Решение по дело №205/2019 на Административен съд - Ловеч

Номер на акта: 207
Дата: 15 октомври 2019 г.
Съдия: Йонита Цанкова Цанкова
Дело: 20197130700205
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 септември 2019 г.

Съдържание на акта

 

РЕШЕНИЕ

гр.Ловеч, 15.10.2019 год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ЛОВЕШКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, първи касационен състав, в  публично заседание на първи октомври през две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

          ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЛЮБОМИРА К.

         ЧЛЕНОВЕ:  ЙОНИТА ЦАНКОВА

                               ДИМИТРИНА ПАВЛОВА

 

при секретаря ТАТЯНА ТОТЕВА и в присъствието на прокурора  КИРИЛ ПЕТРОВ като разгледа докладваното от съдия ЦАНКОВА КАНД № 205 / 2019 год. и на основание данните по делото и закона, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по чл. 63, ал. 1 от ЗАНН във връзка с гл. ХІІ от АПК.

С решение № 226 от 29.07.2019 г., постановено по НАХД № 579/2019 г., Ловешкият районен съд, трети състав, е потвърдил електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство – Серия К № 2739928 на ОД на МВР – Ловеч, с който на К.К.Т.,  ЕГН: **********,***, е наложена на основание чл.189, ал. 4, във вр. с чл. 182, ал. 2, т. 4 от ЗДвП, глоба в размер на 300 лева, за извършено нарушение на чл. 21, ал. 2 от ЗДвП, като законосъобразен.

Недоволен от така постановеното решение е останала К.К.Т.,  ЕГН: **********,***, която е подала касационна жалба с твърдения за нарушения на материалния  закон, като не се релевират конкретни касационни основания по смисъла на чл. 348, ал. 1 от НПК, нито се сочат съществени нарушения на процесуалните правила по чл. 348, ал. 3 от НПК, а се сочи, че от страна на пръвоинстанционния съд „липса на прецизност в неговата цялост”. Касаторът сочи, че не е получил „снимков материал”, както и че ЕФ не бил подписан. Касаторът цитира решения на Конституционния съд относно понятията „правна сигурност”, като акцентира, че „правната уредба на електронния фиш е противоконституционна поради несъответствието й с формалния аспект на принципа на правова държава, заложен в Преамбюла на КРБ и в чл. 4, ал. 1 от КРБ”.   В заключение моли съда да отмени обжалваното решение на РС, като липсва изрично искане за отмяна на електронния фиш. В съдебно заседание касаторът не се явява и представлява и не ангажира становище.

          Ответникът по касационната жалба – ОД на МВР – гр.Ловеч, се представлява от юрк. Р., който намира касационната жалба за неоснователна, а решението на РС за законосъобразно, поради което моли да бъде оставено в сила.

Представителят на прокуратурата дава заключение, че касационната жалба е неоснователна, предвид това, че при издаването на ЕФ е спазена специалната процедура на чл. 189, ал. 4 от ЗДвП.

Касационният състав на съда като прецени събраните по делото доказателства и съобрази доводите на страните и наведените касационни основания, намира за установено следното:

Жалбата е подадена в законоустановения срок от надлежна страна, поради което е допустима и следва да бъде разгледана от касационната инстанция.

Жалбата е неоснователна.

С обжалваното решение на РС-Ловеч е потвърден електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство – Серия К № 2739928 на ОД на МВР – Ловеч, с който на К.К.Т.,  ЕГН: **********,***, е наложена на основание чл. 189, ал. 4, във вр. с чл. 182, ал. 2, т. 4 от ЗДвП, глоба в размер на 300 лева, за извършено нарушение на чл. 21, ал. 2 от ЗДвП.

Развитите от касатора доводи в касационната жалба за отмяна на ЕФ са били релевирани и пред районния съд, като на всички тях РС е изложил подробни мотиви, които се споделят и от касационната инстанция, поради което и не следва да се повтарят, а следва касационната инстанция да препрати към мотивите на РС на основание чл. 221, ал. 2 от АПК.

За да достигне до този извод РС е направил анализ на представените към преписката писмени доказателства, като е изложил подробни мотиви, които се споделят и от касационната инстанция, поради което и не следва да се приповтарят.

Съгласно ТР № 1 от 26.02.2014 г. по т.д. № 1/2013 г. на ОСК на ВАС ЕФ „е своеобразен властнически акт с установителни и санкционни функции. Той се приравнява едновременно на АУАН и НП, но само по отношение на правното му действие /съгласно чл. 189, ал. 11 от ЗДвП/, не и по форма, съдържание, реквизити и процедура по издаване. От това следва, че изискванията за форма, съдържание, реквизити и реда за издаване на АУАН и НП, сравнително подробно регламентирани в ЗАНН, са неприложими по отношение на електронния фиш. Относно формата на електронния фиш следва да са приемат за задължителни само посочените в чл. 189, ал. 4, изр. 2 от ЗДвП реквизити, поради което в електронния фиш не следва да се изписва името на издателя му и негов подпис, а само териториалната структура на МВР, на чиято територия е извършено нарушението.”

