С писмо рег.№32-141863 от 05.05.2021г. на и.д. началник на ОМРР- Тракийска, адресирано до директор на ТД- Тракийска, е изискано изчисляването на акциза за целите на административнонаказателното производство. Като приложение към посоченото писмо е изпратен процесният АУАН. С писмо Рег.№32-149162 от 12.05.2021г. на директор на ТД- Тракийска, и.д. началник на ОМРР- Тракийска е уведомен за размера на определения акциз. Според посоченото писмо, акцизът е определен от Е. В. С.- държавен инспектор в Отдел “Акцизна дейност“, както следва:
-За стоки с код по КН 38260090 (биодизел)- 800 литра- акциз в размер на 516,80 лв., изчислен съгласно чл.35, ал.2 от ЗАДС, във връзка с предвидената в чл.32, ал.1, т.3 от ЗАДС акцизна ставка от 646 лв. за 1000 литра;
-За стоки с код по КН 27102011 (газьол) - 6670 литра - акциз в размер на 4 308,82 лв., изчислен съгласно определената в чл.32, ал.1, т.3 от ЗАДС акцизна ставка от 646 лв. за 1000 литра;
-За стоки с код по КН 27102090 (нефтени масла, съдържащи биодизел, различни от газьол и тежки горива) - 4 300 литра. Енергиен продукт по чл.35, ал.1 от ЗАДС – облага се със ставката, определена за еквивалентно гориво, съответно за отопление или моторно гориво. Поради липса на конкретна информация за предназначението му са възможни няколко хипотези:
- акциз в размер на 2 777,80 лв., изчислен съгласно предвидената в чл.32, ал.8 от ЗАДС акцизна ставка от 646 лв. за 1000 литра;
- използван за моторно гориво – акциз в размер на 2 777,80 лв., изчислен съгласно предвидената в чл.32, ал.1, т.3 от ЗАДС акцизна ставка от 646 лв. за 1000 литра;
- използван като гориво за отопление - акциз в размер на 2 777,80 лв., изчислен съгласно предвидената в чл.33, ал.1, т.1 от ЗАДС акцизна ставка от 646 лв. за 1000 литра;
- използван за моторно гориво – акциз в размер на 3 053,00 лв., изчислен съгласно предвидената в чл.32, ал.1, т.2 от ЗАДС акцизна ставка от 710 лв. за 1000 литра;
- За стоки с код по КН 27101925 (средно масло - керосин, различен от керосина за реактивни двигатели) - 1000 литра - акциз в размер на 646 лв., изчислен съгласно определената в чл.32, ал.1, т.4 от ЗАДС акцизна ставка от 646 лв. за 1000 литра;
-За стоки с код по КН 27101290 (леки масла и препарати) - 1000 литра -акциз в размер на 710 лв., изчислен съгласно определената в чл.32, ал.7 от ЗАДС акцизна ставка от 710 лв. за 1000 литра;
-За стоки с код по КН 27101225 (леки масла и препарати - специални бензини) - 1360 литра - акциз в размер на 965,60 лв., изчислен съгласно определената в чл.32, ал.7 от ЗАДС акцизна ставка от 710 лв. за 1000 литра;
-За стоки с код по КН 27101245 (безоловен бензин) - 3850 литра - акциз в размер на 2 733,50 лв., изчислен съгласно определената в чл.32, ал.1, т.2 от ЗАДС акцизна ставка от 710 лв. за 1000 литра;
-За стоки с код по КН 38119000 (препарат от видовете добавки за дизелово гориво) - 80 литра - акциз в размер на 51,68 лв., изчислен съгласно чл.32, ал.9 от ЗАДС, във връзка с определената в чл.32, ал.1, т.3 от ЗАДС акцизна ставка от 646 лв. за 1000 литра;
-За стоки с код по КН 22072000 (етилов алкохол с вложен денатурант - изопропилов алкохол) - 4900 литра с различно алкохолно съдържание - акциз в размер на общо 39 074,20 лв., изчислен съгласно предвидената в чл.31, ал.1, т.5 от ЗАДС акцизна ставка [рег. номер]. за 1 хектолитър чист алкохол.
Така въз основа на АУАН и писмо рег.№32-149162 от 12.05.2021г. на директор на ТД- Тракийска е издадено процесното Наказателно постановление № 1281/2021г. от дата 16.07.2021 г.
Производството по АНД № 1700/2024 г. на Пловдивски районен съд е образувано в изпълнение на Решение № 2490/15.03.2024г. по КАНД 42/2024г., Административен съд – Пловдив, с което е отменено Решение №1842 от 13.11.2023г. по АНД №5035 по описа на Районен съд- Пловдив за 2021г. и делото е върнато за ново разглеждане от друг състав на Районен съд- Пловдив, при съобразяване с указанията, изложени в мотивите на решението. Дадени са изрични указания при новото разглеждане на делото, районният съд да изясни обстоятелствата за метода, по който е извършено денатурирането на етиловия алкохол с общо количество от 300 литра, за чието изследване е съставен Протокол за вземане на проба №42 от 03.02.2021г. и е изготвена МЛЕ №29_05.02.2021/22.03.2021г.; както и за метода, по който е извършено денатурирането на етиловия алкохол с количество от 1000 литра, за чието изследване е съставен Протокол за вземане на проба №37 от 03.02.2021г. и е изготвена МЛЕ №24_05.02.2021/22.03.2021г., включително чрез назначаване на експертиза.
С обжалваното Решение № 530/12.04.2024 г., постановено по АНД № 1700/2024 г., Пловдивски районен съд е отменил посоченото наказателно постановление В ЧАСТТА, с която на В. И. А. е наложена глоба в размер на 104 119,20 лева на основание чл. 126, ал.1, т.1 ЗАДС и е потвърдил същото В ЧАСТТА, с която: стоките предмет на нарушението са отнети в полза на държавата на основание чл. 124, ал.1 ЗАДС и на основание чл. 124, ал.2 от ЗАДС не е отнет в полза на държавата специален автомобил цистерна с ДКН [рег. номер].
Решение № 530/12.04.2024 г., постановено по АНД № 1700/2024 г. е обжалвано само от Началник отдел „Митническо разузнаване и разследване“ в ТД Митница Пловдив в частта, с която е отменено НП. В останалата част потвърждаваща НП, Решение № 530/12.04.2024 г., постановено по АНД № 1700/2024 г. не е обжалвано и е влязло в сила.
За да отмени НП в частта с която на В. И. А. е наложена глоба в размер на 104 119,20 лева на основание чл. 126, ал.1, т.1 ЗАДС , районен съд Пловдив е приел, че в тази част НП е издадено при съществено нарушение на процесуалните правила. В мотивите на съдебния акт е направено позоваване на задължителните указания на Административен съд – Пловдив дадени с Решение № 2490/15.03.2024г. по КАНД 42/2024г. и е посочено, че обстоятелствата за това дали съдържанието на (чист) етилов алкохол във всяка една от пробите, изчислено в об.%, е направено при температура от 20 °С, и какъв е метода, по който е изследвано денатурирането на алкохола са от изключително значение за съставомерността на деянието и за обема на отговорността на дееца. Според районен съд изложените две групи обстоятелства са от значение за отговорността на дееца, явяват се съставомерни и е следвало да намерят адекватно отражение в АУАН и НП. Направен е извод, че липсата на описание на основни съставомерни факти в НП е неотстраним на етап съдебно следствие със събиране на доказателства от съда, който за първи път да ги установи. Съдът се е позовал на ТР № 8 от 16/09/2021 на ВАС по тълкувателно дело № 1/2020 и ТР 8/2021 на ВАС и е посочил, че при липса на надлежно изложение на съставомерните факти, единственото правомощие на съда е да отмени НП.
Настоящият касационен състав намира, че обжалваното решение е валидно и допустимо, но ЧАСТИЧНО неправилно като постановено при съществено нарушение на съдопроизводствените правила, необоснованост и в нарушение на материалния закон.
Основателно касаторът поддържа, че при новото разглеждане на делото първостепенният съд не се е съобразил с указанията на Плавдивски административен съд, съдържащи се в отменителното Решение № 2490/15.03.2024г. по КАНД 42/2024г.
Независимо, че касационната инстанция изрично е посочила, че районен съд следва да изясни обстоятелствата за метода, по който е извършено денатурирането на етиловия алкохол с общо количество от 300 литра, за чието изследване е съставен Протокол за вземане на проба №42 от 03.02.2021г. и е изготвена МЛЕ №29_05.02.2021/22.03.2021г.; както и за метода, по който е извършено денатурирането на етиловия алкохол с количество от 1000 литра, за чието изследване е съставен Протокол за вземане на проба №37 от 03.02.2021г. и е изготвена МЛЕ №24_05.02.2021/22.03.2021г., включително чрез назначаване на експертиза, при новото разглеждане на делото такова изследване не е извършено. Поради тази причина пред настоящата инстанция от страна на касационния жалбоподател са представени: 25 броя протоколи за изпитни резултати към 25 броя митнически лабораторни експертизи, касаещи стоките предмет на нарушението и писмено становище на директора на Централна митническа лаборатория.
Актът за установяване на административно нарушение и издаденото въз основа на него наказателното постановление са издадени от териториални и материално компетентни органи, в кръга на тяхната дейност, съобразно чл.128, ал.2 от ЗАДС, като при първото гледане на делото пред районен съд е представена Заповед № ЗАМ -653/32-156161 от 18.05.2021г. издадена от директора на Агенция "Митници".
Съгласно чл. 126, ал.1, т.1 т ЗАДС в приложимата редакция (изм. - ДВ, бр. 104 от 2020 г., в сила от 1.01.2021 г.), на лице, което държи, предлага, продава или превозва акцизни стоки без данъчен документ по този закон или фактура, или митническа декларация, или придружителен административен документ/електронен административен документ или документ на хартиен носител, когато компютърната система не работи, или друг документ, удостоверяващ плащането, начисляването или обезпечаването на акциза, се налага глоба в двойния размер на дължимия акциз, но не по-малко [рег. номер]., а при повторно нарушение – не по-малко [рег. номер]. – за физическите лица.
Съгласно Тълкувателно постановление № 1 от 16.02.2023 г. на ОСС от НК на ВКС по тълк. д. № 2/2022 г., Първа и Втора колегия на Върховния административен съд, субект на административнонаказателната отговорност за нарушението по чл. 126 от ЗАДС, може да бъде всяко лице независимо от регистрацията по този закон.
Неоснователно е възражението на ответника по касация, че лицето което е държало акцизните стоки е различно от извършителя. Изпълнителното деяние на нарушението по чл.126 ал.1 от ЗАДС "държи", включва упражняването на фактическа власт върху конкретен обект. По делото не се спори, че изброените в процесното НП акцизни стоки са намерени в [имот номер], находящ се в [населено място], общ. Марица, обл. Пловдив. Според дадените от В. А. писмени обяснения на 02.02.2021г. (деня на проверката), които се съдържат в Приложение № 6 към Протокол за извършена проверка № 206 от 02.02.2021г., имота в който е извършена проверката е собственост на Н. Б. и е предоставен на В. А. за ползване с устна договорка да го стопанисва. В обясненията си А. посочва, че към момента на проверката не може да представи документи за откритите горива. Нещо повече, съставеният АУАН №900 от 29.04.2021г., в който е посочено, че В. И. А. държи подробно описаните акцизни стоки е подписан от него без възражения. Т.е. безспорно се установява, че именно В. И. А. е държал акцизните стоки без данъчен документ по ЗАДС или фактура, или митническа декларация, или придружителен административен документ/електронен административен документ или документ на хартиен носител, когато компютърната система не работи, или друг документ, удостоверяващ плащането, начисляването или обезпечаването на акциза. Неоснователно е възражението на А. направено пред районен съд при първото гледане на делото, че в НП са визирани множество нарушения, касаещи отделни видове горива и масла, а е наложено едно наказание. В случая всички акцизни стоки предмет на нарушението са намерени в един имот в [населено място], общ. Марица, обл. Пловдив, в рамките на упражняваната фактическа власт от ответника по касация, т.е. налице е едно нарушение.
Неоснователно е възражението на ответника по касация, че в АУАН и НП не е посочена дата на извършване на нарушението, липсва описание на нарушението - как е установена собствеността на стоките и дали същите нямат придружаващи документи. Както в АУАН, така и в НП ясно е посочено, че именно на 02.02.2021г. В. И. А. държи акцизни стоки. Доколкото нарушението се изразява в държане на акцизни стоки без документ удостоверяващ плащането, начисляването или обезпечаването на акциза, то е без значение кой е техен собственик. В. А. е имал многократно възможност да представи такива документи (при извършване на проверката на 02 и 03.02.2021г., при явяването му на 29.04.2021г. в Агенция “Митници“, [населено място] и до издаване на НП), но такива не е представил. Едва при съдебното обжалване пред районен съд – Пловдив по АНД № 5035/2021г. са представени няколко броя фискални бонове за закупено гориво дизел Б6 от „ФУЛ ГАРДЪН“ ЕООД, на което видно от справка в Търговски регистър и към настоящия момент В. И. А. е едноличен собственик на капитала и управител. Представените фискални бонове не следва да бъдат кредитирани, доколкото каза се са издадени от дружество, на което В. И. А. е управител и едноличен собственик,и в тази връзка е А. е могъл да представи същите до издаване на НП, а отделно от това касаят малки количества (средно по 25 литра на фискален бон) и са за Дизел Б6, който е с код по [рег. номер] 11. Намереното в имота в [населено място] общо количество на стоките с код по [рег. номер] 11 е 6670 литра.
От събраните по делото писмени доказателства и свидетелски показания на изслушания при първото гледане на делото пред районния съд митнически служител - актосъставител Т. Д. И., по несъмнен начин се доказва извършеното от В. А. административно нарушение, което правилно е квалифицирано от административнонаказващия орган като такова по чл. 126, ал. 1, т. 1 от ЗАДС. Дадената в АУАН и НП правна квалификация съответства на фактическото описание на нарушението.
От митническите лабораторни експертизи и становища за тарифно класиране на изследваните стоки се установява, че намерените в посочения по-горе имот в [населено място] стоки са както следва: общото количество на стоките с код по [рег. номер] 90 - биодизел е 800 литра; общото количество на стоките с код по [рег. номер] 11 е 6670 литра; общото количество на стоките с код по [рег. номер] 90 е 4300 литра; общото количество на стоките с код по [рег. номер] 25 е 1000 литра; общото количество на стоките с код по [рег. номер] 90 е 1000 литра; общото количество на стоките с код по [рег. номер] 25 е 1360 литра; общото количество на стоките с код по [рег. номер] 45 е 3850 литра; общото количество на стоките с код по [рег. номер] 00 е 80 литра; общото количество на стоките с код по [рег. номер] 00 е 4900 литра.
По отношение на резултатите от изследваните проби, тарифното класиране и определянето на дължимия акциз за стоките с код по [рег. номер] 90 – биодизел, [рег. номер] 11, [рег. номер] 90, [рег. номер] 25, [рег. номер] 90, [рег. номер] 25, [рег. номер] 45 и [рег. номер] 00 няма спор между страните по делото.
Според Комбинираната номенклатура на ЕС с код по [рег. номер] нефтени масла или масла от битуминозни минерали, различни от суровите; неупоменати, нито включени другаде препарати, съдържащи тегловно 70 % или повече нефтени масла или масла от битуминозни минерали, които масла са основен компонент на тези препарати; отпадъчни масла. С код по [рег. номер] антидетонаторни препарати, забавители на окисляването, добавки, предотвратяващи образуването на смоли, средства за подобряване на вискозитета, антикорозионни добавки и други приготвени добавки за минерални масла (включително за бензин) или за други течности, използвани за същите цели както минералните масла, а с код по [рег. номер] са биодизел и смеси от биодизел, които не съдържат нефтени масла или масла от битуминозни минерали, или ги съдържат, но под 70 % тегловно.
Дължимият акциз за стоките с код по [рег. номер] 90 – биодизел, [рег. номер] 11, [рег. номер] 90, [рег. номер] 25, [рег. номер] 90, [рег. номер] 25, [рег. номер] 45 и [рег. номер] 00 е съобразен с разпоредбите на чл.32 и чл.35 от ЗАДС, както и с чл.85в, ал.2 от ППЗАДС съгласно която, за енергийните продукти и електрическата енергия съответствието на кодовете по Комбинираната номенклатура към 1 януари 2002 г. с кодовете по Комбинираната номенклатура, прилагана от 1 януари 2017 г., са съгласно приложение № 17аб. Като е отменил НП в по отношение на наложената глоба за стоките с код [рег. номер] 90, [рег. номер] 11, [рег. номер] 90, [рег. номер] 25, [рег. номер] 90, [рег. номер] 25, [рег. номер] 45 и [рег. номер] 00, районният съд е постановил неправилно решението в тази част.
Спорът в настоящото производство се концентрира по отношение на стоките с код по [рег. номер] 00, които са с общо количество 4900 литра. Размерът на дължимия акциз за тези стоки е изчислен съгласно предвидената в чл.31, ал.1, т.5 от ЗАДС акцизна ставка [рег. номер]. за 1 хектолитър чист алкохол. Възраженията на В. А. в тази връзка са, че не може да се направи категоричен извод дали съдържанието на (чист) етилов алкохол във всяка една от пробите, изчислено в об.%, е направено при температура от 20 °С, като в експертизите е отразено, че плътността на изследваната проба е определена при 15 °С. Отделно от това сочи, че в НП не е отразен метода по който е изследвано денатурирането на алкохола.
Съгласно чл.9, ал.1 от ЗАДС, продукти с код по [рег. номер] „етилов алкохол (алкохол)“. Според чл.28, ал.1, т.5 от ЗАДС, данъчната основа за облагане с акциз за етиловия алкохол, включително биоетанола е количеството хектолитри чист алкохол, измерено при температура 20 °С, а съгласно чл.31, ал.1, т.5 от ЗАДС, акцизната ставка за етилов алкохол е 1100 лв. за 1 хектолитър чист алкохол. Разпоредбата на чл.4, т.19 от ЗАДС гласи, че действително алкохолно съдържание по обем (алкохолно съдържание)” са обемите чист етилов алкохол, съдържащи се при температура 20 °C в 100 обема продукт при същата температура. В тази връзка пред настоящата инстанция от страна на наказващия орган са представени: 25 броя протоколи за изпитни резултати към 25 броя митнически лабораторни експертизи, касаещи всички стокит предмет на нарушението и писмено становище на директора на Централна митническа лаборатория.
Според чл.4, т. 12 от ЗАДС, "денатуриране" е действие, при което към етиловия алкохол се прибавят отровни или неприятни за вкуса или за обонянието вещества (примеси), което го прави опасен за здравето или негоден за пиене. При денатурирането по общия метод приложение намира разпоредбата на чл. 22, ал. 1 от ЗАДС - напълно се освобождава от облагане с акциз денатурираният алкохол, а когато алкохолът е денатуриран по специалния метод, посочен в чл. 98 от ППЗАДС, то приложение намира текста на чл. 22, ал. 2 от ЗАДС - платеният акциз се възстановява.
Според Митническа лабораторна експертиза (МЛЕ) №24_05.02.2021/22.03.2021г. (безцветна течност с мирис на енергиен продукт, с общо количество 1000 литра) и №29_05.02.2021/22.03.2021г. (безцветна течност с мирис на енергиен продукт, с общо количество 300 литра), въз основа на определения качествен и количествен химичен състав, изследваната проба е идентифицирана като етилов алкохол, с действително алкохолно съдържание на 99 об.% денатуриран с изопропилов алкохол по специален метод, указан в чл.100а, ал.3 от ППЗАДС. Т.е. въз основа на тези две проби е установено, че представляват денатуриран алкохол по специален метод описан в чл.100а, ал.3 от ППЗАДС, според който денатурирането на биоетанола, предназначен за смесване с бензин, се извършва по следния национално съгласуван специален метод: на всеки 100 л дехидратиран (обезводнен) етилов алкохол с алкохолно съдържание мин. 98,7 % об., независимо дали съдържа, или не други денатуриращи вещества, се добавят 2 литра изопропилов алкохол (2-пропанол).
Съгласно разпоредбите на чл. 24а, ал. 1 във вр. с чл. 22, ал. 2 от ЗАДС освобождаването от облагане с акциз се прилага само за лице, на което е издадено удостоверение за освободен от акциз краен потребител, като освобождава се от облагане с акциз денатуриран по специален метод етилов алкохол, който се влага в производството на крайни продукти, които не са за човешка консумация. Съгласно чл. 4, т. 54 от ЗАДС, "краен продукт" е продукт в окончателния си качествен и количествен състав, преминал през всички етапи на производствения процес, включително опаковането в крайна опаковка и етикетирането му, с която е представен на пазара и е достъпен за крайния потребител.
От изложеното следва, че освобождаването от акциз е по отношение на лице, комуто е издадено удостоверение за освободен от акциз краен потребител е в съответствие с материалния закон, когато се установи производствен процес, при който е денатуриран по специален метод етилов алкохол се влага в производството на продукт, който е преминал през всички етапи на производствения процес, вкл. опаковане и етикетиране, претърпял е съответно качествени изменения, и съответно е представен на пазара и досттъпен за крайния потребител. Настоящият случай не е такъв, тъй като не е издадено удостоверение за освободен от акциз краен потребител и не се установява производство на продукт, който е преминал през всички етапи на производствения процес.
По отношение на възражението на ответника по касация, че не може да се направи категоричен извод, че дали съдържанието на (чист) етилов алкохол във всяка една от пробите, изчислено в об.% е направено при температура 20 °С съдът, счита следното:
За стоките с код по [рег. номер] 00 (общо 4900 литра) действителното алкохолно съдържание на всяка една от пробите е определено посредством 6 броя МЛЕ, както следва: №16_05.02.2021/22.03.2021г., №19_05.02.2021/22.03.2021г., №21_05.02.2021/22.03.2021г., №24_05.02.2021/22.03.2021г., №25_05.02.2021/22.03.2021г. и №29_05.02.2021/22.03.2021г.
Според становището на директора на Централна митническа лаборатория, тъй като представените за изследване проби са постъпили за анализ с описание „безцветна течност с мирис на енергиен продукт“, първоначално е определен показателят плътност при 15 °С, а след установяване на действителния химичен състав на пробите – етилов алкохол и денатуриращо вещество изопропилов алкохол е определено алкохолно съдържание с метод денситометрия (автоматичен денситометър с осцилираща тръба “Anton Paar”). Посочено е, че апаратът извършва измерване на плътност при 20 °С на продукта на база на въведени в софтуера Международни алкохолометрични таблици на Меджународната организация за законова метрология OIML R022 и алкохолното съдържание на етилов алкохол е изчислено като функция на плътността при 20 °С. Според становището от експертна гледна точка, определеното алкохолно съдържание по обем на изследваните проби е извършено при 20 °С и показва, че те представляват дехидратиран денатуриран етилов алкохол, от вида предназначен за използване като биодобавка към горива.
Каза се по-горе, че съгласно чл.28, ал.1, т.5 от ЗАДС, данъчната основа за облагане с акциз за етиловия алкохол, включително биоетанола е количеството хектолитри чист алкохол, измерено при температура 20 °С. Съобрази, че доколкото взетите проби са били с мирис на енергиен продукт, то при извършените лабораторен анализ е съобразена разпоредбата на чл.28, ал.1, т.6 и чл.62 от ЗАДС.
Съгласно чл.28, ал.1, т.6 от ЗАДС за бензина, газьола, керосина, както и смазочните препарати и препаратите за омасляване с код по КН 3403 и продуктите с код по КН 3814 данъчната основа за облагане с акциз е количеството литри, приведени към сравнителна температура 15 °С.
Чл.62 , ал.1 от ЗАДС предвижда, че производителите на бензин, газьол, керосин и биодизел са длъжни за всяка произведена партида да: 1) определят обема в литри с помощта на средства за измерване и контрол, отговарящи на изискванията на този закон, Закона за измерванията и нормативните актове по прилагането им; и 2) издават анализен сертификат, съдържащ показателя плътност при 15 °С (кг/куб. м). Според ал.3 на цитираната разпоредба, обемът се привежда към сравнителна температура 15 °С чрез измерване на теглото в килограми и преизчисляването му в литри на базата на плътността при 15 °С, а според ал.4, плътността при 15 °С се определя в съответствие с методите БДС EN ISO 3675 или БДС EN ISO 12185 и с таблиците съгласно БДС ISO 91-1. В случая срещу показателя за изпитване плътност при 15 °С в изготвените 6 броя митнически лабораторни експертизи (с номера 16, 19, 21, 24, 25, 29) е посочен именно методът БДС EN ISO 12185, а като мярка „l“ (литри).
Следва да се прави разлика между определяне на плътност при 15 °С и между измерване на количеството хектолитри чист алкохол при температура 20 °С. Едното изпитване е за относителна плътност на течности с метод БДС EN ISO 12185, а другото е за определяне съдържание на етилов алкохол.
Видно от представените пред настоящата инстанция протоколи за изпитни резултати към митнически лабораторни експертизи с №24_05.02.2021/22.03.2021г. и №29_05.02.2021/22.03.2021г. за взетите две проби са изпитани, както следва: алкохолно съдържание при температура 20 °С; газова хроматография; инфрачервена спектроскопия; ОП-GC-MS идентификация; органолептично описание; и относителна плътност на течности при температура 15 °С. Т.е. за двете проби по МЛЕ №24_05.02.2021/22.03.2021г. и №29_05.02.2021/22.03.2021г. безспорно се установява, че съдържанието на чист етилов алкохол изчислено в об.% е направено при температура 20 °С. Като е отменил НП в тази част за стоките с код [рег. номер] 00, но само за пробите взети с Протокол за вземане на проба №37/03.02.2021г. и №42/03.02.2021г., районният съд е постановил неправилно решение в тази част.
По отношение на останалите 4 броя митнически лабораторни експертизи №16_05.02.2021/22.03.2021г., №19_05.02.2021/22.03.2021г., №21_05.02.2021/22.03.2021г. и №25_05.02.2021/22.03.2021г., установява се от протоколите за изпитни резултати към тези митнически лабораторни експертизи, че за взетите 4 броя проби са изпитани, както следва: газова хроматография (където е посочено определеното съдържание на етилов алкохол); инфрачервена спектроскопия; ОП-GC-MS идентификация; органолептично описание; и относителна плътност на течности при температура 15 °С. Т.е. тези 4 броя протоколи за резултати от изпитване към МЛЕ №16_05.02.2021/22.03.2021г., №19_05.02.2021/22.03.2021г., №21_05.02.2021/22.03.2021г. и №25_05.02.2021/22.03.2021г. не съдържат изпитване на алкохолно съдържание при температура 20 °С. В действителност в графата изпитване „газова хроматография“ е посочено определеното съдържание на етилов алкохол, но от самите протоколи за резултати от изпитване и от митнически лабораторни експертизи не става ясно дали съдържанието на (чист) етилов алкохол във всяка една от тези 4 броя проби изчислено в об.% е направено при температура 20 °С, за разлика пробите по МЛЕ №24_05.02.2021/22.03.2021г. и №29_05.02.2021/22.03.2021г., където изрично е записано алкохолното съдържание при температура 20 °С.
Законосъобразното определяне на съдържанието на чист етилов алкохол в дадена проба е съществено за определяне на дължимия акциз. И макар размерът на дължимия за стоките акциз да не е елемент от обективния състав на нарушението, той служи именно за определяне на размера на глобата по чл.126, ал.1, т.1 от ЗАДС, която е в двойния размер на дължимия акциз, но не по-малко от 1000 лева. Доколкото по делото не бе доказано по безспорен начин, че съдържанието на (чист) етилов алкохол за пробите, взети с Протокол за вземане на проба №29/03.02.2021г., №32/03.02.2021г., №34/03.02.2021г. и №38/03.02.2021г. е изчислено в об.% при температура 20 °С, то Наказателно постановление № 1281/2021г. от дата 16.07.2021 г., издадено от Началник на отдел „Митническо разузнаване и разследване Тракийска“ в ГД „Митническо разузнаване и разследване“, Централно митническо управление, следва да бъде отменено в тази част. Съгласно писмо рег.№32-149162 от 12.05.2021г. на директор на ТД- Тракийска, размера на определения акциз за стоките с код по КН 22072000 по четирите броя МЛЕ №16_05.02.2021/22.03.2021г., №19_05.02.2021/22.03.2021г., №21_05.02.2021/22.03.2021г. и №25_05.02.2021/22.03.2021г. е съответно 7 678 лева, 5 500 лева, 6 600 лева и 5 049 лева, или общо 24 827 лева, чийто двоен размер е 49 654 лева. Следователно процесното НП е незаконосъобразно само в частта, с която на В. И. А. е наложена глоба в размер на 49 654 лева (разликата над 54 465,20 лева до пълния размер от 104 119,20 лева), а в останалата част, с която му е наложена глоба в размер на 54 465,20 лева е правилно и законосъобразно.
Не са налице основания за прилагане на чл.28 от ЗАНН. Нарушението по чл. 126, ал. 1 от ЗАДС е формално, на просто извършване, поради което и осъществяването на изпълнителното деяние „държане" на акцизни стоки без документ, удостоверяващ плащането, начисляването или обезпечаването на акциза е достатъчно, за да се приеме за осъществен състава му, без да се изисква настъпването на някакви вредоносни последици. Регулираните от ЗАДС обществени отношения, свързани с облагането на акцизни стоки, които не служат за задоволяване на основни потребности на населението, налагат прилагането на засилен контрол от страна на държавните органи и санкциониране на всяко деяние осъществяващо признаците на административно нарушение, независимо от количеството на стоките и продължителността на изпълнителното деяние.
По изложените съображения съдът намира касационната жалба за частично основателна. Решението на Пловдивски районен съд следва да бъде отменено в частта, отменяща Наказателно постановление № 1281/2021г. от дата 16.07.2021 г., издадено от Началник на отдел „Митническо разузнаване и разследване Тракийска“ в ГД „Митническо разузнаване и разследване“, Централно митническо управление, Агенция „Митници” В ЧАСТТА, с която на В. И. А. е наложена глоба в размер на 54 465,20 лева на основание чл. 126, ал.1, т.1 ЗАДС, като бъде потвърдено наказателното постановление в тази част. В частта относно разноските решението следва да се отмени в частта на присъдената на В. И. А. сума над 1669,50лв. В останалата част решението е правилно и следва да бъде оставено в сила.
При този изход на спора и своевременно заявените искания на страните се следват разноски. На основание чл. 63д, ал. 4 от ЗАНН, вр. с чл. 27е от Наредба за правната помощ, в полза на касатора съразмерно следва да се присъди юрисконсултско възнаграждение в общ размер на 313,80 лева – по 78,45 лева за съдебното производство пред първоинстанционния и касационния съд при първоначалното и повторното разглеждане на делото. Направените от В. И. А. разноски по делото възлизат в общ размер на 8500 лева, от които 3500 лева при първоначалното разглеждане на делото и 5000 лева пред настоящата инстанция. Съразмерно на отхвърлената част от жалбата на В. И. А. за производството пред първа инстанция се следват 1669,50 лв. разноски, които са част от присъдените с първоинстанционното решение. Пред настоящата инстанция съразмерно на отхвърлената част от жалбата на В. И. А. се следват разноски в размер на 2385 лева.
Водим от горното, Съдът
Р Е Ш И:
ОТМЕНЯ Решение № 530/12.04.2024 г., постановено по АНД № 1700/2024 г. по описа на Пловдивски районен съд, В ЧАСТТА, с която е отменено Наказателно постановление № 1281/2021г. от дата 16.07.2021 г., издадено от Началник на отдел „Митническо разузнаване и разследване Тракийска“ в ГД „Митническо разузнаване и разследване“, Централно митническо управление, Агенция „Митници” В ЧАСТТА, с която на В. И. А. е наложена глоба за сумата в размер на 54 465,20 лева на основание чл. 126, ал.1, т.1 ЗАДС, както и В ЧАСТТА на разноските относно присъдената на В. И. А. сума над 1669,50 лева и вместо него ПОСТАНОВЯВА:
ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 1281/2021г. от дата 16.07.2021 г., издадено от Началник на отдел „Митническо разузнаване и разследване Тракийска“ в ГД „Митническо разузнаване и разследване“, Централно митническо управление, Агенция „Митници” В ЧАСТТА, с която на В. И. А. е наложена глоба в размер на 54 465,20 лева на основание чл. 126, ал.1, т.1 ЗАДС.
ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 530/12.04.2024 г., постановено по АНД № 1700/2024 г. по описа на Пловдивски районен съд в останалата част, с която е отменено Наказателно постановление № 1281/2021г. от дата 16.07.2021 г., издадено от Началник на отдел „Митническо разузнаване и разследване Тракийска“ в ГД „Митническо разузнаване и разследване“, Централно митническо управление, Агенция „Митници” В ЧАСТТА, с която на В. И. А. е наложена глоба в размер над 54 465,20 лева до пълния размер от 104 119,20 лева на основание чл. 126, ал.1, т.1 ЗАДС, както и В ЧАСТТА на присъдените разноски до 1669,50 лв.
ОСЪЖДА В. И. А., с [ЕГН], да заплати в полза на Агенция "Митници", сумата в размер на 313,80 лева (триста и тринадесет лева и 80 ст.), представляваща юрисконсултско възнаграждение.
ОСЪЖДА Агенция "Митници", да заплати в полза на В. И. А., с [ЕГН], сумата в размер на 2385 (две хиляди триста осемдесет и пет) лева, представляваща адвокатско възнаграждение за касационна инстанция.
Решението не подлежи на обжалване.
Председател: | |
Членове: |