Съгласно чл. 189, ал. 4 от ЗДвП /в приложимата редакция/ - При нарушение, установено и заснето с автоматизирано техническо средство или система, в отсъствието на контролен орган и на нарушител се издава електронен фиш за налагане на глоба в размер, определен за съответното нарушение. Електронният фиш съдържа данни за: териториалната структура на Министерството на вътрешните работи, на чиято територия е установено нарушението, мястото, датата, точния час на извършване на нарушението, регистрационния номер на моторното превозно средство, собственика, на когото е регистрирано превозното средство, описание на нарушението, нарушените разпоредби, размера на глобата, срока, сметката или мястото на доброволното й заплащане. Образецът на електронния фиш се утвърждава от министъра на вътрешните работи.

Видно е, че процесният електронен фиш съдържа всички реквизити на чл. 189, ал. 4 от ЗДвП, като между реквизитите на ЕФ не попада дата на издаване, дата на връчване, пред кой орган и в какъв срок се обжалва.

От самото съдържание на електронния фиш, както и от писмените доказателства по делото, се установява, че установяването и заснемането на нарушението е станало със стационарно техническо средство- стационарна SITRAFFIC LYNX, поради което и като съобрази изложените по-горе мотиви и ТР № 1 от 26.02.2014 г. по т.д. № 1/2013 г. на ОСК на ВАС, касационната инстанция намира електронният фиш за законосъобразен.

Правилни са изводите на РС, че стационарното техническо средство е било предварително позиционирано и трайно поставено на пътя съгласно чл. 165, ал. 2, т. 6 и т. 7 от ЗДвП.

По отношение на авторство на административното нарушение  нормата на чл. 189, ал. 5 от ЗДвП /в приложима редакция/ предвижда специален ред за възражение – Електронният фиш по ал. 4 се връчва на лицето по чл. 188, ал. 1 или 2 с препоръчано писмо с обратна разписка или чрез длъжностните лица на определените от министъра на вътрешните работи служби за контрол, при осъществяване на функциите и правомощията им. В 14-дневен срок от получаването му собственикът заплаща глобата или предоставя в съответната териториална структура на Министерството на вътрешните работи писмена декларация с данни за лицето, извършило нарушението, и копие на свидетелството му за управление на моторно превозно средство. На лицето, посочено в декларацията, се издава и изпраща електронен фиш по ал. 4 за извършеното нарушение. Първоначално издаденият електронен фиш се анулира.

В касационната жалба касаторът не твърди, че е спазил този специален ред, подобни твърдения, както и доказателства за това са липсвали и пред РС.

Производството по издаване на ЕФ е специално, поради което неприложими са и разпоредбите за издаване на АУАН и НП, като след изтичането на 14-дневен срок за представяне на писмена декларация с данни за лицето, извършило нарушението, и копие на свидетелството му за управление на моторно превозно средство съгласно чл. 189, ал. 5 от ЗДвП, издателят на ЕФ не е длъжен да събира допълнителни доказателства относно възражения за авторство по реда на чл. 52, ал. 4 от ЗАНН.

Видно е, че процесният електронен фиш съдържа всички реквизити на чл. 189, ал. 4 от ЗДвП. Между реквизитите на електронния фиш не фигурира изпращане на „снимков материал”, нито подписване на електронния фиш, поради което и касационната инстанция намира за неоснователни доводите на касатора в тази насока.

Съгласно чл. 218, ал. 1 от АПК касационната инстанция обсъжда само посочените в жалбата или протеста пороци на решението. Настоящата касационна жалба не съдържа конкретни пороци на обжалваното решение на РС, а се твърдят само процесуални нарушения при издаването на ЕФ, които са били релевирани и в жалбата пред РС, на които районният съд е изложил подробни мотиви, които се споделят от касационната инстанция.

Както беше посочено по-горе, производството по издаване на ЕФ е специално, поради което неприложими са и разпоредбите за издаване на АУАН и НП.

С оглед правомощията на касационната инстанция  по чл. 218, ал. 2 от АПК и за пълнота следва да се отбележи, че  решението на РС е валидно, допустимо и съответстващо на материалния закон.

На основание гореизложеното и чл. 63, ал. 1 от ЗАНН и чл. 221 от АПК Ловешкият административен съд

Р Е Ш И :

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 226 от 29.07.2019 г., постановено по НАХД № 579/2019 г. на Ловешкия районен съд, трети състав.

Решението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                   ЧЛЕНОВЕ: